СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

"Ондық бөлшекті натурал санға бөлу" ҚМЖ

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ұзақ мерзімді жоспар тарауы:

5.3В  Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану

Мектеп:  №19 ЖОББМ

Күні:  14.02.2018ж

Мұғалімнің аты-жөні:  Қажыкен А.Қ.

Сынып: 5 «В»

Қатысқан оқушы саны:

Қатыспаған оқушы саны:

Сабақ тақырыбы

Ондық бөлшекті натурал санға бөлу

 

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

5.1.2.30

ондық бөлшекті натурал санға бөлуді орындау;

Күтілетін нәтиже

Барлық оқушылар: Ондық бөлшекті натурал санға бөлу ережесімен танысады.

Оқушылардың басым бөлігі: Ондық бөлшекті натурал санға бөлу ережесін қолдана отырып есептер шығарады.

Кейбір оқушылар: Ондық бөлшекті натурал санға бөлуге қатысты амалдарды орындай алады, логикалық тұжырым жасайды, өз ойларын дәлелдейді.

Бағалаукритерийі

  • Ондық бөлшекті натурал санға бөледі.
  • Ондық бөлшекті натурал санға бөлу аяқталғанда үтір ажыратуды біледі.
  • Ондық бөлшекті натурал санға бөлуде амал орындау, теңдеу шешу дағдылары қалыптасады.

Тілдік мақсат

Пәнге тән лексика мен терминология: ондық бөлшек, натурал сан, бөлу, үтір, бөлінгіш, бөлгіш, бөлінді.

Құндылықтарды  дамыту

«Мəңгілік Ел» идеясының маңызды құрамдас бөліктері оқушылардың бойында патриоттық сезімі, азаматтылығы мен əлеуметтік белсенділігі жоғары деңгейлі зияткер, бəсекеге қабілетті тұлғаға тəн қасиет-сапаларды жетілдіру.

Пәнаралық байланыс

қазақ тілі, геометрия, жаратылыстану, дене шынықтыру

АКТ қолдану  дағдылары

Интерактивті тақта, интернет ресурстары (сайттар, есептер), таратпа материалдар, көрнекі-демонстрациялық құралдар, сергіту сәті

Бастапқы  білім

Ондық бөлшекті натурал санға көбейту. Ондық бөлшекті ондық бөлшекке көбейту.

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңдері

Сабақта орындалатын іс-әрекеттер

Оқыту ресурстары

Сабақтың басы

2  минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 мин

Ұйымдастыру сәті. «Ондық бөлшек», «натурал», «сан», «бөлу» терминдері арқылы 4 топқа бөлінеді.

 

а) Үй тапсырмасы: №865    «Шындық па, жалған ба?» әдісі арқылы тексеріледі.

1) (24-15,7) * 6,4+0,08 * 11=54

2) (5,69-2,85) * 1,5+7,8 * 5,4-23,88=22,5

3) (98,6 * 0,1+14 * 0,15) * 3,5 – 36,86=5

4) (103,92-5,6*4,2) * 0,75 – 2,8 * (10 – 8,25)=55,4

Бағалау түрі: өзара бағалау

Қалыптастырушы бағалау: қошемет

ә) Қайталау сұрақтары. «Серпілген сауал» әдісі

- Ондық бөлшек деп қандай бөлшекті айтады?

- Ондық бөлшекке қолданылатын қандай арифметикалық амалдарды білесіңдер?

- Ондық бөлшектерді қосу (азайту) қалай орындалады?

- Ондық бөлшекті натурал санға көбейту ережесін тұжырымда.

- Ондық бөлшекті ондық бөлшекке көбейту ережесі қалай қорытылады?

«Ондық бөлшек», «натурал», «сан», «бөлу» сөздері жазылған шиыршықтар

 

 

 

 

Жасыл, қызыл түсті дөңгелектер

Сабақтың ортасы

 

6 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 мин

 

4 мин

 

 

4 мин

Жаңа сабақты меңгерту. «Ой қозғау»

-Суреттен нені көріп тұрсыздар?

- Шамалар туралы түсіндіріңіз.

- Белгісіз шама қандай?

