МОУ «Рыбницкая русская средняя общеобразовательная школа № 11»
Тема урока
«Great Britain»
открытый урок по английскому языку
в 5 – «А» классе
Разработала:
Учитель английского языка
Овдий И.С.
Рыбница, 2012 г.
План – конспект урока английского языка
ТЕМА УРОКА: “Великобритания“
Цели урока:
Образовательная: способствование расширению общего и страноведческого кругозора учащихся, углубление знания учащихся о Великобритании; закрепление грамматической структуры: « Have you been to..»,
Развовающая: Развитие мышление, слуховой контроль, зрительную память и воображение; развитие умение воспринимать информацию на слух и определять последовательность ключевых событий; развитие навыков диалогической речи; Развитие навыков монологического высказывания по теме.
Воспитательная: Воспитание интереса к стране изучаемого языка, уважительного отношения к чужой культуре.
ТИП УРОКА: урок обобщения и систематизации
ФОРМА УРОКА: индивидуальная, групповая, хоровая
МЕТОД: частично- поисковый
ВИДЫ РЕЧЕВОЙ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ: монологическая подготовленная речь, монологическая неподготовленная речь, диалогическая подготовленная речь, аудирование.
Оснащение: карта Великобритании, ноутбук, флаги Великобритании, письма с пропущенными словами, на доске картинки с достопримечательностями, символами Англии, Презентации Power Point
Ход урока
Организационный момент Приветствие
Учитель приветствует учащихся и кратко
сообщает им, чем они будут заниматься на уроке.
Teacher: Good morning, boys and girls!
Class: Good morning, teacher!
Teacher: Sit down, please. Today we have an unusual
lesson. Today we continue to travel about Britain and
you’ll know more interesting information about this
beautiful country.
2. Фонетическая зарядка Teacher:
But before we begin our traveling, you must remember
how to pronounce different English names and
countries( Презентация 1, слайд 3,4).
the United Kingdom
the British Isles
the Atlantic Ocean
Northern Ireland
Edinburgh
the North Sea
3. Речевая разминка Teacher: What parts of Great Britain do you know?
Pupils: England, Scotland, Wales and Northern Ireland.
(Стук в дверь)
Teacher: Who is that knocking at our door? (в класс
заходят девочки в национальных костюмах стран
Северной Ирландии, Англии, Уэльса и Шотландии)
Teacher: Look at the girls. Ask them where they are frоm?
Pupil1: Where are you from?
Girl 1: I am from Scotland.(показывает флаг
Шотландии) (Презентация 1, слайд 5)
Pupil1: Where are you from?
Girl 1: I am from England (показывает флаг Англии)
(слайд 6).
Pupil1: Where are you from?
Girl 1: I am from Wales. (показывает флаг Уэльса)
(слайд 7)
Pupil1: Where are you from?
Girl 1: I am from Northern Ireland (показывает флаг
Северной Ирландии) (слайд 8)
( после того как девочки ответят на вопросы, они садятся на места)
4. Этапы закрепления и активизации знаний (выполняются задания на закрепление и активизацию в речи ранее изученного материала).
1) Развитие речевых навыков Teacher:
There are flags on the blackboard (Scotland, Wales,
Northern Ireland, England and PMR). You must
come to the blackboard, take the flag and link on the
map and say:
- the country of the flag
- the capital of the country
- the language of the flag
- the symbol of the flag
2) Совершенствование речевых навыков
Teacher: I understand that you know a lot of
information not only about Great Britain, but also
about our country. Tell me, please.
Who is the president of our republic?
Pupils: E. Shevchuk
Teacher: Now you can see his photo and other
famous people. You’ll see the name of the country
and nationality. Make up the negative sentence
using this phrases.( На экране появляется фото
знаменитого человека, ниже есть надпись
страны и национальности. Нужно образовать
отрицательное предложения)( Презентация1,
слайды 9,10,11,12,13).
Примерные ответы учеников:
1) Elizabeth the second is from England. She
doesn’t speak Chinese.
2) D. Medvedev is from Russia. He doesn’t speak
Portuguese.
3) Совершенствование письменных навыков и аудирования
Teacher: Dear, children. I have the letter from
England. It is from Mike. He spoke about his country.
But he is young and he misses some words.
Now we’ll help him. I will read the text, you must
write the words .( Учитель читает текст, а ученики
вписывают пропущенные слова.
В конце задания, учитель собирает работы)
( The letter.
Hello, my dear friends. My name is Mike and I live
in England. Do you know that Great Britain consists
of 4 parts: _______(Wales), England,
Northern Ireland and ________(Scotland). My
mother always gives me the umbrella, because the
weather is usually_____(wet) and____ (rainy).
A lot of tourists visit our town every year.
Sometimes I talk to them and I
know how to say “ hallo” in different ________
(languages). For example salaam aleihum-
Azerbaijani, buebos dias – Spanish, guten tag-
German. But I don’t know the Russian language. I
want to find pen friends in your_______(country).
I hope you’ll write me.
5. Физ. минутка Ученики под музыку выполняют упражнения,
которые говорит учитель.( в игровой форме)
4) Закрепление грамматических навыков
Teacher: Let’s remember our grammatical
knowledge. (Повторение Present Perfect).
Представьте что вы иностранцы. Используйте
конструкцию Have you been…, и узнайте, в
каких странах были ваши одноклассники.
(Примерные ответы)
P1: Have you been to Moscow?
P2: Yes, I have been to Moscow? Have you been
to London?
P3: No, I have not been to London. Have you
been to France?
Р4: No, I have not been to France
5) Аудирование
Teacher: I suggest you to visit Great Britain right
now. You will watch the information about this
country. After it, we’ll discuss it.
( просмотр видео- только 3 минуты).
Now I shall read the sentences and you must
choose the right variant and complete the
information.
What is the population in England?
49ml b) 3ml c) 5ml
What is the population in Scotland?
3ml b) 49ml c) 1.5ml
The capital of England is…
Belfast b) London c) Cardiff
Who is the head of the country?
the president b) the Queen c) the Prime Minister
5) What information do you understand about famous British towns?
6. Проверка домашнего задания
Teacher: Children, you have already known a lot
about Great Britain. Now let’s speak about this
country. You can do it in different ways.
Pupil 1, 2,3,4 – dialogue
Puplil 5, 6 – composition
Pupil 7.8-- prepare the presentation
( Презентация 2, 3)
The questions after the presentation.
1) The capital of Wales is Cardiff, isn’t it?
2) What is the traditional food in Scotland?
3) What is the symbol of Northern Ireland?
4) What is the weather in England?
5) What are the famous animals in Scotland?
6) Is the Prime Minister of Great Britain David
Cameron or Mario Monty?
7. Завершающий этап
Teacher: Great. Thank you for work, you were very
active. It was pleasant to work with you. And do you
like the lesson? (ученики говорят, что понравилось,
а что нет на уроке). Your marks…..( выставление
оценок).
I have some letters for you. Look! I think it’s really good to learn a little more about Great Britain and your new pen-friends will help you! As, learning English is important for us, because we want to know what is going on around us in the world. In fact learning English is the answer to a lot of the things that we need and want.
Thank you! Good luck!
D
ear Russian friend!
I want to be your pen-friend.
Please write soon.
Jane Black Tom Green
390 Pine Jane 9 Bread Street
Oxford GA 30076 London SW 74NA
UK UK