СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Өсімдіктердің көптүрлігі және олардың маңызы.

Категория: География

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақ жоспарлау:

Сабақтың тақырыбы: Өсімдіктердің көптүрлігі және олардың маңызы.

Мектеп: Қабанбай батыр ауылының № 41 орта мектебі

Күні: 16.03.17 ж.

Мұғалімнің ТАӘ: Казыкенова Нұргүл Койшыбековна

Сынып: 5 А

Қатысқандар саны:

Келмегендер саны:

Сабақтың мақсаты

 

Күтілетін нәтиже

  • Оқушылардың өсімдік туралы білімдерін дамыту. Алуан түрлі өсімдіктерді білу. Оқушының ойлау қабілетін ұштау, сыни тұрғыдан ойлауға баулу.
  • Шапшаң ойлауға, ойларын қорыта білуге, ұжыммен жұмыс істеуге, ізденімпаздыққа тәрбиелеу.

Өсімдіктердің көптүрлілігі туралы толық мәліметтерді өз беттерінше оқу арқылы меңгереді.

Оқытудың мақсаты

Барлық оқушылар істей алады:

  • Өсімдіктердің көптүрлігін және олардың маңызын атай алады.

Оқушылардың көпшілігі істей алады.

  • Өсімдіктерді топтастырып, еркшеліктері мен ұқсастықтарын көрсете алады.

Кейбір оқушылар істей алады.

  • Өсімдіктердің көптүрлігін және олардың маңызын біледі және зерттей алады.

Тілдік мақсат

Оқушылар істей алады:

  • Өсімдіктердің көптүрлігін және олардың маңызын талқылайды және салыстырады.

Алдыңғы оқу

Ғаламшардағы тіршілік;

Жоспар

Жоспарланған уақыты

Жоспарланған жаттығулар:

Ресурстар

Сабақтың барысы

 

І. Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу (3 мин)

а)Амандасу  ә)Сынып оқушыларын түгендеу  б)Сынып оқушыларын топқа бөлу, бағалау парағын тарату

Сабақты бағалау критерийлерімен таныстыру

Оқушының аты-жөні

Үй тапсырмасы

Әр сұрақ

 1 ұпай барлығы 10 ұпай

Жаңа сабақ

10ұпай

Жұптық, топтық жұмыс5 ұпай

Қорыт

Баға

 

 

     

 

 

20  мен 25 аралығы ( 5 өте жақсы )

11 мен 19 аралығы ( 4  жақсы )

6 мен 10 аралығы ( 3 қанағат )

1 мен  5 аралығы ( 2 өте нашар )

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау (10 мин)

  1. Білгірлер қадамы: (Географиялық терминдермен адымдайды)
  2. Тест тапсырмасы

 

  1. Тірі ағзалар .... патшалыққа бөлінеді:

А) 5    В) 4    С) 3

      2.  Жер шарындағы тіршілік қабаты:

А) Литосфера    В) Гидросфера    С) Биосфера

      3. Өсімдіктер әлемін..........деп атайды:

            А) Флора    В) Фауна    С) Фокус

      4. Жануарлар әлемін..........деп атайды:

            А) Флора    В) Фауна    С) Фокус

      5. Ең алғашқы тіршілік ағзалары бұдан миллиондаған бұрын....... пайда болды:

            А) Ғарышта    В) Топырақта    С) Суда

      6. Әлемдегі ең биік ағаш:

            А) Терек   В) Секвойя    С) Сексеуіл

      7.  Бактериялар тірі ағзалардың қай патшалығына жатады:

            А) Өсімдіктер    В) Жануарлар    С) Микроорганизмдер

      8. Бейорганикалық денені көрсет:

            А) Құстар    В) Жорғалаушылар    С) Тастар

      9.  Барлық тірі ағзалар оттегімен тыныс алады, ......................бөліп шығарады.

