СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Открытое занятие по бурятскому языку

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Открытое занятие по бурятскому языку»

Онтохон «Репэ»

Автор:

Нэгэтэ убгэн репэ hуулгаба.


Убгэн:

-Репэ томоор ургыштаа!


Автор:

-Репэнь томо болобо.


Убгэн:

-Уу! Ямар томо репэ гээшэб?

Татахам!


Автор:

Татаа, татаа, татажа ядаа.

Убгэн хугшэноо дуудаба.


Убгэн:

-Хугшоо! Ерэ! Репэ татая!


Автор:

Татаа, татаа, татажа ядаа.

Хугшэн аша басагаяа дуудаба.


Хугшэн:

-Аша басаган! Ерэ-э! Репэ татая!


Автор:

Татаа, татаа, татажа ядаа!

Аша басаган нохойгоо дуудаба.


Аша басаган:

-Нохой! Ерэ-э! репэ татая!


Автор:

Татаа, татаа, татажа ядаа.

Нохой миисгэйгээ дуудаба.


Нохой:

-Миисгэй! Ерэ-э! репэ татая!




Автор:

Татаа, татаа, татажа ядаба.

Миисгэй хулганые дуудаба.


Миисгэй:

Хулгана! Ерэ-э! Репэ татая!


Автор:

Татаа, татаа, татажа гаргаба!

Булта баярлаба!


Убгэн:

-Гансаараа – ядааб!

Хамтаараа-шадаабди!


Автор:

-Хундэ туhа хэхэдэ, оортэ туhа болодог».


















Онтохон «Гэрхэн»

Автор:

Нэгэтэ хулгана эзэгуй гэр олобо…

Тэрэ гэр соо байдаг болобо.

Баха ерэбэ.


Баха:

Тук-тук-тук! Сайн байна!

Хулгана: Сайн! Та хэмта?

Баха: Би бахаб. Та хэмта?

Хулгана: Би хулганаб.

Баха: Танайда орожо болохо гу?

Хулгана: Болохо! Орогты!

Баха: hайн даа!


Автор:

Хулгана баха хоер сугтаа байдаг болобо.

Шандаган ерэбэ.


Шандаган:

Тук-тук-тук! Сайн байна!

Хулгана, баха: Сайн! Та хэмта?

Шандаган: Би шандаганби. Та хэмта?

Хулгана: Би хулганаб.

Баха: би бахаб.

Шандаган: Танайда орожо болохо гу?

Хулгана, баха: Болохо! Орогты!

Шандаган: hайн даа!


Автор:

Хулгана, баха, шандаган гурбан сугтаа байдаг болобо.

Унэгэн ерэбэ.


Унэгэн:

Тук-тук-тук! Сайн байна!

Хулгана, баха, шандаган: Сайн! Та хэмта?

Унэгэн: Би унэгэнби. Та хэмта?

Хулгана: Би хулганаб.

Баха: би бахаб.

Шандаган: Би шанадаганби.

Унэгэн:Танайда орожо болохо гу?

Хулгана, баха, шандаган: Болохо! Орогты!

Унэгэн: hайн даа!


Автор:

Хулгана, баха, шандаган, унэгэн дурбэн сугтаа байдаг болобо.

Шоно ерэбэ.



Шоно:Тук-тук-тук! Сайн байна!

Хулгана, баха, шандаган, унэгэн: Сайн! Та хэмта?

Шоно: Би шоноби. Та хэмта?

Хулгана: Би хулганаб.

Баха: би бахаб.

Шандаган: Би шанадаганби.

Унэгэн:би унэгэнби.

Шоно:Танайда орожо болохо гу?

Хулгана, баха, шандаган,шоно: Болохо! Орогты!

Шоно: hайн даа!


Автор:

Хулгана, баха, шандаган, унэгэн, шоно табан сугтаа байдаг болобо.

Баабгай ерэбэ.



Баабгай:Тук-тук-тук! Сайн байна!

Хулгана, баха, шандаган, унэгэн, шоно: Сайн! Та хэмта?

Баабгай: Би баабгайб. Та хэмта?

Хулгана: Би хулганаб.

Баха: би бахаб.

Шандаган: Би шанадаганби.

Унэгэн:би унэгэнби.

Шоно: би шоноби.

