СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Открытый урок по английскому языку на тему “ Экология”

Нажмите, чтобы узнать подробности

Открытый урок  

       по английскому языку

        на тему “ Экология”

                 в 6 классе

Просмотр содержимого документа
«Открытый урок по английскому языку на тему “ Экология”»

План урока

Учебный предмет: английский язык

Тема урока: ECOLOGY

Тип урока: обобщение и систематизация знаний, умений и навыков, полученных ранее, применение усвоенного как лексического, так и грамматического материала

Средство обучения: УМК Английский язык О.В. Афанасьева, И.В. Михеева, раздаточный материал

Оборудование: классная доска, компьютер, проектор, smartboard



Цели:

Учебные: формирование навыка использования лексических единиц в высказываниях по теме, формирование грамматически правильной речи, развитие монологической речи, умение делать выводы

Развивающие: развитие способностей к осмысленности восприятия, к распределению внимания, к логическому изложению содержания высказывания, к формированию выводов, развитие способности к коммуникабельности (выражение своего отношения к окружающей среде), развитие навыков взаимодействия и работы в паре(группе)



Познавательные: поддержание интереса к изучению английского языка и формированию познавательной деятельности

Воспитательные: воспитание любви и бережного отношения к природе окружающего мира, воспитание культуры общения



Планируемые результаты:

Говорение: высказывать мнение по теме и делать выводы

Чтение: совмещать информацию (matching)

Письмо: правильное написание слов по теме

Метапредметные результаты: (УДД)

Личностные результаты:

формирование навыков взаимоконтроля

формирование навыков монологической речи

Регулятивные:

Целеполагание, осуществление познавательной рефлексии в отношении действий по решению учебных и познавательных задач

Связь с другими предметами: география





Ход урока

1 Организационный момент.



T: Good morning, children! Good morning our guests! Well, let’s begin our work. We have a lot of work to do.

2 Целеполагание.

Today we’ll talk about one of the most serious problem in the world, do grammar exercises , solve the crossword and make conclusions.

3 Развитие диалогической речи

Answer my questions:

1 What’s the weather like today?

2 Is it frosty?

3 What’s the season now?

4 What is the temperature outside?



2 Целеполагание

T: Pay attention to our smartboard. Let’s watch some pictures (presentation) Do you like the photos? What did you see? Is the nature clean?

Now look at these photos ! What problems do you see?

As you understood our theme is Ecology.

Let’s read the definition about ecology.

Today we’ll talk about ecology.

Now look at the apple. Imagine it is our planet. I am cutting it into 4 pieces. Three quarters of the Earth is water. And only one is land. There are mountains , rivers, lakes, oceans. And we destroy our planet.

3 Аудирование

You will listen to the dialogue about nature and complete the function file with the words.



(Аудирование)



Now translate from Russian into English

1 В Римме 10 градусов тепла.

2 В Москве 5 градусов ниже нуля.

3 В Мадриде 19 градусов выше нуля.

4 Во Владикавказе 15 градусов выше нуля.



4 Закрепление лексики.

Do you remember the words we have learnt? First of all let’s translate from Russian into English.



1 предсказывать погоду

2 загрязнение воды

3 загрязнение воздуха

4 парниковый эффект

5 экологический кризис

6 разрушать

7 отравить

8 катастрофа

9 насекомое

10 млекопитающее

11 среда обитания

12 углекислый газ

13 кислород

14 ядерная энергия

Well done! I’d like you to solve the crossword

Across:

1The things of plants, animals, living things (ecology)

2 To live in different situations (survive)

3 One thousand kilograms ( ton)

4 Place where people throw away a lot of rubbish (dump)

5 When the land , sea , air dirty (pollution)

Down

6 Rubbish (litter)

7 It means what is around us ( environment)

8 Crisis all over the world (global)



5 Актуализация ранее изученной лексики

Match two words similar in meanings

1 to ruin a) to pollute

2 to make dirty b) rubbish

3 litter c) to destroy

4 to surprise d) a bit

Unpleasantly

5 a little e) to shock

6 to try f) a disaster

7 a crisis g) to test

6 Актуализация грамматического материала

(Условные предложения)

Let’s repeat grammar structure (conditional type)



Match two columns

1 If nuclear power stations a) we won’t be protected

go wrong from radiation

2 If people stay in direct b) they will clean air again

sunlight for a long time

3 If there is no ozone layer c) they will cause nuclear

in the atmosphere pollution

4 If people use filters at d) they will get ultraviolet

nuclear power stations radiation from the sun

5 If factories dump their e) they will solve the

waste in the rivers environmental problems

6 If people want to survive f) they will become dirty

and poisoned



7 Совершенствование навыков устной речи (монологическая речь)

T: And tell me about ecological problems



P1: Many endangered species, fish, reptiles, insects, birds, animals may disappear. Man kills a lot of animals and destroy their habitats. A lot of forests are also damaged. When the trees are cut down the forest becomes a desert.



P2: Nowadays air is polluted. A lot of cars produce carbon dioxide. People can’t live in the city because they can’t breathe in fresh air.





P 3: Our climate has changed a lot. Many people say that’s because of the greenhouse effect. Some of the heat warms the atmosphere and some of the heat goes back into space. Nowadays the air surrounding the Earth has become much warmer because the heat can’t go back into space.



P4: We produce carbon dioxide when we burn things. Trees take this gas from the air and produce oxygen. People cut down the trees. There is more carbon dioxide.



P5: There are a lot of rivers, oceans, lakes. The water is polluted. It is dangerous to drink it. There is no sea or ocean which is used as a dump.



P6: Ultraviolet radiation is dangerous for everybody because of skin cancer. Normally the ozone layer in the atmosphere protects us from such radiation but if there are holes in the ozone layer ultraviolet radiation can get the Earth.

8 Сценка



Now close your eyes imagine you are in the forest. And now look. We’ll show you a little scene about nature and man.

Author:

Once upon a time there lived Man and Nature. They lived in great harmony. Nature helped Man to hunt, to fish, to grow food,to build many things. Once Man built the cars , the factories, the electric power stations. All these things were dangerous for Nature. And the nature was ill.

And tow tell me why the nature was ill.

9 Выводы.

Pay attention to our tree. There are no leaves. What should we do to help our nature?



Pupils:

We should:



1 Plant more trees

2 Be friendly with animals

3 Use less electricity

4 Feed animals and birds

5 Save water, gas, paper

6 Clear rubbish from the lakes, rivers



We shouldn’t :

Poison the water, air

Kill animals

Dump and pollute our nature

Hurt animals

Cut down the trees

Throw away litter

Waste water, gas, natural resources



10 Рефлексия.



T: Dear friends our lesson is over. You’ve got marks and I think you are satisfied, you were very active, attentive and smart. I enjoyed your work at the lesson. We all live on the fragile planet .That’s why protect and save our nature and environment!

11 Домашнее задание

Now put down your homework

1 Create your own ecological organization

2 Name it

3 Write how you will help our city








Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!