Урок 5
Тема: Які в тебе домашні улюбленці?
Мета : продовжувати формувати в учнів уявлення про різноманітність тварин ; розширити знання учнів про тварин , які живуть поруч з людиною ;
розвивати уміння описувати зовнішній вигляд тварин найближчого оточення, доглядати за ними, розвивати спостережливість , пам’ять ,увагу , збагачувати словниковий запас ; виховувати активний інтерес до пізнання природи ,гуманне ставлення до всього живого.
Обладнання : демонстраційний матеріал „Свійські тварини”, таблиця „Тварини”, ілюстрації „Українські народні казки”.
Тип уроку : комбінований
Хід уроку
І. Організаційний момент
Створення емоційного настрою.
- Подивіться один на одного , посміхніться , побажайте один одному успіху.
Добрий день вам !
Добрий день нам !
Добрий день всім !
ІІ. Актуалізація опорних знань
Ігрова ситуація „Визволи сонечко”. ( Малюнок сонечка і хмаринок).
Щоб знову засяяло сонечко , потрібно виконати всі завдання хмаринок .
- Допоможемо ? (Так.)
Завдання І хмаринки .
1. Підсумки фенологічних спостережень .
Вправа «Погода»
- Яка зараз пора року?
- Який місяць?
- Яке число?
- Тепло чи холодно?
- Який стан неба?
- Яка температура повітря?
- Чи були сьогодні опади?
- Про яку природу розповідали діти ?( Про неживу )
- А яка ще є ? (Жива)
- Що належить до живої природи ?
До живої природи належать люди , рослини , тварини .
- Які зміни відбулися в живій природі ?
Діти розповідають про зміни в живій природі навесні .
- Ви добре виконали це завдання . А щоб перевірити себе , послухайте вірш Катерини Перелісної „Зима”.
Інсценівка вірша .
Завдання ІІ хмаринки .
2. Розгляд „Іменної книжки тварин”.
- Діти , в кого вдома живуть тварини принесли фотографії своїх домашніх улюбленців або намалювали малюнки . Давайте познайомимося з ними. Кожна тварина має ім’я або кличку .
- Котів нерідко називають Васько, Варварка , а за те , що пухнастий – Пушком , Пушинкою ,за те , що муркоче – Муркою , Мурчиком.
Діти називають клички власних котиків.
- Собаку люди кличуть Рябко , Сірко , Бровко .
Діти називають клички власних собачок.
Ваші малюнки та фотографії ми помістимо в одну книжку і назвемо її „Іменна книжка тварин”.
- Чи вміють тварини говорити ? (Ні )
- А де вони завжди говорять ? (У казках)
- Пригадайте назви українських народних казок , де головними героями є кіт чи собака. В цьому вам допоможуть ілюстрації. (На дошці ілюстрації до казок „Котик і Півник”, „Рукавичка”, „Пан Коцький”.)
- Хто пам’ятає загадки про кота чи собаку ?
І вдень і вночі у кожусі на печі. (Кіт)
Лежить на сіні , сама не їсть і другим не дає .( Собака)
Гавкає , кусає, в дім не пускає. (Собака)
Попід ліжко у куточок
Покотивсь м’який клубочок .
Та з’явились очки , ротик ,
Не клубочок це, а ...( котик)
Хто з хвостом і вушками ,
В кого лапки з подушками ?
Як ступа , ніхто не чує ,
Тихо крадучись полює ,
І маленькі сірі мишки
Утікають геть від ... (кішки).
Вдень мовчить ,
Вночі гарчить ,
Хто до господаря йде ,
Знати дає . (Собака)
- Ви дуже добре справилися з цим завданням . Молодці.
ІІІ Повідомлення теми і мети уроку .
Сьогодні на уроці ми багато цікавого дізнаємося про тих тварин , які теж живуть поруч з людиною , з особливостями догляду за ними .
IV Вивчення нового матеріалу .
Завдання ІІІ хмаринки .
1. Відгадайте загадки і дізнайтеся , які ще тварини можуть жити поруч з людиною вдома .
Загадка. Як веселка кольоровий ,
Має здібності до мови .
Слово птаху лиш скажіть ,
Він його повторить вмить . (Папуга)
Живе спокійно , не спішить ,
Вона ніколи не біжить ,
Під панцирем без страху ,
Гуляє ... (Черепаха )
Це який дивак знадвору
Носить здобич у комору
Не на спині у мішку ,
А сховавши за щоку ? (Хом’як)
Не літає і не ходить ,
Має рота , не говорить .
І велика й невеличка ,
Там живе , де є водичка. (Риба )
Він на зайця дуже схожий .
Має куций хвіст .
Довгі вуха , косі очі ,
Та не зна , де ліс . (Кріль )
- Ці тварини теж часто живуть поруч із людиною . Ми їх називаємо домашніми улюбленцями . Чому ?
Вони дарують нам чудовий настрій .Вони завжди поруч з нами . За ними цікаво спостерігати . Можна багато дізнатися про їхні звички та уподобання.
Завдання IV хмаринки .
