СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Нетрадиционный открытый урок «Животные в нашей жизни» (6 класс, форма урока «Звездный час»)

Нажмите, чтобы узнать подробности

Нетрадиционный открытый урок  по ангийскому язык"Животные в нашей жизни". Для об-ся 6 классов.

Просмотр содержимого документа
«Нетрадиционный открытый урок «Животные в нашей жизни» (6 класс, форма урока «Звездный час»)»

Нетрадиционный открытый урок «Животные в нашей жизни»

(6 класс, форма урока «Звездный час»)

Провела: Серяпова Г. П., учитель английского языка, 2016г.

Темаурока: «Animalsinourlife» (УМКМ. З. Биболетоваидр. «EnjoyEnglish» 5-6 классы – М. Просвещение).

Тип урока: обобщающий, нетрадиционный.

Форма урока: урок-конкурс «Звездный час».

Цель: активизация и совершенствование навыков аудирования, устной речи, чтения и письма по данной теме.

Задачи урока: 1. Образовательные:

а) закрепление лексико-грамматических навыков по ранее изученной теме;

б) развитие навыков чтения с различной стратегией;

в) развитие монологической и диалогической речи.

2. Развивающие:

а) развитие логического мышления, внимания, памяти, самостоятельности;

б) формирование иноязычных речевых механизмов: слухового и зрительного восприятия;

в) развитие индивидуальных учебных способностей.

3. Воспитательные:

а) поддержание интереса и формирование познавательной активности;

б) воспитание культуры общения;

в) воспитание бережного отношения к животному миру.

Оборудование: компьютер, мультимедийный проектор, раздаточный материал по теме, тематические кроссворды, карточки с заданиями.

Ход урока

  1. Начало урока (организационный момент).

  • Good morning, everybody!

Stand up, please!

Glad to see you! Sit down, please!

  • I'm Galina Petrovna and today I will be your teacher of English. Today we have a lot of work to do, but I hope you will do all your best during the lesson.

  • But first of all let's look at the screen. Do you see the words? Can you read them?(animals, life, our, in) – слайд 1. Make up the sentence and it will be the topic of our lesson. Время для раздумий.

(Animalsinour life) – слайд 2.

  • Ok! We'll speak about animals.

  • But today we have a special lesson. It's a competition – lesson «The Star Hour». Everybody will have possibility to be a winner. Be very attentive and try to do everything. I hope the lesson will be interesting for you and you will enjoy it.



  1. Фонетическаязарядка.



But first of all let's prepare our tongues for the English language.

I'd like you to revise some sounds and now we pronounce them. Be attentive, repeat after me.



T- First of all, I’d like you to revise some sounds and how we pronounce them. Be attentive, repeat after me.



[æ] cat, habit, panda, catch, camel, animal



[ai] rhino, kind, wild, right, fight



[з:] bird, world, word, work



[ei] cage, endangered, save, brave



[o] watchdog, join, protect, frog



T- Well done. Thank you.



And a tongue-twister – a big black bear sat on a big black bug, this big black bug bit this big black bear.

(Well done! Thank you.)

- And now let's start our competition. Listen to the plan of our competition. Well divide into 2 teams. «Cats» and «Foxes». The best team will be the winner of our game.

The 1stgame «Riddles».

(За каждую отгаданную загадку ученик получает звезду)

- Children, listen to me and be attentive your task is to solve riddles.

• It lives in a hole in the ground and has long ears.

• It has yellow fur and a long neck.

• It lives in a hive and makes honey.

• It is a large dangerous fish.

• It is a large member of the cat family with spotted fur.

• It is a fat pink animal which lives in a sly.

• It is the largest king of animal in the world.

• It is a large intelligent sea animal.

The 2ª game (групповая работа, заполнение таблицы)

On the screen you see a list of animals. Your task is to divide all words into 3 groups. You have 2 minutes.

Слова:

black rhino, crocodile, giraffe, cow, Amur tiger, lion, rabbit, cat, squirrel, hamster, horse, camel, snake, frog, brown bear, polar bear, giant panda, monkey, eagle, owl, hen, duck, dog, fox, wolf, African elephant.

Domestic animals

Wild animals

Endangered animals
























- Now, exchange the cards with your neighbors and check the task. Check your answers on the screen.



  1. We have learnd a lot of words. Let's try to translate them from Russian into English.

  1. Team 2. Team

  1. клетка 1) вид, разновидность

  2. заповедник 2) природа

3) дикие животные 3) домашние животные

4) время кормления 4) ежедневный улов

5) сторожевая собака 5) экзотическое животное

6) бороться за вымирающих животных 6)животные, которые

находятся под угрозой

уничтожения или вымирания

7) я забочусь о своих животных 7) я люблю животных

IV. The next game is «How do you know proverbs?»

Конкурс 4. Пословицы

Команда получает по конверту с набором английских пословиц и переводом на отдельных карточках. Задача – как можно быстрее соотнести пословицу с переводом. Закаждоеверноерешение 1 балл.

When the cat is away, the mice will play.

As busy as a bee.

Can the leopard change his spot?

If you run after two hares, you will catch neither.

One swallow does not make a summer.

Better an egg today than a hen tomorrow.

Кот из дома – мышам воля.

Занятой как пчела.

Горбатого могила исправит.

За двумя зайцами погонишься – ни одного не поймаешь.

Одна ласточка весны не делает.

Лучше синица в руке, чем журавль в небе

V.Конкурс 5. «Актер»

Children, I know you like animals and like to watch them. Now you can tell us about your favorite wild or domestic animal. But you can’t use your tongue to do it. You will show us the animal using your body.

Ученики из команд-соперниц по очереди должны изобразить какое-нибудь животное, изображая его повадки, походку или движения. Задача другой команды - «узнать» животное. За каждого угаданного героя команда получает звезду.





VI. It's time to make up the stories about your pets. Look at the screen, please. You can see some questions there. Let's read them all stories about pets. You will go to the black board and tell us about your pets.

  • What pet have you got?

  • What colour is your pet?

  • Is your pet big or little?

  • What can your pet do?

  • What characteristics of your pet can you name ?

  • Who looks after your pet?

  • Do you like your pet and why?

VII. Try to find 22words on the topic «Animals»



W

H

A

L

E

K

C

G

D

P

B

F

F

O

X

I

L

O

R

I

O

A

U

L

S

D

R

O

E

A

O

R

L

R

T

Y

A

B

D

N

P

L

C

A

P

R

T

A

S

E

A

L

H

A

O

F

H

O

E

S

Q

E

A

C

A

V

D

F

I

T

R

P

C

O

W

R

N

T

I

E

N

B

F

A

X

V

B

A

T

B

L

N

M

I

L

N

L

I

Z

A

R

D

E

J

K

R

Y

D

W

F

I

S

H

U

A

Y

L

D

X

A

M

O

N

K

E

Y

H

I

P

P

O

Z

H

U

M

M

I

N

G

B

I

R

D

X



VIII. Завершающий этап.



Dear children! Thank you for your active participation in our competition – lesson. You know a lot of words on the topic. And I'm sure, that your good knowledge of English will help you in your future life. I hope you will look after our animals. And now I'd like to know your opinion concerning the lesson.

Herearesomecardsplease, writeplusseswherechoose (+).(Учащимся предлагается выразить свое отношение к уроку и самим оценить свою работу на уроке)

I like the lesson

I don't like the lesson

The lesson was interesting

I have learnt something new

The lesson was boring

 

 

 

 

 

My mark for the lesson

5

4

3

2

 

 

 

 



Thank you! Good luck to you! The lesson is over.




Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!