СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

План-конспект уроку. Дієслово як самостійна частина мови: загальне значення, морфологічні ознаки і синтаксична роль.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу. Вид уроку: урок-дослідження. Мета  уроку: поглибити знання про дієслово, навчитися знаходити в текстах дієслова, виявляти їх функцію. Завдання: - освітні: поглибити знання учнів про дієслово, формувати уміння знаходити дієслова в тексті, визначати їх    морфологічні ознаки; формувати навик дослідження як спосіб отримання потрібної інформації. - розвиваючі: удосконалення вмінь самостійної роботи,  розвивати творчі здібності використовувати дієслова  у власних висловлюваннях; розвивати здібності до дослідницького типу мислення. - виховні: виховувати інтерес до української мови через виконання вправ. УНД особистісні: позитивне ставлення до навчальної діяльності; екологічне та естетичне виховання;  регулятивні: цілепокладання; формування ситуації саморегуляції, тобто досвіду набуття (навчальних знань і вмінь); співробітництво в спільному вирішенні завдань; проектування маршруту подолання труднощів у навчанні шляхом залучення до нових видів діяльності і форм співпраці); комунікативні: висловлення й аргументація власних думок, врахування думки однокласників; встановлення робочих відносин, ефективну співпрацю в групі; володіння монологічного та діалогічного формами мови відповідно до граматичних і синтаксичних норм української мови; пізнавальні: самостійне формулювання пізнавальної мети, складання алгоритму власних дій для реалізації завдань уроку; пояснення мовних явищ, зв'язків, відносин, що виявляються в ході роботи. Міжпредметні зв'язки: література, МХК. Обладнання: комп'ютер, проектор, картки для групової роботи, сигнальні картки, підручник.  

Просмотр содержимого документа
«План-конспект уроку. Дієслово як самостійна частина мови: загальне значення, морфологічні ознаки і синтаксична роль.»

План-конспект уроку 

Українська мова.

Клас: 6

Тема. Дієслово як самостійна частина мови: загальне значення, морфологічні ознаки і синтаксична роль.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Вид уроку: урок-дослідження.

Мета уроку: поглибити знання про дієслово, навчитися знаходити в текстах дієслова, виявляти їх функцію.

Завдання:

- освітні: поглибити знання учнів про дієслово, формувати уміння знаходити дієслова в тексті, визначати їх морфологічні ознаки; формувати навик дослідження як спосіб отримання потрібної інформації.

- розвиваючі: удосконалення вмінь самостійної роботи, розвивати творчі здібності використовувати дієслова у власних висловлюваннях; розвивати здібності до дослідницького типу мислення.

- виховні: виховувати інтерес до української мови через виконання вправ.

УНД особистісні: позитивне ставлення до навчальної діяльності; екологічне та естетичне виховання;

регулятивні: цілепокладання; формування ситуації саморегуляції, тобто досвіду набуття (навчальних знань і вмінь); співробітництво в спільному вирішенні завдань; проектування маршруту подолання труднощів у навчанні шляхом залучення до нових видів діяльності і форм співпраці);

комунікативні: висловлення й аргументація власних думок, врахування думки однокласників; встановлення робочих відносин, ефективну співпрацю в групі; володіння монологічного та діалогічного формами мови відповідно до граматичних і синтаксичних норм української мови;

пізнавальні: самостійне формулювання пізнавальної мети, складання алгоритму власних дій для реалізації завдань уроку; пояснення мовних явищ, зв'язків, відносин, що виявляються в ході роботи.

Міжпредметні зв'язки: література, МХК.

Обладнання: комп'ютер, проектор, картки для групової роботи, сигнальні картки, підручник.



Хід уроку

І. Організаційний момент

Рефлексія «Наш настрій»

ІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів

1. Слово вчителя. Діти, спробуйте відгадати, про яку частину мови буде йти мова на уроці

Дуже я люблю всі дії

І що хочеш, я умію.

Є у мене вид і час,

Спосіб маю повсякчас.

Лиш учіть мене сумлінно,

Озвусь я неодмінно.

Вмію діяти чудово,

Отже, звусь я – … (ДІЄСЛОВО).

- Скажіть, ви здогадалися про яку частину мови ми будемо сьогодні говорити? (Відповіді учнів)

- Пропоную сформулювати тему нашого уроку. (Учні формулюють тему уроку, вчитель конкретизує її).

