СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Парпарпарпарпррарпре5

Нажмите, чтобы узнать подробности

https://www.youtube.com/watch?v=hiJJ9igJjkI

Просмотр содержимого документа
«Парпарпарпарпррарпре5»

Mavzu: 13-DARS. MATEMATIK FUNKSIYALAR


O’tkazish sanasi: 17.10.2018 y 10-“D”, 18.10.2018 y 10-“B”,”E”, 22.10.2018 y 10-“A”


Darsning maqsadi:

Ta’limiy: O’quvchilarga hujjatning ko‘rish holatlari; hujjatlarda rasmlar bilan ishlashni o’rgatish.

Rivojlantiruvchi: O’quvchilarni mustaqil fikrlarini oshirish va rivojlantirish.

Tarbiyaviy: Vatanini sevish, milliy va umuminsoniy qadriyatlarga hurmatda bo‘lish, odob-axloq qoidalariga rioya qilishni singdirish

Kompetensiya

TK: Aniq hisob-kitoblarga asoslangan holda shaxsiy, oilaviy, kasbiy va iqtisodiy rejalarni tuza olish, kundalik faoliyatda turli diagramma, chizma va modellarni o‘qiy olish, inson mehnatini yengillashtiradigan, mehnat unumdorligini oshiradigan, qulay shart-sharoitga olib keladigan fan va texnika yangiliklaridan foydalana olish

FOK: Kompyuterlarning arifmetik va mantiqiy asoslariga oid amaliy masalalarni hal eta oladi; turli mavzularda multimedia imkoniyatlari qo‘llab, taqdimotlarni mustaqil ravishda tayyorlay oladi;

Dars metodi:

suhbat, tushuntirish, “Savol-javob” metodi, “Rasmli boshqotirma” , “To‘g‘risini top”,”Yosh aktyor”o‘yinlari.

Dars turi:

Bilim va ko’nikmalarni nazorat qiluvchi va mustahkamlovchi.

Dars jihozi:

O’qitish vositalari:10-sinf darsligi, mavzuga oid dars taqdimoti,

1. Tashkiliy qism

5 daqiqa

2. Uyga vazifalarini tekshirish va o’tilgan mavzuni mustahkamlash

10 daqiqa

3. Yangi mavzu bayoni

20

4. Takrorolash

5

5. O’quvchilarni baholash

3

6. Uyga vazifa

2


Darsning borishi:

I. Tashkiliy qism:

1. O’quvchilar bilan salomlashish

2. Xonani va o’quvchilarni darsga tayyorliklarini kuzatish

3. Yo’qlamani aniqlash

4. Navbatchi axboroti.

5. Siyosiy daqiqa.

II. Uyga vazifalarini tekshirish va o’tilgan mavzuni mustahkamlash.

Maktabda “Informatika va axborot texnologiyalari” fani bo‘yicha o‘zlashtirish hisobi.



III. Yangi mavzu bayoni

MS Excel 2010 elektron jadvallarida keng qamrab olingan iqtisodiyot muhandislik masalalarini yechishda qo‘llanilishi keng bo‘lgan matematik funksiyalarni o‘rganamiz.

1-mashq. MS Excel 2010 matematik funksiyalaridan foydalangan holda y=arccosx, y=cosx, y=ex , y=cosex funksiyalarni argumentning turli qiymatlarida hisoblang.

Bajarish: B3:D3 kataklarida

qiymatlarni kiritib olamiz;

Формулы bo‘limining Математические qismida acos, cos, exp корень(ABS) funksiyalariga murojaat qilib B4:B8 kataklarida mos ifodalarni hosil qilamiz;

Nisbiy murojaat usulidan foydalanib qolgan kataklargaamalni davom ettiramiz.

Shunday qilib ixtiyoriy murakkablikdagi funksiyalarni hisoblab

olishimiz mumkin.

IV. Mavzu yuzasida savol va topshiriqlar:

1. Funksiya grafigini hosil qilish ketma-ketligini tushuntirib bering.

2. Y=sinx funksiyani grafigini hosil qiling.

3. Y=cos2 x funksiyani grafigini hosil qiling

V. Darsga yakun yasash:

O’quvchilarni olgan bilimlari hamda qilgan ishlarini nazorat qilib baholash, ularni yo’l qo’ygan kamchiliklarini to’g’irlash.


VI. Uyga vazifa berish:

    1. Y=sin2 x funksiyani grafigini hosil qiling.





O’IBDO’: _________________________ T.Ravshanova




Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!