Математика 4-чейрек
Сабактын темасы: Бөлүү
| Сабактын максаты |
| Билим берүүчүлүк | Өнүктүрүүчүлүк | Тарбия берүүчүлүк |
| Окуучулар бөлүү жөнүндө маалымат алышат. Мисал, маселелер иштешет. | Таза, сулуу жазуусун өнүктүрөт. | Биргеликте иштөөгө, бирин-бири сыйлоого тарбияланышат. |
| Күтүлүүчү натыйжалардын көрсөткүчтөрү |
| Окуучулар бөлүү жөнүндө маалыма алышса. Мисал, маселелер иштей алышса. | Таза, сулуу жазуусун өнүктүрсо. | Биргеликте иштөөгө, бирин-бири сыйлоого тарбияанышса. |
Сабактын жабдылылыш: окуу китеби, дептер, сызгыч, баалоочу каражаттар, темага карата сүрөттөр.
Сабактын тиби: жаӊы билимди өздөштүрүү.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, көрсөтмөлүүлүк.
Сабактын формасы: жупта, топто иштөө.
| Сабактын этабы | Уба-кыт | Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучунун ишмердүүлүгү | Компо- тент- түүлүк |
| Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Балдарды сабакка даярдоо. Тазалыкка көӊүл бөлүү. Алтын эрежени кабыл алуу. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эрежени түзүшөт. | НК 2 |
| Үй тапшырмасын текшерүү | 3 мин | Үй тапшырмасын парта аралап текшнерип чыгат. | Окуучулар аткарган тапшырмаларын мугалимге текшертишет. | НК 1, ПК 3 |
| Өтүлгөн теманы актуалдаштыруу | 3 мин | Өтүлгөн тема боюнча суроолор берилет. | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 3 |
| Жаӊы тема | 20 мин | Жаны тема: Бөлүү. Тийиндини табуу бөлүү амалы менен аткарылат. М: 12:3=4 мында 12 саны бөлүнүүчү, 3 саны бөлүүчү, 4 саны тийинди. №639 15:3=5 ж: 5 алма №640 9:3=3 №641 10:2=5 8:4=2 №642 3*4=12 5+8=13 №643 12:2=6 16:4=4 | Окуучулар жаӊы тема боюнча түшүнүк алышат. Алган түшүнүктөрүн мисалдар аркылуу далилдешет. Жупта, топто иштешет.бири-бирине жардам беришет. Досканы туура пайдланышат. Дептерлерине таза, сулуу кылып жазышат. | НК 1, НК 2, ПК 3 |
| Физьминутка | 3 мин | Физьминутка жасоо. | Физьминутка жасашат. | НК3 |
| Сабакты бышыктоо | 5 мин | Бөлүү амалын билесиӊби? Мисадар келтириле. | Мугалимдин суроосуна жупта жооп беришет. | НК 2, ПК 5 |
| Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабак жактыбы? Сабакта эмнени үйрөндүӊ? Сабак эмнеси менен жакты. | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 2, ПК 3 |
| Үйгө тапшырма | 3 мин | №644, 645 | №644, 645 | НК 1, ПК 3 |
| Баалоо | 2 мин | Бирин-бири баалоо | Бааларын угушат. | НК 3 |
Математика
Сабактын темасы: Мисал, маселе иштөө.
| Сабактын максаты |
| Билим берүүчүлүк | Өнүктүрүүчүлүк | Тарбия берүүчүлүк |
| Окуучулар мисал, маселелер иштей алышат. | Кабыл алуусун, эске сактоосун өнүктүрөт. | Сандарды элементи тарбияланышат. |
| Күтүлүүчү натыйжалардын көрсөткүчтөрү |
| Окуучулар мисал, маселелер иштей алышса. | Кабыл алуусун, эске сактоосун өнүктүрсо. | Сандарды элементи менен жазууга тарбияанышса. |
Сабактын жабдылылыш: окуу китеби, дептер, сызгыч, баалоочу каражаттар, темага карата сүрөттөр.
Сабактын тиби: билимдерин бышыктоо.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, көрсөтмөлүүлүк, түшүндүрүү.
Сабактын формасы: жупта, топто иштөө.
| Сабактын этабы | Уба-кыт | Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучунун ишмердүүлүгү | Компо- тент- түүлүк |
| Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Балдарды сабакка даярдоо. Тазалыкка көӊүл бөлүү. Жагымдуу маанай түзүү. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Жагымдөтуу маанай түзүш түзүшөт. | НК 2 |
| Үй тапшырмасын текшерүү | 3 мин | Үй тапшырмасын парта аралап текшерип чыгат. №644,645 | Окуучулар аткарган тапшырмаларын мугалимге текшертишет. | НК 1, ПК 3, НК 1, |
| Өтүлгөн теманы актуалдаштыруу | 3 мин | Өтүлгөн тема боюнча суроолор берилет. | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 3 |
| Жаӊы тема | 20 мин | Жаны тема: Мисал, маселе иштөө. №645 8:2=4 8:4=2 №646 16:2=8 №647 6:3=2 №648 36+(36-11)=36+25=61 | Окуучулар жаӊы тема боюнча түшүнүк алышат. Алган түшүнүктөрүн мисалдар аркылуу далилдешет. Жупта, топто иштешет.бири-бирине жардам беришет. Досканы туура пайдланышат. Дептерлерине таза, сулуу кылып жазышат. | НК 1, НК 2, ПК 3 |
| Физьминутка | 3 мин | Физьминутка жасоо. | Физьминутка жасашат. | НК3 |
| Сабакты бышыктоо | 5 мин | 15:5= санын тийиндисин тапкыла? | Мугалимдин суроосуна жупта жооп беришет. | НК 2, ПК 5 |
| Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабак жактыбы? Сабакта эмнени үйрөндүӊ? Сабак эмнеси менен жакты. | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 2, ПК 3 |
| Үйгө тапшырма | 3 мин | № 649, 650 | №649, 650 | НК 1, ПК 3 |
| Баалоо | 2 мин | Топто баалоо | Бааларын угушат. | НК 3 |
Математика
Сабактын темасы: Мисал, маселе иштө
| Сабактын максаты |
| Билим берүүчүлүк | Өнүктүрүүчүлүк | Тарбия берүүчүлүк |
| Окуучулар өтүлгөн теманын үстүндө мисал, маселелер иштей алышат. | Эске сактоосун, ой жүгүртүүсүн өнүктүрөт. | Таза, сулуу жазууга тарбияланышат. |
| Күтүлүүчү натыйжалардын көрсөткүчтөрү |
| Окуучулар өтүлгөн теманын үстүндө мисал, маселелер иштей алышса. | Эске сактоосун, ой жүгүртүүсүн өнүктүрсо. | Таза, сулуу жазууга тарбияланышса. |
Сабактын жабдылылыш: окуу китеби, дептер, сызгыч, баалоочу каражаттар, темага карата сүрөттөр.
Сабактын тиби: жаӊы билимди өздөштүрүү.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, көрсөтмөлүүлүк.
