| | Компетенттүүлүктөр : | Сабактын максаты: |
| 1 | Маалыматтык-компетенттүүлүк Аянттын чен бирдиктерин аташат | Билим берүүчүлүк:Окуучулар аянттын чен бирдиктери жөнүндөгү билимдерин бышыкташат. |
| 2 | Социалдык-коммунникациялык Чен биртиктердин байланыштарын мисалдарда колдонушат | Өнүктүрүүчүлүк: Аянттын чен бирдиктерин ирилетүү жана майдалоо жолун пайдаланып мисал-маселелер иштөө көндүмдөрүн өнүктүрүшөт,көп орундуу сандарды 1,2 орундуу сандарга бөлүү жана көбөйтүүнү мамыча түрүндө жазып мисалдарды,теңдемелерди иштөөгө машыгышат. |
| 3 | Өзүн-өзү башкаруу,көйгөйдү чечүү Жердин аянтын туура эсептөөнү үйрөнүшөт | Тарбия берүүчүлүк:Окуучулар тактыкка жана өз ишин берилип иштөөгө тарбияланышат. |
| | Сабактын баскычтары | Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучулардын ишмердүүлүктөрү | Баалоо |
| 1 | Уюштуруу | Жагымдуу маанай түзүү | Жагымдуу манай түзүүгө катышат | |
| 2 | Өтүлгөн материалды кайталоо | -Аянттын чен бирдиктерин атагыла. Слайд№1 -Чен бирдиктерди ирилеткиле жана майдалагыла.Слайд№2 | 2 топ чен бирдиктерди майдалап жана ирилетип, жоопторун доскага илишет | “жер тилкесин” берүү |
| 3 | Мээ чабуулу | -Гектар чен бирдигин качан пайдаланабыз? Силердин талаада канча жер үлүшүңөр бар экенин айтып бере аласыңарбы? Ал жерге эмне өстүрөсүңөр? -Бир жагы 45м,экинчи жагы 65м болгон тик бурчтук формасындагы жердин аянтын кантип табабыз?. | Суроолорго жооп беришет, 2 топ жердин аянтын эсептеп табышат: 45х65=2925 м2 | “помидор, капуста” берүү, калып. баалоо |
| 4 | Сабактын темасын аныктоо,макстын болжолдоп түзүү | -Бүгүнкү сабак эмне жөнүндө болот деп ойлоп жатасыңар? Сабактын максатын кандай түзөлү? Слайд№3,№4 | Сабактын темасын аныктап, максатын чогуу түзгөнгө катышат | Калыпт. баалоо |
| 5 | Практикалык иштер | №761. Үч бурчтук жана тик бурчтук формасындагы талаанын жалпы аянтын тапкыла. Слайд№5,№6,№7 В 55 м ге узун С А D К D | 2 топ 2 фигуранын аянтын табышат: Берилди: АВС үч б.,ВСКD тик б. ВК=105м, ВС=55 м ге узун-? S1 =? S2=(S1 : 2)-? S=? Чыгаруу: ВС=105+55=160(м2) S1 =105х160=16800м2 S2 =16800:2=8400м2 S =16800+8400 =25 200 м2 25 200 м2 :10 000 =2 га 52 м2 Жообу : 2 га 52 м2 | “помидор, капуста” берүү, калып. баалоо |
| 6 | Эс алуу | “Бак тигели” | Ырды айтып ,кыймыл жасашат | |
| 7 | Практикалык иштер(улантуу) | Слайд №8. №762. Маселени чыгаргыла: I – 1680 : 21 сом -? II – 1680 : (21+3)сом -? №763.Теңдемени чыгаргыла. Слайд №9 №764. Көбөйтүүнүн касиеттерин айтып бергиле. Амалдарды аткаргыла 1-топ 2-топ 8235:27 2688:84 217х505 913х27 | 1)Маселени чыгарышат: 1680 :21 = 80 (сом) 1680:(21+3)=1680:24=70(сом) Жообу: 80 сом, 70 сом 2) теңдемени чыгарышат: 1-топ 2-топ 104хХ=52х2 180:к=1000:100 104хХ=104 180:к=10 Х=104:104 к=180:10 Х=1 к=18 104х1=52х2 180:18=1000:100 104=104 10=10 3)Көбөйтүүнүн касиеттерин айтып беришет. 4)Амалдарды аткарышат: 1-топ 8235:27=305 217х505=109585 2-топ 2688:84=32 913х27=24651 | “помидор, капуста” берүү, калып. Баалоо |
| 8 | Жыйынтыктоо | -Бүгүнкү сабакта эмнени билдиңер? -Эмне түшүнүксүз болду? | Сабак жөнүндө өз ойлорун айтышат | |
| 9 | Үйгө тапшырма | №766 | Үй тапшырмасын белгилешет | |
| 10 | Баалоо | Топтогон “помидор менен капустанын” санын эсептегилечи. Кимди кандай баалайбыз? | Топто өз ара бири-бирин баалашат,топтогон“помидор менен капустанын” саны боюнча бааланышат. | |