           А) Көмірқышқыл газын    В) Азот газын    С) Аргон газын

     10. Адамдардың орташа жасы:

          А) 70-80 жыл   В) 100-120 жыл    С) 90-100 жыл

Мультимедиалық тақта указка,кескін карта, атластар, магниттік тақта

Сабақтың ортасы

Жаңа тақырып (25-27 мин)

І. Миға шабуыл стратегиясы 2 мин (Кіріспе сұрақ-сурет бойынша әңгімелеу;

«Тапқыр болсаң, тауып көр» ойыны

    Итмұрын 

               Алое                                                           

Қалай ойлайсыздар бүгінгі тақырыбымыз қандай?

Жер бетінде өсімдіктің көптеген түрлері өседі. Өсімдіктердің көптүрлілігі сондай әр түрдің атын атап, тізіп айту қиын. Ғалымдардың есептеу бойынша біздің елімізде 6000-нан астам өсімдік түрі өседі екен. Өсімдік тұқымынан өсіп өнеді. Біртіндеп сабағы, жапырағы, гүлдері, жемістері пайда болады. Көптеген өсімдіктердің сабағы мен жапырақтары күзде қурайды. Өсімдіктер тірі ағза болғандықтан тіршілік етудің барлық кезеңдерінен өтеді. Олар көбейеді, қоректенеді, өседі, қурайды. Бұл өсімдіктердің тірі организм екенін дәлелдейді.

«Карусель»  әдіс:  Проблемалық сұрақтарға топпен жауап беріп, сағат тілімен аналдырып отырамыз;

  1. Өсімдіктердің әлемдегі және Қазақстандағы жалпы саны?
  2. Мәдени және дәрілік өсімдіктерге қандай өсімдіктер жатады, мысал келтір?
  3. Табиғатта және адам өмірінде өсімдіктердің қандай манызы қандай? Өсімдіктер қорғауға алына  ма?

 

  1. Өсімдіктердің айырмашылықтарын атап жаз:

Сергіту сәті 1,5 минут

Ойын. «Гүлдер теру» Оқушылар сұраққа жауап беру арқылы гүлдер алады

1.Өсімдік мүшелерін ата.(тамыр,сабақ,топырақ,гүл,жеміс)

2.Сабақ өсімдікке неге керек?(Өсімдікті көтеріп ұстап тұрады)

3.Жемістің ішінде не болады?(тұқым)

4.Құрғақ жемістерге мысал келтір.(жаңғақ,бидай,тары)

5.Шырынды жемістерге мысал келтір.(қызанақ,қияр,бүлдірген)

 

Мультимедиалық тақта указка,кескін карта, атластар, магниттік тақта

Сабақтың соңы

ІV. Қорытындылау(5 мин) «Галерея»

Тақтаға ілінеді,  топтын спикері қорғайды, стикерлер бойынша бағаланады.

V. Үй тапсырмасын беру (2 мин)

103-108 бет мазмұндау

VІ. Бағалау. Бағалау парағы талқыланады

 

           

 

 

 

 

 

 

 

Сабақ жоспарлау: Сабақтың тақырыбы: Өсімдіктердің көптүрлігі және олардың маңызы.    Мектеп: Қабанбай батыр ауылының № 41 орта мектебі Күні: 16.03.17 ж.    Мұғалімнің ТАӘ: Казыкенова Нұргүл Койшыбековна Сынып: 5 А    Қатысқандар саны:     Келмегендер саны: Сабақтың мақсаты

