Урок татарской литературы во 2 классе на тему “Моя Семья
Тема:Дәрес “Безнең гаилә.”
Максат:
“Гаилә” темасы буенча укучыларның белемнәрен ныгыту.
Бәйләнешле сөйләм телен, монологик сөйләм телен үстерү һәм коррекцияләү.
Гаиләң белән горурлану хисе тәрбияләү.
Укучыларның иҗади сәләтләрен үстерү.
Цели:
Закрепить знания учащихся по теме “Семья”.
Развитие словарного запаса.
Испытание гордости за свою семью.
Повышать интерес к учебе.
Дәрес барышы. (Ход урока)
I.Оештыру өлеше. (Орг.момент)
1)Исәнләшү.
-Исәнмесез.(Здравствуйте)
- Хәерле көн, укучылар,хөрмәтле кунаклар!Дәресебезне башлыйбыз.
(Добрый день, ученики, дорогие гости! Начинаем урок.)
-Утырыгыз.( Садитесь)
2)Дежур укучы белән әңгәмә. (Беседа с дежурным)
-Бүген сыйныфта кем дежур?
-Сыйныфта мин дежур. Бүген ...ун олтыннчы ноябрь, пәнҗешәмбекөн.
Бүген сыйныфта барысыда
Бүгенкөнсалкын (түгел),кар ява (яумый)
(Кто сегодня дежурный в классе?
В классе дежурный я. Сегодня шестнадцатое ноября, четверг. Сегодня в классе все. На улице прохладно( тепло). Идет (не идет снег)
II. Өй эшен тикшерү. (Проверка домашнего задания)
Укытучы :Балалар, бүгенге дәрестә сез “Гаилә” темасына ясаган рәсемнәрегезне,фотоларыгызны тәкъдим итәрсез. Гаиләгез турында нәрсә белгәнегезне күрсәтерсез, алар турында сөйләрсез.
(Ребята, сегодня на уроке вы покажете нам свои проекты на тему “Семья”, которые вы подготовили дома. Расскажите нам,что знаете о своей семье)
III. Белемнәрне актуалләштерү.( Изучение новой темы)
Укытучы: Бүгенге дәреснең темасы “Безнең гаилә”. Гаиләдә кемнәр барлыгын әйтергә өйрәнербез, аларның нәрсә эшли белгәнен әйтербез.
(Тема нашего урока “Моя семья”. Мы научимся говорить кто живет в семье, кто чем занимается)
Сүзлек эше: (Словарная работа)
Кош - птица
Канат-крыло
Дуслык-дружба
Көчле-сильный
Шикәр-сахар
Бал-мёд
(Укучылар бу сүзләрне укыйлар,сүзлекләргә язып куялар)
(Ученики читают слова, записывают к себе в тетрадь)
(Тактада мәкальләр язылган)
(На доске записаны пословицы)
Кош – канаты белән, гаилә – дуслыгы белән көчле.
Аталы-аналы –алтын канатлы.
Әткәм – шикәр, әнкәм - бал.
Балалы кеше –бай кеше.
Балалы кеше – бэхетле кеше.
Птица крыльями сильна, а семья-дружбой.
С мамой, с папой как с золотыми крыльями.
Папа – сахар, мама –мед.
У кого есть ребенок-богатый человек.
У кого есть ребенок – счастливый человек.
Укутучы: Гаиләдә безнең өчен бик-бик якын,кадерле кешеләр бар. Кемнәр алар? (Әти, әни)
Дөрес,әти-әни – иң якын, иң кадерле кешеләр!
(В семье есть близкие, дорогие для нас люди. Кто они? (Папа, мама)
Правильно, папа и мама самые близкие и дорогие для нас люди!)
Укутучы: Инна шигырь сөйләп китә әни турында.
(Инна расскажет стихотворение про маму.)
Мин әнигә булышам. (Я помогаю маме)
Әни пәрәмәч пешерә Мин дә булыштым әнигә
Вак итеп, тәмле итеп: Пәрәмәчләр ясарга.
Без табында чәй эчәбез Үзең эшләгәч, тәмле ул-
Бергәләп,тәмле итеп. Кирәк эшләп ашарга.