Баабгай:Танайда орожо болохо гу?

Хулгана, баха, шандаган,унэгэн,шоно: Болохо! Орогты!

Баабгай: hайн даа!


Все: АААААА!!!!!!


Баабгай: Шэнэ томо гэр барихамнай гу?

Все: бария!!!



Тема: Игра-викторина «В гостях у сказки»


Цель занятия:

  1. Закрепить знание детей о бурятских и русских сказках.

  2. Развивать связную речь, фонематический слух, умения использовать в речи интонации, силу голоса, темп речи.

  3. Воспитывать дружелюбие, ответственность, взаимопомощь.


Оборудование, материалы:

Конверт-письмо, маски персонажей сказок (собака, кошка, мышка, лягушка, заяц, лиса, волк, медведь), звездочки 30 шт., разрезные карточки сказок, репа, теремок, фломастер, А4, ИКТ- телевизор, новый конверт, стол.


Ход занятия:


Сайн байна ухибууд!


Сайн байна багша!


Ухибууд, муноодэр маанадта бэшэг ерээ. Хэн энэ бэшэг эльгээгээ гээштаа.


АА, онтохошон. Онтохошон гэжэ хэн бэ? Ухибууд (сказочница)


Зай тайлаад уншая. Би уншаhуу. Таанар анхаралтайгаар шагнагты.


«Хундэтэ ухибууд! Хэр таанад онтохонуудые мэдэнэ гээшэбта, хоорэжэ шадаха, наадажа шадаха гээшэбта гэжэ би мэдэхэеэ hананаб. Тиимэhээ таанарта даабаринуудые эльгээнэб, даабаринуудыемни дуургээ hаатнай бэлэг эльгээхэб.



Зай, ухибууд, онтохошоной даабари дуургэхэмнай гу? Дуургэхэеэ hананагта? Дуургэжэ шадахагта?


Тиигэхын тула бидэ муноо 2 команда боложо хубаархабди. Тиихэдэмнай hонирхолтой байха.

I-дэхи даабари. Оорынгоо командада нэрэ угэгты. Командын нэрэ онтохоной нэрэ байха еhотой.

Репэ и Гэрхэн.



II-дохи даабари. Ямар сказкаhаа абтаhан мэдуулэлнууд бэ?


  1. Нохой ябажал, ябажал ябана…


  1. Нэгэтэ убгэн репэ hуулгаба…


  1. Би шоноби. Танайда орожо болохо гу?...


  1. Ухаатай хулгана, тэнэг тэмээн хоер углоогуур уулзаад…


  1. Би таанарта ушоо ундэгэ турэхэб



  1. Эжы,эжы юундэ танай шудэн иимэ томо гээшэб?



III-дахи даабари. Зураг хараад, хэн бэ, ямар сказкын персонаж бэ, гэжэ хэлэхэ.Хэнэй команда тургоор урид хэлэнэб очко абаха.


IV-дэхи даабари. Угэнуудые, холбуулалнуудые ород хэлэндэ оршуулагты.

Переведите на русский язык фразы.

Урдын урда сагта. Давным давно

Гэнтэ. Вдруг

Тэрэ гэhээр. С тех пор

Тиигээд. После того



V-дахи даабари. Онтохонуудые ролеор наадагты.(Репэ, Гэрхэн)


VI-дахи даабари. Буряад арадай наада наадагты.

Ямар наада наадахамнай бэ? (Алтан бэhэлиг)


Зай, бидэ онтохошоной бухы даабаринуудыень дуургэбэбди. Муноо фишкануудаа тоолое. Ямар команда шуугээ бэ, илажа гараа бэ?

Приз : Команде – победителю Книга «Онтохонууд».

Поощрительный приз: медали за участие.

Итог занятия:

Бэрхэнууд! Зай муноо онтохошондоо бэшэг бэшэе. Юун гэжэ бэшэхэ бибди?

Ямар даабари дуургээбибди. Юу мэдэхэ болообибди?

(под диктовку детей пишу письмо сказочнице)

Примерное письмо:

«Хундэтэ онтохошон! Сайн байна. Бидэ танай эльгээhэн даабаринуудые дуургээбди. Олон онтохонуудые мэдэхэ, хоорэжэ, наадажа шадаха болообди.

hайн даа. Баярлаабди.»



Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!