СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до 05.06.2025

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Открытый урок на тему "Саяхат таным бастауы"

Категория: Прочее

Нажмите, чтобы узнать подробности

Открытый урок на тему "Саяхат таным бастауы". 

Просмотр содержимого документа
«Открытый урок на тему "Саяхат таным бастауы"»

Пәні: Қазақ тілі

Алматы қаласы Наурызбай ауданы №174 мектеп-гимназия

Күні: 25.04.2018ж

Мұғалім: Искакова Жадыра Канатбаевна

Сынып: 5 «Ә»

Қатысқаны:

Қатыспағаны:

Сабақ тақырыбы:

Бөлім: Саяхат және демалыс

Тақырыбы: Саяхат таным бастауы

Сабақ негізделген оқу мақсаттары:

Т/А5/1. Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау.

ӘТН. Төл сөз және автор сөздердің жасалу жолдарын, қызметін білу.


Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар: Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтайды.


Оқушылардың басым бөлігі: Мәтін мазмұнын түсінуге бағытталған сұрақтар құрастырады;

Кейбір оқушылар: Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтайды, төл сөз және автор сөздердің жасалу жолдарын, қызметін білед.

Құндылықтарды игеру

Оқушының туған жеріне деген сүйіспеншілігін арттыру.

Пәнаралық байланыс

Жаратылыстану


Бағалау критерийлері


Жеке, топтық жұмыс тапсырмаларын орындай алады.

Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.

Алдыңғы оқу.

1-бөлім.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар

Басталуы

10 минут



1. Сыныппен сәлемдесу.

2. Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл-күй қалыптастыру. « Жүректен жүрекке» әдісі арқылы топтар бір-біріне жақсы көңіл-күй тілеп, тілектер айтады.

  1. Топқа бөліну. «Адасқан әріптер» әдісі.

Оқушылар әріптерді құрастыру арқылы топтың атауын табады. Топ құрамы 5 оқушыдан тұрады..


1-топ: Саяхатшылар

2-топ: Серуендеушілер

3-топ: Туристтер

  1. Үй тапсырмасын тексеру:


«Тақта тазарту» әдісі арқылы пысықтау сұрақтарын қою.

Тақтада ілінген суреттерді алып, артындағы сұрақтарға жауап береді. Тақтада сурет қалдырмай жауап беріп, тақтаны тазартады.


  1. Өткен бөлімде сен үшін қызықты болған қандай мәліметтер есіңде қалды?

  2. Өткен бөлімде қандай сөз табын өттік? Ол сөз табы қандай сұрақтарға жауап береді және мысал келтір.

  3. Сан есім мағынасына қарай неше топқа бөлінеді және сол топ атауларын ата.

  4. Сан есімнің мағыналық түрлеріне мысал келтір....


  1. Құрамына қарай сан есім қандай түрлерге бөлінеді? Мысал келтір.


Тақтадағы суреттерді атап, суреттерде қандай жағдаяттардың бейнеленгендерін әңгімелеу арқылы жаңа тақырыпты ашамыз.








қима қағаздар

















Ортасы

25 минут


























1-тапсырма: Оқылым «Сыр- сұхбат» әдісі бойынша оқулықтан мәтінді мұқият тізбектеп оқыту.

Нақты ақпаратты анықтаңыз. Мәтінге бағытталған сұрақтарға жауап беріңіз. 170-бет;





Дескриптор:

  1. 1. Мәтінді мұқият оқиды.

  2. 2. Нақты ақпаратты анықтайды.

  3. 3.Сұрақтарға жауап береді.

2-тапсырма: ТЖ «Түймедақ гүлі» әдісі арқылы диаграмманы толтыру.

Мәтін мазмұны бойынша саяхаттың мақсаты не? деген сұраққа диаграмманы толтыру арқылы жауап беру.













































Кері байланыс: «Бағдаршам» әдісі арқылы кері байланыс жасалады.







3-тапсырма: ТЖ «Кім тез оқи алады?» Қағазда жазылған сөйлем  сөздері орындары ауысып келген, оларды тиісті тәртібіне келтіріп, сөйлемді тез тауып оқу. Дұрыс жауабын дәптерге жазу.



Дескриптор:

  1. Берілген сөйлемді мұқият оқиды.

  2. Төл сөз бен автор сөзін орын тәртібіне сай орналастырады.



1-топ:

Абай тіл өнер мақсатым деді шашпақ ұстартып.

(Жауабы: «Мақсатым – тіл ұстартып, өнер шашпақ», – деді Абай.) 



2-топ:

Қазақ деді гауһары ішіндегі тілінің түрік тілі Мәшһүр Жүсіп Көпейұлы. 

(Жауабы: «Түрік тілінің ішіндегі гауһары – қазақ тілі»,-деді Мәшһүр Жүсіп Көпейұлы.)



3-топ:

Жұрт айырылған жойылған тілінен жұрт.

(Жауабы: «Тілінен айырылған жұрт — жойылған жұрт»,- деп Халел Досмұхамедұлы айтқан.)











Бағалау: Смайлик тарату арқылы жауап берген оқушыларды бағалау.


Кері байланыс: Екі жұлдыз, бір тілек.




















Қима қағаздар, маркер.

Соңы

5 мин.


9.Рефлексия. «БББ» әдісі бойынша.


Білемін

Білдім

Білгім келеді



Үйге тапсырма: 170 бет, 8-тапсырманы орындап келу.




Қосымша ақпарат

Рефлексия: Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сəйкес болды ма?)

Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім жəне неге?


Саралау тапсырмасы:


Өзің тұратын жердегі көрікті орын туралы досыңа хат жаз.

Қорытынды бағамдау

Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты):


Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?


Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?







Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!