СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до 19.07.2025

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Открытый урок по информатике 8 классна тему : "Встроенные функции"

Категория: Информатика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Этот урок в 8 классе про табличный процессор MS  EXCCEL . Ученики изучать встроенные функции и их типы. Научатся решать задачи с помощью встроенных функции

Просмотр содержимого документа
«Открытый урок по информатике 8 классна тему : "Встроенные функции"»



Ұзақ мерзімді жоспар:

«Ақпаратты электронды кестеде өңдеу»

Мектеп: №40 орта мектеп

Сабақ: 11

Күні 20.11.2019

Сыныбы 8 В

Пән мұғалімі Ильясова Ботакоз Орынбасаровна

Тақырыбы

Кірістірілген функциялар



Осы сабақ арқы-лы жүзеге асатын

оқу мақсаттары

8.2.2.3 - электронды кестені қолдана отырып есептерді шешуде кірістірілген функцияларды қолдану

Сабақ мақсаты

Барлығы: Электронды кестені қолдана отырып есептерді шешуде кірістірілген функцияларды қолданады

Көпшілігі: Кірістірілген функцияларды пайдалану арқылы есептерді шешеді

Кейбірі: Кірістірілген функцияны қолдана отырып, есептер құрастырады.

Бағалау критерийі

Кірістірілген функциялармен кірістірілген функцияларды қолданып, практикалық түрде берілген тапсырмаларды орындайды

Кіріктірілген функцияларды қолданып, шығарылған есептердің қорытындыларынан ұяшықтың мәнін таба біледі.

Тілдік мақсат

Оқытудың тілдік мақсаты:

Кірістірілген математикалық функцияларды практикада қолдану.

Пәнге қатысты лексика және терминология:

СУММ, СРЗНАЧ, MAX, MIN, КОРЕНЬ(), ОСТАТ(), СТЕПЕНЬ(), ЦЕЛОЕ()

Диалог құруға/жазылымға қажетті сөздер топтамасы:

...-мәндердің қосындысын есептеу

...-ортаңғы мәнін табады

...-санның үлкенін табады

...-кішісін табады

Құндылықтарға баулау

«Мәнгілік Ел» құндылығы – «Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім» - сабақ барысынды -Жұптық тапсырмаларды орындау барысында жылы қарым-қатынастарды дамытып, ынтымақтастық дағдылар орнату. Бір-бірінің пікірлерін тыңдауға, өз пікірін ашық айтуға, өмір бойы білім алуға дағдыландыру.

Пәнаралық байланыс

Математика, орыс тілі пәндерімен байланысты.

Excel-де математикалық функцияларды қолданады.

Сумм, если, срзнач сөздері орыс тіліндегі сөздер қолданылады.

Акт қолдану

Компьютер, интербелсенді тақта, телефон.

Алдыңғы оқу

Электрондық кестеде салыстырмалы,аралас,абсолютті сілтемелерді ажыратады.

Жоспарлан-ған уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Басы

Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал қалыптастыру.

«Жасырын лебіз»

Әр оқушы оң қол жағындағы сыныптасының арқасына өз лебізін жазады, сол қол жағындағы сыныптасының лебізін оқиды.

Ұ.Ж.

Үй тапсырмасын «Қызықты сұрақ» әдісімен сұрау.

https://learningapps.org/ қосымшасы арқылы дайындалған тапсырмаларды топтар орындайды.

Дискриптор:Сілтемелерді өз ұяшықтарына қойып шығады.

ҚБ: «Ынталандыру» - мұғалім бағалауы

 Бәрекелді!

 Жарайсың!

 Ұтымды жауап айта алдың!


Ортасы

Жаңа сабақ.

Т.Ж.

Оқушылар отырған орындарына сәйкес топқа бөлінеді.


«Ирек» стратегиясы. Әр топқа мәтін бөліктері беріледі. Өз мәтіндерін Басқа топтарға постер арқылы түсіндіреді. Топтар бір-бірін бағалайды.


1-топ Мәтін (Таратылым) №1

MS Excel бағдарламасындағы кірістірілген функцияларына шолу. Математикалық функциялар.


