| Пәні: Алгебра | |
| Күні: | Мұғалімнің есімі: |
| Сынып: 10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
| Тақырыбы: | Периодты функциялар |
| Сабақ негізделген оқу мақсаты: | Мектеп: |
| Сабақ мақсаттары: | Барлық оқушылар: |
| Период терминінің мағынасын түсіну; |
| Оқушылардың басым бөлігі: |
период және периодты функция ұғымын енгізу; графиктік және аналитикалық тәсілмен берілген функциялардың периодын табуды үйрету. |
| Кейбір оқушылар: Периодты табуға есептер шығару. |
| Бағалау критерийлері | Келтіру формулаларын қайталайды Период терминінің мағынасын түсінеді; Периодты табуға есептер шығарады.. |
| Тілдік мақсаттар | Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: блок, тенденция,қасиеттер, топ, периодтық кесте, ядроны сипатттау , протон, атомдық нөмір, элемент, радиоактивті, қатты заттар, сұйықтар, газдар (бей-) металдар Оқушылар орындай алады: Периодтық кесте элементтер тобына бөлінген Бір топтағы элементтер бірдей қасиеттерге ие X у сияқты бір топқа жатады, себебі олардың екеуі де z тең Неге (элемент) осы топқа жатады? |
| Құндылықтарды дарыту | жұптық және топтық жұмыстар орындау барысында өзіне және айналадағы адамдарға дегени құрмет; топтық жұмыстарды орындау барысындағы ынтымақтастық; өз пікірін білдіру барысындағы ашықтық; |
| Пәнаралық байланыс: | Геометрия мен география |
| АКТ-ны қолдану дағдылары: | PowerPoint таныстырылымы. |
| Алдыңғы тақырып | |
| Жоспар |
| Жоспарланатын уақыт | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Дереккөздер |
| Сабақ басы 5мин | Қызығушылықты ояту үшін миға шабуыл. Уақыт тақырыбына қатысты суреттердің мазмұнын ашады. Мұғалім: «Бүгінгі сабақта керісінше жұмыс жасаймыз, мақалдың мәнін түсініп, сурет және сахналанған көрініс арқылы береміз». Функция деген не? Функцияның анықталу облысы деп нені айтады? Функцияның мәндерінің жиыны деп нені айтады? Функцияның берілуінің қандай тәсілдерін білеміз? y=ах+в, y=ax2 , y=ax3 функцияларының графигі не? Функциясының графигін шығару үшін қанша турлендіру орындалады? Оқу мақсатымен, тілдік мақсатпен танысады; Жетістік критерийлерін болжайды; Жетістік критерийлерімен танысады. | Үлестірме қағаз; Слайд 1-5 |
| 5 минут «Ой қозғау» 7 минут «Джиксо» әдісі 13 минут «Есептер банкасы» 10 минут Тест 5 минут «Рефлексиялық нысана» | Жаңа тақырып: І тапсырма: Келтіру формулаларын қайталау ІІ тапсырма : f (x) = f (x+T) орындалатындай формулаларды жинақтау ІІІ тапсырма: Периодты функцияның анықтамасын шығарып алу IV тапсырма: Ең кіші оң периодтарын анықтау. Тапсырма: Функцияның ең кіші оң периодын анықтаңыз: (π) (5π) (6π) (2π) ( ) (2π) ( ) Анықталу облысында төмендегі функциялардың ќайсысы жұп: 1) ; 2) ; 3) ; 4) ? (1; 2) Анықталу облысында төмендегі функциялардың қайсысы тақ: 1) ; 2) 3) ; 4) ? | құрастырғанда парабола, гипербола, эллипс ережелері құралады. «Парабола», «Гипербола», «Эллипс» деп аталатын топтарға бөлінеді. Тақырыпты ашу мақсатында жетекші сұрақтар қойылады. Бөлінген материалды әр топ оқып және өзара түсіндіреді Банканың ішінде берілгені салынып, оны топ ішіндегі оқушылар шығарады. Тест тапсырмалары орындалады. Жұптық болып тексереді Қатысушы нәтижені бағалауға сәйкес секторларға белгі қояды, нысана орталығына жақын болса, баға ондыққа жақын, нысана шеттерінде баға нөлге тең. |
| Сабақ соңы 5мин | Рефлексия. Оқушылар қиық қағаздарға жазып береді. Сабақта маған не пайдалы болды? Сабақта маған не қызықты болды? Сабақта маған не қиын болды? | Үлестірме қағаз |
| Қосымша ақпарат |
| Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау-Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс: Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
| Қабілеті жоғары оқушылардың жеке жұмыс істеуіне мүмкін беру, яғни қосымша күрделі тапсырмалар беру арқылы. Мотивациясы төмен оқушыларға қосымша жеңіл есептер мен сұрақтар қойылады. | Қалыптастырушы бағалау «Рефлексиялық нысана» | Қазақ тілі мен әдебиеті Сыныпта ынтымақтастық, өзара сыйластық, бір-біріне құрметі артады. |