СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Параллелограммның ауданы

Категория: Геометрия

Нажмите, чтобы узнать подробности

урок                                                                                                                                                                                          

Просмотр содержимого документа
«Параллелограммның ауданы»

ҰМЖ бөлімі:

8.3А Аудан

Мектеп: №273 орта мектеп

Күні: 17.01.2019ж.

Мұғалімнің аты-жөні: Пернебай А.С.

Сынып: 8 «А,Ә,Б»

Қатысқандар :

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Төртбұрыштар мен үшбұрыштардың аудандары

Оқу мақсаттары

8.1.3.11

Параллелограммның, ромбтың ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: параллелограмм мен ромбтың ауданының формуласын біледі.

Оқушылардың басым бөлігі: параллелограммның, ромбтың ауданы формулаларын есеп шығаруда қолданады.

Кейбір оқушылар: тақырыпқа берілген күрделі есептерді шығарады.

Бағалау критерийі

-параллелограмм мен ромб аудандарының формулаларын қорытып шығарады және есеп шығарғанда қолдана алады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

-берілген бөлімнің терминдерін қолданады;

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Фигураның ауданы, параллелограмм, ромб, қабырға, биіктік, синус

Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

  • параллелограммның ауданы ... көбейтіндісіне тең;

  • кез келген екі тең шамалас параллелограмм ...;

  • ауданның өлшем бірлігі ретінде ...

Құндылықтарға баулу

Бір – бірінің пікірлерін құрметтеу, қабылдау. Оқушылардың өз бетімен білім алу дағдыларын қалыптастыру.

Алдыңғы оқу

Ауданның өлшем бірлігі, тіктөртбұрыштың, шаршының ауданы.

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар


Сабақтың

басы

2 мин





2 мин







3 мин

Ұйымдастыру.

Оқушылармен амандасу, түгелдеу, сабаққа назарын аудару, сабақтың мақсатын айту.


Үй жұмысын тексеру.

№17, 93-бет

Үй тапсырмасы ауызша тексеріледі.


Үй жұмысын қорытындылау.

1)Ауданның өлшем бірлігі ретінде не алынады?

2)Фигураның ауданы дегеніміз не?

3)Фигураның ауданы қалай өлшенеді?

4)Қандай екі фигура тең шамалас деп аталады?

5)Ауданның қасиеттерін тұжырымжаңдар.

6)Тіктөртбұрыштың ауданы қалай есептеледі?

7) Қабырғасы а-ға тең квадраттың ауданы неге тең?


Сабақ-

тың

ортасы


12 мин


























































11 мин







6 мин



Жаңа білім беру.

Параллелограммның ауданы оның екі іргелес қабырғасы мен олардың арасындағы бұрыштың синусына көбейтіндісіне тең.

Дәлелдеу:

AD қабырғасына ВН биіктігін түсіреміз.

АВ гипотенузасы мен сүйір А бұрышы белгілі АВН үшбұрышын қарастырамыз.

ВН катетін табамыз (параллелограммның биіктігі).

BH =AB ∙ sin

ВН биіктігі AD қабырғасына түскен биіктік болғандықтан параллелограммның ауданы:

S = AD ∙ BH

S= AD ∙ AB∙ sin

Яғни, параллелограммның ауданы оның екі іргелес қабырғасы мен олардың арасындағы бұрыштың синусына көбейтіндісіне тең екені шықты. Дәлелдеу керекгі осы еді.





Параллелограммның қасиеті бойынша оның қарама-қарсы бұрыштары тең:

,   .

Ал параллелограммның бір қабырғасына іргелес орналасқан екі бұрышының қосындысы 180º, яғни,

   ,   

Ал шын мәнінде сыбайлас бұрыштар үшін дқғалы бұрышының синусы олардың сүйір бұрышының синусына тең.

  

  

Формуланы бекіту. Есептер шығару.

1. Параллелограммның қабырғалары 10 см және 6 см, олардың арасындағы бұрыш 150º. Параллелограммның ауданын табыңыз.

2. Параллелограммның сүйір бұрышы 30º, ал доғал бұрышының төбесінен жүргізілшен биіктіктері: 2 см және 3 см. Параллелограммның ауданын табыңыз.


Жаңа білімді бекіту.

Оқулықтан №1, №2, №3, №5 есептер тақтаға шығарылады.


Жеке жұмыс.

Параллелограмм үшін: а — табаны, h — биіктігі, S — ауданы болсын.

Табу керек:

a) S, егер а = 15 см, h = 12 см болса;

б) а, егер S = 34cм2, h = 8,5 см болса;

в) а, егер S = 162cм2 болса; 

г) h, егер h = 3а, S = 27 болса.

Презентация



































































Оқулық, тақта, бор

Сабақ-

тың соңы

4 мин

Рефлексия.

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет.


Үй жұмысын беру.

№4, 95-бет


Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Жеке жұмыс арқылы оқушының материалды игеру деңгейін анықтаймын.

Жалпы сыныптық, өз беттік жұмыста тапсырманы орындауда өзара бағалау жүзеге асады;Сабақтың әр бөлімінде оқушылардың жасаған жұмыстарына мадақтау сөздер айту;

Рефлексия

Қауіпсіздік ережесі

Сабақ мақсаттары дұрыс жоспарланған ба?Сабақтың уақыттық кезеңі сақталды ма?

Сабақ жоспарынан ауытқу болдыма?


Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?




Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!