СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Ормонова Шаиргул

Категория: Геометрия

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Ормонова Шаиргул»

Саид Баюми атындагы “Каракечит” орто мектеби.  Геометрия 8-класс Математика мугалими:Ормонова Шайиргул

Саид Баюми атындагы “Каракечит” орто мектеби. Геометрия

8-класс

Математика мугалими:Ормонова Шайиргул

Сабактын темасы:  аянтарга карата маселе иштөө

Сабактын темасы:

аянтарга

карата маселе иштөө

Сабактын максаты: Окуучулар фигуралардын аянттары боюнча алган билимдерин тереңдетүү менен бирге аянт жөнүндө маселелерди иштешет. Окуучулар аянт боюнча түшүнүгүн турмуш менен байланыштырат Окуучулардын логикалык ой жүгүртүүлөрү өсөт.

Сабактын максаты:

  • Окуучулар фигуралардын аянттары боюнча алган билимдерин тереңдетүү менен бирге аянт жөнүндө маселелерди иштешет.
  • Окуучулар аянт боюнча түшүнүгүн турмуш менен байланыштырат
  • Окуучулардын логикалык ой жүгүртүүлөрү өсөт.

Сабактын жүрүшү: 1) Уюштуруу. 2) Үй тапшырмасын суроо 3) Жаны тема. 4) Маселе иштөө 5) «Интервью» оюну 6) Тесттик иш 7) «Математикалык диктант» 8) Үй тапшырма берүү

Сабактын жүрүшү:

  • 1) Уюштуруу.
  • 2) Үй тапшырмасын суроо
  • 3) Жаны тема.
  • 4) Маселе иштөө
  • 5) «Интервью» оюну
  • 6) Тесттик иш
  • 7) «Математикалык диктант»
  • 8) Үй тапшырма берүү
Муз жаргыч. «Үй бүлө мүчөлөрүнүн санын табуу» Ар бириң мага, бири-бириңе айтпастан туруп үй-бүлө мүчөлөрүңөрдүн санын ойлонгула.Эми ага 1ди кошкула.Келип чыккан санды 2ге бөлгүлө.Чыккан көбөйтүндүдөн 3ту кемиткиле. Натыйжаны мага айткылачы. Мен силердин үй-бүлө мүчөлөрүңөрдү айтып берем.(Бул фокус, ошондуктан кантип тапканымды силерге айтпайм)

Муз жаргыч.

  • «Үй бүлө мүчөлөрүнүн санын табуу»
  • Ар бириң мага, бири-бириңе айтпастан туруп үй-бүлө мүчөлөрүңөрдүн санын ойлонгула.Эми ага 1ди кошкула.Келип чыккан санды 2ге бөлгүлө.Чыккан көбөйтүндүдөн 3ту кемиткиле. Натыйжаны мага айткылачы. Мен силердин үй-бүлө мүчөлөрүңөрдү айтып берем.(Бул фокус, ошондуктан кантип тапканымды силерге айтпайм)
Үй тапшырмасын суроо:  154-бет №4 маселе.

Үй тапшырмасын суроо: 154-бет №4 маселе.

Жаңы тема:Көп бурчтуктардын аянттарына карата маселе иштөө. Өтүлгөндөрдү эске салабыз. Аянт бул-жактары узундук бирдигинен турган квадрат бирдиги менен туюнтулуучу жалпак фигуранын чени.

Жаңы тема:Көп бурчтуктардын аянттарына карата маселе иштөө.

  • Өтүлгөндөрдү эске салабыз.
  • Аянт бул-жактары узундук бирдигинен турган квадрат бирдиги менен туюнтулуучу жалпак фигуранын чени.
Суроолор. 1) Көп бурчтуктун аянты: А) Барабар фигуралар барабар аянттарга ээ. Б) Эгерде фигура бөлүктөргө бөлүнгөн болсо, анда анын аянты ошол бөлүктөрдүн аянттарынын суммасына барабар. В) Жактары ченөө бирдигине барабар болгон квадраттын аянты бирге барабар.

Суроолор.

  • 1) Көп бурчтуктун аянты:
  • А) Барабар фигуралар барабар аянттарга ээ.
  • Б) Эгерде фигура бөлүктөргө бөлүнгөн болсо, анда анын аянты ошол бөлүктөрдүн аянттарынын суммасына барабар.
  • В) Жактары ченөө бирдигине барабар болгон квадраттын аянты бирге барабар.
2. Тик бурчтуктун аянты: S=a•b 3.Квадраттын аянты: S=a ² 4.Параллелограммдын аянты: S=a•h
  • 2. Тик бурчтуктун аянты: S=a•b
  • 3.Квадраттын аянты: S=a ²
  • 4.Параллелограммдын аянты: S=a•h
Маселе иштөө. № 171 Квадрат формасындагы эки жер участогунун жактары 90м жана 120м. Участокко тең чоңдукта болгон квадрат формасындагы жер участогунун жагын тапкыла? Берилди: Формула: Чыгаруу: а₁=90м S=с ² 90²=8100 а₂=120м с=√S 120 ²=14400  S=? 8100+14400=22500(м ²)   S=22500  квадраттын жагы с деп белгилесек  с ²=22500 с=150  Жообу: квадраттын жагы150м

Маселе иштөө.