Сабактын формасы: жупта, топто иштөө.
| Сабактын этабы | Уба-кыт | Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучунун ишмердүүлүгү | Компо- тент- түүлүк |
| Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Балдарды сабакка даярдоо. Тазалыкка көӊүл бөлүү. Алтын эрежени кабыл алуу. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эрежени түзүшөт. | НК 2 |
| Үй тапшырмасын текшерүү | 3 мин | Үй тапшырмасын парта аралап текшерип чыгат.№649, 650 | Окуучулар аткарган тапшырмаларын мугалимге текшертишет. | НК 1, ПК 3 |
| Өтүлгөн теманы актуалдаштыруу | 3 мин | Өтүлгөн тема боюнча суроолор берилет. | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 3 |
| Жаӊы тема | 20 мин | Жаны тема: Мисал, маселелер иштөө. №651, 8:2=4 №652 16:4=4 ж: 4 дүкөн №653 (20+25)-35=45-35=10 №654 17+13=30 37+38=75 47+24=61 46-27=19 №655 10-(10-4)=10-6=16 | Окуучулар жаӊы тема боюнча түшүнүк алышат. Алган түшүнүктөрүн мисалдар аркылуу далилдешет. Жупта, топто иштешет.бири-бирине жардам беришет. Досканы туура пайдланышат. Дептерлерине таза, сулуу кылып жазышат. | НК 1, НК 2, ПК 3 |
| Физьминутка | 3 мин | Физьминутка жасоо. | Физьминутка жасашат. | НК3 |
| Сабакты бышыктоо | 5 мин | Бөлүүгө карата мисал жазып берүү. | Мугалимдин суроосуна жупта жооп беришет. | НК 2, ПК 5 |
| Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабак жактыбы? Сабакта эмнени үйрөндүӊ? Сабак эмнеси менен жакты. | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 2, ПК 3 |
| Үйгө тапшырма | 3 мин | № 656 | №656 | НК 1, ПК 3 |
| Баалоо | 2 мин | Бирин-бири баалоо | Бааларын угушат. | НК 3 |
Математика
Сабактын темасы: Мисал, маселе иштөө.
| Сабактын максаты |
| Билим берүүчүлүк | Өнүктүрүүчүлүк | Тарбия берүүчүлүк |
| Окуучулар мисал, маселелер иштешет. | Логикалык ойлоосун, эске сактоосун өнүктүрөт. | Билим алууга тарбияланышат. |
| Күтүлүүчү натыйжалардын көрсөткүчтөрү |
| Окуучулар мисал, маселелер иштей алышса. | Логикалык ойоосун, эске сактоосун өнүктүрсо. | Билим алууга тарбияанышса. |
Сабактын жабдылылыш: окуу китеби, дептер, сызгыч, баалоочу каражаттар, темага карата сүрөттөр.
Сабактын тиби: жаӊы билимди өздөштүрүү.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, көрсөтмөлүүлүк, түшүндүрүү.
Сабактын формасы: жупта, топто иштөө.
| Сабактын этабы | Уба-кыт | Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучунун ишмердүүлүгү | Компо- тент- түүлүк |
| Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Балдарды сабакка даярдоо. Тазалыкка көӊүл бөлүү. Жагымдуу маанай түзүү. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Жагымдөтуу маанай түзүш түзүшөт. | НК 2 |
| Үй тапшырмасын текшерүү | 3 мин | Үй тапшырмасын парта аралап текшерип чыгат. №656 | Окуучулар аткарган тапшырмаларын мугалимге текшертишет. | НК 1, ПК 3, НК 1, |
| Өтүлгөн теманы актуалдаштыруу | 3 мин | Өтүлгөн тема боюнча суроолор берилет. | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 3 |
| Жаӊы тема | 20 мин | Жаны тема: Мисал, маселе иштөө. №657 16:2=8 ж: 8 окуучу №658 8:3=? 8:3=2(калд 2) №659 7*3=21 69*0=0 0*0=0 9:3=3 | Окуучулар жаӊы тема боюнча түшүнүк алышат. Алган түшүнүктөрүн мисалдар аркылуу далилдешет. Жупта, топто иштешет.бири-бирине жардам беришет. Досканы туура пайдланышат. Дептерлерине таза, сулуу кылып жазышат. | НК 1, НК 2, ПК 3 |
| Физьминутка | 3 мин | Физьминутка жасоо. | Физьминутка жасашат. | НК3 |
| Сабакты бышыктоо | 5 мин | Кандай сандар экиге бөлүнөт? | Мугалимдин суроосуна жупта жооп беришет. | НК 2, ПК 5 |
| Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабак жактыбы? Сабакта эмнени үйрөндүӊ? Сабак эмнеси менен жакты. | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 2, ПК 3 |
| Үйгө тапшырма | 3 мин | № 660 | №660 | НК 1, ПК 3 |
| Баалоо | 2 мин | Топто баалоо | Бааларын угушат. | НК 3 |
Математика
Сабактын темасы: Мисал, маселе иштөө.
| Сабактын максаты |
| Билим берүүчүлүк | Өнүктүрүүчүлүк | Тарбия берүүчүлүк |
| Окуучулар мисал, маселелер иштей алышат. | Эске сактоосун жазуусун өнүктүрөт. | Биргеликте иштөөгө, бирин-бири сыйлоого тарбияланышат. |
| Күтүлүүчү натыйжалардын көрсөткүчтөрү |
| Окуучулар мисал, маселелер иштей алышса. | Эске сактоосун жазуусун өнүктүрсо. | Биргеликте иштөөгө, бирин-бири сыйлоого тарбияанышса. |
Сабактын жабдылылыш: окуу китеби, дептер, сызгыч, баалоочу каражаттар, темага карата сүрөттөр.
Сабактын тиби: жаӊы билимди өздөштүрүү.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, көрсөтмөлүүлүк.
Сабактын формасы: жупта, топто иштөө.
| Сабактын этабы | Уба-кыт | Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучунун ишмердүүлүгү | Компо- тент- түүлүк |
| Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Балдарды сабакка даярдоо. Тазалыкка көӊүл бөлүү. Алтын эрежени кабыл алуу. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эрежени түзүшөт. | НК 2 |
| Үй тапшырмасын текшерүү | 3 мин | Үй тапшырмасын парта аралап текшнерип чыгат. №660 | Окуучулар аткарган тапшырмаларын мугалимге текшертишет. | НК 1, ПК 3 |
| Өтүлгөн теманы актуалдаштыруу | 3 мин | Өтүлгөн тема боюнча суроолор берилет. | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 3 |
| Жаӊы тема | 20 мин | Жаны тема: Мисал, маселе иштөө. №661 15:5=3 №662 (6*3)+2=20 №663 20:2=10 18:6=3 9:3=3 №664 (4:2)+19=2+19=21 40-(6:3)=40-2=38 | Окуучулар жаӊы тема боюнча түшүнүк алышат. Алган түшүнүктөрүн мисалдар аркылуу далилдешет. Жупта, топто иштешет.бири-бирине жардам беришет. Досканы туура пайдланышат. Дептерлерине таза, сулуу кылып жазышат. | НК 1, НК 2, ПК 3 |
| Физьминутка | 3 мин | Физьминутка жасоо. | Физьминутка жасашат. | НК3 |
| Сабакты бышыктоо | 5 мин | 12:3=? 16:4=? | Мугалимдин суроосуна жупта жооп беришет. | НК 2, ПК 5 |
| Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабак жактыбы? Сабакта эмнени үйрөндүӊ? Сабак эмнеси менен жакты. | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 2, ПК 3 |
| Үйгө тапшырма | 3 мин | №666 | №666 | НК 1, ПК 3 |
| Баалоо | 2 мин | Бирин-бири баалоо | Бааларын угушат. | НК 3 |
Математика
Сабактын темасы: Бөлүүнүн касиеттери
| Сабактын максаты |
| Билим берүүчүлүк | Өнүктүрүүчүлүк | Тарбия берүүчүлүк |
| Окуучулар бөлүүнүн касиеттерин билишет. Мисал, маселелер иштешет. | Кабыл алуусун, эске сактоосун өнүктүрөт. | Сандарды элементи тарбияланышат. |
| Күтүлүүчү натыйжалардын көрсөткүчтөрү |
| Окуучулар бөлүүнүн касиеттерин билишсе, мисал, маселелер иштей алышса. | Кабыл алуусун, эске сактоосун өнүктүрсо. | Сандарды элементи менен жазууга тарбияанышса. |
Сабактын жабдылылыш: окуу китеби, дептер, сызгыч, баалоочу каражаттар, темага карата сүрөттөр.
