СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Нұрғали Гүлжазира Ергенбайқызы

Категория: Литература

Нажмите, чтобы узнать подробности

қазақ әдебиеті пәнінен 5- сыныпқа арналған жаңартылған білім мазмұны бойынша сабақ жоспары

Просмотр содержимого документа
«Нұрғали Гүлжазира Ергенбайқызы»

Сабақтың тақырыбы:

Ы. Алтынсарин «Дүние қалай етсең табылады? » әңгімесіндегі кейіпкерлер әлемі

Мектеп: №19 ЖОББМ

Күні: 22.12.2017 ж

Мұғалімнің аты – жөні: Нұрғали Гүлжазира Ергенбайқызы

Сынып: 5 г

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:

5Т\Ж 3 Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образы ашу;

5А/И1 әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу.



Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар орындай алады: Мәтінді оқып талдай алады, кейіпкерлерін табады.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Әңгімедегі кейіпкерлер бейнесін тауып, салыстыра алады.

Кейбір оқушылар орындай алады: Кейіпкерлер образын талдау арқылы өмірмен байланыстырады.

Бағалау критерийлері

Мәтін бөліктерін ажырата алады

Мәтіннен кейіпкерлер бейнесін табады;

Кейіпкерлер бейнесін салыстырады;

Шынайы өмірмен байланыстырады;

Тілдік мақсат:

Тіленші, еп-есті, әйдік, реуішті, машақаттану, көпес, университет

Талқылауға арналған сұрақтар:

Алдыңғы оқу:

Ы. Алтынсарин « Қыпшақ Сейітқұл», «Атымтай жомарт»

Жоспар:



Жоспарланған уақыт:

Мұғалімнің қызметі:

Оқушының қызметі:

Дерек

көздер/ ресурс

тар

Сабақтың басы

8 минут






Қызығушылықты ояту











Сабақтың ортасы

29минут





Мағынаны тану






























































































Ой-толғаныс кезеңі


















Сабақтың соңы

3минут














Мұғалім оқушылармен амандасады.

Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Мозайка» әдісі арқылы топқа бөлу.

І топ «Қыпшақ Сейітқұл»

ІІ топ «Атымтай жомарт»

ІІІ топ «Дүние қалай етсең табылады»


Түйінді ой. – Оқушылар , берілген суреттер бойынша әңгіме мазмұнын мақал- мәтелдермен түйіндей қойыңыздар.


ҚҚ

«Суреттер сыры»

Берілген сурет бойынша кейіпкерлердің портретін сипаттап айтыңыз. Кейіпкер әрекетіне дәлел келтіріңіз. Әрекеті негізінде кейіпкер образын 2 сөйлеммен талдаңыз.

Суреттер

Оқиғалар

мінездеме





Дескриптор Білім алушы

- суретке мұқият зер салып, кейіпкердің портретін (бет-әлпеті, киімі)

сөзбен сипаттайды;

- кейіпкердің іс-әрекетіне 1 дәлел келтіреді;

- іс-әрекет негізінде кейіпкер образына 2 сөйлеммен талдау

жасайды.



Сөз маржан.

Мәтіннен кездескен түсініксіз сөздердің мағынасын анықтап, орыс, ағылшын тілдегі баламасын айту.


Университет- мектептен кейінгі оқуға арналған жоғарғы оқу орны.-university

Тіленші, қайыршы- кедей адам -beggar

Қайыр сұрау-ақша, тиын сұрау.

Франк- француз жұртының теңгесі.-ақша-деньги -money

Машақат- қиындық-трудность- difficult

Көпес- саудагер- купец- merchant

Реуішті- тәрізді, секілді-возможно-possile

Әйдік- үлкен, зор.- большой - big

Еп-есті- ақылды- умный-clever


Топтық жұмыс.

І топ «Т» кестесі арқылы Тіленші Антон мен бай Антонды мәтін бойынша қарама-қарсы суреттеу арқылы салыстыру.



Тіленші Антон Бай Антон






ІІ топ «Кейіпкер кестесі» арқылы «Дүние қалай етсең табылады?» әңгімесіндегі кейіпкерлер бейнесіне салыстырмалы талдау жасау.

Кейіпкер

Шығармадағы іс-әрекеті

Ерекшелігі

Түйінді ой














ІІІ топ «Концептуалдық кестені» бүгінгі өмірмен байланыстыра отырып толтыру.

Бүгінгінің Атымтай Жомарты

Қыпшақ Сейтқұлдың жолын

жалғастырушылар

Кәсібінен нәсіп тапқандар





Дескриптор Білім алушы

  • Мәтіннен кейіпкерлерді табады

  • Әңгіме желісі бойынша салыстыра суреттеулер жасайды

  • Кейіпкерлерді іс-әрекетіне сай салыстыра алады

  • Өз ойымен бүгінгі өмірмен байланыстырады




Бағалау. Смайликтер.




Жұптық жұмыс.

