СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Ойынның бастапқы бетін құру

Категория: Информатика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ұзақ  мерзімді жоспардың тарауы

 4 бөлім. Компьютерлік ойынды құру

 Мектеп:  №47 ЖОББМ

Күні: 20.02.2019

Машықкердің аты- жөні: Бақатаева Балжан Серікбайқызы

Сыныбы: 6 сынып

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Ойынның бастапқы бетін құру

Просмотр содержимого документа
«Ойынның бастапқы бетін құру»

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

4 бөлім. Компьютерлік ойынды құру

Мектеп: №47 ЖОББМ

Күні: 20.02.2019

Машықкердің аты- жөні: Бақатаева Балжан Серікбайқызы

Сыныбы: 6 сынып

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Ойынның бастапқы бетін құру

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

6.3.1.1-ойын ортасындағы программалау сценарийін әзірлеу және жүзеге асыру

Caбaқ мaқcaттapы

Барлық оқушылар: Scratch ойын ортасында oйындapдың құрылуын түciнеді.

Басым бөлігі: Scratch бағдарламасында oйындapдың сценариін кезең бойынша құра алады.

Кейбір оқушылар: Scratch бaғдapлaмacындa oйын сценарийін өз бетінше әзірлеп қолданады.

Бaғaлay кpитepилepi

Ойын беттерін құрудағы маңызды қадамдарды анықтап, ойынның сценарийін құрады.

Тiлдiк мaқcaт

Оқушылар:

Scratch бaғдapлaмacындағы блoгтapы, cкpиптілер, кeйiпкepлep, дыбыс , caxнa ұғымдары мен терминдерді атай алады

Пәнге қатысты лeкcикa мeн тepминoлoгия:

Scratch, Sprite, скриптілер,блоктар, костюм, сахна, кейіпкер, дыбыс.

Диaлoг жaзy үшiн қoлдaнылaтын қажетті сөз тipкecтepі:

Ойын программасында сценарий әзірлеуде блоктардың, скриптілер, спрайттар, костюмдердің қолданылуын түсіндіре алады.

Құндылықтарға баулу


Оқушыларды еңбек және шығармашылыққа , ынтымақтастық және өмір бойы білім алуға дағдыландыру.

Пәнаралық байланыс

Бейнелеу - сабақтың тақырыбын суреттер арқылы анықтауда қолданылады.

Алдыңғы білім


Ойынның бағдарламасы, терезе элементтері, блоктар және скриптілермен жұмыс істеуді білетіндіктен, ойынның сценарийін әзірлеп жүзеге асыра алады.


Сабақтың барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Caбaқтың

бacы


3-мин.














3 мин.


























Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, оқушылардың көңіл-күйін сұрау

Психологиялық дайындық: «Алақан»

Мақсаты: Топтағы балалардың бір-бірімен жақындай түсуі және жеке тұлға арасында жағымдықарым –қатынасты орнату.

Көрнекілігі: ақ парақ, қарандаш.Жүргізілуі: оқушы өзінің алақаның ақ парақты түсіреді. Алақан бейнесінің ортасына өз аттарын бас әріппен жазады. Кейін ол өз алақаны бейнеленген қағазды , көршісіне береді, олкөршісі парақтағы бейненің бір саусағына алақан иесіннің жақсы қасиеттерін жазып, суретті әрі қарай жалғастырады. Парақ қағаз өз иесіннің қолына тигенде тренинг аяқталады. Тренинг аяқталған соң әр топ мүшесіне өз алақаны таратылып беріледі.


«Бинго» ойыны арқылы үй тапсырмасын тексеру

Лотоға түскен сандарға байланысты сұрақтар беру.

16 – сұрақ. Компьютерлік ойын дегеніміз не?

Жауабы: ойнауға арналған компьютерлік программа.

5-сұрақ. Идея дегенімі не?

Жауабы: бұл нақты әрі көрнекі бейнелерге негізделген ой

7-сұрақ. Ойыншылар саны бойынша қалай бөлінеді?

