Просмотр содержимого документа
«PhpUGuPl5_Sabak-t.t.k.n-4--klass-1.docx»
Предметтин аты: Турмуш-Тиричилик Коопсуздугунун Негиздери. 4-класс
Өтүлгөн күнү: _____________________
Сабактын темасы: Табияттагы өзгөчө кырдаалдар, алардын кесепеттери.
| Сабактын максаты: | Күтүлүүчү натыйжалар |
| Билим берүүчүлүк: Окуучулар табияттагы өзгөчө кырдаалдар тууралуу маалымат алышат. | Окуучулар табияттагы өзгөчө кырдаалдар тууралуу маалымат ала алышса. |
| Өнүктүрүүчүлүк: Окуучулардын ой - жүгүртүү, элестетүү, эстеп калуу жөндөмдүүлүктөрү калыптанат. | Окуучулар ой -жүгүртүү, элестетүү, эстеп калуу жөндөмдүүлүктөрүн өстүрө алса. |
| Тарбия берүүчүлүк: Сак болууга, бири-бирин колдоого, жардам берүүгө тарбияланышат. | Окуучулар сак болуунун, бири-бирин колдоонун, жардам берүүнүн маанисин түшүнө алса. |
Сабактын тиби: Жаңы материалды өздөштүрүү.
Сабактын ыкмасы: Түшүндүрүү, аңгемелешүү, суроо-жооп.
Сабактын жабдылышы: Темага байланыштуу сүрөттөр, окуу китеби, доска,бор.
| Сабак-тын этапта-ры | Уба- кыт | Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучунун ишмердүүлүгү | Баа- лоо | Компе- тент- түүлук |
| 1-этап Шык- тан- дыруу | 3 мин | 1.Саламдашуу 2.Окуучулардын даярдыгына көз салуу. 3.Жагымдуу маанай түзөт. Көнүгүүлөрдү музыканан коштоосунда жасоону үйрөнүшөт. 4.Ой көңүл графигин түзөт. ( А Э м ) Көңүл буруу эрежелерине токтолот. | 1.Саламдашат. 2.Окуучулар сабакка даярданышат. 3.Музыканын коштоосунда Көнүгүү жасашып маанайларын көтөрүшөт. 4.Ой көңүлүн бурушуп, Мугалимди угушат. 1.Көңүл топтоп угуу 2.Күзөтүү 3.Негизин түшүнүү 4.Элестетүү | К.б тех- ни- ка- лары | К3 |
| 2-этап Үй тап- шырма- сы | 7мин | 3-класста өтүлгөндөрдү суроо: - Балдар биз Т.Т.К.Н сабагынан эмнелерди үйрөндүк? - Кандай темаларды өттүк? - Бул сабактын кандай пайдасы бар экен? | Өтүлгөн темаларды эске салышат. Мугалимдин суроолоруна жооп беришет. Өз ара талкуу жүргүзүшөт. | Суроо-жооп | К3 |
| 3-этап Жаңы теманы өздөш- түрүү | 5мин | Сабактын темасы, максаты, көрсөткүчтөрү менен тааныштырат. Табият – дегенге кандай түшүнөсүңөр? Бүгүн сабакта биз, табияттагы өзгөчө кырдаалдар туралуу маалымат алабыз. Өзгөчө кырдаалдар кандайча пайда болот жана кандай болот? | Сабактын темасы, максаты, көрсөткүчтөрү менен таанышышат. Суроого жооп берүү аркылуу, жаңы темага кадам ташташат. Өз ойлорун айтышып, биргеликте маектешет. | | К5 |
| 4- этап Көнү- гүү, машы- гуулар | 25мин | Табияттагы өзгөчө кырдаал – бул табияттагы кооптуу кубулуштун кесепетинен келип чыгат. Өзгөчө адам баласына, жаратылышка коркунуч туудурат,көп чыгымдарды алып келет. Кыргызстанда болуп туруучу өзгөчө кооптуу табигый кырдаалдар: 1.Геологиялык (жер титирөө, жер көчкү,уроо) 2.Метеорологиялык (бороон.куюн) 3.Гидрологиялык (сел,суу ташкыны,кар көчкү) | Окуучулар табигый кырсыктар,өзгөчө кооптуу кырдаалдар тууралуу туралуу маалымат алышат. Сүрөттөргө карап өз ойлорун айтышат. Керетүү маалыматтарды жазып алышат. Суроолорго жооп беришет. | Упай топ-тоо | К5 К4 К3 |
| 5-этап Жыйын- тыктоо Тап- шырма Баалоо | 5мин | -Бүгүн сабакта эмнелерди үйрөндүк? - Эмнелер маанилүү болду? - Кооптуу кырдаалдардын алдын алууга боло бекен? Окуп,түшүнүү. Сүрөттөрүн тартуу. Сабакка катышуусуна карап баалоо. | Окуучулар суроолоро жооп беришет, талкуулашат. Угушат, түшүнүшөт. Бааларын күндөлүктөрүнө койдурушат. | Суроо – жооп С.б. | К3 |
Предметтин аты: Турмуш-Тиричилик Коопсуздугунун Негиздери. 4-класс
Өтүлгөн күнү: _____________________
Сабактын темасы: Тоодо коопсуз жүрүү.
