Тема уроку. Не з прикметниками
Мета: повторити і поглибити знання про прикметник як частину мови; визначити тему та мету уроку; пояснити правила написання НЕ з прикметниками, навчити застосовувати ці знання на практиці; розвивати зв'язне мовлення, навички самостійної та індивідуальної роботи, роботи в парах, в малих групах; виховувати культуру мовлення, інтерес до пізнавальної діяльності.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Обладнання: сніжинки-емоції, кластер (на дошці), маршрутний лист, текст, таблиця, кросворд, тест, мікрофон,екран, проектор,презентація
Хід уроку
І. Організаційний момент. (1 слайд)
Учитель. Продзвенів уже дзвінок, починається урок.
З Божої ласки, з маминої казки, з гомінких пісень!
Добрий день Вам, любі учні!
Добрий день Вам, дорогі гості!
(учні привіталися з учителем)
Учитель. Діти, у нас сьогодні на уроці присутні гості. Привітайтеся з ними.
(учні привіталися з гостями)
Учитель .Кого немає сьогодні в класі? (Черговий учень називає відсутніх , якщо такі є)
Учитель. Любі діти! Ми знову зустрілись, щоб заповнити чисту сторінку нашого уроку глибоким змістом, повторити вивчене та отримати нові знання. Я впевнена, що кожен із вас досягне успіху на сьогоднішньому уроці.
Учитель. Пам`ятайте, успіх приходить до тих, хто не боїться діяти. Тож девіз сьогоднішнього уроку : (2 слайд)
Видумуй, пробуй, твори!
Розум, фантазію прояви!
Активним і уважним будь
І про кмітливість не забудь!
ІІ. Рефлексія (емоції на початку уроку) (3 слайд)
Діти, у вас на партах лежать сніжинки виберіть одну, яка буде відповідати вашому настрою на початку уроку . Покажіть. Наприкінці уроку ми знову повернемося до цих сніжинок і дізнаємося, може у когось настрій покращився, а може навпаки.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Учитель. У нас сьогодні незвичайний урок, а урок-мандрівка. (4слайд)
Учитель. Кожен мандрівник, що сьогодні вирушить у подорож, буде мати свій «маршрутний листок». У цьому листі зазначені зупинки, на яких ви будете виконувати цікаві завдання і отримувати знання, а також бали. Ці бали ви самі будете виставляти у своєму «маршрутному листі». І таким чином у кінці уроку ми виявимо найактивніших учнів цієї мандрівки. (Учитель роздає кожному учневі «Маршрутний листок») (5 слайд)
Учитель. Домалюйте ту сніжинку , яку вибрали на початку уроку.
Учитель. Діти, не забувайте за кожну правильну вашу відповідь ставити бал у свій маршрутний листок.
Учитель. Що ж розпочнемо нашу мандрівку.
ІV. Актуалізація опорних знань.
Учитель. А завітаємо ми з вами до країни «Морфологія». (6 слайд)
1. Бесіда з учнями.
«Бліц-опитування» (7слайд)
-Що таке морфологія?
(Морфологія- це розділ мовознавства, який вивчає частини мови)
-Які існують частини мови?
(Існують самостіні та службові частини мови)
-Назвіть ,будь ласка, самостійні частини мови.
(Самостійні частини мови – це іменник,прикметник, займенник, числівник, дієслово, прислівник)
-Назвіть службові частини мови.
(Службові частини мови - це сполучник, прийменник, частка)
Учитель. Кожен , хто відповідав, поставив собі бал.
Учитель.А тепер вам потрібно дізнатися до якого саме міста країни Морфологія ми сьогодні завітаємо і будемо по ньому мандрувати. Допоможе вам в цьому вірш-загадка. (8 слайд)
«Вірш-загадка»
Я веселий і звабливий,
Гарний, милий і красивий,
Несказанний, незрівнянний,
Маю ступінь порівняння.
Я відносний чи присвійний,
А чи якісний незмінно.
Відповім я залюбки
На питаннячко-який?
Маю ознаку предмета,
Називаюсь я … (прикметник)
Тож, до якого міста країни Морфологія ми завітаємо?
(Місто «Прикметник») (9слайд)
2.Перевірка домашнього завдання.
Учитель. Ну що ж , розпочнемо нашу мандрівку.
Яке було домашнє завдання?
(По-перше , це повторити правила , вивчені на попередніх уроках , що стосуються прикметника, а по-друге, виконати індивідуальні завдання у зошиті)
Учитель. Почнемо із першого завдання.
І перша зупинка - Кластер. «Прикметник» (10 слайд)
Теоретичний матеріал ви відтворите у вигляді кластеру (робота біля дошки)
Учні на дошціі створюють кластер «Прикметник».
Пояснення учнів.
