План-конспект урока английского языка в 10 классе по теме Beautiful Nepal.
Цель: совершенствование коммуникативных навыков по теме “Holidays”
Задачи:
Практические:
1. Расширить объём ЛЕ по теме «Путешествие» на основе текста.
2.Расширить объём оценочной лексики за счёт прилагательных (breathtaking, spectacular, amazing, noisy, wild, magnificent и др. и их антонимов)
Образовательные:
Совершенствовать навыки аудирования (извлекать необходимую информацию)
Совершенствовать навыки поискового и изучающего чтения.
Совершенствовать монологическую речь в связи с прочитанным.
Развивать умение рассказывать о событиях и выражать к ним своё отношение в письменной форме (открытка).
Развивающие:
1. Совершенствовать компенсаторные умения (прогнозировать содержание текста, пользоваться языковой и контекстуальной догадкой при аудировании и чтении; игнорировать лексические трудности, использовать словарные замены в процессе общения).
2. Совершенствовать умения получать сведения из иноязычных словарей.
Воспитательная: способствовать формированию у обучающихся культурной непредвзятости, толерантности и социокультурной наблюдательности.
Тип: комбинированный урок
Оборудование:
1.Книга для учащихся УМК «Английский в фокусе» 10, авторы Афанасьева О.В., Михеева И.В., Эванс В., Оби Б. (базовый уровень);
2.Презентация в форме фотоальбома о путешествии по Непалу со встроенным в неё текстом для аудирования;
Ход урока.
Организационный момент.
-Good morning boys and girls!
-How are you today?
-What date is it today?
-Who is absent today?
Постановка темы урока.
I hope you’ll be satisfied because the lesson will be devoted to travelling to an unusual place.Look at and listen to the geographical names and guess the country.
-Guess the country: Asia, India, China, the Himalayas, Kathmandu Слайд 1
-You are right! The country is Nepal.
-Why do you think people go there?
III. Предтекстовые упражнения.
Аудирование. Cлайд-шоу с аудированием.
-Now open your books at page 82.Look at the travel diary .Where do you think the travelers were? What do you think they did or saw? (I think they climbed mountains, met local people and saw some beautiful scenery)
2. Работа с новой лексикой.
- You can see the new words in bold. Look at the screen and repeat after me. Слайд 3
delayed: late, held up
beggars: poor people who ask strangers for money
barber: male hairdresser
cracked: damaged with lines on it’s surface
pavement: paved area for pedestrians
escaped: got free
peaks: tops of mountains
in the distance: far away
breathtaking: amazing; spectacular
trekking: hiking, walking in difficult terrain
trail: path through forest or mountains
shade: an area out of the sun
scenery: land, water, flora you can see in a place
put up: erected
local: belonging to a specific area
ancient: very old
annual: yearly
hired: rented
tug-of-war contest: competition where two teams pull each end of a rope to defeat the other
kick off: start
based on: developed from
candlelit: lit by candles
procession: people walking/driving in a line as part of a public event
craftsmen: people who make things with their hands
handicrafts: pottery, embroidery, etc made by hand
drums: musical instrument made from a skin stretched over a round frame that you hit with sticks or your hands
backpacks: rucksacks
nasty: mean; unpleasant
Работа в парах.
-Now work in pairs. Choose the necessary synonym or explanation to explain the words.
delayed: late, held up (Раздаточныйматериал)
beggars: poor people who ask strangers for money
barber: male hairdresser
escaped: got free
peaks: tops of mountains
local: belonging to a specific area
ancient: very old
annual: yearly
nasty: mean; unpleasant
craftsmen: people who make things with their hands
Самопроверка. Слайд 4
IV.Чтение текста.
-Now read and translate the text. Then you’ll answer the questions.
V. Послетекстовые упражнения.
1. Работа в парах.
-Look at the exercise 3 at page 82. Answer the questions.
2. Ex. 4 p.83 a)
-Read the task. Work in pairs.
Взаимопроверка пар. Слайд 5
breathtaking view
spectacular scenery
amazing sunrise
friendly, young boys
poor, happy villagers
noisy contest
wild parade
magnificent Bhaktapur temples
beautiful pottery
cheap campsites and hotels
amazing experiences
Работа в группах.
-Match these words with their antonyms. (Раздаточный материал)
breathtaking≠ boring spectacular ≠ plain
amazing ≠ usual friendly, young ≠ unfriendly, old
poor, happy ≠ rich, unhappy noisy ≠ quiet
wild≠ boring magnificent ≠ modest/plain
beautiful≠ ugly cheap ≠ expensive
amazing ≠ ordinary Слайд 6
VI. Чтение с детальным пониманием. Самостоятельная работа.
Ex.2 p.82
VII. Заключительный этап/подведение итогов урока, выставление оценок, объяснение домашнего задания.
-What have you learnt at the lesson? What didn’t you know? What was difficult?
-At home you’ll have to continue the work and write down a postcard from Bhaktapur
On the board:
h/w 1) SB, p.83, ex.8 (см.с. 37); 2)WB, 5a
delayed | people who make things with their hands |
beggars | belonging to a specific area |
barber | mean; unpleasant |
escaped | tops of mountains |
peaks | very old |
local | poor people who ask strangers for money |
ancient | late, held up |
annual | got free |
nasty | yearly |
craftsmen | male hairdresser |
amazing | unfriendly, old |
breathtaking | rich, unhappy |
friendly, young | ugly |
wild | boring |
poor, happy | quiet |
cheap | usual |
beautiful | boring |
noisy | expensive |