| Сабактын максаты: | Күтүлүүчү натыйжалар |
| Билим берүүчүлүк: Окуучулар тоодо коопсуз жүрүү тууралуу маалымат алышат. | Окуучулар тоодо коопсуз жүрүү тууралуу маалымат ала алышса. |
| Өнүктүрүүчүлүк: Окуучулардын ой -жүгүртүү, элестетүү, эстеп калуу жөндөмдүүлүктөрү калыптанат. | Окуучулар ой -жүгүртүү, элестетүү, эстеп калуу жөндөмдүүлүктөрүн өстүрө алса. |
| Тарбия берүүчүлүк: Сак болууга, бири-бирин колдоого, жардам берүүгө тарбияланышат. | Окуучулар сак болуунун, бири-бирин колдоонун, жардам берүүнүн маанисин түшүнө алса. |
Сабактын тиби: Жаңы материалды өздөштүрүү.
Сабактын ыкмасы: Түшүндүрүү, аңгемелешүү, суроо-жооп.
Сабактын жабдылышы: Темага байланыштуу сүрөттөр, окуу китеби, доска,бор.
| Сабак-тын этапта-ры | Уба- кыт | Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучунун ишмердүүлүгү | Баа- лоо | Компе- тент- түүлук |
| 1-этап Шык- тан- дыруу | 3 мин | 1.Саламдашуу 2.Окуучулардын даярдыгына көз салуу. 3.Жагымдуу маанай түзөт. Көнүгүүлөрдү музыканан коштоосунда жасоону үйрөнүшөт. 4.Ой көңүл графигин түзөт. ( А Э м ) Көңүл буруу эрежелерине токтолот. | 1.Саламдашат. 2.Окуучулар сабакка даярданышат. 3.Музыканын коштоосунда Көнүгүү жасашып маанайларын көтөрүшөт. 4.Ой көңүлүн бурушуп, Мугалимди угушат. 1.Көңүл топтоп угуу 2.Күзөтүү 3.Негизин түшүнүү 4.Элестетүү | К.б тех- ни- ка- лары | К3 |
| 2-этап Үй тап- шырма- сы | 7мин | Өткөн сабакта эмнелерди үйрөндүк? - Эмнелер маанилүү болду? - Кооптуу кырдаалдардын алдын алууга боло бекен? | Өтүлгөн темаларды эске салышат. Мугалимдин суроолоруна жооп беришет. Өз ара талкуу жүргүзүшөт. | Суроо-жооп | К3 |
| 3-этап Жаңы теманы өздөш- түрүү | 5мин | Сабактын темасы, максаты, көрсөткүчтөрү менен тааныштырат. Жаратылышта эс алууну кимдер жакшы көрөт? Кимдер жайкы эс алууну жаратылыш койнунда (тоодо, жайлоодо) өткөрдү? | Сабактын темасы, максаты, көрсөткүчтөрү менен таанышышат. Суроого жооп берүү аркылуу, жаңы темага кадам ташташат. Өз ойлорун айтышып, биргеликте маектешет. | | К5 |
| 4- этап Көнү- гүү, машы- гуулар | 25мин | Тоого барып эс алганды баарыбыз эле жакшы көрөбүз. Тоонун таза абасы, муздак суусу ден соолукка өтө пайдалуу. Коопсуздук эрежелери: 1.От жагууда өзгөчө көңүл буруу керек. 2.Отун үчүн бак-дарактарды кыйбоо керек. 3.Таштандыларды тазалап кетүү керек. 4.Аккан сууларды,булактарды булгабоо керек. 5.Гүлдөрдү жулбоо,жаныбарларды коркутпоо керек. | Окуучулар тоодо коопсуз жүрүү туралуу маалымат алышат. Сүрөттөргө карап өз ойлорун айтышат. Керетүү маалыматтарды жазып алышат. Суроолорго жооп беришет. Эрежелер менен таанышышат. | Упай топ-тоо | К5 К4 К3 |
| 5-этап Жыйын- тыктоо Тап- шырма Баалоо | 5мин | -Бүгүн сабакта эмнелерди үйрөндүк? - Эмнелер маанилүү болду? - Коопсуз жүрүү үчүн эмнелерди билүү керек экен? Окуп,түшүнүү. Сүрөттөрүн тартуу. Сабакка катышуусуна карап баалоо. | Окуучулар суроолоро жооп беришет, талкуулашат. Угушат, түшүнүшөт. Бааларын күндөлүктөрүнө койдурушат. | Суроо – жооп С.б. | К3 |
Предметтин аты: Турмуш-Тиричилик Коопсуздугунун Негиздери. 4-класс
Өтүлгөн күнү: _____________________
Сабактын темасы: Кооптуу жана коопсуз оюнчуктар.