Microsoft Excel бағдарламасының функциясы ретінде белгілі бір алгоритм бойынша немесе формулалар бойынша жүргізілетін есептеу операциялары қарастырылады. Әрбір функцияның өзіне тән аты болады. Excel программасында функциялардың аттары пернелік тақтадан теріліп жазылады немесе Функция шебері (Вставка- Функций) деп аталатын команда немесе саймандар панеліндегі fx батырмасы көмегімен енгізіледі. Функция шебері функцияларға сәйкес формулалардың дайын шаблондарын береді, қолданушы бар болғаны функцияның аргументтерін ғана жазады.

Функция шеберін пайдаланып функцияларды іздеуді жылдамдату мақсатында оларды келесі: 10 недавно использовавшихся, Полный алфавитный перечень, Финансовые, Дата и время, Математические, Статистические, Ссылки и массивы, Работа с базой данных, Текстовые, Логические и Проверка свойств категориялары бойынша топтастырған.

Функциялардың аргументтері ретінде сандар, сан мәнді өрнектер немесе сәйкесінше сандар мен сан мәнді өрнектер жазылған ұяшықтар адрестері, диапазон адрестері пайдаланылады.

Мысалы:= СУММ(А5:А9) – мұндағы СУММ функциясы, А5, А6, А7, А8, А9 ұяшықтардағы сандар қосындысын есептейді;

= СРЗНАЧ(G4:G6) – мұндағы СРЗНАЧ функциясы, G4, G5, G6 ұяшықтардағы сандардың орташа мәнін табады.

Күрделі функцияларды жазу әдеттегідей бірінің ішіне бірі жай жақшалар арқылы жазылады : = ОКРУГЛ(СРЗНАЧ(H4:H8);2)

Математикалық функциялар:

Microsoft Excel бағдарламасында әртүрлі мамандандырылған есептеулерді оңай және тез орындауға мүмкіндік беретін бірқатар кіріктірілген математикалық функциялар бар.

ПРОИЗВЕД функциясы аргументтерімен көрсетілген барлық сандарды көбейтеді. Excel бос ұяшықтарды, мәтінді және логикалық мәндерді елемейді. ПРОИЗВЕД функциясы 30 аргументке дейін болуы мүмкін.

СУММ функциясы көрсетілген ауқымдардағы барлық ұяшықтардың мәндерін қосады. Мысал:СУММ(А10:С15; Е3:В8)

СУММ өте танымал функция болғандықтан, осы функцияны енгізу үшін стандартты құралдар тақтасындағы арнайы түйме бар.

КОРЕНЬ функциясы санның оң квадрат түбірін қайтарады. Сан аргументі оң сан болуы керек. Мысалы, келесі функция 4 мәнін қайтарады: =КОРЕНЬ(16)

Егер нөмір теріс болса, КОРЕНЬ қате мәнді қайтарады: =#ЧИСЛО!.

Функция СТЕПЕНЬ (сан; дәреже ) функциясы санның дәрежеге келтіру нәтижесін көрсетеді. Бірінші сан - негіз. Бұл нақты сан болуы мүмкін. Дәреже - негіздеменің дәрежеге келтірілген мәнінің көрсеткіші.

Мысалы, келесі функция 25 мәнін қайтарады: =СТЕПЕНЬ(5;2)


2- топ - Мәтін (Таратылым) №2 Статистикалық функциялар.

Статистикалық функциялар көптеген объектілерді зерттеуге және нақты ережелерге сәйкес талдау жүргізуге мүмкіндік береді: мысалы, субъектілер арасында ең үлкен элементті анықтайды.

Функция МАКС.Аргумент тізімінен максималды сандық мәнді береді.Синтаксисі: = МАКС (сан1, [сан2]; ...), мұндағы нөмір1 - қажетті аргумент, кейінгі барлық аргументтер (255 нөміріне дейін) міндетті емес. Аргументтің сандық мәндерді, диапазондар мен массивтерге сілтеме жасай алады. Жолдар мен массивтердегі мәтін және логикалық мәндер еленбейді.

Қолдану мысалы: =МАКС({1;2;3;4;0;-5;5;"50"}) – 5 санын кайтарады, ал «50» саны массивте көрсетілгендіктен есептелмейді.

Функция МИН. Аргумент тізімінен ең кіші сандық мәнді береді.

Синтаксисі: =МИН сан1, [сан2]; ...), мұндағы нөмір1 - қажетті аргумент, барлық кейінгі аргументтер (255 нөміріне дейін) міндетті емес. Аргументтің сандық мәндерді, диапазондар мен массивтерге сілтеме жасай алады. Жолдар мен массивтердегі мәтін және логикалық мәндер еленбейді.

