Просмотр содержимого документа
«Պետրոս Դուրյան /ամփոփում /»
«Պետրոս Դուրյան» թեմայի ամփոփումը 10-րդ դասարանում
Առարկան՝ հայ գրականություն
Դասարանը՝ 10-րդ (հումանիտար հոսք)
Դասի թեման՝ «Պետրոս Դուրյան» թեմայի ամփոփումը
Դասի տիպը՝ ամփոփիչ դաս
Դասի նպատակը՝ Պետրոս Դուրյանի կյանքի և ստեղծագործության մասին սովորողների գիտելիքների ամրապնդում, մեկնաբանելու, վերլուծելու կարողությունների և հմտությունների զարգացում, Դուրյանի քնարերգության արժևորում
Կահավորումը՝ Պետրոս Դուրյանի դիմանկար, բնագրեր, անհրաժեշտ նյութեր և միջոցներ, A1 և A4 չափի թղթեր, գունավոր նշագրիչներ, կպչուն գունավոր թերթիկներ
Դասի ընթացքը
Խթանում- կառուցել «պրիզմա» (բազմանիստ)՝ Դուրյան մեկնաբառով։
Ձևավորել պաստառ՝ կպչուն թերթիկների վրա ներկայացնելով աշակերտների ինքնուրույն հետազոտական-որոնողական աշխատանքները՝ «Մեծերը՝ Պետրոս Դուրյանի մասին», «Դուրյանի կարծիքը թատրոնի մասին», «Դուրյանի բարձր գնահատականը գրողների մասին» թեմաներով։
Իմաստի ընկալում- ձևավորել աշխատանքային 4 խումբ։ Յուրաքանչյուր խմբին տալ 2-ական առաջադրանք:
1)Դուրյանի նամակներից և հրապարակախոսական հոդվածներից ընտրված հատվածը ներկայացնել «Եռամաս օրագիր» մեթոդով։
2)Վերլուծել կամ մեկնաբանել և արտասանել ծրագրային «Լճակ», «Տրտունջք», «Իղձք առ Հայաստան» բանաստեղծություններից մեկը (յուրաքանչյուր խմբի հանձնարարվում է կոնկրետ մեկ բանաստեղծություն)։
Կշռադատում- գրել 5-րոպեանոց շարադրանք՝«Նամակ Պետրոս Դուրյանին», «Եթե Դուրյանն ապրեր մեր օրերում», «Դուրյանն իմ պատկերացմամբ» թեմաներով։
Գնահատում- կատարել գնահատում՝ ըստ կազմված գնահատման սանդղակի։
Անդրադարձ- կատարել անդրադարձ «Ի՞նչ, ինչպե՞ս, ինչու՞» եռասյունակ աղյուսակի միջոցով։
Տնային հանձնարարություն- Դուրյանի համար ստեղծել «կենսագրական բանաստեղծություն»։