Сабактын тиби: жаӊы билимди өздөштүрүү.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, көрсөтмөлүүлүк, түшүндүрүү.
Сабактын формасы: жупта, топто иштөө.
| Сабактын этабы | Уба-кыт | Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучунун ишмердүүлүгү | Компо- тент- түүлүк |
| Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Балдарды сабакка даярдоо. Тазалыкка көӊүл бөлүү. Жагымдуу маанай түзүү. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Жагымдөтуу маанай түзүш түзүшөт. | НК 2 |
| Үй тапшырмасын текшерүү | 3 мин | Үй тапшырмасын парта аралап текшерип чыгат. | Окуучулар аткарган тапшырмаларын мугалимге текшертишет. | НК 1, ПК 3, НК 1, |
| Өтүлгөн теманы актуалдаштыруу | 3 мин | Өтүлгөн тема боюнча суроолор берилет. | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 3 |
| Жаӊы тема | 20 мин | Жаны тема: Бөлүүнүн касиеттери. Бирдей сандардын тийиндиси 1 болот. №668 1*1=1 9:9=1 13:13=1 8:2=4 8:8=1 №669 89:89=1 58:58=1 36:36=1 №670 15:1=15 №671 21+6=27 40+30=40 8+6=14 | Окуучулар жаӊы тема боюнча түшүнүк алышат. Алган түшүнүктөрүн мисалдар аркылуу далилдешет. Жупта, топто иштешет.бири-бирине жардам беришет. Досканы туура пайдланышат. Дептерлерине таза, сулуу кылып жазышат. | НК 1, НК 2, ПК 3 |
| Физьминутка | 3 мин | Физьминутка жасоо. | Физьминутка жасашат. | НК3 |
| Сабакты бышыктоо | 5 мин | Бирдей сандардын тийиндиси кандай сан болот? Санды өзүнө бөлсө канча чыгат? | Мугалимдин суроосуна жупта жооп беришет. | НК 2, ПК 5 |
| Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабак жактыбы? Сабакта эмнени үйрөндүӊ? Сабак эмнеси менен жакты. | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 2, ПК 3 |
| Үйгө тапшырма | 3 мин | № 672, 673 | №672, 673 | НК 1, ПК 3 |
| Баалоо | 2 мин | Топто баалоо | Бааларын угушат. | НК 3 |
Математика
Сабактын темасы: Санды 1 ге бөлүү
| Сабактын максаты |
| Билим берүүчүлүк | Өнүктүрүүчүлүк | Тарбия берүүчүлүк |
| Окуучулар санды 1 ге бөлүүнү үйрөнүшөт. | Таза, сулуу жазуусун өнүктүрөт. | Биргеликте иштөөгө, бирин-бири сыйлоого тарбияланышат. |
| Күтүлүүчү натыйжалардын көрсөткүчтөрү |
| Окуучулар санды 1 ге бөлүүгө үйрөнүшсө. | Таза, сулуу жазуусун өнүктүрсо. | Биргеликте иштөөгө, бирин-бири сыйлоого тарбияанышса. |
Сабактын жабдылылыш: окуу китеби, дептер, сызгыч, баалоочу каражаттар, темага карата сүрөттөр.
Сабактын тиби: жаӊы билимди өздөштүрүү.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, көрсөтмөлүүлүк.
Сабактын формасы: жупта, топто иштөө.
| Сабактын этабы | Уба-кыт | Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучунун ишмердүүлүгү | Компо- тент- түүлүк |
| Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Балдарды сабакка даярдоо. Тазалыкка көӊүл бөлүү. Алтын эрежени кабыл алуу. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эрежени түзүшөт. | НК 2 |
| Үй тапшырмасын текшерүү | 3 мин | Үй тапшырмасын парта аралап текшерип чыгат. | Окуучулар аткарган тапшырмаларын мугалимге текшертишет. | НК 1, ПК 3 |
| Өтүлгөн теманы актуалдаштыруу | 3 мин | Өтүлгөн тема боюнча суроолор берилет. | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 3 |
| Жаӊы тема | 20 мин | Жаны тема: Санды 1 ге бөлүү. Ар кандай санды 1 ге бөлсө ошол сандын өзү келип чыгат. №674 5:1=5 8:1=8 6:1=6 №675 81:1=81 88:88=1 9:1=9 25:25=1 15:1=15 15:15=1 №676 3+(3+2)=3+5=8 №677 (47+11):1=58:1=58 (88-8)*0=80*0=0 №678 4+6+4+6=20 | Окуучулар жаӊы тема боюнча түшүнүк алышат. Алган түшүнүктөрүн мисалдар аркылуу далилдешет. Жупта, топто иштешет.бири-бирине жардам беришет. Досканы туура пайдланышат. Дептерлерине таза, сулуу кылып жазышат. | НК 1, НК 2, ПК 3 |
| Физьминутка | 3 мин | Физьминутка жасоо. | Физьминутка жасашат. | НК3 |
| Сабакты бышыктоо | 5 мин | Ар кандай санды 1 ге бөлсө кайсы сан келип чыгат? | Мугалимдин суроосуна жупта жооп беришет. | НК 2, ПК 5 |
| Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабак жактыбы? Сабакта эмнени үйрөндүӊ? Сабак эмнеси менен жакты. | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 2, ПК 3 |
| Үйгө тапшырма | 3 мин | № 679, 680 | №679, 680 | НК 1, ПК 3 |
| Баалоо | 2 мин | Бирин-бири баалоо | Бааларын угушат. | НК 3 |
Математика
Сабактын темасы: о дү бөлүү
| Сабактын максаты |
| Билим берүүчүлүк | Өнүктүрүүчүлүк | Тарбия берүүчүлүк |
| Окуучулар 0 ду каалагандай санга бөлсө нөл болоорун билишет. | Кабыл алуусун, эске сактоосун өнүктүрөт. | Сандарды элементи тарбияланышат. |
| Күтүлүүчү натыйжалардын көрсөткүчтөрү |
| Окуучулар 0 ду каалагандай санга бөлсө нөл чыгаарын билишет. | Кабыл алуусун, эске сактоосун өнүктүрсо. | Сандарды элементи менен жазууга тарбияанышса. |
Сабактын жабдылылыш: окуу китеби, дептер, сызгыч, баалоочу каражаттар, темага карата сүрөттөр.
Сабактын тиби: жаӊы билимди өздөштүрүү.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, көрсөтмөлүүлүк, түшүндүрүү.
