СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Открытый урок "Лондонский зоопарк"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Урок с использованием информационно - коммуникационных технологий (ИКТ)

 

 Автор: Галиева Линиза Чулпановна

Координаты автора: МБОУ СОШ №17 ,Октябрьский РБ,  учитель английского  языка

Предмет: английский  язык, проверка знаний

Тема: Лондонский зоопарк

Продолжительность: 45 минут

Класс: 6 кл.

Технологии: Power Point презентация

Аннотация:  Данный  урок английского языка предполагает групповую форму работы, метод проектов, индивидуальную работу. Проводится в конце изучения темы Лондонский зоопарк по УМК Биболетовой М.З., Добрыниной Н.В., Трубаневой  Н.Н  для 5-6 кл., когда обучающиеся владеют лексическим и грамматическим материалом по теме. Систематизируется и обобщается  лексика по теме «Зоопарк», развивается  умение  говорения обучающихся на уровне подготовленного монологического  высказывания.  Дети  заранее  готовят проекты  животных под руководством учителя. Начало урока под  прекрасную музыку Поля Мория «В мире животных».  Урок насыщен загадками, правилами поведения в зоопарке,  важными датами  становления Лондонского зоопарка. Эстетически оформленная  презентация помогает организовать работу на уроке интересно и увлекательно. Так  как  организована  на уроке групповая работа, все обучающиеся получают оценки  в конце занятия.

 

 

 

 

 

Разработка урока

по теме «London Zoo»

в 6 классе

 

          Цель урока: Систематизировать и обобщить лексику по теме «Зоопарк», развивая умения говорения учащихся на уровне подготовленного монологического  высказывания, воспитывая любовь к окружающему миру.

          Задачи:      

  • Развивать умение говорения учащихся  на уровне подготовленного      монологического высказывания по теме     

        «Animals ».

  • Формировать умение делать небольшие проекты.
  • Воспитывать чувство ответственности за животных.
  • Расширять кругозор  обучающихся.

 

Оборудование

Компьютер, медиа-проектор

Ход урока

  • Hello! Glad to see you. How are you? Look at the screen, please? And answer the question: «What is the theme of our lesson? (слайды с животными под музыку Поля Мория « В мире животных»)

 

 

 (все слайды в презентации)

 Фонетическая зарядка  (разучивание стихотворения)

 

  • The theme of our lesson is Animals
  • You are right. Do you know the animals well?
  • Yes, we do.
  • Let`s have a guessing game. The task is to name the animal described by your classmates. Are you ready? Can we start?  Please, be very attentive. We`ll check your answers on the screen.  (за каждый правильный ответ 1 жетон) (слайд с описанием животного, ответ – рисунок)

Pupil 1:  It is long and green. It can be very terrible and aggressive. It likes to eat meat and fish. It is very wild. It lives in the water. What is it? (а crocodile)

 

  • Check your answer on the screen

Pupil 2: It is big and brown. It likes to sleep in winter. It has a sweet tooth. It likes to eat honey, berries, fish and meat. It can swim very well but it lives in the forest. It can be very aggressive but in the zoo it is very funny and nice. What is it?  (а bear)

 

 

  • Check your answer on the screen

Pupil 3 - I have a very nice tail. I can fly. I` m covered with colourful feathers. I can talk. I am very funny. I am a … (parrot)

 

 

Pupil 4; It is the biggest animal in the world. It lives in the ocean but it is not a fish.  What is it? (a whale )

 

Pupil 5: I have four legs, I have no teeth. I can swim and dive. I carry my house around with me. I am a..(Tortoise)

 

 

 

Pupil 6: it is the second biggest animal in the world. It can eat 300 kilos of food and drink 200 liters of water. It lives in Africa and India. It is kind, clever and very intelligent. What is it? (an elephant )

 

Pupil 7: this animal is very unusual. It can` t walk, it can` t run, it can`t fly, it can only jump. It has a front pocket and in the pocket it carries a baby. It lives in Australia. What is it? (a kangaroo )

 

 

 

  • : Thank you. Good work. I see that you know the animals very well and we can speak about them for a long time. So we start. Imagine yourselves in London. Where can you see animals in London?

Pupil 8:   We can see them in the Zoo.

  • : You are right. The name of this Zoo is London Zoo.

 

Animals live all around us but if you want to see exotic animals you should go to the zoo. There are many zoos in the world but we`ll speak about London Zoo today.

Be careful what you say or do when you visit the animals in the zoo.

(на доске)

  • Why should people be careful?

Pupil 2: Some animals are dangerous.

Pupil 3: Some animals are wild and aggressive.

          Pupil 4: Some animals are big, others are small.

 

 

Teachers: Thank you very much for your answers. Now you`ll see the years on the screen. It is the history of London Zoo. Open your exercise books and write this information, please. What day is today?

  • 5: Today is ... .The … of …

Словарная работа (на доске новые слова с транскрипцией  по теме)

(Показ слайдов  с изображением достопримечательностей Лондона.  Учащиеся рассказывают о значимых событиях становления Лондонского Зоопарка.)

Pupil 1- 1826- The Zoological Society of London was founded.

 

Pupil 2- 1828- it housed a collection of exotic animals.

 

 

 

 

 

  •  

Pupil 4- 1839- The first giraffes appeared in the Zoo.

 

 

 

 

 

Pupil 5- 1847 - The Zoo opened its doors to the public.

 

Pupil 6- 1849- The first Reptile House was opened

 

 

Pupil 7 - 1850 – In this year the Tsar of Russia presented two bisons to the Zoo

 

 

 

Pupil 8 -1853-The first public Aquarium was opened.

 

 

 

 

  •  
  •  

Pupil 10 - 1881- the first Insect House was opened.

 

 

 

 Pupil 11 – The Children Zoo was opened too

Словарная работа (новые слова на доске)

  •   упр. 1. c. 102

1. There are over 5 000 insects at the Zoo

2. The African elephant, the giant panda, the black rhino are endangered animals

3. The address is Lifewatch, London Zoo, Regents Park,  London

 

  • I see you really know the history of the zoo. Now it is time to speak about the animals that we take care of.

 

 Pupil 1 (project)

 

Pupil 2 (project)

 

 

 

 

 

Pupil 3(project)

 

 

 

  • Thank you very much. Your information was really interesting and useful. You have worked well. Let` s return to our topic. We are speaking about animals in Regent`s Park. I am sure there are many exotic animals there. As you know, thousands of visitors come to the zoo every day. Now I want you to answer my questions.

 

Why do people need Zoos?  What is good about them?

Pupil 1 – People can see different animals there.

Pupil 2 – People can feed the exotic animals

Pupil 3 – People learn new things about nature.

Pupil 4 – It is very enjoyable. People can find new friends.

 

Teacher - Right you are.

Open your workbooks on page 47 – 48 ex.2 and ex.3 (взаимопроверка) 

Your homework is ex.10p.106 the text is about London Zoo. Answer the questions

  • итога урока. Оценивание

 

 

 

 

 

  •  
  1. УМК Биболетовой М.З., Добрыниной Н.В., Трубаневой Н.Н для 5-6 класса
  2. Интернет ресурс http://presentacii.com