СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Открытый урок по английскому языку по теме "Одежда". 6 «А».класс •     Забитова У.А. учитель английского языка

Нажмите, чтобы узнать подробности

Открытый урок по английскому языку по теме "Одежда". 6 «А».класс •     Забитова У.А. учитель английского языка   ________________________________________ Цели : – обобщить и проконтролировать знание лексики и грамматики по теме “Одежда”; – развивать навыки диалогической и монологической речи; совершенствовать навыки чтения; формировать навыки аудирования; – воспитывать личностные качества, ответственность, самостоятельность, умение анализировать. Ход урока 1. Организационный момент. 1. Приветствие. – Good morning, boys and girls. I am glad to see you. 2. Речевая разминка. – Listen to the poem and say what is the poem about? Clothes. People wear clothes jn the bodies  They wear clothes every day.  And want their clothes  To be comfortable, beautiful and not grey. – Well done. Repeat. 3. Объявление темы и целей урока. – The topic of our lesson is "We and our clothes". We are going to the review the words and grammar of this topic. Everybody will get a mark today. 4. Фонетическая зарядка. – Listen and repeat. [ei]    [s]      [e]    [u:] away    shirt    red    room play    T-shirt    help     blue raincoat    shorts    dress    shoes trainers    shoes    sweater    boots 5. Повторение лексики по теме "Одежда". 1) Повторение. – Look at the blackboard, you see the pictures. Name the clothes, please. – What's right! Well done! 2) Закрепление. – Let's compose the phrases with the words of clothes. – Look at the blackboard. Make up the phrases. a) jacket, buttons, with, small. b) a, skirt, beautiful, with, stripes. – Ребята, давайте вспомним, какие слова употребляются только во множественном числе? – Think and say your phrases. Who can say? 3)_Активизазия грамматических навыков. – Open your workbooks at p.43, Ex. 3. – Dispose the words in the right orther. In order to fulfil a task, let's remember the rule. Who can say? – Look at the blackboard and dispose the words in the right orther. 6. Физкультминутка. Up, down, up, down Which is the way to London Town? Where? Where? Up in the air Close your eyes  And you are there.   . Презентация проекта "We and our uniform". 1. We like comfortable, beautiful, not boring clothes. 2. So school uniform should be comfortable, beautiful, not boring, cool. 3. Uniforms for boys usually consist of a tie, trousers, a shirt, a jacket, shoes. 4. Look at different models of school uniforms for boys. 5. You have the texts for some of these models. Read the texts, match them with the models, write the numbers of them. Two pictures are extra. The uniforms for boys. A) The model is wearing black trousers, a black jacket with a pocket, a grey shirt with black stripes and a tie, black shoes. B) The model is wearing black trousers, a grey jacket with pockets and buttons, a white shirt and a grey tie, black shoes. C) The model is wearing black trousers, a brown jacket with pockets and buttons, a black T-shirt and black shoes. Keys: 3-A, 5-B, 2-C 6. Uniforms for girls can consist of trousers or a skirt, a blouse, a jacket, and shoes. 7. Look at different models of school uniforms for girls. 8.You have the texts for some of these models. Read the texts, match them with the models, write the numbers of them. Two pictures are extra. The uniforms for girls. A) The model is wearing black trousers, a black jacket with pockets and buttons, a white blouse and black shoes. B) The model is wearing a dark red jacket with pockets and buttons, a grey dress and shoes. C) The model is wearing grey short trousers with red buttons, a red jacket, a white blouse and black boots with high heels. Keys: 1-A, 2-B, 5-C 9. Let your school uniform help you to feel comfortable and beautiful at school.  Активизация лексических навыков. – Find the crossword puzzle. Across: 2. Worn around the neck (scarf) 4. You wear them on your feet (shoes) 6. You wear it when it's cold (coat) 7. Top for men (shirt) Down: 1. Cover your 2 legs (trousers) 3. They keep your hands warm (gloves) 5. Short coat (jacket) Тренировка навыков чтения. – We have favourite colours and we usually wear clothes with this colours. By appearances we can characherize the people. – Look at the blackbord and choose your favourite colour. – Read and translate.  Заключительный этап. – The lesson is over. – What do you do at the lesson? – I want you to write down your homework. – Your homework.

Просмотр содержимого документа
«Открытый урок по английскому языку по теме "Одежда". 6 «А».класс •     Забитова У.А. учитель английского языка»

Карточка №1 “При террористических актах может…”

Возникла стрельба, ты оказался на улице, твои действия ……………











Карточка №2 “Если ты оказался в заложниках…”

Помни:……………..









Карточка №3 “Если вам поступили угрозы по телефону”

Вы должны:…………………………………..









Карточка №4 “Вы обнаружили подозрительный предмет

Ваши действия: …………………………..













Карточка №5 “Если вы услышали выстрелы, находясь дома”

Вам необходимо:









Карточка № 6 “Если рядом прогремел взрыв”

Ваши действия…………………




Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!