Курс: | ІІІ | Топ: | ЭЕТ-Е-14 | Сабақ нөмірі: | 13 |
Пән атауы: | ЭЕМ және ЕЖ архитектурасы |
Оқытушы аты-жөні: | Л.Кузбаева |
Мамандығы/ Біліктілігі: | 1304000 – «Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету» 1304063 – «Компьютер құрылғысына қызмет көрсетуші техник» |
Уақыты: | 27.03.2018 |
Өткізілетін орны: | №127 |
Сабақтың тақырыбы: | Сыртқы құрылғылармен жұмыс |
Сабақ мақсаты: |
| Енгізу-шығару порттарын қолдану, сыртқы енгізу-шығару құрылғыларымен жұмыс жасау, LAVALYS EVEREST программасы арқылы тестілеу және диагностикалау жұмыстарын жүргізу |
| Оқушыларды ізденуге, әдептілікке, мақсатшылдыққа тәрбиелеу. Мұқияттылыққа, өзін - өзі сенімді болуға баулу |
| - есептерді шешу үшін әртүрлі ауызша және жазбаша жұмыстарын жүргізу - коммуникативті мәселелердің шешу жолдарын табу; - жеке тұлға және қоғам қалыптастыруға бағытталған мәдени және шығармашылық жұмыстарға қатысу. |
Сабақтың түрі: | Практикалық сабак |
Сабақ типі: | Аралас сабақ |
Сабақты ұйымдастыру формасы | Топпен |
Оқыту әдістері, тәсілдері, оқыту технологиясы: |
- оқу материалдарын әдістемелік және дидактикалық кешендер арқылы меңгерту технологиялары: жеке дара ерекшеліктеріне деңгейлеп саралап оқыту технологиясы - оқытудың дамытушылық технологиялары: жазу және оқу арқылы ойлауды жан-жақты дамыту технологиялары, оқытуды дамыту технологиялары. - CLIL әдістемесі. |
Қолданылатын дидактикалық материалдар, техникалық құралдар: |
ОӘК, онлайн қосымшалар, интерактивті тақта, таратпалар, карточкалар, кестелер,жүйелік блок, интернет ресурстар |
Қолданылатын негізгі әдебиеттер Инфарматика» /Под.ред. Н.В. Маркаровой М.Финансы и статистика, 1997 Инфарматика. Базоый курс / Под.ред. С.В,Смонрвича. М.СПб.2004,-640с. Гук М.Аппаратные срества IBM PC. Энциклопедия-СПб; «издательство Питер», 1999г. | Қосымша әдебиеттер: Фигурнов В.Э IBM PC дде пользавателя. Кратки курс.- М Финансы и стстистика, 1997. Мюллер Скот Модернизация и ремонт ПК. Перевод с англ Уч. Пособие М «Вильямс», 2001,1184с. Гукин Д. ІВМ-совместимост персональный компьютер: Устройства и модернизация: Пер. с англ.- М.:Мир, 1993 г. «Информатика негіздері» журнал 2007 № 1, 12 |
Сабақ барысы | Уақыты) | Сабақ барысындағы оқытушы іс-әркеті | Сабақ барысындағы студенттің іс-әрекеті | Қажетті оқу-ресурстық құралдар |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
І.Оқу іс-әрекетін ұйымдастыру, мотивация | 5 мин | Үй тапсырмасын сұрау Жаңа сабақтың мақсат-міндетімен таныстырады ; PowerTyping - online free typing tutor арқылы сергіту сәтін жүргізу; - Практикалық жұмысты жасау барысымен таныстыру; - Берілген тапсырманы жазбаша орындау. | Амандасу оқу-құралдарын дайындау кезекшілік міндеттерін атқару; үй тапсырмасына жауап беру P owerTyping - online free typing tutor арқылы сергіту сәтін жүргізу; - Практикалық жұмысты жасау барысымен танысу; - Берілген тапсырманы жазбаша орындау. | Кітаптар, оәк, таратпалар, жүйелік блок |
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау (өткен сабақпен байланыс) | 15 мин | - Hardware – External (Check YES or NO)Үй тапсырмасы ретінде берілген сыртқы құрылғылар тақырыбына дайындалған сұрақтар тізбесі. Әрбір өтінімнің тұсына белгі қою керек, яғни yes қойылса сол сұраққа жауап береді. Ал, түсінбеген сұрағына келесі жолдасының жауабы арқылы мағлұмат алады. I can list some of the types of storage devices available today.___YES ___NO I can list some of the common types of input devices used today.___YES ___NO I can list some advantages and disadvantages of different types of display devices.___YES ___NO I can list and describe the major parts/functions of a hard drive.