План-конспект урока в 5 классе
(УМК Forward 5, часть 2, М.В. Вербицкая)
Дата:
Тип урока: урок общеметодологической направленности (вид: урок-совершенствование).
Тема: Мои будущие планы
Цели:
1.Содержательная: расширить понятийную базу по изучаемой теме.
2.Деятельностная: научить применять новые способы действия.
УУД:
Личностные: нравственно-этическая ориентация — действие нравственно — этического оценивания усваиваемого содержания, обеспечивающее личностный моральный выбор на основе социальных и личностных ценностей. Регулятивные: целеполагание, коррекция, оценка;
Познавательные: осознанное и произвольное построение речевого высказывания в устной и письменной форме;
Коммуникативные: планирование учебного сотрудничества с учителем и сверстниками
Оборудование: учебники, доска, листы с заданиями, аудиозапись (Forward 5, ч.II, T075), компьютер, презентация.
Этапы урока:
I.Организационный.
Приветствие (T – Cl. Phrases: Good morning, students! Glad to see you! How are you?). Беседа (T – Cl. Questions: What is the date today? What day of the week is it today? What season is it now? Do you like winter? What is the weather like today? How many lessons do you have today? What lessons do you have today?
II.Постановка целей.
Беседа (обучающиеся формулирут цели, на доске – My future plans).
III. Актуализация.
Задание 2. Упр.13, 14, с.17
IV.Физминутка. Игра “If when you…..sit down!
1.If when you come home, you will record a song….. 2.If when you meet your uncle, you will go to the Space Institute….. 3.If you love music , you will want to record a lot of songs ….. 4.If when Sunday comes, you will start learning the flute…..5.If when you are in the sixth form, you will go on studying …… sit down!
V.Совершенствование знаний.
Задания 2, 3, 4
VI.Рефлексия.
Задание 5.
VII.Информация о домашнем задании, инструктаж.
а) Упр.17, c.18 –слушать, читать, переводить (устно, выписывая незнакомые слова). Записать ответ на вопрос задания.
б) Прослушать аудиозапись (Т075).
Приложение
Task 1. Choose and say: We are going to speak about (his, their, my, your, its, our, her) future plans.
Task 2. Read the words: a teacher, a singer, a dancer, an actor, an explorer, a producer, a director, a photographer, a writer, a swimmer, a driver, a dancer, a driver, a trainer, a traveler, a reporter, a painter, a sailor, a postman, a businessman, a film-maker, a tennis player, a scientist, a historian.
Task 3. Make a dialogue, using speech patterns and expressions (given and your own ones):
- What do you want to be when you are older?
- When I’m older I want to be a……….... And you?
- I want to be a ……….. What would you like to do when you become a ……….
- When I become a ……….., I will……….
(teach kids, sing songs, dance a lot, explore Africa, make films, take pictures, paint pictures, play tennis, sail to Antarctica, write books, write articles, travel a lot, help people, drive a car).
Task 4. Say what your classmates want to do when they become older. Use the speech pattern: When …….. is older, he(she) will ……….
Task 5. a) Choose and say about the information you’ve got at the lesson: 1.I’ve understood everything. 2. I’ve understood nearly everything. 3.I haven’t understood everything. 4) I haven’t understood anything.
b) Assess your work at the lesson: “5” – I did all my best. “Excellent”. “4” – I tried as much as I could. “Good” (“Fair”). “3” – I should learn English better. “Satisfactory”. “2” – I should study much harder. “Bad”