ФИЗМИНУТКА
Күрсәт әле Ридалия, әни ничек бии?
Менә шулай,менә шулай бии.
Күрсәт әле Артем, әти ничек машина йөртә?
Менә шулай,менә шулай йөртә.
Күрсәт әле Дарина, әби ничек бәйли?
Менә шулай,менә шулай бәйли..
Күрсәт әле Никита, кошлар ничек очалар?
Менә шулай,менә шулайочалар ..
Күрсәт әле Вахит, поезд ничек йөри?
Менә шулай,менә шулай йөри..
IV. Презентациябелән танышу.
1слайд Безнең гаилә
2слайд 1. Бу гаиләдә кемнәр бар?
2. Әби, бабай, әни,әти, малай, кыз.
3. Бу гаиләдә ничә кеше?
4. Бу гаиләдә алты кеше.
3 слайд1. Бу гаиләме?
2. Ае бу гаилә.
3. Бу гаиләдә ничә кеше?
4. Бу гаиләдә дүрт кеше.
5. Алар кемнәр?
6. Әти, әни, ике бала.
4 слайд 1. Бу гаилә нинди?
2. Бу гаилә зур.
3. Гаиләдә ничә кеше?
4. Гаиләдә ун кеше.
5. Алар: әниhәм тугыз бала.
5 слайд1. Бу гаиләкечкенәме?
2. Бу гаилә кечкенә.
3. Гаиләдә ничә кеше?
4. Гаиләдә дүрт кеше.
6 слайд 1. Бу гаилә зурмы?
2. Бу гаилә кечкенә.
3. Бу гаиләдә ничә кеше?
4. Бу гаиләдәөч кеше.
7 слайд. 1.Бу гаиләкечкенәме?
2. Бу гаилә зур.
3. Гаиләдә ничә кеше?
4. Гаиләдә ун кеше.
V.Белемнәрне ныгыту. (Закрепление знаний)
8 слайд Әйдәгез әле, балалар, җөмләләрне укыйбыз һәм тәрҗемә итәбез.
(Давайте, ребята, прочитаем предолжения и переведем)
Минем абыем бар.
Минем абыем бишенче сыйныфта укый.
Ул компьютерда уйный.
( У меня есть брат. Мой брат учится в пятом классе. Он играет на
компьютере.)
9 слайдМинем апам бар.
Минем апам мәктәптә укый.
Ул китап укый, урамда уйный.
( У меня есть сестра. Моя сестра учится в школе. Она читает книги, играет на улице.)
10 слайдМинем апам институтта укый.
Ул китап укый, компьютерда уйный, музыка тыңлый.
(Моя сестра учится в институте. Она читает книги, играет на компьютере, слушает музыку.
11 слайдМинем әни-укытучы.
Ул балалар укыта.
Әни бәлеш, чак-чак пешерә.
(Моя мама учительница. Она учит детей. Мама стряпает, пироги, чак чак)
\12слайдМинем әтием заводта эшли.
Әти телевизор карый, бакчада эшли.
(Мой папа работает на заводе. Папа смотрит телевизор, он работает в огороде)
13 слайд Минем сеңлем балалар бакчасынайөри.
Ул курчаклар белән уйный.
(Моя сестренка ходит в детский садик. Она играет в куклы
14 слайд Минем энем кечкенә.
Ул мультфильм карый.
(Мой братик маленький. Он смотрит мультфильмы.)
13 слайд Безнең гаиләбез нинди?
Дус, тату, матур.(Дружная, мирная,красивая)
VI. Йомгаклау. (Итог урока.)
Укытучы: Алдагы дәресләрдә бүген өйрәнгәннәрне кулланырбыз. Сез дәрестә актив булдыгыз.
(Изученное на сегодняшнем уроке будем использовать на последующих уроках.на уроке вы были активными).
Әфәрин!
(Молодцы!)
VII. Билгеләр кую.(Выставление оценок)
VIII. Өй эше.(Домашняя работа)
(Яңа сүзләрне өйрәнү,җөмләләр төзү.)
(Выучить новые слова, составить предложения).
Г
АИЛӘ
9