Сабактын формасы: жупта, топто иштөө.
| Сабактын этабы | Уба-кыт | Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучунун ишмердүүлүгү | Компо- тент- түүлүк |
| Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Балдарды сабакка даярдоо. Тазалыкка көӊүл бөлүү. Жагымдуу маанай түзүү. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Жагымдөтуу маанай түзүш түзүшөт. | НК 2 |
| Үй тапшырмасын текшерүү | 3 мин | Үй тапшырмасын парта аралап текшерип чыгат. №679, 680 | Окуучулар аткарган тапшырмаларын мугалимге текшертишет. | НК 1, ПК 3, НК 1, |
| Өтүлгөн теманы актуалдаштыруу | 3 мин | Өтүлгөн тема боюнча суроолор берилет. | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 3 |
| Жаӊы тема | 20 мин | Жаны тема: 0 дү бөлүү. 0 дү каалагандай санга бөлсөк, тийинди 0 болот. №681 0:4=0 0:13=0 0:100=0 0:25=0 0:60=0 №683 (36-30)*0=6*0*0 0:(99+1)=0:100=0 №684 5:5=1 5-5=0 16+4=20 16-4=12 №685 (15+10)-5=25-5=20 | Окуучулар жаӊы тема боюнча түшүнүк алышат. Алган түшүнүктөрүн мисалдар аркылуу далилдешет. Жупта, топто иштешет.бири-бирине жардам беришет. Досканы туура пайдланышат. Дептерлерине таза, сулуу кылып жазышат. | НК 1, НК 2, ПК 3 |
| Физьминутка | 3 мин | Физьминутка жасоо. | Физьминутка жасашат. | НК3 |
| Сабакты бышыктоо | 5 мин | 0 ду каалагандай санга бөлсө тийинди канча болот? | Мугалимдин суроосуна жупта жооп беришет. | НК 2, ПК 5 |
| Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабак жактыбы? Сабакта эмнени үйрөндүӊ? Сабак эмнеси менен жакты. | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 2, ПК 3 |
| Үйгө тапшырма | 3 мин | №686, 687 | №686, 687 | НК 1, ПК 3 |
| Баалоо | 2 мин | Топто баалоо | Бааларын угушат. | НК 3 |
Математика
Сабактын темасы: Мисал, маселе иштөө.
| Сабактын максаты |
| Билим берүүчүлүк | Өнүктүрүүчүлүк | Тарбия берүүчүлүк |
| Окуучулар мисал, маселелер иштей алышат. | Таза, сулуу жазуусун өнүктүрөт. | Биргеликте иштөөгө, бирин-бири сыйлоого тарбияланышат. |
| Күтүлүүчү натыйжалардын көрсөткүчтөрү |
| Окуучулар мисал, масеелер иштей алышат. | Таза, сулуу жазуусун өнүктүрсо. | Биргеликте иштөөгө, бирин-бири сыйлоого тарбияанышса. |
Сабактын жабдылылыш: окуу китеби, дептер, сызгыч, баалоочу каражаттар, темага карата сүрөттөр.
Сабактын тиби: билимдерин бышыктоо.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, көрсөтмөлүүлүк.
Сабактын формасы: жупта, топто иштөө.
| Сабактын этабы | Уба-кыт | Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучунун ишмердүүлүгү | Компо- тент- түүлүк |
| Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Балдарды сабакка даярдоо. Тазалыкка көӊүл бөлүү. Алтын эрежени кабыл алуу. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эрежени түзүшөт. | НК 2 |
| Үй тапшырмасын текшерүү | 3 мин | Үй тапшырмасын парта аралап текшерип чыгат. №687, 688 | Окуучулар аткарган тапшырмаларын мугалимге текшертишет. | НК 1, ПК 3 |
| Өтүлгөн теманы актуалдаштыруу | 3 мин | Өтүлгөн тема боюнча суроолор берилет. | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 3 |
| Жаӊы тема | 20 мин | Жаны тема: Мисал, маселелер иштөө. №689 7см:2 см=3 см 5 мм №690 30:2=15 ж: 15 №691 58+34=92 58-43=15 80-30=50 88+12=100 №692 7+5=12 12-5=7 12-7=5 №693 6*3=18 25*0=0 1*18=18 0:26=0 | Окуучулар жаӊы тема боюнча түшүнүк алышат. Алган түшүнүктөрүн мисалдар аркылуу далилдешет. Жупта, топто иштешет.бири-бирине жардам беришет. Досканы туура пайдланышат. Дептерлерине таза, сулуу кылып жазышат. | НК 1, НК 2, ПК 3 |
| Физьминутка | 3 мин | Физьминутка жасоо. | Физьминутка жасашат. | НК3 |
| Сабакты бышыктоо | 5 мин | Санды 1 ге бөлсө канча чыгат? Санды 0 бөлсө канча болот? | Мугалимдин суроосуна жупта жооп беришет. | НК 2, ПК 5 |
| Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабак жактыбы? Сабакта эмнени үйрөндүӊ? Сабак эмнеси менен жакты. | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 2, ПК 3 |
| Үйгө тапшырма | 3 мин | № 694 | №694 | НК 1, ПК 3 |
| Баалоо | 2 мин | Бирин-бири баалоо | Бааларын угушат. | НК 3 |
Математика
Сабактын темасы: Көбөйтүү менен бөлүүнүн байланышы.
| Сабактын максаты |
| Билим берүүчүлүк | Өнүктүрүүчүлүк | Тарбия берүүчүлүк |
| Окуучулар көбөйтүү менен бөлүүнүн байланышын билишет, мисалдарда колдоно алышат. | Кабыл алуусун, эске сактоосун өнүктүрөт. | Сандарды элементи тарбияланышат. |
| Күтүлүүчү натыйжалардын көрсөткүчтөрү |
| Окуучулар көбөйтүү менен бөлүүнүн байланышын билишет,мисалдарда колдоно алышса. | Кабыл алуусун, эске сактоосун өнүктүрсо. | Сандарды элементи менен жазууга тарбияанышса. |
Сабактын жабдылылыш: окуу китеби, дептер, сызгыч, баалоочу каражаттар, темага карата сүрөттөр.
Сабактын тиби: жаӊы билимди өздөштүрүү.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, көрсөтмөлүүлүк, түшүндүрүү.
Сабактын формасы: жупта, топто иштөө.
| Сабактын этабы | Уба-кыт | Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучунун ишмердүүлүгү | Компо- тент- түүлүк |
| Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Балдарды сабакка даярдоо. Тазалыкка көӊүл бөлүү. Жагымдуу маанай түзүү. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Жагымдөтуу маанай түзүш түзүшөт. | НК 2 |
| Үй тапшырмасын текшерүү | 3 мин | Үй тапшырмасын парта аралап текшерип чыгат. №694 | Окуучулар аткарган тапшырмаларын мугалимге текшертишет. | НК 1, ПК 3, НК 1, |
| Өтүлгөн теманы актуалдаштыруу | 3 мин | Өтүлгөн тема боюнча суроолор берилет. | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 3 |
| Жаӊы тема | 20 мин | Жаны тема: Көбөйтүү менен бөлүүнүн байланышы. №695 5*4=20 20:4=5 20:5=4 №696 3*4=12 12:3=4 12:4=3 2*5=10 10:2=5 10:5=2 №697 5*0=0 0:7=0 5:0=? Бөлүүгө болбойт №698 2*3=6 0*8=0 6+6=12 1*7=7 | Окуучулар жаӊы тема боюнча түшүнүк алышат. Алган түшүнүктөрүн мисалдар аркылуу далилдешет. Жупта, топто иштешет.бири-бирине жардам беришет. Досканы туура пайдланышат. Дептерлерине таза, сулуу кылып жазышат. | НК 1, НК 2, ПК 3 |
| Физьминутка | 3 мин | Физьминутка жасоо. | Физьминутка жасашат. | НК3 |
| Сабакты бышыктоо | 5 мин | 0 гө бөлүүгө болобу? | Мугалимдин суроосуна жупта жооп беришет. | НК 2, ПК 5 |
| Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабак жактыбы? Сабакта эмнени үйрөндүӊ? Сабак эмнеси менен жакты. | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 2, ПК 3 |
| Үйгө тапшырма | 3 мин | №699, 700 | №699, 700 | НК 1, ПК 3 |
| Баалоо | 2 мин | Топто баалоо | Бааларын угушат. | НК 3 |
Математика
Сабактын темасы: Мисал, маселе иштөө.
| Сабактын максаты |
| Билим берүүчүлүк | Өнүктүрүүчүлүк | Тарбия берүүчүлүк |
| Окуучулар мисал, маселелер иштешет. | Таза, сулуу жазуусун өнүктүрөт. | Биргеликте иштөөгө, бирин-бири сыйлоого тарбияланышат. |
| Күтүлүүчү натыйжалардын көрсөткүчтөрү |
| Окуучулар мисал, маселелер иштей алышса. | Таза, сулуу жазуусун өнүктүрсо. | Биргеликте иштөөгө, бирин-бири сыйлоого тарбияанышса. |
Сабактын жабдылылыш: окуу китеби, дептер, сызгыч, баалоочу каражаттар, темага карата сүрөттөр.