Учитель. Кожен поставив собі бал. Переходимо до другого завдання. Яке індивідуальне завдання вам потрібно було виконати.?
Друга зупинка- «Ланцюжок». (11 слайд)
(учні по черзі пояснюють виконане письмове домашнє завдання і виставляють собі бали)
Третя зупинка- «Ми вміємо редагувати» (12 слайд)
Учитель. Вам необхідно відтворити текст «Зимова насолода» за допомогою прикметників із довідки, які подані після тексту.
Текст на аркушах, які лежать у вас на парті. (робота в групах, на місцях)
Діти, допоможіть словам знайти своє місце у тексті.
Учитель зачитує, а учні якоїсь групи проговорюють слово , яке вони вставили в речення. (13 слайд)
ТЕКСТ
«Зимова насолода»
От випав сніг. Яка обнова!
Зима тоді така … .
Міста чистенькі, білі села.
Зима і радісна , і … .
Кружляють вальс сніжинки ніжні .
Зима пухка і … .
Вона буває і серйозна.
Суха і вітряна, і … .
А як насуне хмара сива,
Зима по-своєму … .
А вранці іній – от обнова!
Яка зима у нас … .
Голок од інею не видно,
Тоді вона, звичайно, … .
Зима буває вередлива,
То часом добра, то … .
Яка ж зима? Яка вона?
Вона весела і … .
(Довідка: чудова, весела, білосніжна, морозна, красива, казкова, срібна, сварлива, сумна)
Учитель. Діти, так навіщо ж потрібні прикметники в мові?
(Вони роблять мову милозвучнішою, емоційнішою, красивішою. )
(У поезіях вони виступають епітетами)
(Епітет-це художнє означення, яке образно або емоційно розкриває ознаки певного явища)
Учитель. Не забудьте поставити собі бали.
V. Визначення теми та мети уроку.
Наступна наша зупинка «Я –кмітливий» (четверта) (14слайд)
Учитель. Тепер діти нам потрібно дізнатися , яка ж тема сьогоднішнього уроку. А в цьому вам допоможуть речення на екрані.
1.Це неглибоке озеро утворилося кілька десятиліть тому.
2.Це озеро не глибоке.
3. Це озеро не глибоке, а мілке.
(Написання не з прикметниками)
Учитель. А чому ви так вирішили?
(У кожному реченні є прикметник неглибоке)
Учитель. Правильно, тема нашого сьогодні уроку: Написання Не з прикметниками. Відкриваємо зошити , записуємо число , класна робота і тему нашого уроку. (15 слайд)
Учитель. А яка ж мета постає перед нами сьогодні на уроці?
(Дізнатися правила написання не з прикметниками)
А як ви вважаєте, як можуть писатися не з прикметниками?
(Прикметники можуть писатися разом та окремо)
(Навчитися застосовувати здобуті знання на практиці ( на уроці))
(Поповнити наш словниковий запас слів).
Учитель . А тепер поставте собі бали.
Учитель. Наступна наша зупинка «Пригадай!» (16 слайд)
Щоб почати вивчати нову тему, давайте пригадаємо. Ми з вами вже в цьому семестрі вивчали правила написання частки не. А з якою частиною, хто пам’ятає?
(З іменником)
Бесіда з учнями.
Бліц- опитування
(Якщо іменник без не не вживається: немовля, неук, недуга.
Якщо іменник можна замінити синонімом без не:нещастя-біда(горе), незгода – розбіжність.
Якщо можна підібрати іменник з протилежним значенням :недруг-ворог).
У складі префікса недо- недовіра, недостача)
-Коли не з іменником пишеться окремо?
(Коли є протиставлення: неволя, а рабство; не добро, а зло.
Коли в реченні щось заперечується, іменник виступає в ролі присудка: вона мені не сестра (а подруга))
Діти виставляють собі бали.
VІ. Вивчення нового матеріалу.
Наступна наша зупинка «Ми так думаємо» (п'ята) (17 слайд)
Учитель. Діти, вам необхідно буде заповнити таблицю «Написання не з прикметниками»
У таблиці у першій колонці подані приклади правопису не з прикметниками, вам необхідно записати правила до цих прикладів. У кожного на парті є ця таблиця. Ви зараз працюєте в парі, і кожний із вас записує правила в свою таблицю. (18 слайд)
Написання «не» з прикметниками |
Разом |
Приклад | Правило |
1. Ненависний, неозорий, негайний | |
2. Нешвидкий – повільний Негустий - рідкий | |
3. Недоступний, недозрілий | |
Окремо |
Приклад | Правило |
1. Не легкий, а важкий; не сумний, а веселий. | |
2. Туман не густий; Маринка не охайна. | |
3. Ні до чого не здатна людина. Чоловік виявився ще зовсім не старим. | |
Є префіксом чи частиною кореня СТВЕРДЖУЄ | Є заперечною часткою ЗАПЕРЕЧУЄ |
Перевірка роботи. Учні пояснюють правила, яка вони записали в таблиці.
