СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Өсүмдүктөр, өсүмдүктөрдүн таралышындагы закон ченемдүүлүктөр

Категория: География

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Өсүмдүктөр, өсүмдүктөрдүн таралышындагы закон ченемдүүлүктөр»


Предметтин аты: География

Өтүлгөн мөөнөтү

Классы

БЕКИТЕМИН ОББ:

Планды түзгөн: Мамалатип кызы А.


8 -класс



Сабактын темасы: Өсүмдүктөр, өсүмдүктөрдүн таралышындагы негизги закон ченемдүүлүктөрү

Сабактын максаттары:

Көрсөткучтөрү:

Билим берүүчү:

Өсүмдүктөр.өсүмдүктөрдүн таралышындагы негизги закон ченемдүүлүктөрү боюнча маалымат алып теманын мазмунун түшүнүшөт.



Өсүмдүктөр.өсүмдүктөрдүн таралышындагы закон ченемдүүлүктөрү боюнча маалымат алып теманын мазмунун түшүнүшсө;

Өсүмдүктөр.өсүмдүктөрдүн таралышындагы закон ченемдүүлүктөрү жана алрдын түрлөрү жаратылыштагы маанисине анализ жүргүзүшөт жана суроо түзү менен өсүмдүктөрдүн картасын контур картага жазышат.

Өсүмдүктөр.өсүмдүктөрдүн таралышындагы закон ченемдүүлүктөрү жаратылыштагы маанисине анализ жүргүзүшөт жана суроо түзү менен өсүмдүктөрдүн картасын контур картага жазышса;

Тарбия берүүчү:

Жаратылышты коргоого жана табият менен таттуу мамиледе болууга тарбияланышат.


Жаратылышты коргоого жана табият менен таттуу мамиледе болууга тарбияланышса;


Күтүлүүчү натыйжа:

- Өсүмдүктөр.өсүмдүктөрдүн таралышындагы закон ченемдүүлүктөрү боюнча маалымат алып теманын мазмунун түшүнүштү.

- Өсүмдүктөр.өсүмдүктөрдүн таралышындагы ченемдүүлүктөрү жана алрдын түрлөрү жаратылыштагы маанисине анализ жүргүзүшөт жана суроо түзү менен өсүмдүктөрдүн картасын контур картага жазышты.

- Жаратылышты коргоого жана табият менен таттуу мамиледе болууга тарбияланышты.

Сабактын тиби: Жаңы материалды түшүндүрүү

Колдонулуучу методдор:

Жекече,топто,жупта иштөө,баяндоо,изилдөө,көрсөтүү методдору.

Колдонулуучу баалоо методдору:

Баяндап баалоо,аныктоочу,калыптандыруучу,бири-бирин баалоо.

Сабактын жабдылышы:

Кыргызстандын көлдөрү жана суу сактагычтарынын

картасы,таркатмалар,упайлар,копировка,атлас,контур карта,тест.



Негизги компетенттүүлүк

Предметтик компетенттүүлүк

Маалыматтык ( НК1 )

Өтүлгөн теманы түшүнүү аркылуу кайталап, аң сезимдүү кабыл алуу ( ПК1 )

Социалдык көнүмдөр ( НК 2)

Сабакта берилген тапшырмалар а менен иштей алуу ( ПК 2 )

Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү ( НК3 )

Алган билимин тереңдетүү,кызыгуу,эске тутуу

( ПК 3 )


Сабактын этаптары

Мугалимдин ишмердиги


Окуучулардын ишмердиги

Компетенттүүлүктөр

НК

ПК

1.

Уюштуруу

(3 мин)

Саламдашуу,жагымдуу маанай түзүү жана топторго бөлүү

.

Окуучулар бири-бирине жылмаюу тартуулашат жана топторго бөлүнүшөт.



2.

Үйтапшырмасын

суроо(10мин)

Викрориналык суроолор”

1.Кыргызстандын канча пайызы топурак түзүлбөгөн аянт?

2.Топурактын түзүлуш процессинде өсүмдүктөр менен жаныбарлардын ролу кандай?

3.Боз топурактардын кандай типтери бар?

4.Топурактын түстөрү бийиктик боюнча кандай өзгөрөт?

5.Өзүңөрдүн мектебиңер жайгашкан жердин топурагы кайсы типке кирерин аныктагыла?

6.Кыргызстанда токой үлүшүнүн аянты канча? (3,5%-3%)

7.Мөмө-жаңгак токойлордо пайда болуп жана күчтүү чириндиден турган топуракты атагыла? (Кара-гүңүрт топурак )

8.Фергана өрөөнүнүн негизги топурагын атагыла? (Туран күрөң)

9.Талаа тертиторияларынын топурактарын атагыла? (Ачык жана кара каштан топурагы)

10Чүй жана Талас обулустарына мүнөздүү болгон топурактын типтерин атагыла? (Күрөң топурак)


Класстагы окуучулар бири-бирине суроо берүү менен үй тапшырмасын талкуулашат.

НК1

НК2

НК3

НК1

НК2

НК3

3.

Жаңы материлдарды

түшүндүрүү (20 мин)

Кыргызстандын аймагында азыркы кезде тараган өсүмдүктөрдүн түркүмдөрү жер бетинин геологиялык тарыхынын негизги этаптарына жараша миллиондогон жылдар бою калыптанган.




Окуучулар алган маалыматтарын жазышып отурушат

НК1

НК2

НК3

ПК1

ПК2

ПК3

4.

Сабакты бышыктоо

(6мин)

Суроо жана жооп иретинде.

1.Өсүмдүктөрдүн азыркы тараган түркүмдөрүнүн калыптанышына кандай факторлор таасирин тийгизет?


Окуучулар материктерди жана океандарды картадан көрсөтүшүп айтышат жана маалымат жазышат

НК1

ПК1

ПК3

5.

Үй тапшырма

(2мин)

§ 7.1. Өсүмдүктөр.өсүмдүктөрдүн таралышындагы негизги закон ченемдүүлүктө боюнча окуу жана өсүмдүктөрдүн картасын түшүрүү,10 тест түзүү.

Маалымат жанзуу контур карта мнен иштөө

ПК3

ПК3

6.

Баалоо

(2мин)

  1. Мактоо сөздөр айтылат.

  2. Активдүү катышууга шыктандырат

  3. Упайлардын негизинде баалоо

Окуучулар билимине ,аракетине жараша бааланат.