Просмотр содержимого документа
«Өткөргүчтөрдүн электр карылыгы. Салыштырма каршылык»
Мооноту:________________ ОББ:_____________________________
8 – класс: Физика
Сабактын темасы: Өткөргүчтүн электрдик карлышы. Өткөргүчтүн салыштырма каршылыгы.
Сабактын максаттары | Корсоткучтор |
Билим беруучулук | Окуучулар-тема ж/дотушунук алышат | Натыйжага жете алат, эгер окуучу: теманы тушунуп, айтып бере алса. |
Онуктуруу-чулук | Окуучулар темадагы схемаларды тушунуу менен элестетуусун жана логикалык ойлосун онуктурушот | Натыйжага жете алат, эгер окуучу:темадагы схемаларды элестетуун жана логикалык ойлоосун онуктуро алса |
Тарбиялык | Турмуштагы мисалдарды угуп жана байкоо менен ойлоо сезимдери калыптанат, таанып-билуу жондому жогорулайт | Натыйжага жете алат, эгер окуучунун:: Мисалдарды кунт коюп угуусу, ойлонуусу терен болуп, кызыгуусу артып, жаныланса. |
Сабактын тиби: Жаңы теманы өздөштүрүү
Усулдар: Интерактивдүү метод
Жабдылышы: сүрөттөр, окуу китеби, проектор ж.б.
Сабактын жүрүшү:
Этап | Уба-кыт | Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучунун ишмердүүлүгү | Компетенттүүлүк баалоо |
Уюштуруу | 3 | Саламдашат. Жагымдуу маанай түзөт. Сабактын жабдылышын карайт жана келбеген окуучуларды жоктойт | Саламдашат. Жагымдуу маанайда сабакка киришет. Келбеген окуучулар жонундо маалымат берет. Окуу куралдарын толуктап сабакка киришет. | | | Маанай |
Уй тапшырманы суроо | 12 | Уйго берилген тапшырма боюнча суроолор берет. Окуучуларды торт топ ко болот. Торт топтун бири- бирине берилуучу суроолорду даярдоосуна 2минут убакыт берет. Берилген суроо-жоопторун козомолдойт. | Окуучулар торт топко болунушуот. Берилген убакыт ичинде бири-бирине берилуучу суроолорду жазышат жана суроолорду бири-бирине беришип, жоопторду алышат. | | | Формативдик |
Жаңы теманы түшүндүрүү | 20 | Отулгон теманын негизги элементтерин кайталоо,жана аны жаны темага байланыштыруу мн жаны теманы баштоо. Тема боюнча кыскача тушунук беруу,турмуштан мисалдарды келтируу, (Формуласын тушундуруп анализдоо ж.б) | Жаны теманы кунт коюп угушат жана талкуулашат, тушунбогон жерлеринен суроолорду беришип, жооп алышат. | | | |
Бышык-тоо | 6 | Жаны теманы маселе иштоо менен бышыктайт. | Отулгон тема боюнча маселе иштешет. | | | суммативдик |
Үй тап-шырма, | 3 | Отулгон теманы уйдон окуп, конспектилеп келуусун тапшырма берет. | Окуучулар тапшырмаларды кундолукторуно жазышат. | | | |
Баалоо | 1 | Корсоткучтордун натыжасында окуучуларды баалоо | | | | |
Тиркеме:
Электр каршылыгы — откоргучтун электр откорумдуулугун муноздвочу физикалык чондук. Ал R тамгасы менен белгиленет. Бирдиги учун 1 Ом альтнат. Бул бирдик немец физиги Омдун ысымынан аталган.
Каршылыктын Омдон чон жана кичине да бирдиктери колдонулат: миллиом (мОм); килоом (кОм); мегаом (МОм).
1 м0м=0,001 Ом; 1 кОм=ЮОО Ом; 1 МОм=ЮООООО Ом.
Электр каршылыгы откоргучтун узундугуна туз, кесилиш аянтына тескери пропорциялаш жана откоргучтун затынан коз каранды. Бул коз карандылыкты биринчи жолу немец физиги Г. Ом аныктаган жана аны томонку формула менен туюнткан
М
ында R— откоргучтун каршылыгы, l — откоргучтун узундугу, S— кесилиш аянты,
— заттын салыштырма каршылыгы.
откоргучтун салыштырма каршылыгы деп узундугу 1 м жана кесилиш аянты 1 мм2 болгон откоргучтун каршылыгын айтабыз.
Каршылыктын формуласынан салыштырма каршылыкты тапсак:
Туура кесилиш аянты 200 мм2жез откоргучунун каршылыгын эсептегиле.откоргучтун узундугу 400см.
Берилди: | Формула: | Чыгаруу: |
L=4м S=200 мм2 | | |
R=? |
Узундугу 15см, туура кесилиш аянты 2 мм2болгон откоргуч электр тогуна 2,2 мОм каршылык корсотот. Заттын табиятын тапкыла.
Берилди: | Формула: | Чыгаруу: |
R=2,2мОм=2.2*10-3 Ом l=15 см=0,15м S=2 мм2 | | Алюминий |
R=? |