| Сабактын максаты: | Күтүлүүчү натыйжалар |
| Билим берүүчүлүк: Окуучулар кооптуу жана коопсуз оюнчуктар тууралуу түшүнүк алышат. | Окуучулар кооптуу жана коопсуз оюнчуктар тууралуу маалымат ала алышса. |
| Өнүктүрүүчүлүк: Окуучулардын ой -жүгүртүү, элестетүү, эстеп калуу жөндөмдүүлүктөрү калыптанат. | Окуучулар ой -жүгүртүү, элестетүү, эстеп калуу жөндөмдүүлүктөрүн өстүрө алса. |
| Тарбия берүүчүлүк: Сак болууга, бири-бирин колдоого, жардам берүүгө тарбияланышат. | Окуучулар сак болуунун, бири-бирин колдоонун, жардам берүүнүн маанисин түшүнө алса. |
Сабактын тиби: Жаңы материалды өздөштүрүү.
Сабактын ыкмасы: Түшүндүрүү, аңгемелешүү, суроо-жооп.
Сабактын жабдылышы: Темага байланыштуу сүрөттөр, оюнчуктардын түрлөрү.
| Сабак-тын этапта-ры | Уба- кыт | Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучунун ишмердүүлүгү | Баа- лоо | Эскер-түү |
| 1-этап Шык- тан- дыруу | 3 мин | 1.Саламдашуу 2.Окуучулардын даярдыгына көз салуу. 3.Жагымдуу маанай түзөт. Көнүгүүлөрдү музыканын коштоосунда жасоону үйрөнүшөт. 4.Ой көңүл графигин түзөт. ( А Э м ) Көңүл буруу эрежелерине токтолот. | 1.Саламдашат. 2.Окуучулар сабакка даярданышат. 3.Музыканын коштоосунда көнүгүү жасашып маанайларын көтөрүшөт. 4.Ой көңүлүн бурушуп, Мугалимди угушат. 1.Көңүл топтоп угуу 2.Күзөтүү 3.Негизин түшүнүү 4.Элестетүү | К.б тех- ни- ка- лары | |
| 2-этап Үй тап- шырма- сы | 7мин | Өткөн сабакта эмнелерди үйрөндүк? - Эмнелер маанилүү болду? - Сактануу чемоданында кандай буюмдар болот экен? | Өтүлгөн темаларды эске салышат. Мугалимдин суроолоруна жооп беришет. Өз ара талкуу жүргүзүшөт. | Суроо-жооп | |
| 3-этап Жаңы теманы өздөш- түрүү | 5мин | Сабактын темасы, максаты, көрсөткүчтөрү менен тааныштырат. Балдар, кимге кандай оюнчуктар жагат? Өзгөчө эркек балдарга жана кыздарга кандай оюнчуктун түрлөрү жагат? | Сабактын темасы, максаты, көрсөткүчтөрү менен таанышышат. Суроого жооп берүү аркылуу, жаңы темага кадам ташташат. Өз ойлорун айтышып, биргеликте маектешет. | | |
| 4- этап Көнү- гүү, машы- гуулар | 25мин | Бала оюнчуктун жардамы менен дүйнө тааныйт, аң-сезимин өстүрөт, максатына жетүүгө үйрөнөт. Бул үчүн ар бир ата-эне оюнчукту баласынын жашына , сапатына карата тандап бериши шарт. 5-10 жаш: Бир нерсени жаратуучу курак. 5-10 жаштагы баланыз үчүн өз колу менен бир нерсе жасоого шарт тузүп бериңиз. Буларга кызыктуу ,сүрөттүү китептер, конструктор, пазл, музыкалык аспаптар сыяктуу нерселер туура келет. | Балдарга оюнчуктарды алганда түсүнө да көңүл буруу зарыл. Кызыл түс- баланын кыжырын келтирип, чыргоолонтот. Көк түс- бул түстөн бала өтө тез тажайт. Сары жана жашыл тус - баланын маанайын көтөрөт, кызыгуусун арттырат. Кытайдын оюнчуктарын алдарга сунуштоо керек эмес. Жыгачтан жасалган оюнчуктар эч кандай коркунуч туудурбайт. | Упай топ-тоо | |
| 5-этап Жыйын- тыктоо Тап- шырма Баалоо | 5мин | -Бүгүн сабакта эмнелерди үйрөндүк? - Эмнелер маанилүү болду? - Кооптуу оюнчуктар кандай болот -Оюнчук алганда эмнелерди эске алуу керек? Окуп,түшүнүү. Жакшы көргөн оюнчугунун сүрөттөрүн тартуу. Сабакка катышуусуна карап баалоо. | Окуучулар суроолоро жооп беришет, талкуулашат. Угушат, түшүнүшөт. Бааларын күндөлүктөрүнө койдурушат. | Суроо – жооп С.б. | |
Предметтин аты: Турмуш-Тиричилик Коопсуздугунун Негиздери. 4-класс
Өтүлгөн күнү: _____________________
Сабактын темасы: Кайталоо.
