СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Нетрадиційний урок геометрії у 8 класі. "Чотирикутники. Їх види та властивості"

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

З метою  формування в учнів життєвих компетентностей урок проведено в нетрадиційній формі. Диференційовані завдання сприяють самореалізації, самовдосконаленню учнів, розвитку їх  креативного мислення, формуванню умінь застосовувати здобуті знання в незвичайних  ситуаціях.  

Просмотр содержимого документа
«Нетрадиційний урок геометрії у 8 класі. "Чотирикутники. Їх види та властивості"»

Тема: «Чотирикутники. Їх види та властивості»

Мета: узагальнити та систематизувати знання, вміння, навички учнів з вивченої теми;

розвивати логічне мислення учнів, просторову уяву, життєві компетентності;

виховувати почуття колективізму, взаємодопомоги, інтерес та свідоме ставлення до навчання.

Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.

Обладнання: картки; модель літака, таблички-чотирикутники з назвами груп, таблиці до задач за готовим малюнком; різнокольорова «новорічна ялинка» (колір вказує рівень складності завдань: червоний – високий, зелений – достатній, синій – середній, жовтий – низький), кольоровий папір, клей, ножиці, маркер, підручник: Бевз Г.П. «Геометрія для 8 класу» [3].


Хід уроку

І. Оргмомент

1. Привітання, рапорт чергових.

2. Повідомлення теми уроку.

Учитель. Діти, ми завершили вивчення теми «Чотирикутники. Їх види та властивості».

Епіграфом нашого уроку буде висловлювання Б. Паскаля: «Серед рівних умів за однакових інших умов – має перевагу той, хто знає геометрію».

Як ви гадаєте, яка мета сьогоднішнього уроку? (Учні самостійно формулюють тему уроку, вчитель доповнює)

Так, сьогодні ми маємо узагальнити, систематизувати вивчене, навчитися використовувати знання в незвичайних, несподіваних ситуаціях.

Уявимо собі, що ми з вами працевлаштовуємося на авіабудівний завод. Для цього необхідно довести, що ви спеціалісти в галузі авіабудування.



ІІ. Перевірка домашнього завдання.

4 учні розв’яжуть на дошці задачі за готовим малюнком. Не забудьте поглянути на нашу «Новорічну ялинку», де вказано колір відповідного рівня складності.

(І рівень)

(ІІ рівень)

Р = 16 см, АВ = ?

Р = 16 см, АВрази, АД = ?



(ІІІ рівень)

(ІV рівень)


АВ = 4, ВАС = 60°, АС = ?

МР = ?, РК = ?, КN = ?


А клас дасть відповіді на запитання.


ІІІ. АОЗ «Мозковий штурм»

  1. Що називається чотирикутником?

  2. Які види чотирикутників вам відомі?

  3. Дати назви зображеним чотирикутникам? (На дошці таблички із зображеннями паралелограма, прямокутника, квадрата, ромба, трапеції)

  4. Що називається паралелограмом?

  5. Прямокутником?

  6. Ромбом?

  7. Квадратом?

  8. Які спільні властивості у всіх цих чотирикутників?

  9. Які свої властивості має прямокутник? Ромб?

  10. Чому квадрат називають фігурою-утриманцем?

  11. Що називається трапецією?

  12. Які види та властивості трапеції ви знаєте?

  13. Розв’язати задачі за готовим малюнком:



ІV. Розв’язування вправ.

Учитель. Працевлаштувалися! Отримали ми з вами трудові книжки – це наші картки самоконтролю. Підписали на них своє прізвище. У картках встановлені критерії оцінювання кожного виду діяльності на уроці. Ваша задача – фіксувати свої результати.