  • № 171 Квадрат формасындагы эки жер участогунун жактары 90м жана 120м. Участокко тең чоңдукта болгон квадрат формасындагы жер участогунун жагын тапкыла?
  • Берилди: Формула: Чыгаруу:
  • а₁=90м S=с ² 90²=8100
  • а₂=120м с=√S 120 ²=14400
  • S=? 8100+14400=22500(м ²)
  • S=22500
  • квадраттын жагы с деп белгилесек
  • с ²=22500 с=150
  • Жообу: квадраттын жагы150м
№ 172 Тик бурчтуктун аянты 120 га, узуну  3км, анын периметрин тапкыла? Берилди: Формула :  S=120га S=a*в в=s/a а=3км Р=2(а+в) в=? Р=? Чыгаруу:  в = = =400(м) Р=2(а+в)=2(3000+400)=2*3400=6800м=6,8(км)  Жообу:6,8км
  • № 172 Тик бурчтуктун аянты 120 га, узуну

3км, анын периметрин тапкыла?

  • Берилди: Формула :
  • S=120га S=a*в в=s/a
  • а=3км Р=2(а+в)
  • в=? Р=?
  • Чыгаруу:
  • в = = =400(м)
  • Р=2(а+в)=2(3000+400)=2*3400=6800м=6,8(км)
  • Жообу:6,8км
№ 176 Параллелограммдын аянты 47,5дм А)жагы 9,5дм болсо, бийиктигин Б)бийиктиги 4,75дм болсо, ага тиешелуу жагын тапкыла?  Берилди : Формула: S=а*h  S=47,5дм h=s/a a=s/h А)а=9,5дм h=? h = =5(дм) Б)h=4,75дм а=? a= =10(дм)
  • № 176 Параллелограммдын аянты 47,5дм
  • А)жагы 9,5дм болсо, бийиктигин
  • Б)бийиктиги 4,75дм болсо, ага тиешелуу жагын тапкыла?

Берилди : Формула: S=а*h

S=47,5дм h=s/a a=s/h

  • А)а=9,5дм
  • h=? h = =5(дм)
  • Б)h=4,75дм
  • а=? a= =10(дм)
«Интервью» оюну. Бир окуучу журналист болуп башка окуучулардан өтүлгөн темага карата суроо узатып жооп алат. Бул 3же4 окуучудан суралат.

«Интервью» оюну.

  • Бир окуучу журналист болуп башка окуучулардан өтүлгөн темага карата суроо узатып жооп алат. Бул 3же4 окуучудан суралат.
Тесттик иш 1. S тамгасы кайсы тилден алынган? А)грек Б)латын В)араб 2.S=a*b бул кайсы фигуранын аянтын табуу формуласы? А)тик бурчтук Б)квадрат В)параллелограмм 3. параллелограммдын аянты,анын … бийиктигине көбөйткөнгө барабар. А)жагын Б)негизин В) чокусун

Тесттик иш

  • 1. S тамгасы кайсы тилден алынган?
  • А)грек
  • Б)латын
  • В)араб
  • 2.S=a*b бул кайсы фигуранын аянтын табуу формуласы?
  • А)тик бурчтук
  • Б)квадрат
  • В)параллелограмм
  • 3. параллелограммдын аянты,анын … бийиктигине
  • көбөйткөнгө барабар.
  • А)жагын
  • Б)негизин
  • В) чокусун
«Математикалык диктант» 1 . а жана в нын көбөйтүндүсү аянтка барабар. 2. 4дм 5см 2мм де канча мм бар? 3.Бир жылда он эки ай бар. 4. он эки жана бир сандарынын айырмасын үчкө кош. 5.параллелгораммдын аянты негизин бийиктигине көбөйткөнгө барабар.

«Математикалык диктант»

  • 1 . а жана в нын көбөйтүндүсү аянтка барабар.
  • 2. 4дм 5см 2мм де канча мм бар?
  • 3.Бир жылда он эки ай бар.
  • 4. он эки жана бир сандарынын
  • айырмасын үчкө кош.
  • 5.параллелгораммдын аянты негизин бийиктигине көбөйткөнгө барабар.
Жооптор: 1 . S=а*в 2. 452мм 3. 1жыл=12 ай 4. (12-1)+3 5. S=a*h

Жооптор:

  • 1 . S=а*в
  • 2. 452мм
  • 3. 1жыл=12 ай
  • 4. (12-1)+3
  • 5. S=a*h
Үйгө тапшырма берүү . 154-бет №11, №16 көнүгүүлөрдү иштеп келесиңер.

Үйгө тапшырма берүү .

  • 154-бет №11, №16 көнүгүүлөрдү
  • иштеп келесиңер.
Көңүл  бурганынар  үчүн рахмат

Көңүл бурганынар үчүн рахмат