СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

План-конспект урока в 5 классе по теме "Common Verbs. Places"

Категория: Русский язык

Нажмите, чтобы узнать подробности

План конспект урока в 5 классе по теме "Common Verbs. Places"

Просмотр содержимого документа
«План-конспект урока в 5 классе по теме "Common Verbs. Places"»

Класс: 5 Дата: 20.09 Тема: «Common Verbs. Places».

Тип урока: комбинированный

Цель: освоить базовые глаголы и предложные словосочетания, обозначающие местоположение.

Образовательные задачи:

1) активизация в речи изученных слов и грамматических структур;

2) освоение глаголов в речи в форме вежливого императива (просьбы);

3) освоение предложных словосочетаний, обозначающих местонахождение.

Развивающие задачи:

  1. развитие внимания, памяти, словесно-логического мышления;

  2. развитие навыков языковой догадки;

  3. развитие грамматических навыков;

  4. развитие умений диалогической речи;

  5. развитие умений монологической речи;

  6. развитие умений письменной речи.

Воспитательные задачи:

  1. воспитывать интерес к изучению английского языка;

  2. воспитывать мотивацию к изучению данной темы;

  3. воспитывать навыки коллективного взаимодействия и взаимопомощи.

Оборудование: компьютер, аудио

Ход урока:

  1. Приветствие. Орг. Момент: Good morning, my dear pupils! I’m glad to see you. How are you? Who is on duty today? Who is on duty today? Now, it’s time to start.

  2. Фонетическая зарядка: Открытый и закрытый типы слога. Чтение буквы Uu.

  3. Контроль д/з. Дифференцированные задания. Карточки.

1.Color the crayons to match the labels.

2. What color is it?

  1. Целеполагание. Введение темы урока.

Катя, give me a pen, please! Саша, open your book, please! Петя, close your book, please! Thank you for your work. Now, open your SB at p. 22, look at the ex. 1. What can you see there? (Глаголы) How do you think what will be the theme of our lesson today? What are we going to do at the lesson? (повторять глаголы-движения)

  1. Активизация лексического материала. Now, let’s listen to me. Repeat after me (называем слово и показываем движение). Ok, let’s write down our words in the vocabulary. Read them one by one. Now, let’s play a game. One of you show the action, the other pupils say the verb. For example: what am I doing now? – run. Good.

  2. Развитие грамматических навыков. Ребята, а когда мы хотим попросить кого-то сделать что-то, что мы обычно говорим? И так же в английском языке. Мы называем глагол и рядом добавляем слово please. А всегда ли слово please мы должны ставить на последнее место? Нет, это волшебное слово может стоять и в начале предложения, перед глаголом. Write down the rule.

  3. Физкультминутка. Let’s play a game and do the another task. One of you say the command, the other pupil shows the action. Natasha, speak, please! Dima, count the pens, please! Alex, read the book, please! Maria, please, sing! Tanya, please, write the alphabet. Super work!

  4. Развитие умений монологической речи: Look at the other exercise. Who/What can you see there? (people, places). Let’s say the names. Where are they? Let’s repeat the new words. Look at the sentence: Tom’s at the gym. Ребята, как мы должны построить предложение и сказать где находятся люди, в каких местах? Что мы ставим в начало предложения? Подлежащее, на втором месте сказуемое-одна из форм глагола to be-am,is,are и в конце предложения указываем место с предлогом.

  5. Развитие умений письменной речи. Now, open your WB at p. 14, find ex.1. Write down the sentences. Пишем имя и глагол.

  6. Развитие умений диалогической речи.

Ask the questions and say the answers. Where is Tom. He is at the gym.

  1. Объяснение домашнего задания. Подведение итогов урока. Рефлексия. Выставление оценок. Let’s sum up our lesson. Did you like our lesson today? If you liked, show me a happy smile, if you didn’t like a sad smile. What did you like? homework-WB ex. 1 p. 14 and learn by heart them for the dictation.


Color the crayons to match the labels.


What color is it?