Картка самоконтролю

Види діяльності на уроці

Критерії оцінювання, бали

Кількість балів

«Мозковий штурм» (усні відповіді)

0-0,5


Робота біля дошки

1-4


Тести

0-0,5


Повідомлення

0-0,5


Робота в групах

1-4


«Запитай у товариша» (питання по колу)

0-0,5


«Зірке око»

0-0,5


Презентація

0-0,5


Самостійна робота

0-1


Загальна кількість балів

1-12



Тож ми з вами працівники заводу. Його основні підрозділи:

  1. конструктори;

  2. технологи;

  3. майстри виробничих ділянок – ливарники;

  4. слюсарі-збірники;

  5. механіки.

(Клас розбивається на групи)

Щоб дізнатися, яке держзамовлення отримав завод, розв’яжемо тести. Букви правильних відповідей занесемо до таблички й розшифруємо назву продукції заводу. Виконуємо індивідуально! А я перевіряю завдання, виконані на дошці.


Тести

1. Кут А в паралелограмі АВСД дорівнює 40°. Чому дорівнює кут С?

Л. 40°. М. 80°. Н. 20°. О. 140°.

2. Сторона ромба 18 см. Знайти його периметр.

Ю. 18 см. С. 36 см. Д. 54 см. І. 72 см.

3. Одна діагональ квадрата 31 см. Чому дорівнює друга діагональ?

Т. 31 см. Б. 15,5 см. В. 62 см. Г. 124 см.

4. Основи трапеції 5 см і 15 см. Знайти середню лінію.

А. 10 см. П. 5 см. Ж. 15 см. З. 30 см.

5. Кут при нижній основі рівнобічної трапеції дорівнює 60°. Чому дорівнює кут при верхній основі цієї трапеції?

Р. 60°. У. 180°. К. 120°. Х. 30°.


Букви правильних відповідей занесіть до таблиці.


1

2

3

4

5







Учитель. Що ж повинен виготовити колектив заводу? (Літак)

За правильні відповіді не забудьте поставити відмітку у карту.

Надамо слово головному конструкторові заводу. Ваше завдання – уважно послухати, назвати та порахувати всі чотирикутники, які використовувалися для створення літака.

Учень (повідомлення) З давніх часів люди мріяли літати. Першим у небо піднявся Ікар. Та набагато пізніше виникла ідея створити літак. У 1754 році великий російський вчений М.М. Ломоносов створив машину, котра сама піднімалася вгору. Продовжувачами стали Жуковський, Ціолковський, Менделєєв, які зробили великий внесок у розвиток аеродинаміки як науки.

У 1882 році Можайським був побудований перший літак. Після цього пішов розвиток російської авіації. Видатними авіаконструкторами ХХ століття є Туполев, Лавочкин, Яковлєв, Лебедєв, Іллюшин. Їх літаки й сьогодні є гордістю аерофлота та військової авіації.

На сьогоднішній день в Росії 9 авіабудівних заводів, серед яких ведучими є Луковицький, Казанський, Пермський, Новосибірський. На Україні ж працюють 2 авіабудівних заводи: у Харкові та Києві.

Наше конструкторське бюро створило ось такий літак. Назвіть чотирикутники, які увійшли до складу моделі літака та підрахуйте їх кількість.



(Правильна відповідь: прямокутник – 1; ромб – 1; трапеції – 4; квадрат – 2; паралелограм – 6)

Учитель. Всі згодні з відповіддю? Гадаю, ви знаєте, що конструктори – конструюють, технологи розробляють технологію виготовлення деталей, майстри ливарники, слюсарі-збірники, механіки організовують роботу в цехах.

Щоб підтвердити свою професійну компетентність, групи працюють над диференційованими завданнями (рівень складності обирайте самостійно за кольором). Консультанти – начальники відділів допомагають, виставляють бали , призначають відповідаючи. Записи ведіть на бланку, який здасте мені на перевірку. Працюйте в групі злагоджено!


Конструктори


Назва групи:

_____________________

(І рівень)

Діагональ прямокутника утворює з двома його сторонами кути, один з яких дорівнює 40°. Знайдіть інший кут.

Назва групи:

_____________________

(ІІ рівень)

АВСД – прямокутник. Кут АВД більше за кут СВД на 20°. Знайти кути трикутника АОД, де О – точка перетину діагоналей.