- Що повинні «винести» з сьогоднішнього уроку? (Діти відповідають).

2. Цілепокладання. Повідомлення теми і мети уроку.

Учитель. Діти, ми з вами протягом декількох уроків повторимо і одночасно поглибимо знання про дієслово як частину мови, удосконалимо навички визначення морфологічних ознак дієслова, вміння знаходити дієслова в текстах, визначати їх роль у реченнях; розвивати творчі вміння використовувати дієслова у власних висловлюваннях.

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів

1. Перевірка домашнього завдання (вибірково).

2. «Пригадаємо вивчене!»: виконання інтерактивної вправи «Мозковий штурм» (робота в парах).

  • Пригадаєте все, що ви знаєте про дієслово. Запишіть тезиси в зошит. Об’єднайтеся в пари, зіставте, обговоріть і доповніть свої записи.

ІV. Виклад нового матеріалу

1. Проблемне завдання

Прочитайте слова.

Міцнів, робила, виховувати, організовують, прочитав би.

- Вкажіть, на які питання вони відповідають?

- Що виражають дані слова?

- Визначте ознаки поданих слів

- Що ми можемо визначити у цих дієсловах? Визначте ознаки поданих слів

(Діти називають: час, число, особу, рід, дієвідміна)

- Отже, дієслова мають свої морфологічні ознаки. Давайте їх узагальнимо.

2. Гронування.

Учні записують на дошці морфологічні ознаки дієслова.

- А тепер давайте розподілимо морфологічні ознаки дієслова у задану нам таблицю

Постійні

Змінні

вид

(доконаний, недоконаний)

спосіб

(дійсний, умовний, наказовий)

дієвідміни ( І, ІІ)

час

перехідність,

неперехідність.

число


особа


рід


3. Інтелектуальна розминка. Лінгвістичні змагання «Бліц-турнір».

Дати швидко і коротко відповіді на питання

· дієслово – це …

· відповідає на питання …

· має такі форми… (безособові і особові дієслова, інфінітив, дієприкметник, дієприслівник)

·  має час… (теперішній, минулий, майбутній)

· має три… (способи)

· змінюється за двома… (дієвідмінами)

· має два види… (доконаний і недоконаний)

· можуть переносити або не переносити дію на інший предмет, це… (перехідність і неперехідність)

· особові дієслова змінюються за … (родами, числами).

4. Робота з підручником.

(Опрацювання теоретичного матеріалу параграфа 4, сторінки 28,30).

5.Пошуково-вибіркова робота

Завдання учням. Вчитель роздає листи з текстом.

Прочитайте текст. Знайдіть дієслова. На які питання вони відповідають? Виписати дієслова, визначити вивчені морфологічні ознаки.

Сонце схилилось на захід і не пекло вже так дошкульно, як раніше. Тихий вітер повівав із-за Баєвої гори, приносив із степу свіжий запах трав і денну прохолоду минилівського лісу, що зеленів на горбах. Сивий полин і листатий подорожник кущилися обабіч дороги, злегенька припорошені пилом. Зелені хліба котили хвилі з горба на горб, як море в легкий бриз. Незважаючи на маленький вітерець, парилося і робилося душно. Ластівки літали понад самою землею мовчки, без щебету; шуліка, розпластавши крила, висів непорушно у синім небі. (Г. Тютюнник).

V. Виконання вправ на закріплення нового матеріалу.

  1. Творче завдання з елементами дослідження.

Відновити текст, уставляючи замість крапок дієслова з довідки. Використовуючи опорну схему «Постійні – змінні ознаки дієслів», ви­значити змінні ознаки дієслів.
Йде урок. У класі-тиша. Учні всі старанно ... Вчитель їм слова ..., Та Андрійко їх не ... Чистий зошит у Андрія. Ні, хлопчина не ... – Він, відклавши ручку, ... Ось він в космос ..., Ось полює на китів. Все він може, все ..., Та, на жаль, лише у мрії. А в житті – звичайна двійка Знов ... на Андрійка.

Довідка: писати, диктувати, не чути, не хворіти, мріяти, полетіти, уміти, чекати.

2. Дослідження «Знайди слово».

– У вірші дослідити дієслова і з’ясувати, до яких способів вони належать. Визначити у дієсловах, де можливо, рід, число, особу.

Сіла осінь на порозі,

Довгі коси розплела,

Спілі яблука на возі,

До бабусі привезла.

Вітром двері відчинила:

- Дари з воза забирайте!