Сабактын тиби: билимдерин бышыктоо..
Сабактын методу: кунт коюп угуу, көрсөтмөлүүлүк.
Сабактын формасы: жупта, топто иштөө.
| Сабактын этабы | Уба-кыт | Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучунун ишмердүүлүгү | Компо- тент- түүлүк |
| Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Балдарды сабакка даярдоо. Тазалыкка көӊүл бөлүү. Алтын эрежени кабыл алуу. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эрежени түзүшөт. | НК 2 |
| Үй тапшырмасын текшерүү | 3 мин | Үй тапшырмасын парта аралап текшерип чыгат. №699, 700 | Окуучулар аткарган тапшырмаларын мугалимге текшертишет. | НК 1, ПК 3 |
| Өтүлгөн теманы актуалдаштыруу | 3 мин | Өтүлгөн тема боюнча суроолор берилет. | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 3 |
| Жаӊы тема | 20 мин | Жаны тема: Мисал, маселе иштөө. №701 (5*6)+(5*3)=30+15=45 №702 4*2=8 8+3=11 Ж: 11 м №703 7*2=14 14:2=7 14:7=2 8+12=20 20-12=8 20-8=12 №704 8+8+8=24 8*3=24 2+2=4 2*2=4 №706 12+15=27 27-8=19 Ж: 19 банка | Окуучулар жаӊы тема боюнча түшүнүк алышат. Алган түшүнүктөрүн мисалдар аркылуу далилдешет. Жупта, топто иштешет.бири-бирине жардам беришет. Досканы туура пайдланышат. Дептерлерине таза, сулуу кылып жазышат. | НК 1, НК 2, ПК 3 |
| Физьминутка | 3 мин | Физьминутка жасоо. | Физьминутка жасашат. | НК3 |
| Сабакты бышыктоо | 5 мин | Сумманы көбөйтүүгө алмаштырганды билебизби? | Мугалимдин суроосуна жупта жооп беришет. | НК 2, ПК 5 |
| Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабак жактыбы? Сабакта эмнени үйрөндүӊ? Сабак эмнеси менен жакты. | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 2, ПК 3 |
| Үйгө тапшырма | 3 мин | № №706, 707 | №706, 707 | НК 1, ПК 3 |
| Баалоо | 2 мин | Бирин-бири баалоо | Бааларын угушат. | НК 3 |
Математика
Сабактын темасы: Мисал, маселе иштөө
| Сабактын максаты |
| Билим берүүчүлүк | Өнүктүрүүчүлүк | Тарбия берүүчүлүк |
| Окуучулар өтүлгөн теманын үстүндө мисал, маселелер иштей алышат. | Ой жүгуртүүсүн, эске сактоосун өнүктүрөт. | Сандарды элементи менен жазууга тарбияланышат. |
| Күтүлүүчү натыйжалардын көрсөткүчтөрү |
| Окуучулар өтүлгөн теманын үстүндө мисал, маселелер иштей алышса. | Ой жүгүртүүсүн, эске сактоосун өнүктүрсо. | Сандарды элементи менен жазууга тарбияанышса. |
Сабактын жабдылылыш: окуу китеби, дептер, сызгыч, баалоочу каражаттар, темага карата сүрөттөр.
Сабактын тиби: билимдерин бышыктоо.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, көрсөтмөлүүлүк, түшүндүрүү.
Сабактын формасы: жупта, топто иштөө.
| Сабактын этабы | Уба-кыт | Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучунун ишмердүүлүгү | Компо- тент- түүлүк |
| Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Балдарды сабакка даярдоо. Тазалыкка көӊүл бөлүү. Жагымдуу маанай түзүү. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Жагымдөтуу маанай түзүш түзүшөт. | НК 2 |
| Үй тапшырмасын текшерүү | 3 мин | Үй тапшырмасын парта аралап текшерип чыгат. №706, 707 | Окуучулар аткарган тапшырмаларын мугалимге текшертишет. | НК 1, ПК 3, НК 1, |
| Өтүлгөн теманы актуалдаштыруу | 3 мин | Өтүлгөн тема боюнча суроолор берилет. | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 3 |
| Жаӊы тема | 20 мин | Жаны тема: Мисал, маселе иштөө. №708 5*4=20 ж: 20 окуучу №709 20:4=5 ж: 5 окуучу №710 24*1=24 34:1=34 0*100=100 99:99=1 86+12=98 №711 (2*4)+15=8+15=23 №712 2+2+2+2=8 2*4=8 | Окуучулар жаӊы тема боюнча түшүнүк алышат. Алган түшүнүктөрүн мисалдар аркылуу далилдешет. Жупта, топто иштешет.бири-бирине жардам беришет. Досканы туура пайдланышат. Дептерлерине таза, сулуу кылып жазышат. | НК 1, НК 2, ПК 3 |
| Физьминутка | 3 мин | Физьминутка жасоо. | Физьминутка жасашат. | НК3 |
| Сабакты бышыктоо | 5 мин | Тийиндини кантип табаыз? | Мугалимдин суроосуна жупта жооп беришет. | НК 2, ПК 5 |
| Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабак жактыбы? Сабакта эмнени үйрөндүӊ? Сабак эмнеси менен жакты. | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 2, ПК 3 |
| Үйгө тапшырма | 3 мин | №714 | №714 | НК 1, ПК 3 |
| Баалоо | 2 мин | Топто баалоо | Бааларын угушат. | НК 3 |
Математика
Сабактын темасы: 1 ге жана 2 ге көбөйтүүнүн жана бөлүүнүн жадыбалдары.
| Сабактын максаты |
| Билим берүүчүлүк | Өнүктүрүүчүлүк | Тарбия берүүчүлүк |
| Окуучулар 1 ге жана 2 ге көбөйтүүнун жадыбалдарын билишет. | Таза, сулуу жазуусун өнүктүрөт. | Биргеликте иштөөгө, бирин-бири сыйлоого тарбияланышат. |
| Күтүлүүчү натыйжалардын көрсөткүчтөрү |
| Окуучулар 1 ге жана 2 ге көбөйтүүнүн жадыбалдарын билишсе. | Таза, сулуу жазуусун өнүктүрсо. | Биргеликте иштөөгө, бирин-бири сыйлоого тарбияанышса. |
Сабактын жабдылылыш: окуу китеби, дептер, сызгыч, баалоочу каражаттар, темага карата сүрөттөр.
Сабактын тиби: жаӊы билимди өздөштүрүү.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, көрсөтмөлүүлүк.
