СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Өзін-өзі тану. Сабақ жоспары "Мен елімнің азаматымын"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мен елімнің азаматымын.Қазақстанның азаматы, оның елі,жері алдындағы міндеті. борышы туралы.

Просмотр содержимого документа
«Өзін-өзі тану. Сабақ жоспары "Мен елімнің азаматымын"»

Мектеп: №33 мектеп

Сабақтың тақырыбы: Мен елімнің азаматымын

Құндылық: Ақиқат Қасиеттер: отансүйгіштік, адалдық, қамқорлық 

Мұғалім:

Сынып: 4 «Ә»

Сабақтың мақсаты:

Ақиқат құндылығы арқылы оқушыларды елдің азаматы болуға баулу. 
Міндеттері: 
Туған ел, өскен ортаның адам үшін маңыздылығын ұғындыру. 
Оқушылардың елге деген жанашырлық, қамқорлық,адалдық қасиеттерін дамыту . 
Жігерлікке, шыншылдыққа,намыстылыққа тәрбиелеу. Ресурстар:(құралдар, мәлiметтер) 


Ресурстар:

Мультимедиялық тақта, оқулық,дәптер,мақал-мәтел,дәйексөз,маркер,

аққағаз,гүл,жүрек,көбелек суреттері

Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі

а) оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу

ә) оқушылар назарын сабаққа аудару

б) Тыныштық сәті

-Балалар ыңғайланып отырып алыңдар да, терең дем алыңдар.Көздеріңді жұмыңдар.Өз денелеріңізді сезініңіздер және бос ұстаңыздар. Дене демалады,сана сезім сергиді.Өз денелеріңізді көз алдыңызға елестетіңіз...Басыңыздан бастап,аяғыңыздың ұшына дейін...

Біз жақсы мен жаманның не екенін ажыратып,бойымыз жеңілдеп қалғандай.Бейне бір ақ түсті көбелекке ұқсап, ұшатын қанат пайда болғандай. Айналаға көз салсақ,тек қана әдемі, жақсы заттарға көзіміз түседі.Құлпырған гүлдер, оның маңында жақсы балалар...Олардың әрқайсысының жүзінде күлкі ойнайды. Жер бетіндегі барлық тірі зат біздерге:«Жақсы бала бол!» деп сыбырлағандай болады.Ал төбемізден нұр шашқан алтын күн бізге:«Жақсы болу өзіңнен»,деп қарайды.Ия,ия шынында да,көбелектер секілді әдемі болып,тек қана әдемі жерде жүру керек екен-ау!Біз барлығымыз да жақсы екенбіз ғой!Жақсы болу өзімізден екенін біз де сезінгендейміз.

Ал,енді «бір,екі,үш»деп,бұрынғы қалпымызға келейік.




Оқушылар көңіл күйін көтеру мақсатында

2. Үй тапсырмасын тексеру




Әңгімелесу мәтінді әңгімелеп беру Айтмағанбет Құдайберген 
Ақжайық әңгімесі 
Өзеннің жарқабағында Өсер әкесімен әңгімелесіп отыр. 
-Ол былай болыпты,,балам! Алыстағы қатпар-қатпар асқар таудан басталған бұл Жайық елеусіз ғана бұлақ саға- сағаны қуалап, сылдырап келіп, өз тамшысын бас өзекке құя беріпті. Бас өзек ұлғайып, суы молайып,арналы өзенге айналыпты. Судың түсі көк, өзі айнадай мөлдір болыпты. Тұнығында балық ойнап, байлық жиналыпты. 
Өзен жағасын баласымен бір кәрі әже мекендейді. Баласы кішкентай қайығына мініп,балық аулапты. Бірақ құралы нашар жас балықшының ауына ештеңе түспепті. Ертелі- кеш ұстаған бірлі-екілі шабақпен жарлы жандар күн кешеді. 