Күтілетін нәтиже    •    Оқушылардың өсімдік туралы білімдерін дамыту. Алуан түрлі өсімдіктерді білу. Оқушының ойлау қабілетін ұштау, сыни тұрғыдан ойлауға баулу. •    Шапшаң ойлауға, ойларын қорыта білуге, ұжыммен жұмыс істеуге, ізденімпаздыққа тәрбиелеу. Өсімдіктердің көптүрлілігі туралы толық мәліметтерді өз беттерінше оқу арқылы меңгереді. Оқытудың мақсаты    Барлық оқушылар істей алады:      •    Өсімдіктердің көптүрлігін және олардың маңызын атай алады.     Оқушылардың көпшілігі істей алады.      •    Өсімдіктерді топтастырып, еркшеліктері мен ұқсастықтарын көрсете алады.     Кейбір оқушылар істей алады.     •    Өсімдіктердің көптүрлігін және олардың маңызын біледі және зерттей алады. Тілдік мақсат    Оқушылар істей алады:  •    Өсімдіктердің көптүрлігін және олардың маңызын талқылайды және салыстырады. Алдыңғы оқу    Ғаламшардағы тіршілік; Жоспар Жоспарланған уақыты    Жоспарланған жаттығулар:    Ресурстар Сабақтың барысы     І. Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу (3 мин) а)Амандасу  ә)Сынып оқушыларын түгендеу  б)Сынып оқушыларын топқа бөлу, бағалау парағын тарату Сабақты бағалау критерийлерімен таныстыру №    Оқушының аты-жөні    Үй тапсырмасы Әр сұрақ  1 ұпай барлығы 10 ұпай    Жаңа сабақ 10ұпай    Жұптық, топтық жұмыс5 ұпай    Қорыт    Баға                           20  мен 25 аралығы ( 5 өте жақсы ) 11 мен 19 аралығы ( 4  жақсы ) 6 мен 10 аралығы ( 3 қанағат ) 1 мен  5 аралығы ( 2 өте нашар ) ІІ. Үй тапсырмасын сұрау (10 мин)  1.    Білгірлер қадамы: (Географиялық терминдермен адымдайды) 2.    Тест тапсырмасы

1.    Тірі ағзалар .... патшалыққа бөлінеді: А) 5    В) 4    С) 3       2.  Жер шарындағы тіршілік қабаты: А) Литосфера    В) Гидросфера    С) Биосфера       3. Өсімдіктер әлемін..........деп атайды:             А) Флора    В) Фауна    С) Фокус       4. Жануарлар әлемін..........деп атайды:             А) Флора    В) Фауна    С) Фокус       5. Ең алғашқы тіршілік ағзалары бұдан миллиондаған бұрын....... пайда болды:             А) Ғарышта    В) Топырақта    С) Суда       6. Әлемдегі ең биік ағаш:             А) Терек   В) Секвойя    С) Сексеуіл       7.  Бактериялар тірі ағзалардың қай патшалығына жатады:             А) Өсімдіктер    В) Жануарлар    С) Микроорганизмдер       8. Бейорганикалық денені көрсет:             А) Құстар    В) Жорғалаушылар    С) Тастар       9.  Барлық тірі ағзалар оттегімен тыныс алады, ......................бөліп шығарады.            А) Көмірқышқыл газын    В) Азот газын    С) Аргон газын      10. Адамдардың орташа жасы:           А) 70-80 жыл   В) 100-120 жыл    С) 90-100 жыл    Мультимедиалық тақта указка,кескін карта, атластар, магниттік тақта Сабақтың ортасы    Жаңа тақырып (25-27 мин) І. Миға шабуыл стратегиясы 2 мин (Кіріспе сұрақ-сурет бойынша әңгімелеу; «Тапқыр болсаң, тауып көр» ойыны        Итмұрын                  Алое                                                             Қалай ойлайсыздар бүгінгі тақырыбымыз қандай? Жер бетінде өсімдіктің көптеген түрлері өседі. Өсімдіктердің көптүрлілігі сондай әр түрдің атын атап, тізіп айту қиын. Ғалымдардың есептеу бойынша біздің елімізде 6000-нан астам өсімдік түрі өседі екен. Өсімдік тұқымынан өсіп өнеді. Біртіндеп сабағы, жапырағы, гүлдері, жемістері пайда болады. Көптеген өсімдіктердің сабағы мен жапырақтары күзде қурайды. Өсімдіктер тірі ағза болғандықтан тіршілік етудің барлық кезеңдерінен өтеді. Олар көбейеді, қоректенеді, өседі, қурайды. Бұл өсімдіктердің тірі организм екенін дәлелдейді. «Карусель»  әдіс:  Проблемалық сұрақтарға топпен жауап беріп, сағат тілімен аналдырып отырамыз; 1.    Өсімдіктердің әлемдегі және Қазақстандағы жалпы саны? 2.    Мәдени және дәрілік өсімдіктерге қандай өсімдіктер жатады, мысал келтір? 3.    Табиғатта және адам өмірінде өсімдіктердің қандай манызы қандай? Өсімдіктер қорғауға алына  ма? 