Қолдану мысалы: =МИН({1;2;3;4;0;-5;5;"-50"}) –-5 сандық мәнін қайтарады, мәтіндік жол есептелмейді.

Функция СРЗНАЧ

Көрсетілген аргументтердің орташа арифметикалық мәнін береді.

Синтаксис: =СРЗНАЧ(сан1, [сан2]; ...), мұндағы нөмір1 - қажетті аргумент, кейінгі барлық аргументтер (255 нөміріне дейін) міндетті емес. Аргументтің сандық мәндерді, диапазондар мен массивтерге сілтеме жасай алады. Жолдар мен массивтердегі мәтін және логикалық мәндер еленбейді.

Қолдану мысалы: Берулген мысалдың =СРЗНАЧ(5;7;0;4), функцияны орындау нәтижесі 4 болып табылады логикалық және мәтіндік мәндер есептелмейді және (5 + 7 + 0 + 4) / 4 = 4 болады.

Функция СЧЁТ.Ауқымдағы сандық мәндердің санын есептейді.

Синтаксис: =СЧЁТ (1мән, [2мән]; ...), мұнда 1мән – ұяшық сілтемесі, ұяшықтар ауқымы немесе массив қабылдайтын міндетті аргумент болып табылады. 2 мәнінен 255 мәніне дейінгі аргументтер міндетті емес және бірдей мағынаға ие 1мән.

Диапазон мен массивтердегі логикалық мәндер еленбейді. Егер мұндай мән аргументте айқын көрсетілсе, онда ол сан болып саналады.Колдану мысалы: =СЧЁТ(1; 2; "5") –функции шешімі 3 болады, өйткені «5» жолы санға айналып кетеді.

Функция СЧЁТЕСЛИ.Көрсетілген шартты қанағаттандыратын ауқымдағы(диапазон) ұяшықтар санын есептейді.Синтаксис: =СЧЁТЕСЛИ (ауқым, критерий), мұнда * ауқымы - қажетті аргумент. Шартты тексеру үшін ұяшықтар ауқымына сілтемені қабылдайды. * критерий міндетті аргумент болып табылады. Түрдің мәнін немесе жағдайын қамтитын үлкен, кіші сынақ өлшемдері тырнақшаға алынуы керек. Мәтіндік мәндер үшін (* және?) қойылмалы таңбаларды пайдалануға болады.


3-топ. - Мәтін (Таратылым) №3. Логикалық функциялар

Логикалық функциялар қандай да болмасын бір шартқа тәуелді есептеулер жүргізуде қолданылады. Шарттарды көрсету үшін Excel программасында салыстыру амалдарының “ =”, “”, “” (тең емес), “=” (үлкен немесе тең), “

Мысалы: B1 ұяшыққа = ЕСЛИ(A1=1;A1=


Дискриптор:

Өз мәтіндерін талдай отырып функцияларға түсініктеме береды.


Кері байланыс – топтар бір-біріне кері байланыс жасайды. Стикерлеріне жазып карсылас тобының постерына іледы.


ҚБ: «Жүрекпен бағалау » оқушылар тақырыпты түсінулеріне қарай, топтар жүректеріне қолдарын қою арқылы бағалайды.


ҚОСЫМША АҚПАРАТ БЕРУ

https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/8-synyp/lesson/standartty-funkcziyalardy-pajdalanu







Практикалық жұмыс

Әр партада орналасқан құрылғылардың бағасын постерге жазып, оның барлық, орташа, максимум, минимум мәндерін есептеп жазады.

Атауы

саны

Бағ асы

Жалп

бағ

Тінтуір

 



СД диск

 



Пернетақта

 



Монитор

 



Жүйелік блок

 



Барлығы

 



МАХ

 



МИН

 



Орташа

 



Тінтуір-2500тг

СД диск – 60тг

Пернетақта – 2800тг

Монитор – 17000тг

Жүйелік блок – 30000тг









Бағалау критерийлері:

-Санның математикалық есептелуін программада орындай алады;

-Кірістірілген функцияның формуласын анықтайды;

-Формуланың автоматты түрде есептелу шартын түсінеді;

Дескриптор:

  1. Математикалық жолмен есептей алады;

  2. Функцияны дұрыс таңдайды;

  3. Ұяшықтардың аралығын анықтайды.