Сабактын формасы: жупта, топто иштөө.
| Сабактын этабы | Уба-кыт | Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучунун ишмердүүлүгү | Компо- тент- түүлүк |
| Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Балдарды сабакка даярдоо. Тазалыкка көӊүл бөлүү. Алтын эрежени кабыл алуу. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эрежени түзүшөт. | НК 2 |
| Үй тапшырмасын текшерүү | 3 мин | Үй тапшырмасын парта аралап текшерип чыгат. №714 | Окуучулар аткарган тапшырмаларын мугалимге текшертишет. | НК 1, ПК 3 |
| Өтүлгөн теманы актуалдаштыруу | 3 мин | Өтүлгөн тема боюнча суроолор берилет. | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 3 |
| Жаӊы тема | 20 мин | Жаны тема: 1ге жана 2 ге көбөйтүүнүн жана бөлүүнүн жадыбалдары. №716 0*1=0 1*1=1 2*1=2 3*1=3 4*1=4 5*1=5 6*1=6 7*1=7 №719 (5*2)+48=10+48=58 52-(8*2)=52-16=36 | Окуучулар жаӊы тема боюнча түшүнүк алышат. Алган түшүнүктөрүн мисалдар аркылуу далилдешет. Жупта, топто иштешет.бири-бирине жардам беришет. Досканы туура пайдланышат. Дептерлерине таза, сулуу кылып жазышат. | НК 1, НК 2, ПК 3 |
| Физьминутка | 3 мин | Физьминутка жасоо. | Физьминутка жасашат. | НК3 |
| Сабакты бышыктоо | 5 мин | Санды 1 ге көбөйтсө кайсы сан келип чыгат? | Мугалимдин суроосуна жупта жооп беришет. | НК 2, ПК 5 |
| Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабак жактыбы? Сабакта эмнени үйрөндүӊ? Сабак эмнеси менен жакты. | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 2, ПК 3 |
| Үйгө тапшырма | 3 мин | № 721, 722 | №721, 722. | НК 1, ПК 3 |
| Баалоо | 2 мин | Бирин-бири баалоо | Бааларын угушат. | НК 3 |
Математика
Сабактын темасы: Мисал, маселе иштөө
| Сабактын максаты |
| Билим берүүчүлүк | Өнүктүрүүчүлүк | Тарбия берүүчүлүк |
| Окуучулар мисал, маселелер иштей алышат. | Кабыл алуусун, эске сактоосун өнүктүрөт. | Сандарды элементи менен жазууга тарбияланышат. |
| Күтүлүүчү натыйжалардын көрсөткүчтөрү |
| Окуучулар мисал, маселелер иштей алышса. | Кабыл алуусун, эске сактоосун өнүктүрсо. | Сандарды элементи менен жазууга тарбияанышса. |
Сабактын жабдылылыш: окуу китеби, дептер, сызгыч, баалоочу каражаттар, темага карата сүрөттөр.
Сабактын тиби: жаӊы билимди өздөштүрүү.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, көрсөтмөлүүлүк, түшүндүрүү.
Сабактын формасы: жупта, топто иштөө.
| Сабактын этабы | Уба-кыт | Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучунун ишмердүүлүгү | Компо- тент- түүлүк |
| Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Балдарды сабакка даярдоо. Тазалыкка көӊүл бөлүү. Жагымдуу маанай түзүү. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Жагымдөтуу маанай түзүш түзүшөт. | НК 2 |
| Үй тапшырмасын текшерүү | 3 мин | Үй тапшырмасын парта аралап текшерип чыгат. | Окуучулар аткарган тапшырмаларын мугалимге текшертишет. | НК 1, ПК 3, НК 1, |
| Өтүлгөн теманы актуалдаштыруу | 3 мин | Өтүлгөн тема боюнча суроолор берилет. | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 3 |
| Жаӊы тема | 20 мин | Жаны тема: Мисал, маселелер иштөө. №723 20-4=16 ж: 16 кг №724 10:2=5 ж: 5 см №725 (25+18)+42=43+42=85 (2*8)-6=16-6=10 №726 3*5=15 15:3=5 15:5=3 6*2=12 12:2=6 12:6=2 | Окуучулар жаӊы тема боюнча түшүнүк алышат. Алган түшүнүктөрүн мисалдар аркылуу далилдешет. Жупта, топто иштешет.бири-бирине жардам беришет. Досканы туура пайдланышат. Дептерлерине таза, сулуу кылып жазышат. | НК 1, НК 2, ПК 3 |
| Физьминутка | 3 мин | Физьминутка жасоо. | Физьминутка жасашат. | НК3 |
| Сабакты бышыктоо | 5 мин | Көбөйтүү менен бөлүүнүн байланышына мисалдар келтиргиле. | Мугалимдин суроосуна жупта жооп беришет. | НК 2, ПК 5 |
| Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабак жактыбы? Сабакта эмнени үйрөндүӊ? Сабак эмнеси менен жакты. | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 2, ПК 3 |
| Үйгө тапшырма | 3 мин | № 727, 728 | № | НК 1, ПК 3 |
| Баалоо | 2 мин | Топто баалоо | Бааларын угушат. | НК 3 |
Математика
Сабактын темасы: 3 кө көбөйтүү менен 3 кө бөлүүнүн жадыбалы.
| Сабактын максаты |
| Билим берүүчүлүк | Өнүктүрүүчүлүк | Тарбия берүүчүлүк |
| Окуучулар 3 кө көбөйтүү менен 3 кө бөлүүнүн жадыбалдарын билишет. | Таза, сулуу жазуусун өнүктүрөт. | Биргеликте иштөөгө, бирин-бири сыйлоого тарбияланышат. |
| Күтүлүүчү натыйжалардын көрсөткүчтөрү |
| Окуучулар 3 кө көбөйтүү менен 3 кө бөлүүнүн жадыбалдарын билишет. | Таза, сулуу жазуусун өнүктүрсо. | Биргеликте иштөөгө, бирин-бири сыйлоого тарбияанышса. |
Сабактын жабдылылыш: окуу китеби, дептер, сызгыч, баалоочу каражаттар, темага карата сүрөттөр.
Сабактын тиби: жаӊы билимди өздөштүрүү.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, көрсөтмөлүүлүк.
Сабактын формасы: жупта, топто иштөө.
| Сабактын этабы | Уба-кыт | Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучунун ишмердүүлүгү | Компо- тент- түүлүк |
| Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Балдарды сабакка даярдоо. Тазалыкка көӊүл бөлүү. Алтын эрежени кабыл алуу. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эрежени түзүшөт. | НК 2 |
| Үй тапшырмасын текшерүү | 3 мин | Үй тапшырмасын парта аралап текшерип чыгат. | Окуучулар аткарган тапшырмаларын мугалимге текшертишет. | НК 1, ПК 3 |
| Өтүлгөн теманы актуалдаштыруу | 3 мин | Өтүлгөн тема боюнча суроолор берилет. | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 3 |
| Жаӊы тема | 20 мин | Жаны тема: №729 3*3=6 7*3=21 0*3=3 5*3=15 №730 (6*3)-10=18-10=8 45-(9*3)=45-27=18 №731 8+8+8=24 8*3=24 №732 15+(15+5)=15+20=35 | Окуучулар жаӊы тема боюнча түшүнүк алышат. Алган түшүнүктөрүн мисалдар аркылуу далилдешет. Жупта, топто иштешет.бири-бирине жардам беришет. Досканы туура пайдланышат. Дептерлерине таза, сулуу кылып жазышат. | НК 1, НК 2, ПК 3 |
| Физьминутка | 3 мин | Физьминутка жасоо. | Физьминутка жасашат. | НК3 |
| Сабакты бышыктоо | 5 мин | 0*3=? 21:3=? | Мугалимдин суроосуна жупта жооп беришет. | НК 2, ПК 5 |
| Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабак жактыбы? Сабакта эмнени үйрөндүӊ? Сабак эмнеси менен жакты. | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 2, ПК 3 |
| Үйгө тапшырма | 3 мин | №733 | №733 | НК 1, ПК 3 |
| Баалоо | 2 мин | Бирин-бири баалоо | Бааларын угушат. | НК 3 |
Математика
Сабактын темасы: 4 кө көбөйтүүнүн жана 4 ко бөлүүнүн жадыбалдары
| Сабактын максаты |
| Билим берүүчүлүк | Өнүктүрүүчүлүк | Тарбия берүүчүлүк |
| Окуучулар 4 кө көбөйтүүнүн жана бөлүүнүн жадыбалдарын билишет. | Кабыл алуусун, эске сактоосун өнүктүрөт. | Сандарды элементи тарбияланышат. |
| Күтүлүүчү натыйжалардын көрсөткүчтөрү |
| Окуучулар 4 көкөбөйтүүнүн жана бөлүүнүн жадыбалдарын билишсе. | Кабыл алуусун, эске сактоосун өнүктүрсо. | Сандарды элементи менен жазууга тарбияанышса. |
Сабактын жабдылылыш: окуу китеби, дептер, сызгыч, баалоочу каражаттар, темага карата сүрөттөр.