4.    Өсімдіктердің айырмашылықтарын атап жаз: Сергіту сәті 1,5 минут Ойын. «Гүлдер теру» Оқушылар сұраққа жауап беру арқылы гүлдер алады 1.Өсімдік мүшелерін ата.(тамыр,сабақ,топырақ,гүл,жеміс) 2.Сабақ өсімдікке неге керек?(Өсімдікті көтеріп ұстап тұрады) 3.Жемістің ішінде не болады?(тұқым) 4.Құрғақ жемістерге мысал келтір.(жаңғақ,бидай,тары) 5.Шырынды жемістерге мысал келтір.(қызанақ,қияр,бүлдірген)     Мультимедиалық тақта указка,кескін карта, атластар, магниттік тақта Сабақтың соңы    ІV. Қорытындылау(5 мин) «Галерея» Тақтаға ілінеді,  топтын спикері қорғайды, стикерлер бойынша бағаланады. V. Үй тапсырмасын беру (2 мин) 103-108 бет мазмұндау VІ. Бағалау. Бағалау парағы талқыланады    

 

Просмотр содержимого документа
«Өсімдіктердің көптүрлігі және олардың маңызы.»

Сабақ жоспарлау:

Сабақтың тақырыбы: Өсімдіктердің көптүрлігі және олардың маңызы.

Мектеп: Қабанбай батыр ауылының № 41 орта мектебі

Күні: 16.03.17 ж.

Мұғалімнің ТАӘ: Казыкенова Нұргүл Койшыбековна

Сынып: 5 А

Қатысқандар саны:

Келмегендер саны:

Сабақтың мақсаты



Күтілетін нәтиже

  • Оқушылардың өсімдік туралы білімдерін дамыту. Алуан түрлі өсімдіктерді білу. Оқушының ойлау қабілетін ұштау, сыни тұрғыдан ойлауға баулу.

  • Шапшаң ойлауға, ойларын қорыта білуге, ұжыммен жұмыс істеуге, ізденімпаздыққа тәрбиелеу.

Өсімдіктердің көптүрлілігі туралы толық мәліметтерді өз беттерінше оқу арқылы меңгереді.

Оқытудың мақсаты

Барлық оқушылар істей алады:

  • Өсімдіктердің көптүрлігін және олардың маңызын атай алады.

Оқушылардың көпшілігі істей алады.

  • Өсімдіктерді топтастырып, еркшеліктері мен ұқсастықтарын көрсете алады.

Кейбір оқушылар істей алады.

  • Өсімдіктердің көптүрлігін және олардың маңызын біледі және зерттей алады.

Тілдік мақсат

Оқушылар істей алады:

  • Өсімдіктердің көптүрлігін және олардың маңызын талқылайды және салыстырады.

Алдыңғы оқу

Ғаламшардағы тіршілік;

Жоспар

Жоспарланған уақыты

Жоспарланған жаттығулар:

Ресурстар

Сабақтың барысы


І. Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу (3 мин)

а)Амандасу ә)Сынып оқушыларын түгендеу б)Сынып оқушыларын топқа бөлу, бағалау парағын тарату

Сабақты бағалау критерийлерімен таныстыру

Оқушының аты-жөні

Үй тапсырмасы

Әр сұрақ

1 ұпай барлығы 10 ұпай

Жаңа сабақ

10ұпай

Жұптық, топтық жұмыс5 ұпай

Қорыт

Баға








20 мен 25 аралығы ( 5 өте жақсы )

11 мен 19 аралығы ( 4 жақсы )

6 мен 10 аралығы ( 3 қанағат )

1 мен 5 аралығы ( 2 өте нашар )

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау (10 мин)

  1. Білгірлер қадамы: (Географиялық терминдермен адымдайды)