Назва групи:

_____________________

(ІІІ рівень)

Діагональ ділить кут прямокутника у відношенні 2:7. Знайдіть кути між діагоналями.

Назва групи:

_____________________

(ІV рівень)

У прямокутнику діагональ ділить кут у відношенні 1:2, менша сторона дорівнює 27 см. Знайдіть довжини діагоналей прямокутника.


Технологи


Назва групи:

_____________________

(І рівень)

Сторона квадрата дорівнює 7 см. Знайти його периметр.

Назва групи:

_____________________

(ІІ рівень)

Точка перетину діагоналей квадрата віддалена від його сторін на 5 см. Знайти периметр квадрата.

Назва групи:

_____________________

(ІІІ рівень)

Дано квадрат АВСД. На стороні ВС взято точку М, а на стороні АД – точку Р так, що відрізок МР проходить через точку перетину діагоналей і кут ВМР=130о. Знайти кути чотирикутника АВМО, де О – точка перетину діагоналей квадрата.

Назва групи:

_____________________

(ІV рівень)

На продовженні сторони АД квадрата АВСД відкладено відрізок ДЕ, такий, що промінь ВЕ ділить кут АВС у відношенні 1:2. Знайти периметр квадрата АВСД, якщо ВЕ = 6 см.



Ливарники


Назва групи:

_____________________

(І рівень)

Периметр паралелограма дорівнює 28 см. Одна сторона дорівнює 8 см. Знайти другу сторону паралелограма.

Назва групи:

_____________________

(ІІ рівень)

У паралелограмі АВСД сторона АВ = 6 см, діагоналі дорівнюють 9 см і 5 см. О – точка перетину діагоналей. Чому дорівнює периметр трикутника АОВ?

Назва групи:

_____________________

(ІІІ рівень)

Периметр паралелограма АВСД дорівнює 60 см, а його сторони відносяться як 2:3. Знайти сторони паралелограма.

Назва групи:

_____________________

(ІV рівень)

В паралелограмі АВСД на стороні СД взято точку М так, що кут АМС = 140о і МД = АД. Знайти кут С паралелограма АВСД.







Слюсарі-збірники


Назва групи:

_____________________

(І рівень)

Дано ромб АВСД. АВ = АС, периметр ромба 16 см. Знайти АС.

Назва групи:

_____________________

(ІІ рівень)

Дано ромб АВСД. Знайти його периметр, якщо менша діагональ АС = 5 см, а кут між цією діагоналлю і стороною дорівнює 60о.

Назва групи:

_____________________

(ІІІ рівень)

У ромбі АВСД кут А = 130о. Знайти кути трикутника АОВ, де О – точка перетину діагоналей.

Назва групи:

_____________________

(ІV рівень)

У ромбі АВСД один з кутів більше іншого на 12о. Знайти кути одного з трикутників, на які ромб розбивається його діагоналями.






Механіки


Назва групи:

_____________________

(І рівень)

Знайти середню лінію трапеції, якщо її основи 5 см і 25 см.

Назва групи:

_____________________

(ІІ рівень)

Периметр рівнобічної трапеції дорівнює 36 см, а середня лінія дорівнює 10 см. Знайти бічну сторону трапеції.

Назва групи:

_____________________

(ІІІ рівень)

Рівнобічна трапеція АВСД вписана у коло так, що її більша основа є діаметром. Бічна сторона дорівнює 7 см, кут АСД = 90о, кут АДС = 60о. Знайти радіус описаного кола.

Назва групи:

_____________________

(ІV рівень)

Прямокутна трапеція АВСД описана навколо кола. Її середня лінія МК = 9 см, а кут АДС = 30о. Знайти бічні сторони АВ і СД трапеції АВСД.



Учитель. Настав час відправити 5 працівників у відрядження з обміну досвідом на заводи Росії. На дошці виконують різнорівневі завдання (картки за кольором вибирають самостійно)


(І рівень)

У паралелограмі АВСД кут А = 40°. Знайти решту кутів паралелограма.