-Ізделінді шаманы табу үшін  қандай амал қолдануға болады?

S=24,8 cм2

b=4 см

a-?

Шешуі: 24,8 : 4 = 6,2

Ж: 6,2 (см)

 

Бағалау түрі: өзара бағалау

Қалыптастырушы бағалау: «Жарайсыңдар»

 

   

Топтық жұмыс. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі

І топ. 81,9 : 3 = 27,3

II топ. 10,4 : 8 = 1,3

III топ. 72,8 : 8 = 9,1

IV топ. 25,8 : 6 = 4,3

 

Дескриптор:  - берілген мысалды баған түрінде жазу.

            -баған түрінде жазылған бөлуді орындау.

            -бөлу аяқталған соң үтірді ажырату.

 

Бағалау түрі: мұғалім бағалауы

Қалыптастырушы бағалау: «Смайлик»

 

Сараланған тапсырмалар.

Оқушының аты-жөні: _______________

Тапсырма түрі

Дескриптор

Дұрыс, бұрыс

«+», «-»

1.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

Амалды орында:

І топ:

10,5 : 15 +1,8=2,5

1)10,5:15=0,7

2)0,7+1,8=2,5

ІІ топ:

67,2:12-3,25=2,35

1)67,2:12=5,6

2)5,6-3,25=2,35

ІІІ топ:

(42,3+34,2):9=8,5

1)42,3+34,2=76,5

2)76,5:9=8,5

IV топ:

(47,52-7,2):6=6,72

1)47,52-7,2=40,32

2)40,32:6=6,72

 

Теңдеуді шеш:

І топ: 21х = 4,41

х=0,21

ІІ топ: 24х=151,2

х=6,3

ІІІ топ: 32х=115,2

х=3,6

IV топ:

36х = 973,44

х=27,04

-ондық бөлшекті натурал санға бөлу;

-үтір ажырату;

-қосу амалын орындау;

-нәтижені жазу.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-теңдеудегі белгісіз компонентті анықтау;

-қажетті амалды таңдау;

-белгісіз айнымалыны табу;

-теңдеудің түбірін жазу,

-теңдеуді тексеру.

 

 

Бағалау түрі: мұғалім бағалауы

 

Сергіту сәті. (қол, аяқ қимылдары арқылы 1-ден 5-ке дейін үш тілде санау)

Оқулықпен жұмыс: №876

1)1,37:2=0,685     2)0,4:8=0,05   3)4,8:12=0,4       4)0,35:7=0,05

   8,4:15=0,56          0,3:5=0,06      13,6:16=0,85       0,54:9=0,06

   11,16:18=0,62      0,8:5=0,16      0,8:20=0,04         0,72:4=0,18

Бағалау түрі: өзара бағалау

 

Шығармашылық тапсырма. «Кір ілгіш әдісі»

Әр топқа 1 мысалдан құрастыру. Ондық бөлшекті натурал санға бөлу амалына. Әр топ құрастырған мысалдарын А4 қағазына жазып кір ілгішке жаяды.

 

 

 

 

Слайд

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Флипчарт

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үлестірме

С.Қ.Төлеубаева, Г.К.Жүнісова, М.Б.Мәдібеков. Есептер жинағы 5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Алдамұратова, Е. Байшоланов. 4-басылымы. - Алматы: Атамұра, 2015

Сабақтың соңы

5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 мин

 

 

Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы

 

1.Амалды орында:

а) 26,1 : 3                  А. 5,2            В. 8,4             С. 8,7

ә) 9,5 : 25                  А. 0,38          В. 0,35           С. 3,8

б) 63,24 : 31              А. 2,4            В. 2,24           С. 2,04

2. Белгісізді тап.

Жылдамдық

Уақыт

Қашықтық

6 км/сағ

29,6

177,6 км

4,3

5 сағ

21,5 км

 

3. Шаршының периметрі 36,8 см. Шаршының қабырғасының ұзындығы қанша?

А. 0,94 см          В. 9,2 см            С. 9,4 см

 

Дескриптор:   - ондық бөлшекті натурал санға бөледі;

- бөлуді орындайды;

- ұзындықты табу үшін өрнек құрастырады;

- есептеулер жүргізеді және жауабын табады.