| Сабактын максаты: | Күтүлүүчү натыйжалар |
| Билим берүүчүлүк: Окуучулар алган билимдерин бышыкташат. | Окуучулар алган билимдерин бышыктап, айтып бере алышса. |
| Өнүктүрүүчүлүк: Окуучулардын ой -жүгүртүү, элестетүү, эстеп калуу жөндөмдүүлүктөрү калыптанат. | Окуучулар ой -жүгүртүү, элестетүү, эстеп калуу жөндөмдүүлүктөрүн өстүрө алса. |
| Тарбия берүүчүлүк: Сак болууга, бири-бирин колдоого, жардам берүүгө тарбияланышат. | Окуучулар сак болуунун, бири-бирин колдоонун, жардам берүүнүн маанисин түшүнө алса. |
Сабактын тиби: Бышыктоо сабагы.
Сабактын ыкмасы: Аңгемелешүү, суроо-жооп.
Сабактын жабдылышы: Ватман, маркер, сүрөттөр.
| Сабак-тын этапта-ры | Уба- кыт | Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучунун ишмердүүлүгү | Баа- лоо | Эскер-түү |
| 1-этап Шык- тан- дыруу | 3 мин | 1.Уюштуруу 2.Окуучулардын даярдыгына көз салуу. 3.Жагымдуу маанай түзөт. Көнүгүүлөрдү музыканын коштоосунда жасоону үйрөнүшөт. 4.Ой көңүл графигин түзөт. ( А Э м ) Көңүл буруу эрежелерине токтолот. | 1.Окуучулар сабакка даярданышат. 2.Музыканын коштоосунда көнүгүү жасашып маанайларын көтөрүшөт. 3.Ой көңүлүн бурушуп, Мугалимди угушат. 1.Көңүл топтоп угуу 2.Күзөтүү 3.Негизин түшүнүү 4.Элестетүү | К.б тех- ни- ка- лары | |
| 2-этап Үй тап- шырма- сы | 7мин | Өткөн сабакта эмнелерди үйрөндүк? - Эмнелер маанилүү болду? - Кооптуу жана коопсуз оюнчуктардын балага тийгизген таасири? -Оюнчуктарды сатып алууда эмнелерди эске салуу керек? | Өтүлгөн темаларды эске салышат. Мугалимдин суроолоруна жооп беришет. Өз ара талкуу жүргүзүшөт. | Суроо-жооп | |
| 3-этап Жаңы теманы өздөш- түрүү | 5мин | Сабактын темасы, максаты, көрсөткүчтөрү менен тааныштырат. Бүгүнкү сабакта биз алган билимдерибизди бышыктайбыз. | Сабактын темасы, максаты, көрсөткүчтөрү менен таанышышат. Угушат, даярданышат. | | |
| 4- этап Көнү- гүү, машы- гуулар | 25мин | Окуучулар таблица менен иштешет. Топторго бөлүү. 1-топ: Ватманга концептуалдык картаны түзүшөт. 2-топ: Таблица түзүшөт. Эрежелерин камтышат. Суроолор айлампасын түзүү. | Окуучулар алган билимдерин таблицага түшүрөт. Топтордо иштешет. Берилген тапшырмалардын негизинде иштешет. Суроолорго жооп беришет. | Упай топ-тоо | |
| 5-этап Жыйын- тыктоо Тап- шырма Баалоо | 5мин | -Бүгүн сабакта эмнелерди үйрөндүк? - Эмнелер маанилүү болду? - Чейрек ичинде эмнелерди үйрөндүңөр? Өтүлгөн темаларды кайталоо Сабакка катышуусуна карап баалоо. | Окуучулар суроолоро жооп беришет, талкуулашат. Угушат, түшүнүшөт. Бааларын күндөлүктөрүнө койдурушат. | Суроо – жооп С.б. | |