___YES ___NO I can list and describe the major parts/functions or benefits of using common storage devices.___YES ___NO I can list some advantages and disadvantages of each type of printer.___YES ___NO I can list the steps in setting up and installing a local printer.___YES ___NO I can describe preventative maintenance procedures for most printers.___YES ___NO I can list and describe the basic steps involved in troubleshooting a printer.___YES ___NO | - Hardware – External (Check YES or NO)Үй тапсырмасы ретінде берілген сыртқы құрылғылар тақырыбына дайындалған сұрақтар тізбесі. Әрбір өтінімнің тұсына белгі қою керек, яғни yes қойылса сол сұраққа жауап береді. Ал, түсінбеген сұрағына келесі жолдасының жауабы арқылы мағлұмат алады. I can list some of the types of storage devices available today.___YES ___NO I can list some of the common types of input devices used today.___YES ___NO I can list some advantages and disadvantages of different types of display devices.___YES ___NO I can list and describe the major parts/functions of a hard drive.___YES ___NO I can list and describe the major parts/functions or benefits of using common storage devices.___YES ___NO I can list some advantages and disadvantages of each type of printer.___YES ___NO I can list the steps in setting up and installing a local printer.___YES ___NO I can describe preventative maintenance procedures for most printers.___YES ___NO I can list and describe the basic steps involved in troubleshooting a printer.___YES ___NO Қосымша сұрақтар жауап береді; Бағалау шартымен танысады. | Кітаптар, оәк, таратпалар, жүйелік блок |
ІІІ. Жаңа материалды меңгерту | 15 мин | Интерактивті тақтаны пайдаланып оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсатын түсіндіру; - Практикалық жұмыс жасау жолдарымен таныстыру; - Сыртқы құрылғыларды демонстрациялау арқылы түсіндіріп, үйрету; - LAVALYS EVEREST программасымен жұмыс жасау; | Интерактивті тақтаны пайдаланып оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсатын түсіндіру; - Практикалық жұмыс жасау жолдарымен танысады; - Сыртқы құрылғыларды демонстрациялау арқылы түсініп, үйренеді; - LAVALYS EVEREST программасымен жұмыс жасайды | Кітаптар, оәк, таратпалар, жүйелік блок |
ІҮ. Білім, іскерлік, дағдыларды қалыптастыруға керекті білімдер | 30 мин | «Практикалық жұмыс: "Сыртқы құрылғылармен жұмыс" » Мақсаты: Енгізу-шығару порттарын қолдану, сыртқы енгізу-шығару құрылғыларымен жұмыс жасау, берілген демонстрациялық құрылғалармен танысу Суретке қарай отырып, берілген сұрақтарға ауызша жауап береміз. Барлық порттар неше разрядты болады? Сканер және оның түрлері - Принтер және оның түрлері - Лазерлі принтердің ерекшелігі - Сыртқы құрылғыларға қосуға арналған порт түрлерін атаңыз - Вебкамераны компьютерге қалай қосамыз? Оптикалық дискілер түрлерін атаңыз - Монитордың қандай түрлерін білесіз? Монитордың негізгі тұтыну параметрлерін қалай анықтауға болады? «Е97»-де оналтылық разрядтан келесі порттар қолданылады: 0 – пернетақта күйінің порты (тек оқуға арналған); 1 – пернетақта мәліметінің порты (тек оқуға арналған); 2 – дисплей күйінің порты (тек оқуға арналған); – дисплей мәліметтерінің порты (тек оқуға арналған). Сөйлемді жалғастырыңыз: Мәтін мен графикалық ақпаратты басып шығаруға арналған құрылғы - _______________________________________ Баспаға шығарылған мәтін немесе бейне түріндегі ақпаратты енгізуге арналған құрылғы __________________________________________________ Оларды көбіне жобалау істері үшін, дизайнерлер қызметі үшін ____________________________________________________ пайдаланады Мәтіндік және графикалық мәліметтерді