СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

"Отбасы және мен" атты тақырыпта сынып сағаты жоспары

Нажмите, чтобы узнать подробности

Тақрыбы: Отбасы бюджеті және мен

Мақсаты: оқушыларға үй экономикасы жайлы түсінік беру.Отбасы бюджетін дұрыс ұйымдастыруды,кіріс және шығыс көзін есептеуді үйрену.

Білімділік мақсаты:оқушыларға үй экономикасы оның маңызы мен мақсаты жөнінде түсінік беру;

Дамытушылық мақсаты: логикалық ойлау,жүйелі жоспар құру, іскерлік қабілетін дамыту;

Тәрбиелік мақсаты:үй бюджетін жоспарлауға,шеберлікпен атқаруға тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілігі:бүктемелер,плакат,оқулық,интерактивті тақта,кестелер,тест карточкалары

Пәнаралық байланыс:экономика,математика,тарих,қазақ тілі.

Барысы:

Ұйымдастыру кезеңі

«Ақшаны сыйласаң ол да сені жақсы көреді»немесе «Тиынан сом құралады»-деген мақалдар біздің бүгінгі пікір алмасумызға  қатысты айтылғандай.

Себебі.Біздің барлығымыздың отбасымыз бар.Біз онда тәрбиеленеміз,демаламыз,еңбек етеміз,барлық қуаныш пен қиыншылықты бірге бөлісеміз.Олай болса, отбасы  экономикасы  біздің экономикамыз.

Мақсатымыз:табысты құрастыра отырып,кіріс,шығыс көзін есептеу,үнемдеуді үйрену.

Үй бюджеті деген не?

Просмотр содержимого документа
«"Отбасы және мен" атты тақырыпта сынып сағаты жоспары»

Тақрыбы: Отбасы бюджеті және мен

Мақсаты: оқушыларға үй экономикасы жайлы түсінік беру.Отбасы бюджетін дұрыс ұйымдастыруды,кіріс және шығыс көзін есептеуді үйрену.

Білімділік мақсаты:оқушыларға үй экономикасы оның маңызы мен мақсаты жөнінде түсінік беру;

Дамытушылық мақсаты: логикалық ойлау,жүйелі жоспар құру, іскерлік қабілетін дамыту;

Тәрбиелік мақсаты:үй бюджетін жоспарлауға,шеберлікпен атқаруға тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілігі:бүктемелер,плакат,оқулық,интерактивті тақта,кестелер,тест карточкалары

Пәнаралық байланыс:экономика,математика,тарих,қазақ тілі.

Барысы:

Ұйымдастыру кезеңі

«Ақшаны сыйласаң ол да сені жақсы көреді»немесе «Тиынан сом құралады»-деген мақалдар біздің бүгінгі пікір алмасумызға қатысты айтылғандай.

Себебі.Біздің барлығымыздың отбасымыз бар.Біз онда тәрбиеленеміз,демаламыз,еңбек етеміз,барлық қуаныш пен қиыншылықты бірге бөлісеміз.Олай болса, отбасы экономикасы біздің экономикамыз.

Мақсатымыз:табысты құрастыра отырып,кіріс,шығыс көзін есептеу,үнемдеуді үйрену.

Үй бюджеті деген не?

«Бюджет»- сөзі ақша салатын әмиян деп аударылады екен. Біз әр күнімізді,мерекені,жұмыстың барін жоспарлаймыз.Сол секілді ақшаны да санап,жоспарлы жұмсаған дұрыс.Үй бюджеті дегеніміз үйге кіретін барлық табыстарды және шығындарды тиімді құрастырып,есептеп отыру.

Бюджет қалай тиімді болады?Ол үшін отбасылық кірістерді және шығыстарды дұрыс құрастыру қажет.

Кірістер дегеніміз барлық  ақшаларыңыз.Шығыстар дегеніміз барлық жаратылып жатқан ақша.Кірістерге шәкртақы,зейнетақы,айлық жалақы,құнды қағаздар,жәрдемақы,т.б жатады.

Шығыстарға- салық,азық-түлікке жұмсалатын қаржы,киім-кешек,жиһазға жететін қаржы, т.б

Тест сұрақтары,дәптерге орындау.

1.Отбасылық бюджет ол-

А)белгілі бір уақыт мерзгіліндегі кіріс және шығыс көзі;

ә)ақшалай немесе заттай құндылықтар;

б)отбасылық кіріс және барлық бағалы заттар,қыздар,кірістер,шығыстар жәнет.б қажеттіліктер жазатын журнал.

2.Табыс дегеніміз-

А)шығыс қажеттілігі үшін жұмсалатын қаржылар;

ә)тепе-теңдікті сақтау үшін берілетін мүмкіндіктер;

б)өндірістен ,жеке адамнан ақшалай заттай бағалы қағаздай алатын құндылықтар;

3.Болжам жасалынбаған шығыстар:

А)тамаққа;

ә)коммуналдық қызмет;

б)тұрмыстық мәдени шығын;

4.Негізгі сатып алу ережесі-

А)кездейсоқ сауда жасау;

ә)заттың сапасын,кепілдік мерзімін көру;

б)ыңғайлылығы,қолайлылығы;

в)сапасы,ерекшелігі;

5.Зат қандай талаптарға жауап береді?

А)құны,бағалы

ә)ыңғайлы,қолайлы;

б)ерекше,сапалы;

6.Отбасылық қажеттіліктің қайсысы материалдық шығынға жатпайды?

А)тамақ пен киімге жұмсалған қаржы;

ә)білімге,қоғаммен араласуға;

б)үйге,жиһазға,тұрмыстық заттар жұмсалған қаржы;

«Отбасы бюджеті» ойынын ойнаймыз, кімнің  отбасында таразы басы қалай тартады екен?



Тақтада тексереміз.

1.Отбасының айлық жалақысы

2.Көлік үшін жұмсалатын қаржы

3.Тамаққа жұмсалатын қаржы

4.Шәкіртақы,зейнетақы,жәрдемақы

5.Құнды қағаздар

6.Жалданған пәтер үшін ақы алу

7.Үйірме,сексия,репетиторлық қызмет көрсету

8.Сыйақы

9.Әртүрлі салықтар,коммуналдық қызмет пен несие.

10.Киімге,жиһазға жүмсалатын қаржы.

11.Жеке шаруа қожалығынан түсетін қаржы.

12.Тұрмыстық мәдени қызметтер (кино,театр,музей,туған күн,той)

13.Үнемдеу,жинақ соммалары.

14.Жоспарланбаған шығындар.

Жауабы: 1,4,5,6,8,11,13-кірістер

2,3,7,9,10,12,14-шығыстар

Егер тең болса,тепе-теңдік жағдайда біреуі басым болуы да мүмкін

Жаңа тақырып бойынша тапсырма:

Отбасылық бюджетті есептеу.

Екі топқа бөлініп оқушылар ойларын ортаға сала отырып, бірінің пікірін бірі жалғап немесе толықтырса басқа оқушы оған кері пікірін қоса алады.

1.Үй бюджеті дегеніміз не?

2.Кірістер дегеніміз не?

3.Шығыстар дегеніміз не?

4.Тепе-теңдік жағдай дегеніміз не?

5.Ал егер біреуі басым болса ше?

Қорытынды:

Оқушылар отбасы бюджеті туралы түсінік ала отырып, үйге келтін кірістер мен шығыстардың орны мен оның орындалуы жайында өзінің қосқан үлесі мен шығыстарын есептеруге үйренді.Ақшың жұмысалу жолын түсінді.