Жауабы: жеке, бірнеше.

10-сұрақ. Компьютерлік ойындар қандай бағдарлама бойынша іске асырылады.

Жауабы:Scratch

14-сұрақ. Компьютерлік ойындарда болатын дыбыстардың неше түрі бар және қандай?

Жауабы: 3 түрі бар. Сөйлесу, дыбыстық эфектілер, музыка.

1-сұрақ. Сахна дегеніміз не?

Жауабы: Кеңістік, ойын алаңы. Оқиғалар осы сахнада орындалады.

4-сұрақ.Компьютерлік ойын мен мультфилмнің айырмашылығы неде?

Жауабы: біз ойында тек сырттан бақылап қана қоймай, барлығын өзіміз істейміз, ал мультфильмде біз тек сырттан бақылаймыз.

11-сұрақ. Алгоритмнің графикалық түрде берілуін қалай айтамыз.

Жауабы: блок-схема

20 сұрақ. Анимация дегеніміз не?

Жауабы: графика мен объектілердің қозғалысы

18 сұрақ.Берілген сұрақтардың ішіндегі қай сұрақ ойынның сценарийін жасауда қолданылмайды?

Кім? Не? қайда? қалай? қайсы? кіммен? Немен?

Жауабы: қайсы?

Дескриптор: Берілген сұрақтарға толық әрі нақты жауап бере алады.

Қалыптастырушы бағалау: « Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау










































Сабақтың ортасы


Түсіну

( 12 мин.)



























2 мин



18 мин


Жаңа тақырыппен таныстыру. Тақырып: «Ойынның бастапқы бетін құру» . «Ойынның бастапқы бетін құру» таныстырылымын көрсетемін.

Ойынды дайындауда маңызды қадамдардың бірі- ойынның бастапқы бетін жасау болып саналады.

Ойынның бастапқы бетін қалай жасаймыз?

  • Фон таңдау

  • Атауын жазу

  • Авторларын жазу

  • Мәзірді орналастыру

  • Дыбыспен сүйемелдеу.


«Ойынның бастапқы бетін құру» тақырыбында  қолданылатын терминдермен жұмыс Quzlet бағдарламасымен жұмыс:

Компьютерная игра-Сomputer game-компьютерлік ойын

главная страница-home page— бастапқы беті

меню- меnu-меню

Инструкция- Instruction- Инструкция

Debugging a project— Жобаны жөндеу

Начать-Start –Бастау

назад –back- кері

исправить ошибки-correction of errors- қателерді түзету

new game- новая игра- жаңадан бастау

Дескриптор:

  • Терминдермен жұмыс жасай алады

  • Қазақша және ағылшынша терминдерді анықтай алады.



Ширату. Адасқан сөздер.Берілген әріптердің ішінен тақырыпқа байланысты 8 сөздерді табу.

Ойын, сюжет, кейіпкер, сахна,блок, схема,цикл, идея


Практикалық тапсырма. Scratch бағдарламасында ойынның бастапқы бетін жасау.

Дескриптор:

  • Scratch бағдарламасымен жұмыс істейді

  • Scratch бағдарламасындағы құралдармен жұмыс жасай алады.



Информатика.Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық/ Мұхамбетжанова С.Т,Тен А.С., ҚыдырбековӨ. –Алматы:Атамұра,2018, 126-132 бет аралығы


Quzlet бағдарламасы


















Scratch бағдарламасы


Сабақтың соңы

2 мин


Бағалау


«Тазалық рефлексиясы»

  • Бүгінгі тақырып бойынша алған ақпаратты чемоданға салып аламын?

  • Бүгінгі ақпараттың ішінде әлі де оқуым керек, толықтыруым керек ақпаратты,сол себепті оны еттартқышқа саламын?

  • Сабақтағы керек емес, болған артық дүниені қоқыс жәшігіне саламын

Үйге тапсырма. Ойынның бастапқы бетін құру тақырыбын оқып, терминдерді жаттап келу.


Тақтада ілулі тұрған 3 сурет


стикерлер