Просмотр содержимого документа
«План-конспект уроку у 7-а класі "дієприслівниковий зворот"»
ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ
У 7-А КЛАСІ
ДІЄПРИСЛІВНИКОВИЙ ЗВОРОТ
МЕТА: навчити семикласників знаходити дієприслівникові звороти в реченнях і текстах; формувати вміння відрізняти одиничні прислівники від дієприслівникових зворотів; розвивати творчі вміння використання дієприслівникових зворотів у висловлюваннях; за допомогою мовленнєво- комунікативного дидактичного матеріалу виховувати любов і повагу до рідного краю.
ОБЛАДНАННЯ: підручник, картки з завданнями, тлумачні словники.
ТИП УРОКУ: формування практичних умінь і навичок.
ХІД УРОКУ
Організаційний момент
Актуалізація опорних знань.
Індивідуальна робота за картками.
КАРТКА
Прочитати прислів’я та приказки. Визначити, які з виділених слів означають основну дію, а які – додаткову. Підкреслити слова, які означають основну дію однією лінією, додаткову – двома. Продовжити ряд прислів’їв та приказок трьома або більше власними.
Хто слухає, а хто окунів ловить слухаючи. 2) Шкода перемішувати тісто, виймаючи з печі. 3) Зайшовши за Дунай, та й додому не думай. 4) Скінчивши діло, гуляй сміло. 5) Ледачий ївши гріється, а робивши мерзне. 6) Упоравшись з роботою, можна відпочивати. 7) Лінивий сидячи спить, лежачи робить.
Робота з класом (фронтальне опитування). Подумати і дати відповіді на питання:
Що таке дієприслівник?
На які питання відповідає дієприслівник?
Які ознаки дієслова має дієприслівник?
Які ознаки прислівника має дієприслівник?
На які види поділяються дієприслівники?
Чи є закінчення у дієприслівників, поясніть свою відповідь?
Навести приклади дієприслівників?
Повідомлення теми й мети уроку, усвідомлення її учнями
Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
Пояснення вчителя з використанням матеріалу § 27.
Робота біля дошки. Завдання: записати під диктовку речення, у яких виділити дієприслівники разом із залежними словами, поставити запитання до кожного з них та пояснити розділові знаки. Що вони відокремлюють.
Сонце, досхочу накупавшись у хмарах і блакитних ополонках, струсонуло на сніги вінець проміння.
Плавці мчали до берега, захлинаючись водою, пробиваючись крізь кригу.
Натрудившись у квітні, перецвівши у маю, йдуть дерева передлітні в повінь лагідну свою.
Записати речення. Підкреслити дієприслівниковий зворот. Перебудувати речення, поставивши дієприслівниковий зворот на початку і в кінці речення. Пояснити розділові знаки.
Квіти, стуливши барвисті пелюстки, заснули.
Дівчина, стрепенувшись від страху, підвела голову.
Закріплення вивчено матеріалу
Прочитати речення (записані на окремих листах) з учнівських творів. Знайти помилки в уживанні дієприслівникових зворотів і правильно побудувати речення. Записати зредаговані речення. Назвати дієприслівники недоконаного та доконаного виду.
Заходячи в кімнату, мати сиділа й читала книгу. (увійшовши)
Слухаючи музику, у мене виникло бажання вчитися грати на якомусь інструменті. (прослухавши)
Сидячи на березі, до нас підійшли школярі шостого класу. (сидівши)
Під’їжджаючи до свого села, у мене злетіла бейсболка.(під’їхавши)
Говорячи про зимову красу, дівчинка писала твір. (говоривши)
Скласти діалог з однокласниками про якусь подію, що відбулася у вашому місті, у вашій сімї. У репліках використовувати фразеологізми:
не моргнувши оком, засукавши рукава, поклавши руку на серце, не довго думаючи, не жаліючи сил, власне кажучи, зважаючи на обставини.
Деяким учні працюють за картками (учитель обирає сам).
КАРТКА №1 (Словник А.Івченка)
Знайти подані слова у тлумачному словнику, записати їх значення.
Чудернацький, хмарочос, фреска, оказія, милиця.
Скласти з поданими словами речення, використовуючи дієприслівникові звороти.
КАРТКА №2 (Словник Л.Ващенка)
Знайти подані слова у тлумачному словнику, записати їх значення.
Закид, верстат, жмут, ляпсус, петиція.
2. Скласти з поданими словами речення, використовуючи дієприслівникові звороти.
Робота з підручником. Виконати вправи за варіантами: 1 варіант - №295, 2 варіант – 296. (Учитель пропонує учням обмінятися зошитами для взаємоперевірки.)
Узагальнення й систематизація вивченого на уроці
Подумати і дати відповіді:
Що називається дієприслівниковим зворотом?
Коли дієприслівниковий зворот відокремлюється комами? Навести приклади.
Яку синтаксичну роль виконує дієприслівниковий зворот у реченні?
За допомогою чого в усному мовленні виділяються дієприслівникові звороти?
Підсумок уроку
Домашнє завдання
Написати твір-мініатюру на тему «День захисника вітчизни у нашому класі», використовуючи дієприслівники, підкреслити їх та визначити вид.