  4. Автотолтыру әрекетін пайдаланады.


ҚБ.Дискриптор бойынша бағалау.Оқушы қай жерін дұрыс жасады, жасай алмады,неліктен деген сұрақтарға жауап береді.


Сергіту сәті: «Сөзілгек» интерактивті тақтадан сабақтағы терминдердің ағылшынша жазылуы көрсетіледі, бірнеше секундтан соң жабылады. Ал оқушылар есте сақтағанын қағазға түсіреді.оқып береді.

Дискриптор:

  • Сөздерді жылдам есте сақтайды

  • Айтылуын ағылшынша дұрыс айта алады.

ҚБ. Екі жұлдыз бір тілек арқылы бағалау (дұрыс айтты ма,қай жерін дұрыс айта алмады?)


Аяқталуы

Сабақты қорытындылау.«Броундық қозғалыс»

Сынып ішіне тақырыпқа қатысты мәліметтер мен ақпараттар орналастырылады. Оқушылар бүкіл сынып ішінде қозғала жүріп, берілген тақырып бойынша ақпарат жинайды.

Сөйлемдерді аяқта:

СРЗНАЧ() функциясы...

Аргументтердің арфиметикалық ортасын есептеу

МИН () функциясы...

Аргументтер арасындағы минималды мәндерді есептеу

МАКС функциясы...

Аргументтер арасындағы максималды мәндерді есептеу

Мәтіндік функциялар...

Мәтінді өңдеуге мүмкіндік береді.

Қаржылық функциялар...

қарыз бойынша төлем соммасын, төлем көлемін жəне т.б есептеу сияқты айырысуларды жүзеге асырады.

Статистикалық функциялар...

– мəліметтердің статистикалық талдауын жасауға

мүмкіндік береді.

Функцияны қою үшін...

Формулалар-Функцияны қою командасын орындаймыз

Кері байланысты. «Дамыту картасы»


Не білемін?

Не білгім келеді?

Не білдім?

Жалпы сабақ туралы мен не білемін соны жазамын


Мені қандай сұрақ-тар қызықтырады, менің не білгім келеді, сол жөнінде сұрақтар беремін.


Бүгінгі жаңа тақы-рып туралы мен бүгін не үйрендім соны жазамын.





Рефлексия Үш жүйелі сұраққа жауап беру

  1. Үмітіңіз қаншалықты ақталды? (мұғалімді қоспағанда)кімге рахмет айтасыз?

  2. Не расталмады,неліктен?

  3. Менің және біздің келешегіміз?


Саралау-оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?


Бағалау-оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс:

Денсаулық пен қауіпсіздік,АКТ мен байланыс,құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі)














Рефлекция

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары қолжетімді ма?

Оқушылар бүгін не үйренді?

Сабақтағы ахуал қандай болды?

Жоспарланған саралау іске асты ма?

Уақыт есебінен ауытқу болды ма?

Жоспарға қандай өзгеріс енгізілді?


Өткізілген сабақ туралы ойлану үшін төмендегі орынды пайдаланамыз.



Сол жақтағы сіздің сабағыңызға қатысты сұрақтарға жауап беріңіз.





Жалпы бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)


Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың бұдан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)


Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім.


1.

2.


1.

2.


1.

2.
























абсолют



абсолют



абсолют



абсолют



аралас



аралас



аралас



аралас



салыстырмалы



салыстырмалы



салыстырмалы



салыстырмалы



салыстырмалы







Атауы

Саны



Бағасы



Жалпы бағасы

Тінтуір




СД диск

 



Пернетақта

 



Монитор

 



Жүйелік блок

 



Барлығы

 



МАХ

 



МИН

 



Орташа

 










___________________________________________________________

Атауы

Саны



Бағасы



Жалпы бағасы

Тінтуір




СД диск

 



Пернетақта

 



Монитор

 



Жүйелік блок

 



Барлығы

 



МАХ

 



МИН

 



Орташа

 











Атауы

Саны



Бағасы



Жалпы бағасы

Тінтуір




СД диск

 



Пернетақта

 



Монитор

 



Жүйелік блок

 



Барлығы

 



МАХ

 



МИН

 



Орташа

 



_________________________________________________________________________













«Абсолют - Абсолют»














































«Салыстырмалы - Относительно»




















































«Аралас-Смешанный»


Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!