СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Өзгөн району. Ж. Абжапаров атындагы орто мектеби .тарых мугалими Н. Абдыкеримова.6-класс. Тема: Байыркы Грек шаар- мамлекеттери.

Категория: История

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Өзгөн району. Ж. Абжапаров атындагы орто мектеби .тарых мугалими Н. Абдыкеримова.6-класс. Тема: Байыркы Грек шаар- мамлекеттери.»

Сабактын кундолук планы.

Сабактын темасы:____жер ортолук жана кара дениздердин жээктеринде грек шаар-мамлекеттеринин тузулушу.

Классы, предмети: _____6-класс. Байыркы дуйно тарыхы.

Сабактын максаты:

А) билим беруучулук:____Грек шаар-полистеринин тузулушу жана алардын ал-абалы жонундогу алгачкы тушунук беруу.

Б)тарбия беруучулук:_______байыркы мезгилдеги тарыхый окуяларды окуп билимин бышыктоо мн тарыхый баалуулуктарды сактоого тарбиялоо.

В) онуктуруучулук:____Грек тарыхы жонундгу тушунугун кенейтуу.

Сабактын усулу:_____аралаш

Сабактын тиби:___жаны сабак.

Сабактын формасы:_____ангемелешуу.сабак лекция.

Предмет аралык байланыш:______география.

Сабактын жабдылышы:___окуу китеби, турдуу тустуу суроттор.карта.

Сабактын журушу:

Уюштуруу иши:________саламдашуу.класстын сабакка даярдыгын байкоо.

1-баскыч: Чакыруу этабы:

Сабактын максатын тушундуруу:____ _байыркы мезгилдеги онугуп бараткан элдердин дагы жашоону остуруу учун жер ооштуруп жашаган 300 жыл жонундо тушундуруу.



Отулгон теманы кайталоо:_________уй тапшырманы суроо.

2-баскыч: Тушунуу этабы:б.з.ч. 8-6 к коп гректер жер ортолук жана кара дениз жээктерине кочуп келишкен.ошондо 100догон кыштак шаарлар пайда болгон.кочууну --- улуу грек колонизациясы ал эми жаны шаарларды колониялар--- дешкен. Ото чон аймакта 300 жылга созулган.1,5-2 млн адамды тузгон. Себеби полистерде соода, чарба, кол ононрчулук онугуп жашоо онолуп бирок ынгайлуу жерлер коп керек боло баштаган.дениз жээги жашоого ынгайлуу болгондуктан адамдар коп орношо баштаган жана байларга жаны байлар жакпагандыктан жаны жерлерде байуу оной болгон. Метрополия шаарлардын башкаруучуларына да ушул абал жаккан.колониялаштыруу 3 багытта жургон. Эн кубаттусу батышта : туштук Италия, франция,Испанияда тузулот бул колонияда эл жыш жайгашып тез онуго. Да, улуу Грекия деп аталат.кара дениз жээгиндеги Азиядагы Милет шаары да чон ролдо болгон. Бул кочуу элдин жашоосуна да таасир этти бардык нерсе тез онукту. Жупуну кыштактар гулдогон шаарга айланды. Бири- бири мн байланышып каада- салт , маданият билим кенейди. Кара дениз жээгиндеги Ольвия, Херсонес шаарлары,Боспор падышалыгы маанилуу жайга айланган. ОЛЬВИЯ—(бактылуу) буг-днепрдин айрылышында жайгашкандыктан соодага жашоого женил болгон. 50 гектарда 15 мин адам жашаган. Б.з.ч. 331-ж А. Македонскийдин колбашчысы Зопирион андан кийин –скифтер кол салган.

ХЕРСОНЕС---- б.з.ч. 5к негизделген. Кобунчо жузумдон вино жасап,эгин эгишкен, азыраак мал кармашкан.

БОСПОР ПАДЫШАЛЫГЫ --- б.з.ч.480-ж негизделген. Айыл чарбасы,соода ,балыкчылык менен кун корушкон, мам-ти Архонт башкарган ал белгилуу моонотко шайланган.мурастоочу бийлик да болгон. Б.з.ч. 2-1к Боспор падышалыгына коншу мам-н душмандыгы кучогон. Гректер 1чи кочуп келгенде жергиликтуулор мн жакшы мамиледе болуп бири-бирине белек берип турушкан, кийин жер талашып уруштар башталган. Ошондо гректер шаарларын бекем дубалдар мн коргой башташкан. Оздорун- ЭЛЛИНДЕР Болокторду варварлар деп аташкан. Алардын тилине тушунбогондуктон. Кийин мамилеси бузулуп аларды тенсинбей калышкан.варварлар артта калган кулдар дешкен.

____________ Теманы бышыктоо:______суроо жооп.класстер.



Жыйынтыктоо: _____________ окуучулардын оздоруно сабактын отулушун анализдетуу.

Баалоо: ___________формативдик.

Уй тапшырмасы:______пар-20.