экран бетіне шығаруға арналған құрылғы _____________________________________________________________ Монитор мен пернетақтаның бірігіп кызмет аткаруын ______________________________деп атайды. Мәлімет енгізу үшін, компьютердің белсенді қолданылатын құрылғы _______________________________ Работа в программе при проведении анализа оборудования ПЭВМ EVEREST является преемником некогда популярного, но окончательно закрытого проекта AIDA32. В настоящий момент времени главой разработки проекта EVERESTявляется Tamas Miklos - создатель AIDA32. Если щелчком мыши выделить на левой панели какой-либо компонент, то справа появляются значки, открывающие доступ к информации о составляющих данного компонента. Такие же значки можно увидеть на левой панели, развернув соответствующую ветвь дерева. Например, после двойного щелчка мышью на компоненте Системная плата (Motherboard) или одного щелчка на значке справа от него, на левой панели появится вложенное меню с названиями элементов системной платы, а на правой панели - соответствующие им значки (Рис. 2): ЦП (CPU), CPUID, Системная плата (Motherboard), Память (Memory), SPD, Чипсет (Chipset), BIOS. Р азвернуть ветвь дерева можно также, выделив ее и воспользовавшись командой меню Вид ♦ Развернуть (View ♦ Expand). Для сворачивания ветви служит команда меню Вид ♦ Свернуть (View ♦ Collapse).Чтобы отобразить сведения о каждом из перечисленных элементов, достаточно щелкнуть на нем мышью. Например, после щелчка мышью на значке ЦП (CPU) можно получить информацию о процессоре С помощью кнопок → и ← панели инструментов можно последовательно включать отображение информации о каждом следующем или предыдущем элементе текущего компонента. Кнопка ↑ позволяет перемещаться вверх по иерархическому дереву компонентов. Используя команды меню Вид (View), можно отобразить на правой панели Крупные значки (Large Icons), Мелкие значки (Small Icons), Список (List) или Таблицу (Details). | Кітаптар, оәк, таратпалар, жүйелік блок |
Ү.Білімді бақылау, бағалау | 10 | Орындалған жұмысты тексеріп қорытындылау; Терминдерді нақтылау мақсатында Quizlet ортасында дайындалған модульмен жұмыс Қателерін анықтау және жөндеу жұмыстарын жасау Оқушылар орындаған жұмысының нәтижесін көреді; Сабақ барысында көрсеткен белсенділігі мен жұмыстың нәтижелері, сұраққа жауап береді | Орындаған жұмыстарын тексеруге ұсыну; Терминдерді нақтылау мақсатында Quizlet ортасында дайындалған модульмен жұмыс жасайды Қ ателерін анықтау және жөндеу жұмыстарын жасау Оқушылар орындаған жұмысының нәтижесін көреді; Сабақ барысында көрсеткен белсенділігі мен жұмыстың нәтижелері, сұраққа жауап береді | |
ҮІ. Қорытынды (рефлексия) | 10 | Жеке компьютеріңе қосылған қосымша құрылғыларды негізге ала отырып, кестені толтырамыз: | |
ҮІІ. Үй тапсырмасын беру | 5 мин | Үй тапсырмасын орындау алгоритмі бойынша түсіндіру | Үй тапсырмасын орындау реті бойынша түсіну | |
Теориялық тапсырма Шығармашылық тапсырма | | Қорап және қоректену блогы компьютердiң бас құрама бөлiктерi; желілердің байланысу тәсілдері | Қорап және қоректену блогы компьютердiң бас құрама бөлiктерi; желілердің байланысу тәсілдері | |
Оқытушының сабақты өзіндік талдауы |
Рефлексия Үш бірлікті мақсаттың орындалуы: | |
Жалпыадамзаттық рухани құндылықтың, 5Т сабақ барысында көрініс табуы | |
Сабақ процесінде кері байланыстың болуы | |
Бүгін студенттер не білді? | |
Топтағы ахуал қандай болды? | |
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? | |
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? | |
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | |
Студенттердің білім көрсеткіші: | |