(18 слайд)
Учитель. Діти за цю роботу кожен поставте собі бал.
Учитель. Ви всі молодці, так плідно працювали, потрібно вам трішки відпочити.
VІІ. Наступна наша зупинка «Хвилинка відпочинку». (19 слайд)
Хто ж там, хто вже так стомився
І наліво нахилився?
Треба всім нам дружно встати,
Фізкультпаузу розпочати.
Руки вгору, руки вниз,
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки в боки
І зроби ти кілька кроків.
Вище руки підніміть
І спокійно опустіть,
Розведіть їх у сторони,
Плесніть, діти, кілька раз,
За роботу — все гаразд.
VІІІ. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу.
Учитель. Наступна наша зупинка « Утвори пару» (20 слайд)
На екрані подані прикметники. Вам необхідно утворити синонімічну пару, кожен індивідуально записує утворені пари у свій зошит.
Перевірка роботи. Учень зачитує утворені пари.
Різний- неоднаковий
Добрий- незлий
Вузький- неширокий
Нудний- нецікавий
Вигаданий- нереальний
Молодий- нестарий
Учитель. Не забудь собі поставити бал.
Учитель. Наступна зупинка « Злови помилку» (21 слайд)
На екрані будуть з'являтися слова. Якщо у слові допущено помилку, ви плескаєте в долоні і пояснюєте правильне написання слова, а якщо в слові не має помилки, то нічого не робите.
Неповний
Не наситний ненаситний
Нікому невідомий нікому не відомий
Нетривкий
Картина ненова картина не нова
Недотепний
Нерідний, а чужий не рідний, а чужий
Учитель. Поставте собі за цю роботу бал.
Учитель. Наступна зупинка «Розгадай кросворд» (22 слайд)
Робота в малих групах. У вас на партах є кросворд, запитання та в поміч вам довідка з відповідями, але відповіді записані непослідовно, вам потрібно вибрати із довідки відповіді, які відносяться до запитань , і вписати їх до кросворду.
КРОСВОРД
Запитання:
Той, який не може довго всидіти на одному місці.
Той, який не міняє свого положення.
Той, який не має відхилень від чого –небудь.
Той, хто ніколи не поспішає.
Той, якого не можна побачити.
Той, який не залежить від когось,чогось, не підкорюється, не підлягає комусь, чомусь.
Той, який заслуговує на осуд, викликає заперечення чого-небудь.
Той, без якого не можна обійтись.
Той, який не рухається, залишається в застиглому стані.
10.Той, який відчуває хвилювання, тривогу.
ДОВІДКА: нерухомий, незримий, непосидючий, негативний, неухильний, неспокійний, непорушний, необхідний, неквапливий, незалежний.
Перевірка роботи. (22 слайд)
Учитель. А яке слова приховане у цьому кросворді? (Прикметник)
Учитель. Ви всі молодці не забудьте поставити собі бал.
Учитель. А наступна наша зупинка «Я-редактор» (23 слайд)
На екрані подані словосполучення та речення . У деяких із них допущено помилку в правописі не з прикметниками. Вам потрібно вибрати та записати у зошит тільки ті , в яких допущено помилку.
А хто у нас бажає піти до дошки?
Правильний варіант запиши і поясни свій вибір.
Не високі дерева (невисокі); ця дівчина не висока; його будинок невисокий (не високий), а низький; нещасний випадок; не досяжна мрія (недосяжна); далеко не досконалий твір.
Один учень працює біля дошки .
Учитель. Сідай на місце і постав собі бал.
ІХ. Закріплення вивченого нового матеріалу
Учитель. Наступна зупинка «Я вже знаю» (24 слайд) Самостійна робота (тестування). У вас на партах лежать листки з тестом. Подумайте і правильні відповіді запишіть у зошит.
Тест
1. У якому реченні частка НЕ з прикметниками пишеться разом?
а) Щастя Грицькове було не/велике.
б) Аж тепер тільки почув він своє горе, і не/щаслива пригода стала ясно перед очима.
в) На уроках я став не/уважний.
2. У якому слові прикметник без НЕ не вживається?
а) неласкавий;
б) невеселий;
в) невпинний.
3. У якому реченні прикметник з НЕ виступає в ролі присудка?
а) Це завдання не складне.
б) На уроці учень виконав нескладне завдання.
в) Він пройшов нелегкий путь.
4. У якому слові частка НЕ входить до складу префікса недо-?
а) недоступний;
б) недомовний;
в) недобросовісний;
5. У якому ряду слів прикметники з часткою НЕ пишуться окремо?
а) не/правильний, не/міцний, не/правдивий;
б) не/порядний, не/озорий, не/однаковий ;
в) не/веселий, а сумний; аж ніяк не/новий; зима не/сурова.