Сабактын тиби: жаӊы билимди өздөштүрүү.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, көрсөтмөлүүлүк, түшүндүрүү.
Сабактын формасы: жупта, топто иштөө.
| Сабактын этабы | Уба-кыт | Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучунун ишмердүүлүгү | Компо- тент- түүлүк |
| Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Балдарды сабакка даярдоо. Тазалыкка көӊүл бөлүү. Жагымдуу маанай түзүү. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Жагымдөтуу маанай түзүш түзүшөт. | НК 2 |
| Үй тапшырмасын текшерүү | 3 мин | Үй тапшырмасын парта аралап текшерип чыгат. | Окуучулар аткарган тапшырмаларын мугалимге текшертишет. | НК 1, ПК 3, НК 1, |
| Өтүлгөн теманы актуалдаштыруу | 3 мин | Өтүлгөн тема боюнча суроолор берилет. | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 3 |
| Жаӊы тема | 20 мин | Жаӊы тема: 4 кө көбөйтүүнүн жана 4 кө бөлүүнүн жадыбалы. №740 5*4=20 4*4=16 6*4=24 8*4=32 №741 3*6=18 18:2=6 7*3=21 14:2=7 №742 4*8=32 №743 (8*4)+8=32+8+40 (6*4)-20=24-20=4 | Окуучулар жаӊы тема боюнча түшүнүк алышат. Алган түшүнүктөрүн мисалдар аркылуу далилдешет. Жупта, топто иштешет.бири-бирине жардам беришет. Досканы туура пайдланышат. Дептерлерине таза, сулуу кылып жазышат. | НК 1, НК 2, ПК 3 |
| Физьминутка | 3 мин | Физьминутка жасоо. | Физьминутка жасашат. | НК3 |
| Сабакты бышыктоо | 5 мин | 4*4=? 2*4=? 8:2=? | Мугалимдин суроосуна жупта жооп беришет. | НК 2, ПК 5 |
| Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабак жактыбы? Сабакта эмнени үйрөндүӊ? Сабак эмнеси менен жакты. | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 2, ПК 3 |
| Үйгө тапшырма | 3 мин | №740 | №740 | НК 1, ПК 3 |
| Баалоо | 2 мин | Топто баалоо | Бааларын угушат. | НК 3 |
Математика
Сабактын темасы: Мисал, маселе иштөө.
| Сабактын максаты |
| Билим берүүчүлүк | Өнүктүрүүчүлүк | Тарбия берүүчүлүк |
| Окуучулар теманын үстүндө мисал, маселелер иштей алышат. | Таза, сулуу жазуусун өнүктүрөт. | Биргеликте иштөөгө, бирин-бири сыйлоого тарбияланышат. |
| Күтүлүүчү натыйжалардын көрсөткүчтөрү |
| Окуучулар теманын үстүндө мисал, маселелер иштей алышса. | Таза, сулуу жазуусун өнүктүрсо. | Биргеликте иштөөгө, бирин-бири сыйлоого тарбияанышса. |
Сабактын жабдылылыш: окуу китеби, дептер, сызгыч, баалоочу каражаттар, темага карата сүрөттөр.
Сабактын тиби: билимдерин бышыкташат.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, көрсөтмөлүүлүк.
Сабактын формасы: жупта, топто иштөө.
| Сабактын этабы | Уба-кыт | Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучунун ишмердүүлүгү | Компо- тент- түүлүк |
| Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Балдарды сабакка даярдоо. Тазалыкка көӊүл бөлүү. Алтын эрежени кабыл алуу. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эрежени түзүшөт. | НК 2 |
| Үй тапшырмасын текшерүү | 3 мин | Үй тапшырмасын парта аралап текшерип чыгат. №745 | Окуучулар аткарган тапшырмаларын мугалимге текшертишет. | НК 1, ПК 3 |
| Өтүлгөн теманы актуалдаштыруу | 3 мин | Өтүлгөн тема боюнча суроолор берилет. | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 3 |
| Жаӊы тема | 20 мин | Жаны тема: Мисалдар иштоо. №747 (4*5)+8=20+8=28 Ж: 28 дарак №748 4*8=32 Ж: 32 дарак №750 39+19=58 43-41=2 86-6=80 63+9=72 №751 18:3=6 ж: 6 машина | Окуучулар жаӊы тема боюнча түшүнүк алышат. Алган түшүнүктөрүн мисалдар аркылуу далилдешет. Жупта, топто иштешет.бири-бирине жардам беришет. Досканы туура пайдланышат. Дептерлерине таза, сулуу кылып жазышат. | НК 1, НК 2, ПК 3 |
| Физьминутка | 3 мин | Физьминутка жасоо. | Физьминутка жасашат. | НК3 |
| Сабакты бышыктоо | 5 мин | 2*4=? 3*4=? 5*4=? | Мугалимдин суроосуна жупта жооп беришет. | НК 2, ПК 5 |
| Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабак жактыбы? Сабакта эмнени үйрөндүӊ? Сабак эмнеси менен жакты. | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 2, ПК 3 |
| Үйгө тапшырма | 3 мин | №752, 753 | №752, 752 | НК 1, ПК 3 |
| Баалоо | 2 мин | Бирин-бири баалоо | Бааларын угушат. | НК 3 |
Математика
Сабактын темасы: Сандын бөлүгү
| Сабактын максаты |
| Билим берүүчүлүк | Өнүктүрүүчүлүк | Тарбия берүүчүлүк |
| Окуучулар сандын бөлүгүн табууну билишет, мисалдар иштей алышат. | Кабыл алуусун, эске сактоосун өнүктүрөт. | Сандарды элементи менен жазууга тарбияланышат. |
| Күтүлүүчү натыйжалардын көрсөткүчтөрү |
| Окуучулар сандын бөлүгүн табууну билишсе, мисалдар иштей алышса. | Кабыл алуусун, эске сактоосун өнүктүрсо. | Сандарды элементи менен жазууга тарбияанышса. |
Сабактын жабдылылыш: окуу китеби, дептер, сызгыч, баалоочу каражаттар, темага карата сүрөттөр.
Сабактын тиби: билимдерин бышыктоо..
Сабактын методу: кунт коюп угуу, көрсөтмөлүүлүк, түшүндүрүү.