Фізкультхвилинка .
Встало вранці ясне сонце ,
Зазирнуло у віконце .
Ми до нього потяглися ,
За промінчики взялися .
Нумо дружно присідати ,
Сонечко розвеселяти .
Встали-сіли. Встали- сіли.
Бачте , як розвеселили !
Стало й сонце танцювати ,
Нас до кола припрошати .
Нумо-разом! Нумо – всі !
Потанцюймо по росі !
Завдання V хмаринки .
1. Робота з підручником .
Завдання . Розглянь малюнки . Назви тварин , зображених на них , Як за ними доглядати ?
Учні розглядають малюнки із зображенням домашніх улюбленців.
- Назвіть тварин , зображених на малюнку .
Ми бачимо на малюнку кролика , собачку та черепаху .
- Де вони живуть ?
Ці тварини живуть вдома у людей або в школі в живому куточку .
- Як за ними доглядати ?
Їх необхідно годувати , давати свіжу воду , слідкувати за чистотою , вигулювати , спілкуватися з ними , а саме головне - любити .
- Яку приносять користь , коли живуть поруч з людиною ?
Людина має гарний настрій . Вчиться бути відповідальною , спостережливою.
- За що нам вдячні домашні улюбленці ?
Домашні улюбленці вдячні нам за турботу , за любов , за доброту .
2. Розповідь учителя .
Про папужку
Якщо ви збираєтеся вибрати папужку , раджу вам зупинитися на хвилястій папужці . Їй підходить невелика клітка , а догляд за нею не потребує багато часу.
Головне , що хвилясту папужку можна навчити говорити . Для цього треба часто звертатися до пташки , чітко й голосно вимовляючи прості слова . Через деякий час папужка почне повторювати те , чого її навчили .
Годувати пташку потрібно просом , вівсом , соняшниковим насінням . Із задоволенням папужки їдять білий хліб , варені яйця , черв’яків. Обов’язково додавайте до їжі потрошку крейди , сіль , пісок . Люблять папужки яблука , гілочки верби .
Пам’ятайте , що в клітці завжди повинна стояти посудинка зі свіжою водою. А про те , що в папужчиній хатці має бути зразкова чистота , то це ви розумієте самі .
V Узагальнення та систематизація знань .
Завдання VI хмаринки .
1. Робота в парах.
Опиши тварину , яка живе в тебе вдома . Запропонуй сусіду по парті відгадати . хто це .
- У мене живе тваринка . Вона сіра , пухнаста , має довгі вуха . Любить їсти моркву , капусту .
- У тебе живе кролик . А як ти його називаєш?
- Я зву його Вухань.
2. Робота в зошиті з друкованою основою .
Завдання . Розфарбуй тварин , яких можна зустріти в місті .
Учні розфарбовують свого домашнього улюбленця і складають про нього речення .
У мене вдома живе папуга . Його звуть Кеша . Я його дуже люблю .
Мій домашній улюбленець – хом’ячок Хомка. Я піклуюся про нього - даю зернята , свіжу водичку .
3. Робота з віршем В. Бондаренко
Де найкраще
В зеленої жабки
Малесенькі лапки ,
А оченята - мов золоті .
Їй добре в долоні
У дівчинки Соні ,
Але найкраще у чистій воді .
- Як ви гадаєте , де краще жити тварині : в квартирі чи на волі ?
Ті тварини , які народилися в неволі , добре почувають себе у нас вдома . А от дикі тварини мають жити на волі .
- Чи зрозуміли ви , де найкраще зеленій жабці ?
Їй найкраще у чистій воді .
- Чому ж не в долоньках у дівчинки ?
Бо її домівка у чистій воді .
Завдання VII хмаринки .
Робота в групах з набором геометричних фігур.
-З геометричних фігур спробуйте створити силует однієї з тих тваринок , про яких ми говорили сьогодні на уроці . Назва вашої групи підкаже , яку тварину вам потрібно скласти . Не забудьте дати їй кличку .
І група Котики
ІІ група Кролики
ІІІ група Папужки
IV група Собачки
V група Рибки
Лідери груп демонструють виконане завдання , називають домашніх тварин та їх клички .
Завдання VIII хмаринки .
- Ця хмаринка приготувала вам сюрприз . Ви його розглянете на перерві .
Завдяки вам сонечко знову сяє . Воно дякує дітям нашого класу за гарну роботу на уроці і дарує вам свої ласкаві промінчики .
Учні нашого класу кмітливі , розумні , спостережливі . Вони справжні знавці і любителі природи .
VI Підсумок уроку .
- Давайте пригадаємо , яких тварин можна тримати вдома ?
Вдома у людей живуть рибки , кролики , хом’яки , черепахи , папужки , котики , собачки .
- Як за ними доглядати ?
Потрібно дбати про їжу , воду , чистоту . Потрібно спілкуватися з ними . Потрібно їх любити .
VІІ Оцінювання навчальних досягнень учнів:
Ось і пролунав дзвінок –
Закінчився наш урок .
За роботу по заслузі
Щиро дякую вам , друзі !