СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Открытый урок по английскому языку в 7 классе на тему: «У школьного врача»

Нажмите, чтобы узнать подробности

Конспект урока в 7 классе "У школьного врача" (английский язык). Урок отработки умений и речевых навыков.

Просмотр содержимого документа
«Открытый урок по английскому языку в 7 классе на тему: «У школьного врача»»

Класс 7

Урок №

Дата:

Тема: В здоровом теле – здоровый дух!

Тема урока: У школьного врача

Тип урока: урок отработки умений и речевых навыков

Цели:

  • образовательная: создать условия для отработки навыков и умений в чтении письме, говорении, восприятии речи на слух;

  • практическая: способствовать изучению лексических навыков по данной теме «У школьного врача»; способствовать развитию навыков диалогического высказывания; способствовать развитию навыков чтения; способствовать повторению Present Perfect, модального глагола should;

  • развивающая: обеспечить условия для развития внимательности, наблюдательности и умений выделять главное, оценке различных процессов, явлений и фактов;

  • воспитательная: обеспечить условия для воспитания положительного интереса к изучаемому предмету; способствовать овладению необходимыми навыками самостоятельной учебной деятельности; воспитывать бережное отношение к своему здоровью.

Форма работы: фронтальная

Оборудование: карточки



Ход урока

  1. Организационный момент (приветствие).

  • Good morning, class! Nice to see you! Sit down, please. So let`s begin our lesson.

  • What day is it today? (-Today is Thursday)

  • What is the weather like today? (- Today is sunny, rainy, foggy, cloudy, etc. )

  1. Фонетическая разминка.

- You have cards on your desks. Please take them and repeat after me.

After dinner sit a while, after supper walk a mile

Early to bed and early to rise, makes a man healthy, wealthy and wise

An apple a day keeps the doctor away

Wealth is nothing without health

  1. Речевая разминка.,

- What do you think our lesson about today? - I think we will talk about health.

- What proverbs about health do you know?

After dinner sit a while, after supper walk a mile

Early to bed and early to rise, makes a man healthy, wealthy and wise

An apple a day keeps the doctor away

Wealth is nothing without health

  1. Основной этап:



  1. Изучение новых лексических единиц.

  • Today we are talking about health problem. Please open your books at page 102, ex.1. Okey, let`s read and translate.

  • Hello, Mrs. Thompson.

  • What`s the matter?

  • I don`t feel well.

  • It hurts when I swallow.

  • Let`s take your temperature, shall we?

  • How long will I feel like this?

  • Bless you. Here`s a tissue.

  • Look at the blackboard. There are some new words, try to remember them.

(Слова написаны на доске)

Swallow [ˈswɔləʊ] глотать

Temerature [ˈtemprɪʧə] температура

Tissue [ˈtɪʃuː] салфетка

  1. Развитие навыков чтения.

- I want to make sure that you have understood the meaning of these words. So let`s read the dialogue. You work in pairs. One pupil is a nurse, one is a patient. Read the dialogue, please.

(Читают диалог ст.102)

- Thank you, now please answer my question.



What has happened to Ann? – She dosen`t feel well.

What symptoms does she have? – She feels dizzy. / Her throat`s sore

What did Mrs. Thompson say? – That Ann has a fever.



  1. Повторение грамматики Present Perfect, модального глагола should (GR5 модуль 6).

- Please, look at the blackboard and tell me when we use Present Perfect/should.

- Now find Present Perfect/ modal verb should in the dialogue.

(Ищут примеры в диалоге на ст.102)

  1. Повторение ранее выученной лексики.

- Look at the blackboard and let`s remember these word combinations (ст.98, 100).

  • cut my finger 

  • banged my head 

  • lie down and get  some rest 

  • put a cold pack  on your  forehead 

  • take painkiller 

  • get plenty of rest 

  • twisted my ankle 

  • hurt my back 

- Now make your own sentence with these word combinations using Present Perfect and modal verb should.

5. Работа в парах (составить диалог по образцу)

- Now I give you cards and you should complete the dialogue using these word combinations.

A: Hello, ______________ 
B: Hi, ______________. What's the matter?
A: I don't feel well.
B: have a seat and tell me what's wrong.
A: I________________________________________.
B: I see. It isn`t serious so don`t worry. You should ________________________________.

А: How long will i feel like this?
В: You'll feel better in couple of days.
А: Thanks for help.

В: You are welcome.

- Come out to the blackboard and act your dialogue.

* Составить заметку от имени медсестры для родителей по образцу ст.102 упр.2.

V. Подведение итогов урока. Рефлексия.

- Our lesson is coming to the end. So answer my question:

  • What would you recommend a person who has cut his/her finger? – She/he should take painkiller.

  • What would you recommend a person who has banged his/her head? - She/he should put a cold pack on her/his forehead.

  • What would you recommend a person who has twisted her/his ankle? - She/he should lie down and get. / She/he should take painkiller.

  • What would you recommend a person who has hurt her/his back? - She/he should get plenty of rest.



VI. Домашнее задание.

  • Thank you! You've done a good job. Please write down your home task. Exercise 2 page 102. You should complete the nurse`s notes. Thank you for your attention. You can be free.