Сабактын формасы: жупта, топто иштөө.
| Сабактын этабы | Уба-кыт | Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучунун ишмердүүлүгү | Компо- тент- түүлүк |
| Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Балдарды сабакка даярдоо. Тазалыкка көӊүл бөлүү. Жагымдуу маанай түзүү. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Жагымдөтуу маанай түзүш түзүшөт. | НК 2 |
| Үй тапшырмасын текшерүү | 3 мин | Үй тапшырмасын парта аралап текшерип чыгат. №752, 753 | Окуучулар аткарган тапшырмаларын мугалимге текшертишет. | НК 1, ПК 3, НК 1, |
| Өтүлгөн теманы актуалдаштыруу | 3 мин | Өтүлгөн тема боюнча суроолор берилет. | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 3 |
| Жаӊы тема | 20 мин | Жаны тема: Сандын бөлүгү. Сандын экиден бирин табыш үчүн аны 2 ге бөлүү керек. №762 4:2=2 ж: 2 м №763 6:2=3 ж: 3 алма №764 8:2=4 №766 8:2=4 2:2=1 10:2=5 4:2=2 | Окуучулар жаӊы тема боюнча түшүнүк алышат. Алган түшүнүктөрүн мисалдар аркылуу далилдешет. Жупта, топто иштешет.бири-бирине жардам беришет. Досканы туура пайдланышат. Дептерлерине таза, сулуу кылып жазышат. | НК 1, НК 2, ПК 3 |
| Физьминутка | 3 мин | Физьминутка жасоо. | Физьминутка жасашат. | НК3 |
| Сабакты бышыктоо | 5 мин | Сандын 2 ден бирин кантип табабыз? | Мугалимдин суроосуна жупта жооп беришет. | НК 2, ПК 5 |
| Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабак жактыбы? Сабакта эмнени үйрөндүӊ? Сабак эмнеси менен жакты. | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 2, ПК 3 |
| Үйгө тапшырма | 3 мин | №767, 768 | №767, 768 | НК 1, ПК 3 |
| Баалоо | 2 мин | Топто баалоо | Бааларын угушат. | НК 3 |
Математика
Сабактын темасы: Сандын үчтөн бирин табуу.
| Сабактын максаты |
| Билим берүүчүлүк | Өнүктүрүүчүлүк | Тарбия берүүчүлүк |
| Окуучулар сандын үчтөн бирин кантип табууну билишет. | Кабыл алуусун, эске сактоосун өнүктүрөт. | Сандарды элементи тарбияланышат. |
| Күтүлүүчү натыйжалардын көрсөткүчтөрү |
| Окуучулар сандын үчтөн бирин кантип табууну билишет. | Кабыл алуусун, эске сактоосун өнүктүрсо. | Сандарды элементи менен жазууга тарбияанышса. |
Сабактын жабдылылыш: окуу китеби, дептер, сызгыч, баалоочу каражаттар, темага карата сүрөттөр.
Сабактын тиби: жаӊы билимди өздөштүрүү.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, көрсөтмөлүүлүк, түшүндүрүү.
Сабактын формасы: жупта, топто иштөө.
| Сабактын этабы | Уба-кыт | Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучунун ишмердүүлүгү | Компо- тент- түүлүк |
| Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Балдарды сабакка даярдоо. Тазалыкка көӊүл бөлүү. Жагымдуу маанай түзүү. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Жагымдөтуу маанай түзүш түзүшөт. | НК 2 |
| Үй тапшырмасын текшерүү | 3 мин | Үй тапшырмасын парта аралап текшерип чыгат. №767, 768 | Окуучулар аткарган тапшырмаларын мугалимге текшертишет. | НК 1, ПК 3, НК 1, |
| Өтүлгөн теманы актуалдаштыруу | 3 мин | Өтүлгөн тема боюнча суроолор берилет. | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 3 |
| Жаӊы тема | 20 мин | Жаны тема: Сандын үчтөн бирин табуу. №769 6:3=2 №770 9:3=3 3:3=1 12:3=4 №771 15:3=5 Ж: 3 см №772 12:3=4 12-4=8 ж: 8 см №773 (5+7):2=12:2=6 12:3=4 | Окуучулар жаӊы тема боюнча түшүнүк алышат. Алган түшүнүктөрүн мисалдар аркылуу далилдешет. Жупта, топто иштешет.бири-бирине жардам беришет. Досканы туура пайдланышат. Дептерлерине таза, сулуу кылып жазышат. | НК 1, НК 2, ПК 3 |
| Физьминутка | 3 мин | Физьминутка жасоо. | Физьминутка жасашат. | НК3 |
| Сабакты бышыктоо | 5 мин | Сандын үчтөн бирин кантип табабыз? | Мугалимдин суроосуна жупта жооп беришет. | НК 2, ПК 5 |
| Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабак жактыбы? Сабакта эмнени үйрөндүӊ? Сабак эмнеси менен жакты. | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 2, ПК 3 |
| Үйгө тапшырма | 3 мин | № 775 | №775 | НК 1, ПК 3 |
| Баалоо | 2 мин | Топто баалоо | Бааларын угушат. | НК 3 |
Математика
Сабактын темасы: Сандын торттон бирин табуу
| Сабактын максаты |
| Билим берүүчүлүк | Өнүктүрүүчүлүк | Тарбия берүүчүлүк |
| Окуучулар сандын торттон бирин табуунун билишет. | Кабыл алуусун, эске сактоосун өнүктүрөт. | Сандарды элементи тарбияланышат. |
| Күтүлүүчү натыйжалардын көрсөткүчтөрү |
| Окуучулар сандын торттон бирин табууну билишсе. | Кабыл алуусун, эске сактоосун өнүктүрсо. | Сандарды элементи менен жазууга тарбияанышса. |
Сабактын жабдылылыш: окуу китеби, дептер, сызгыч, баалоочу каражаттар, темага карата сүрөттөр.
Сабактын тиби: жаӊы билимди өздөштүрүү.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, көрсөтмөлүүлүк, түшүндүрүү.
Сабактын формасы: жупта, топто иштөө.
| Сабактын этабы | Уба-кыт | Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучунун ишмердүүлүгү | Компо- тент- түүлүк |
| Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Балдарды сабакка даярдоо. Тазалыкка көӊүл бөлүү. Жагымдуу маанай түзүү. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Жагымдөтуу маанай түзүш түзүшөт. | НК 2 |
| Үй тапшырмасын текшерүү | 3 мин | Үй тапшырмасын парта аралап текшерип чыгат. | Окуучулар аткарган тапшырмаларын мугалимге текшертишет. | НК 1, ПК 3, НК 1, |
| Өтүлгөн теманы актуалдаштыруу | 3 мин | Өтүлгөн тема боюнча суроолор берилет. | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 3 |
| Жаӊы тема | 20 мин | Жаны тема: Сандын торттон бирин табуу. №776 12:4=3 №777 8:4=2 32:4=8 24:4=6 №778 16:4=4 см №779 12:4=3 12-3=8 ж:8 дептер | Окуучулар жаӊы тема боюнча түшүнүк алышат. Алган түшүнүктөрүн мисалдар аркылуу далилдешет. Жупта, топто иштешет.бири-бирине жардам беришет. Досканы туура пайдланышат. Дептерлерине таза, сулуу кылып жазышат. | НК 1, НК 2, ПК 3 |
| Физьминутка | 3 мин | Физьминутка жасоо. | Физьминутка жасашат. | НК3 |
| Сабакты бышыктоо | 5 мин | Сандын торттон бир бөлүгүн кантип табабыз? | Мугалимдин суроосуна жупта жооп беришет. | НК 2, ПК 5 |
| Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабак жактыбы? Сабакта эмнени үйрөндүӊ? Сабак эмнеси менен жакты. | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 2, ПК 3 |
| Үйгө тапшырма | 3 мин | №781, 782 | №782, 782 | НК 1, ПК 3 |
| Баалоо | 2 мин | Топто баалоо | Бааларын угушат. | НК 3 |