(ІІ рівень)

Кути трапеції дорівнюють 70° і 60°. Знайти інші її кути.

(ІІІ рівень)

Тупий кут між діагоналями прямокутника дорівнює 120°. У скільки разів діагональ його більша від меншої сторони?

(ІV рівень)

Кути, утворені діагоналями ромба з однією з його сторін, відносяться як 4:5. Знайти ці кути.

(ІІ рівень)

Чотирикутник АВСД вписано у коло. Кут В = 40°. Знайти градусну міру кута Д. Чи є чотирикутник АВСД опуклим?



Учитель. Якщо між підрозділами заводу не буде існувати взаємозв’язок, то не буде й продуктивної, якісної роботи. Тож кожна група задає питання по колу (Вправа «Запитай товариша», а точніше «Футбол»).


Учитель. Щоб не припустити браку, всі працівники заводу повинні мати зірке око. Тож виконаємо вправу, яка так і називається «Зірке око».

1. Скільки прямокутників ви бачите на малюнку? (5)



2. Скільки квадратів? (11)



3. Скільки на малюнку паралелограмів, трапецій, ромбів? (3; 3; 1)



Учитель. Начальники-консультанти перевіряють на дошці якість виконання завдань своїх підлеглих, а ми з вами відкриваємо підручник на стор. 68 і виконуємо самостійну роботу у зошиті (№ 1-5, відповіді: б; а; г; а; а).

Слово консультантам. Які оцінки ви поставили б своїм підлеглим?

Працівники сідають на свої місця, виконують самостійну роботу, а начальники підрозділів заводу готують презентацію з теми «Чотирикутники». Все необхідне на столі.


Учитель. Перевірили правильність виконання самостійної роботи за готовими відповідями на зворотній стороні дошки, виставили собі бали згідно критеріїв.

Слухаємо презентацію.

Учні показують виготовлену таблицю, дають характеристику кожному чотирикутнику та закінчують захист висновком, що ці фігури оточують нас у повсякденному житті та на виробництві, в чому й переконалися, побувавши в ролі працівників заводу.




Чотирикутники



V. Підсумок уроку

1. Вправа «Мікрофон»:

  • Сьогодні ми дізналися…;

  • Мені сподобалося…;

  • Не сподобалося…;

  • Я зрозумів…;

  • Я був здивований…;

  • Я одержав досвід…

2. Оцінки.

Учні підраховують загальну кількість балів, учитель перевіряє завдання, що виконувалися в групах, та повідомляє оцінки.

Учитель. Я погоджуюся з вашими оцінками та хочу активістам додати 1 бал.



VІ. Домашнє завдання.

Готуватися до контрольної роботи, виконавши диференційовані завдання на стор. 69 підручника (Типові завдання до КР).

За бажанням створити модель іншого виду транспорту. Це може бути пароплав, автобус, гелікоптер, трактор, тощо.


Учитель. Повернемося до епіграфу. Сьогодні ви були в інших умовах з різними розумовими здібностями. Тож перевагу мав той, хто знав геометрію.

Щиро дякую всім! Урок закінчено! До побачення!



Список використаних джерел


  1. Федченко Л.Я., Литвиненко Г.М. Різнорівневі завдання для тематичних і підсумкових контрольних робіт у 7-9 класах / Л.Я. Федченко, Г.М. Литвиненко. – Донецьк, 2004. – 106 с.

  2. Федченко Л.Я. Збірник завдань для тематичних і підсумкових атестацій з геометрії для 7-9 класів: Методичний посібник / Л.Я. Федченко. – Донецьк: «Каштан», 2009. – 304 с.

  3. Геометрія: Підручник для 8 кл. середніх загальноосвітніх закладів / Г.П. Бевз, В.Г. Бевз, Н.Г. Владімірова. – К.: Вежа, 2008. – 256 с.: іл.


Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!