1.Oranges are ________

2.Lemons are __________

3.Tomatoes are __________

4.Trees are __________

5.Chocolate is __________













1.Oranges are ________

2.Lemons are __________

3.Tomatoes are __________

4.Trees are __________

5.Chocolate is __________

1.Oranges are ________

2.Lemons are __________

3.Tomatoes are __________

4. Trees are __________

5.Chocolate is __________

1.Oranges are ________

2.Lemons are __________

3.Tomatoes are __________

4. Trees are __________

5.Chocolate is __________

1.Oranges are ________

2.Lemons are __________

3.Tomatoes are __________

4.Trees are __________

5.Chocolate is __________

1.Oranges are ________

2.Lemons are __________

3.Tomatoes are __________

4. Trees are __________

5.Chocolate is __________

1.Oranges are ________

2.Lemons are __________

3.Tomatoes are __________

4. Trees are __________

5.Chocolate is __________

1.Oranges are ________

2.Lemons are __________

3.Tomatoes are __________

4.Trees are __________

5.Chocolate is __________

1.Oranges are ________

2.Lemons are __________

3.Tomatoes are __________

4. Trees are __________

5.Chocolate is __________

1.Oranges are ________

2.Lemons are __________

3.Tomatoes are __________

4. Trees are __________

5.Chocolate is __________

1.Oranges are ________

2.Lemons are __________

3.Tomatoes are __________

4.Trees are __________

5.Chocolate is __________

1.Oranges are ________

2.Lemons are __________

3.Tomatoes are __________

4. Trees are __________

5.Chocolate is __________

1.Oranges are ________

2.Lemons are __________

3.Tomatoes are __________

4. Trees are __________

5.Chocolate is __________

1.Oranges are ________

2.Lemons are __________

3.Tomatoes are __________

4.Trees are __________

5.Chocolate is __________

1.Oranges are ________

2.Lemons are __________

3.Tomatoes are __________

4. Trees are __________

5.Chocolate is __________

1.Oranges are ________

2.Lemons are __________

3.Tomatoes are __________

4. Trees are __________

5.Chocolate is __________

1.Oranges are ________

2.Lemons are __________

3.Tomatoes are __________

4.Trees are __________

5.Chocolate is __________

1.Oranges are ________

2.Lemons are __________

3.Tomatoes are __________

4. Trees are __________

5.Chocolate is __________

1.Oranges are ________

2.Lemons are __________

3.Tomatoes are __________

4. Trees are __________

5.Chocolate is __________

Uu – [ju:] йю:

  1. Прочитайте:

[ju:] йю : [Λ] а [u(:)] у [Λ] а

use cut ruler must

tune bus put run

suit us pull such

tube sun push rub

pupil much true supper

tulip gum glue but

due hunt blue gun

cue fun truth duck

few under full drunk

unite current fruit hurry

duty publish June jump

  1. Прочтите слова сначала со звуком [ju:], затем [u], [Λ]:

lunch, just, luck, music, Tuesday, true, union, hut, rung, unite, summer, fruit, cute, uniform, human, up, shut, full, university, mute, tune

3.Прочитайте:

I like fruit juice very much.

Pupils use a ruler and a rubber.

He hunts with a gun.

Susan has a blue cup.

I must run and jump.

She puts a suit or a uniform.

Students must study at the university.

Yy - [wαı]

  1. Прочитайте:

[αı] ай [ı] и [j] й [ı] и

sky study yellow gym

my only yet gyps

fly any yes mystic

type city yelp lynch

cycle many yard dynamics

rhyme lorry yield dynamite

2. Выберите и прочтите слова открытого типа слога, затем закрытого:

hype, lye, myth, lynch, byte, dye, hysterics, rye, sly, mystic, cryptic, typical, gym.

3. Выберите слова, где “y” читается как [ı], затем как [j].

party, simply, yelp, yummy, yolk, study, yesterday, young, only, happy, yap, yes, tidy, youth, mummy.

4. Прочитайте:

Yes, the yolk is yellow yet.

Butterfly, butterfly, where do you fly?

I fly in the sky.

Little baby often cry.

Sorry, my cycle doesn’t work.

We yield much rue this year.

We study physics on Friday.

On my birthday party was sunny.



Yy - [wαı]

  1. Прочитайте:

[αı] ай [ı] и [j] й [ı] и

sky study yellow gym

my only yet gyps

fly any yes mystic

type city yelp lynch

cycle many yard dynamics

rhyme lorry yield dynamite

2. Выберите и прочтите слова открытого типа слога, затем закрытого:

hype, lye, myth, lynch, byte, dye, hysterics, rye, sly, mystic, cryptic, typical, gym.

3. Выберите слова, где “y” читается как [ı], затем как [j].

party, simply, yelp, yummy, yolk, study, yesterday, young, only, happy, yap, yes, tidy, youth, mummy.

4. Прочитайте:

Yes, the yolk is yellow yet.

Butterfly, butterfly, where do you fly?

I fly in the sky.

Little baby often cry.

Sorry, my cycle doesn’t work.

We yield much rue this year.

We study physics on Friday.

On my birthday party was sunny.



Uu – [ju:] йю:

  1. Прочитайте:

[ju:] йю : [Λ] а [u(:)] у [Λ] а

use cut ruler must

tune bus put run

suit us pull such

tube sun push rub

pupil much true supper

tulip gum glue but

due hunt blue gun

cue fun truth duck

few under full drunk

unite current fruit hurry

duty publish June jump

  1. Прочтите слова сначала со звуком [ju:], затем [u], [Λ]:

lunch, just, luck, music, Tuesday, true, union, hut, rung, unite, summer, fruit, cute, uniform, human, up, shut, full, university, mute, tune

3.Прочитайте:

I like fruit juice very much.

Pupils use a ruler and a rubber.

He hunts with a gun.

Susan has a blue cup.

I must run and jump.

She puts a suit or a uniform.

Students must study at the university.








++66+6