  2. Тест тапсырмасы



  1. Тірі ағзалар .... патшалыққа бөлінеді:

А) 5 В) 4 С) 3

2. Жер шарындағы тіршілік қабаты:

А) Литосфера В) Гидросфера С) Биосфера

3. Өсімдіктер әлемін..........деп атайды:

А) Флора В) Фауна С) Фокус

4. Жануарлар әлемін..........деп атайды:

А) Флора В) Фауна С) Фокус

5. Ең алғашқы тіршілік ағзалары бұдан миллиондаған бұрын....... пайда болды:

А) Ғарышта В) Топырақта С) Суда

6. Әлемдегі ең биік ағаш:

А) Терек В) Секвойя С) Сексеуіл

7. Бактериялар тірі ағзалардың қай патшалығына жатады:

А) Өсімдіктер В) Жануарлар С) Микроорганизмдер

8. Бейорганикалық денені көрсет:

А) Құстар В) Жорғалаушылар С) Тастар

9. Барлық тірі ағзалар оттегімен тыныс алады, ......................бөліп шығарады.

А) Көмірқышқыл газын В) Азот газын С) Аргон газын

10. Адамдардың орташа жасы:

А) 70-80 жыл В) 100-120 жыл С) 90-100 жыл

Мультимедиалық тақта указка,кескін карта, атластар, магниттік тақта

Сабақтың ортасы

Жаңа тақырып (25-27 мин)

І. Миға шабуыл стратегиясы 2 мин (Кіріспе сұрақ-сурет бойынша әңгімелеу;

«Тапқыр болсаң, тауып көр» ойыны

Итмұрын

Алое

Қалай ойлайсыздар бүгінгі тақырыбымыз қандай?

Жер бетінде өсімдіктің көптеген түрлері өседі. Өсімдіктердің көптүрлілігі сондай әр түрдің атын атап, тізіп айту қиын. Ғалымдардың есептеу бойынша біздің елімізде 6000-нан астам өсімдік түрі өседі екен. Өсімдік тұқымынан өсіп өнеді. Біртіндеп сабағы, жапырағы, гүлдері, жемістері пайда болады. Көптеген өсімдіктердің сабағы мен жапырақтары күзде қурайды. Өсімдіктер тірі ағза болғандықтан тіршілік етудің барлық кезеңдерінен өтеді. Олар көбейеді, қоректенеді, өседі, қурайды. Бұл өсімдіктердің тірі организм екенін дәлелдейді.

«Карусель» әдіс: Проблемалық сұрақтарға топпен жауап беріп, сағат тілімен аналдырып отырамыз;

  1. Өсімдіктердің әлемдегі және Қазақстандағы жалпы саны?

  2. Мәдени және дәрілік өсімдіктерге қандай өсімдіктер жатады, мысал келтір?

  3. Табиғатта және адам өмірінде өсімдіктердің қандай манызы қандай? Өсімдіктер қорғауға алына ма?



  1. Өсімдіктердің айырмашылықтарын атап жаз:

Сергіту сәті 1,5 минут

Ойын. «Гүлдер теру» Оқушылар сұраққа жауап беру арқылы гүлдер алады

1.Өсімдік мүшелерін ата.(тамыр,сабақ,топырақ,гүл,жеміс)

2.Сабақ өсімдікке неге керек?(Өсімдікті көтеріп ұстап тұрады)

3.Жемістің ішінде не болады?(тұқым)

4.Құрғақ жемістерге мысал келтір.(жаңғақ,бидай,тары)

5.Шырынды жемістерге мысал келтір.(қызанақ,қияр,бүлдірген)



Мультимедиалық тақта указка,кескін карта, атластар, магниттік тақта

Сабақтың соңы

ІV. Қорытындылау(5 мин) «Галерея»

Тақтаға ілінеді, топтын спикері қорғайды, стикерлер бойынша бағаланады.

V. Үй тапсырмасын беру (2 мин)

103-108 бет мазмұндау

VІ. Бағалау. Бағалау парағы талқыланады




















Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!