Тақтада көрсетілген дұрыс жауаптар арқылы өз жұмыстарынтексеріп қажеттіліктерін айқындайды

Бағалау түрі: Өзін-өзі бағалау

Үйге тапсырма:  Ондық бөлшекті натурал санға бөлу ережесін жаттау. - №879 (А деңгей), №884 (В деңгей)

Кері байланыс: «Миға сақтайық»

Әрбір оқушының алдына баста бейнеленген мидың суреті таратылады., соған әрбір оқушы өзінің сабақта не үйренгендігі туралы  жазады.

Слайд

 

Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бас-ми суреті

Просмотр содержимого документа
«"Ондық бөлшекті натурал санға бөлу" ҚМЖ»

№19 ЖОББ мектеп











Ондық бөлшекті натурал санға бөлу

(ашық сабақ)















ҚМЖ дайындаған пән мұғалімі: А.Қ.Қажыкен







Орал 2018

Ұзақ мерзімді жоспар тарауы:

5.3В Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану

Мектеп: №19 ЖОББМ

Күні: 14.02.2018ж

Мұғалімнің аты-жөні: Қажыкен А.Қ.

Сынып: 5 «В»

Қатысқан оқушы саны:

Қатыспаған оқушы саны:

Сабақ тақырыбы

Ондық бөлшекті натурал санға бөлу


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

5.1.2.30

ондық бөлшекті натурал санға бөлуді орындау;

Күтілетін нәтиже

Барлық оқушылар: Ондық бөлшекті натурал санға бөлу ережесімен танысады.

Оқушылардың басым бөлігі: Ондық бөлшекті натурал санға бөлу ережесін қолдана отырып есептер шығарады.

Кейбір оқушылар: Ондық бөлшекті натурал санға бөлуге қатысты амалдарды орындай алады, логикалық тұжырым жасайды, өз ойларын дәлелдейді.

Бағалаукритерийі

  • Ондық бөлшекті натурал санға бөледі.

  • Ондық бөлшекті натурал санға бөлу аяқталғанда үтір ажыратуды біледі.

  • Ондық бөлшекті натурал санға бөлуде амал орындау, теңдеу шешу дағдылары қалыптасады.

Тілдік мақсат

Пәнге тән лексика мен терминология: ондық бөлшек, натурал сан, бөлу, үтір, бөлінгіш, бөлгіш, бөлінді.

Құндылықтарды дамыту

«Мəңгілік Ел» идеясының маңызды құрамдас бөліктері оқушылардың бойында патриоттық сезімі, азаматтылығы мен əлеуметтік белсенділігі жоғары деңгейлі зияткер, бəсекеге қабілетті тұлғаға тəн қасиет-сапаларды жетілдіру.

Пәнаралық байланыс

қазақ тілі, геометрия, жаратылыстану, дене шынықтыру

АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақта, интернет ресурстары (сайттар, есептер), таратпа материалдар, көрнекі-демонстрациялық құралдар, сергіту сәті

Бастапқы білім

Ондық бөлшекті натурал санға көбейту. Ондық бөлшекті ондық бөлшекке көбейту.

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңдері

Сабақта орындалатын іс-әрекеттер

Оқыту ресурстары

Сабақтың басы

2 минут










4 мин

Ұйымдастыру сәті. «Ондық бөлшек», «натурал», «сан», «бөлу» терминдері арқылы 4 топқа бөлінеді.


а) Үй тапсырмасы: №865 «Шындық па, жалған ба?» әдісі арқылы тексеріледі.

1) (24-15,7) * 6,4+0,08 * 11=54

2) (5,69-2,85) * 1,5+7,8 * 5,4-23,88=22,5

3) (98,6 * 0,1+14 * 0,15) * 3,5 – 36,86=5

4) (103,92-5,6*4,2) * 0,75 – 2,8 * (10 – 8,25)=55,4

Бағалау түрі: өзара бағалау

Қалыптастырушы бағалау: қошемет

ә) Қайталау сұрақтары. «Серпілген сауал» әдісі

- Ондық бөлшек деп қандай бөлшекті айтады?