«Қарлы кесек әдісі» арқылы жұппен сұрақтар дайындау.




Жеке жұмыс. Дәптермен жұмыс.

РАФТ әдісі арқылы хат, өлең, үндеу,ой-толғау,эссе жазу


Үздік шығармашылық жұмысты анықтау.


Үйге тапсырма.

«Ыбырай әңгімелері» атты сөзжұмбақты шешу.



Кері байланыс.

«Менің сабақтан кейінгі әсерім»


Қандай ой пайда болды?

Не сезіндім?

Оқушы ойын сұрақтар арқылы білу












Оқушылар амандасып орындарына отырады.

Суреттерді құрастыру арқылы топқа бөлінеді.



Түйінді ой. Әр топ суретке байланысты Ыбырай әңгімелерін мақалмен түйіндейді.




«Суреттер сыры»

Берілген сурет бойынша кейіпкерлердің портретін сипаттап жазады. Кейіпкер әрекетіне дәлел келтіріп, әрекеті негізінде кейіпкер образын 2 сөйлеммен талдайды..


Берілген тапсырманы топпен дескриптор бойынша орындайды.


«Екі жұлдыз бір ұсыныс» топтар өзара бір- бірін бағалайды.


Дескриптор Білім алушы

- суретке мұқият зер салып, кейіпкердің портретін (бет-әлпеті, киімі)

сөзбен сипаттайды;

- кейіпкердің іс-әрекетіне 1 дәлел келтіреді;

- іс-әрекет негізінде кейіпкер образына 2 сөйлеммен талдау

жасайды.

Дескриптор бойынша жұмыс жасайды.

Сөз маржан.

Мәтіннен кездескен түсініксіз сөздердің мағынасын анықтап, орыс, ағылшын тілдегі баламасын айтады.

Университет- мектептен кейінгі оқуға арналған жоғарғы оқу орны.

Тіленші, қайыршы- кедей адам.

Қайыр сұрау-ақша, тиын сұрау.

Франк- француз жұртының теңгесі.

Машақат- қиындық

Көпес- саудагер.

Реуішті- тәрізді, секілді

Әйдік- үлкен, зор.





«Екі жұлдыз бір ұсыныс» топтар өзара бір- бірін бағалайды.


Топтық жұмыс.

Берілген кестелерді топта талқылап толтырады, салыстырады.

І топ «Т» кестесі арқылы Тіленші Антон мен бай Антонды мәтін бойыншақарама-қарсы суреттеу арқылы салыстыру.

Тіленші Антон Бай Антон



Орындалған жұмысты сыныпта қорғайды.


ІІ топ «Кейіпкер кестесі» арқылы «Дүние қалай етсең табылады?» әңгімесінгі кейіпкерлер бейнесіне салыстырмалы талдау жасайды.

Кейіпкер

Шығармадағы іс-әрекеті

Ерекшелігі

Түйінді ой














ІІІ топ «Концептуалдық кестені» бүгінгі өмірмен байланыстыра отырып толтырады.



Бүгінгінің Атымтай Жомарты

Қыпшақ Сейтқұлдың жолын

жалғастырушылар

Кәсібінен нәсіп тапқандар





Дескриптор Білім алушы

  • Мәтіннен кейіпкерлерді табады

  • Әңгімеден қарама-қарсы суреттеулерді таба алады

  • Кейіпкерлерді іс-әрекетіне сай салыстыра алады

  • Бүгінгі өмірмен байланыстырады





Бағалау. Смайликтер.




Жұптық жұмыс.

«Қарлы кесек әдісі» арқылы жұппен сұрақтар дайындап, мыжғылап бір-біріне лақтырады. Келесі жұп сол сұраққа жауап береді.


Жеке жұмыс

РАФТ әдісі арқылы хат, өлең, ой- толғау, эссе жазу


Ауызша дескриптор құрады.

Үздік шығармашылық жұмысты анықтау.


Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады.



Кері байланыс.

«Менің сабақтан кейінгі әсерім»


Қандай ой пайда болды?

Не сезіндім?

Өз ойын ауызша айту








Қағаз қиындылары













Жапсырма қағаздар.









.












Оқулық







Проектор, слайд, ақ парақтар (А4)















Қағаз қиындылары, кестелер











Оқулық, қағаз қиындылары.












Проектор, кесте, слайл, ақ парақтар.



























.































































Сабақ мақсаты:

Мәтінді оқып талдай алады, кейіпкерлерін табады.

Әңгімедегі кейіпкерлер бейнесін тауып, салыстыра алады.

Кейіпкерлер образын талдау арқылы өмірмен айланыстырады.

















Дескриптор Білім алушы

  • Мәтіннен кейіпкерлерді табады

  • Әңгіме желісі бойынша салыстыра суреттеулер жасайды

  • Кейіпкерлерді іс-әрекетіне сай салыстыра алады

  • Өз ойымен бүгінгі өмірмен байланыстырады