Відповіді.1.б; 2.в; 3.а; 4.б; 5.в.
Взаємоперевірка. Поміняйтеся зошитами. Зараз на екрані будуть з'являтися правильні відповіді, якщо правильна відповідь, ставимо плюс, якщо ні, ставимо мінус. (25, 26, 27, 28, 29 слайд)
Учитель. Перевірили , тепер знову помінялися зошитами. Подивіться кожен у свій зошит і перенесіть отриманий бал до маршрутного листка.
Х . Оцінювання.
Учитель. Наступна наша зупинка « Мої досягнення» (30 слайд)
На екрані ви бачите оцінювальну таблицю. У маршрутному листі підрахуйте свої бали і поставте собі оцінку.
Учитель. Хто отримав три, підніміть руку, а хто чотири? А хто ж отримав п’ять і став найактивнішим учнем цієї мандрівки? Молодці!
ХІ. Домашнє завдання.
Учитель. Наступна наша зупинка « Зроби це вдома» (31 слайд)
Вивчити правила написання не з прикметниками (таблиця)
Виконати індивідуальне завдання (картка).
Пояснення вчителя. Вам потрібно переписати речення, розкривши дужки.
ХІІ. Підсумок уроку.
1.Рефлексія.
Учитель. Наступна наша зупинка « Мої враження» (32 слайд)
«Незакінчене речення» ми проведемо методом «Мікрофон»
Сьогодні на я дізнався (лася), що…
На уроці я запам’ятав(ла)…
Тепер я знаю…
На уроці мені сподобалося…
Вивчивши тему, я зрозумів(ла), що…
На уроці я навчився (лася)…
Для мене на уроці найцікавішим було…
Знання нового матеріалу допоможуть мені…
2.Рефлексія (емоції). (33слайд)
Учитель. Діти, ви сьогодні всі молодці. А давайте ви наприкінці уроку піднімете сніжинку, яка зараз відповідає вашому настрою. У кінці маршрутного листка у вас є порожня сніжинка, домалюйте її.
Учитель. Ось закінчено урок,
І дзвенить для вас дзвінок!
Працювали добре, друзі,
Відпочиньте по заслузі!
Учитель. Шановні гості!
Спасибі, що знайшли час,
Прийшли до нас.
Якщо Ваша ласка,
То приходьте до нас ще, будь ласка.
Разом | Окремо |
Якщо прикметник без НЕ не вживається і НЕ виступає префіксом: негайний, неугарний, неозорий, незлий. Якщо утворений прикметник з НЕ можна замінити синонімом: нешвидкий – повільний, неохайний – брудний. У складі префікса недо - , що надає значення неповноти якості: недоладний, недосяжний. У прикметниках, що становлять єдине поняття: незнайомий, несказанний, незрівнянний | Якщо до прикметника в реченні є протиставлення : не легкий, а важкий, не сумний, а веселий. Якщо прикметник з НЕ виступає присудком ( між прикметником і НЕ можна вставити є, був ) : туман не густий ( туман не є ( був) густим) |
Добре, діти. Ми з вами вже втомились, тому пропоную трохи відпочити.
-Фізкультхвилинка.
Хто ж там, хто вже так стомився
І наліво нахилився?
Треба всім нам дружно встати,
Фізкультпаузу розпочати.
Руки вгору, руки вниз,
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки в боки
І зроби чотири кроки.
Вище руки підніміть
І спокійно опустіть,
Розведіть їх у сторони,
Плесніть, діти, кілька раз,
За роботу — все гаразд.
1. У якому реченні частка не з прикметником пишеться разом?
а) Щастя Грицькове було не/велике.
б) Аж тепер тільки почув він своє горе, і не/щаслива пригода стала ясно перед очима.
в) Коли ніч стемніла, долина наповнилась не/звичними голосами.
г) На уроках я став не/уважний.
2. У якому слові частка не входить до складу префікса недо-?
а) Недоступний;
б) недобросовісний;
в) недотепний;
г) недомовний.
3. Назвати слово, в якому частка не входить до складу кореня.
а) Нещадний;
б) неуспішний;
в) нетутешній;
г) нечемний.
4. З’ясувати, в якому слові частка не виконує роль префікса.
а) Нещасний;
б) неясний;
в) нетямний;
г) нетривкий.
5. Визначити, в якому ряді слів прикметники з часткою не пишуться окремо.
а) Не/полярний, не/постійний, не/правдивий;
б) не/порядний, не/озорий, не/однаковий;
в) не/старий, а молодий; не/радий, а сумний; вітер не/помірний;
г) не/правильний, не/обхідний, не/міцний.
Варіанти правильних відповідей: 1) б, в. 2) г. 3) а. 4) б. 5) в.