СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

План-конспект урока в 5 кл. по теме "Хэллоуин"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«План-конспект урока в 5 кл. по теме "Хэллоуин"»

План-конспект

урока-мероприятия по теме «Hаlloween» в 5 классе.

Цель: ознакомление учащихся с обычаями и традициями празднованияHаlloween в станах изучаемого языка (в данном случае США и Британии) .

Задачи:

воспитательные: воспитывать у учащихся чувство уважения к истории и культуре страны изучаемого языка, а через это и к своей родной национальной культуре.

практические: совершенствовать навыки аудирования (сопоставление звукового образа с письменным), совершенствовать слухо-произносительные навыки по теме «Halloween», провести практику речевой деятельности.

Оснащение: тыква «Jack-o-Lantern», презентация и аудиозаписи, кроссворд, проект ученика, видеоматериалы, «тыквочки» для выставления оценочного балла.

Домашнее задание: проект, стихотворение

I Организационный момент

Teacher: Good morning, guys! I’m glad to see you too. Take your seats.

What is the date today?

What day is it today?

What season is it now?

How many seasons are there in a year?

What is the weather like in our district?

II Активизация навыков говорения

Well! Now let’s to play a game. When you catch a ball, you should say “Yes, I do.” Or “no, I don’t.”

Do you go to school?

Does your mum read books?

Do you have any pets?

Do you live with your parents?

Do they live in Africa?

Does she like black cat?

Do you like English classes?

Do you live in Great Britain?

Do they like your teacher?

Do you go to the cinema?

III Сообщение цели урока

T: Today we are going to celebrate Halloween party. The topic of our lesson is Halloween.

  1. Who knows when Halloween is celebrated ? (Halloween is celebrated on the 31th of October)

  2. Do you know anything about the traditions of this day? (I know that a lot of children go from house to the house and saying “Trick or trears”)

T: Let’s listen to poems of our children. ( стихотворения учеников) Well done! Exactly so!

T:Tell me, please, what Russian holiday at us come?

Let’s sing a song to all mothers on the world. (песня для мам)

IV Введение новой лексики

T: Now let’s find out some symbols of Halloween. Look at the blackboard and repeat after the speaker.(словарь)

Make up some sentences with new words. (учащиеся составляют предложения с новой лексикой)

And now try to remember the sounds of any scaries and to write a small dictation.(диктант по звуковому образу)

V Физминутка

VI Работа с проектом

Now we listen to the project work about History of Halloween and find out more information. Plese, come to the blackboard, Magomed. (ученик зачитывает свою проектную работу) Great work!

Now answer my questions from the project work.

  1. When is Halloween celebrated? (Halloween is celebrated on 31th of October)

  2. What symbols of Halloween do you know? (it’s pumpkin)

  3. What do the children on this day? 9they go from house to house and say “Trick or treats!”

  4. What do the children wear costumes? (the scariest, funniest and original costumes and special prizes)

  5. What is the traditional food of Halloween? ( apples in caramel)

  6. What the traditional colours on this day? (orange and black)

VII Закрепление материала

T: It’s high time for us to have our second competition. I hope you like riddles, because now you will have to guess some of them.

  1. I always fly on magic broom

I always fly around the moon,

I always fly in the sky,

Now, just guess who am I?(Witch)

  1. It means bad luck

Don’t look at it.

If this black animal crosses your road,

What do you think we call it?(Black cat)

  1. Sometimes big and sometimes small,

But always round and yellow,

When children look at me

Then I’m scary fellow. (Jack-o-Lantern)

  1. I see a friendly shining moon,

As big and round as a ballon,

Soon I will do out to the street

With my friend fir our… (Trick or treats)

And now you will have to do the last task of our lesson. There are crosswords for each other and you should try to guess as many words as you can. (2 кроссворда для каждого ряда)

VIII Подведение итога урока

Now let’s count the pumpkins received by you and also I will put down your marks.(выставляю оценки)