-Балық неге ілікпейді, әже? -деп сұрапты баласы. 
-Маңдайыңның тері көбірек төгілсе, балық та ілігер, балам,- депті әжесі. 
Бала ауын тереңге қайта жаяды. Тынбай еңбек етеді. Бір кезде қалтқы- қалқандардың бәрі суға батып кетіпті. Бала ауды тарта бастайды. Ау қиын тартылды. Бала шаршап қалжырайды. Маңдайыңнан ащы тер шұбырып, Жайыққа құйылады. Тердің ақысындай болып,балық та қайықты толтырады. Қысылған бала әжесін шақырады. Әжесі баласының терін күнде келіп жаулығының ұшымен сүртеді екен. Тынбай шұбырған терден Жайық суының түсін осылайша өзгерткен екен. Содан бері Жайық суының түсін осылайша өзгерткен екен. Содан бері Жайық өзені Ақжайық аталыпты. 
Өсер әкесіне сұрақ қойды: 
-Олай болса, судың дәмі неге ащы болмайды, әке? 
-Сұрағың орынды, балам. Ақжайық- ағысты өзен. Ол маңдай тердің ащы тұзын ағызып әкетеді. Тұйық су болса, ащы болуы да мүмкін еді. Тұз Атырауға ағып барады. Теңіз суының ащы болатыны сондықтан. 
Өсер Ақжайықтың бұйраланған ағысына ойлана қарады. 
1.Жайық басында қандай өзен еді, ол қандай өзгеріске 
ұшырады. 
2.Баланың сұрағына әжесінің берген жауабына қандай мақал -мәтелмен түсіндірер едің? 
3.Өсердің сұрағына, әкесінің берген жауабына сен қалай жауап бересің? 
4.Жайық өзенінің суы неліктен ащы емес екен? Ал теңіз суы неліктен ащы екен? 
5. Өз өлкеңдегі өзен -көлдер туралы не білесің? Сипаттап бер? 
2. Шығармашылық жұмыс, топтық жұмыс.

Оқушылар әңгімелеп, жаңа тақырыптың мазмұнын талдайды.

Дәйексөзге тоқталу

Халық мақалы


Шығармашылық жұмыс:

Балаларға үш тапсырма беріледі. 
1- тапсырма «Туған жерім-тірегім» 
2- тапсырма «Аяулы өлкем» 
3- тапсырма «Елімді мақтан етемін» 
Осы тақырыптарға сүйіспеншілік, құрмет, қамқорлық, адалдық тұрғысынан әңгіме жазып, оқиды. 


Оқушылар тапсырмаларды орындайды

Топпен ән айту:

«Атамекен » өлеңін айту. 
Сөзін жазған Қ. Мырза Әли 
Әнін жазған Е.Хасанғалиев 

Жасыл жайлау-түкті кілем, көк кілем, 
Көк кілемде көп ойнаймын, көп күлем. 
Айдарымнан сипап өткен самалды, 
Қазағымның алақаны деп білем. 

Қайырмасы: 
Қайда жүрсең атамекен, 
Көкейінде жатады екен. 
Күннің өзі ұясына, 
Қимай оны батады екен. 

Жасыл жайлау –түкті кілем, көк кілем, 
Көк кілемде көп аунаймын, көп күлем. 
Асқар тауың аспанымен таласқан, 
Қазағымның мәртебесі деп білем. 


Қайырмасы: 
Қайда жүрсең атамекен, 
Көкейінде жатады екен. 
Күннің өзі ұясына, 
Қимай оны батады екен. 

Әнді ерекше көңілмен айтып,сергиді

Дәптермен жұмыс: дәптерде тапсырмаларды өз беттерінше орындайды.


Дәптердегі тапсырмаларды мұғалімнің көмегімен орындайды

Үй тапсырмасы: Мәтінді оқып түсінікайту


Күнделіктеріне жазады.

Соңғы тыныштық сәті:

Соңғы тыныштық сәтi. 
Жай музыка қойылады. 
Құрметті оқушылар жайланып отырып, көздеріңізді жұмып, бүгінгі сабақтан алған жақсы сәттерін жүрегіңізге түйіп алаңыз.

Оқушылар көздерін жұмып демалады.






Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!