- Ондық бөлшекке қолданылатын қандай арифметикалық амалдарды білесіңдер?

- Ондық бөлшектерді қосу (азайту) қалай орындалады?

- Ондық бөлшекті натурал санға көбейту ережесін тұжырымда.

- Ондық бөлшекті ондық бөлшекке көбейту ережесі қалай қорытылады?

«Ондық бөлшек», «натурал», «сан», «бөлу» сөздері жазылған шиыршықтар





Жасыл, қызыл түсті дөңгелектер

Сабақтың ортасы


6 мин





















4 мин














7 мин





















1 мин


4 мин



4 мин

Жаңа сабақты меңгерту. «Ой қозғау»

-Суреттен нені көріп тұрсыздар?

- Шамалар туралы түсіндіріңіз.

- Белгісіз шама қандай?

-Ізделінді шаманы табу үшін қандай амал қолдануға болады?

S=24,8 cм2

b=4 см

a-?

Шешуі: 24,8 : 4 = 6,2

Ж: 6,2 (см)


Бағалау түрі: өзара бағалау

Қалыптастырушы бағалау: «Жарайсыңдар»



Топтық жұмыс. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі

І топ. 81,9 : 3 = 27,3

II топ. 10,4 : 8 = 1,3

III топ. 72,8 : 8 = 9,1

IV топ. 25,8 : 6 = 4,3


Дескриптор: - берілген мысалды баған түрінде жазу.

-баған түрінде жазылған бөлуді орындау.

-бөлу аяқталған соң үтірді ажырату.


Бағалау түрі: мұғалім бағалауы

Қалыптастырушы бағалау: «Смайлик»


Сараланған тапсырмалар.

Оқушының аты-жөні: _______________

Тапсырма түрі

Дескриптор

Дұрыс, бұрыс

«+», «-»

1.










2.

Амалды орында:

І топ:

10,5 : 15 +1,8=2,5

1)10,5:15=0,7

2)0,7+1,8=2,5

ІІ топ:

67,2:12-3,25=2,35

1)67,2:12=5,6

2)5,6-3,25=2,35

ІІІ топ:

(42,3+34,2):9=8,5

1)42,3+34,2=76,5

2)76,5:9=8,5

IV топ:

(47,52-7,2):6=6,72

1)47,52-7,2=40,32

2)40,32:6=6,72


Теңдеуді шеш:

І топ: 21х = 4,41

х=0,21

ІІ топ: 24х=151,2

х=6,3

ІІІ топ: 32х=115,2

х=3,6

IV топ:

36х = 973,44

х=27,04

-ондық бөлшекті натурал санға бөлу;

-үтір ажырату;

-қосу амалын орындау;

-нәтижені жазу.














-теңдеудегі белгісіз компонентті анықтау;

-қажетті амалды таңдау;

-белгісіз айнымалыны табу;

-теңдеудің түбірін жазу,

-теңдеуді тексеру.



Бағалау түрі: мұғалім бағалауы


Сергіту сәті. (қол, аяқ қимылдары арқылы 1-ден 5-ке дейін үш тілде санау)

Оқулықпен жұмыс: №876

1)1,37:2=0,685 2)0,4:8=0,05 3)4,8:12=0,4 4)0,35:7=0,05

8,4:15=0,56 0,3:5=0,06 13,6:16=0,85 0,54:9=0,06

11,16:18=0,62 0,8:5=0,16 0,8:20=0,04 0,72:4=0,18

Бағалау түрі: өзара бағалау


Шығармашылық тапсырма. «Кір ілгіш әдісі»

Әр топқа 1 мысалдан құрастыру. Ондық бөлшекті натурал санға бөлу амалына. Әр топ құрастырған мысалдарын А4 қағазына жазып кір ілгішке жаяды.





Слайд




















Флипчарт














Үлестірме

С.Қ.Төлеубаева, Г.К.Жүнісова, М.Б.Мәдібеков. Есептер жинағы 5



















Алдамұратова, Е. Байшоланов. 4-басылымы. - Алматы: Атамұра, 2015

Сабақтың соңы

5 минут






















3 мин



Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы



1.Амалды орында:

а) 26,1 : 3 А. 5,2 В. 8,4 С. 8,7

ә) 9,5 : 25 А. 0,38 В. 0,35 С. 3,8

б) 63,24 : 31 А. 2,4 В. 2,24 С. 2,04

2. Белгісізді тап.