Павутинкою злетіла:

- Завтра тут мене чекайте!

- Ми на тебе почекали б,

З жовтим листям танцювали б,

Та, на жаль прощаємось,

Бо в місто повертаємось!

3. Робота в парах. Мовознавче дослідження (роздатковий матеріал).

– За наведеними схемами розказати про синтаксичну роль інфінітива в реченні. За допомогою ключа вибрати правильні відповіді.

1. _____ ______ _ . _ . _ . _ _ _ _

2. _ _ _ _ ______ ______ _ . _ . _ .

3. _____ _ _ _ _ _ _ _ _ - _____ _ _ _ _

4. _____ _____ _ _ _ _ _____

5. _____ _____ _____ _ _ _ _ _ . _ . _ .

Ключ: (вибрати правильну відповідь)

1. Бабуся почала складати випрасуваний одяг у скриню.

2. Екскурсовод запропонував оглянути наступний експонат.

3. Знати традиції свого народу – обов’язок кожного громадянина.

4. У мене з’явилося бажання побувати в музеї.

5. Вчитель прийшов познайомитися з дітьми.

4. Міні-дослідження тексту(Слайд).

Записати текст. Виділити дієслова минулого часу. Визначити вид і змінні ознаки (рід, число). Дослідити, як змінюються дієслова в минулому часі.

Несподівана осінь розгорнула над містом сірий мокрий покров. Го­стрі вітри гнули гілля каштанів й зривали з них ще зелений лист. У ви­боїнах асфальту стояли несохнучі калюжі.
Листопад. Осінь переходила в стадію старечої щуплості. Вона ста­ла тиха й холодна, нахмурена й спокійна напередодні сніжного загину (За В. Підмогильним).
5. Практична робота з мовним матеріалом (роздатковий матеріал)

У кожній групі слів знайди дієслова у неозначеній формі.
Решту дієслів розподіли за часами (теперішнім, минулим і майбутнім).
Пишуть, написали, писати, будуть писати, напишуть; намалювати, малювати, намалюють, малюють, будуть малювати; купують, купувати, купили, куплять, будуть купувати.
Виконуй   усно   так:

Неозначена форма дієслова — писати. У теперішньому часі — пишуть, у  минулому часі — написали, у майбутньому часі напишуть, будуть писати. 

6.  Дослідження-зіставлення.

– Яка різниця між парами словосполучень?

передавати передати, виносити винести, зігрівати – зігріти, робиш – зробиш, читаєш – прочитаєш, копаєш – скопаєш, прибираєш – прибереш, граєш – зіграєш.

7.Гра «Четверте зайве»

– Запишіть рядки дієслів. Визначте їх дієвідміну. Знайти зайві слова.

І ряд – казати, затримувати, дихати, дивитися. (І дієвідміна)

ІІ ряд – збиратися, розходитися, молотити, учити. (ІІ дієвідміна)

ІІІ ряд – зробити, літати, сіяти, зникати. (І дієвідміна)

VІ. Контрольно-оцінювальний етап.

1. Виконання тестових завдань.

Свою згоду чи незгоду із запропонованими твердженнями вчителя висловіть сигнальними картками зі словами «так» чи «ні».

    • Дієслово – це самостійна частина мови, що позначає дію, стан або процес. (так)

    • Дієслова змінюються за родами, числами й відмінками. (ні)

    • На питання Що робити? Що зробити? Відповідають дієприкметники. (ні)

    • Інфінітив – це неозначена форма дієслова. (так)

    • Незмінною дієслівною формою є дієприслівник. (так)

    • Додаткову дію позначає дієприкметник як особлива форма дієслова. (ні)

    • Будь-яким членом речення може виступати інфінітив. (так)

    • Морфологічні ознаки часу, способу, числа, особи й роду характерні дієвідмінюваним дієсловам. (так)

VIІ. Підбиття підсумків уроку

1. Рефлексія. Метод «Мікрофон» («Незакінчене речення»).

  • На уроці я дізнався …

  • Найбільші труднощі я відчув …

  • Я зрозумів, що …

  • Я не вмів, а тепер умію …

  • Я не знав, а тепер знаю …

  • На наступних уроках мені хотілося б знову …

VІІІ. Домашнє завдання 

1. Параграф 4, письмово вправа 72

2. Виписати 5 речень з повісті І. Франка «Захар Беркут» з різними формами дієслова.



Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!