Жылдамдық

Уақыт

Қашықтық

6 км/сағ

29,6

177,6 км

4,3

5 сағ

21,5 км


3. Шаршының периметрі 36,8 см. Шаршының қабырғасының ұзындығы қанша?

А. 0,94 см В. 9,2 см С. 9,4 см


Дескриптор: - ондық бөлшекті натурал санға бөледі;

- бөлуді орындайды;

- ұзындықты табу үшін өрнек құрастырады;

- есептеулер жүргізеді және жауабын табады.

Тақтада көрсетілген дұрыс жауаптар арқылы өз жұмыстарынтексеріп қажеттіліктерін айқындайды

Бағалау түрі: Өзін-өзі бағалау

Үйге тапсырма: Ондық бөлшекті натурал санға бөлу ережесін жаттау. - №879 (А деңгей), №884 (В деңгей)

Кері байланыс: «Миға сақтайық»

Әрбір оқушының алдына баста бейнеленген мидың суреті таратылады., соған әрбір оқушы өзінің сабақта не үйренгендігі туралы жазады.

Слайд


Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары



















Бас-ми суреті





Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Оқушылардың əртүрлі қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталған қиындық деңгейі әр түрлі, күрделігіне қарай алға ілгерілеп отыратын сараланған тапсырмалар беріледі:

Қарқын - басқаларына қарағанда жұмысты жылдам орындайтын оқушылар үшін қосымша тапсырма беріледі.

Қорытынды - барлық оқушылардың тапсырмаларды орындау нәтижелеріне қарай әрқайсысының не түсінгендеріне, не білгендеріне көз жеткізіліп отырады.

Диалог және қолдау көрсету- барлық оушыларға бағытталған тапсырма бере отырып, олардың əрқайсысының қажеттіліктерін анықтап, сұрақ-жауап алып, көмектесіп, қолдау көрсетіп отырылады

Барынша қолдау көрсету: Ережелерді қолданып шығаратын тапсырмаларды орындауға мүмкіндік беріледі.

Орташа қолдау: Ондық бөлщекті натурал санға бөлу амалына арналған тапсырмаларды орындауға болатындығын дәлелдеу есептері беріледі

Қолдау көрсету аз:Оқушыларға логикалық ойлауды қажет ететін, тұжырымдардың ақиқатын айқындау, сұрақтар құрастыру, тапсырмалары беріледі.



Бағалау– оқушылар қажеттіліктері үнемі тексеріліп,түзетіліп, бағаланып отырады.Жіктеу- топ құруда аралас гендерлік топ құрылады.





Топтық жұмыста ширату жаттығулары жауаптарын ауызша тыңдалыптексеріліп,«қошемет» арқылы бағаланады. Жұптық жұмыс барысында дескриптор арқылы тексеріліп, дұрыс жауаптарды «Жарайсыңдар», қате жіберілген тапсырмаларды «Ойлануды қажет етеді» деп бағаланады.

Жеке жұмыс барысындағы саралау тапсырмаларын орындауда кестені толтыру арқылы тексеріліп,«+» -жеткілікті,

«-» - жетілдіру арқылы бағаланады. Қалыптастырушы бағалау тапсырмасын орындау барысында дескриптор арқылы тексеріліп, кейбір оқушылардан өз таңдауларын түсіндіруі сұралады. «Өзін-өзі» қалыптастырушы бағалауы қолданылады.




Өмір қауі-псіздігінің алдын алу шаралары сақталып, оқушылардың партаға дұрыс отыруы, сынып бөлмесінің тазалығы қадағаланып отырады. «Мəңгілік Ел» идеясының негізін жүзеге асыруда оқушылардың бойында өзіне деген сенімділік, азаматтылығы мен əлеуметтік белсенділігі жоғары деңгейлі зияткер, бəсекеге қабілетті тұлғаға тəн қасиет-сапалары жетілдіріледі

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?


































Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!