How Different The World Is.
(Home-reading)
Цели:
1.Тренировка произносительных навыков.
2.Активизация лексических навыков по теме «Страны изучаемого языка».
3.Активизация грамматических навыков (простое настоящее время, прошедшее время.)
4.Совершенствование речевых умений и навыков (монологическая речь.)
5.Развитие навыков письма.
Тип урока: индивидуальная, парная.
Ход урока:
1. Организационный момент.
:Good morning, dear students!
I’m glad to see you. Let’s begin our lesson. Sit down, please!
Please, answer my questions (ответы обучающихся):
What date is it today?
What day of the week is it today?
What season is it now?
2.Сообщение темы и целей урока.
Today we are going to talk about Canada.
3.Проверка домашнего задания.
Перевод текса и вопросы по тексту.
4.Чтение.
You have received a letter from your English–speaking pen friend, Ben.
…We’ve moved house and now I have to go to a new school. It’s a pity because I liked my old school and I had a lot of friends there. Now I feel a bit lonely but I hope to find some friends here too….
…What do you like most about your school? Have you got a lot of friends at school? What do you usually do with your school friends in your free time? …
Write him a letter and answer his 3 questions.
5.Лексика
Напишите пары слов.
country,white,hot,big,short,cold,happy,bad,sunny,town,tall,black,small,rainy,sad
например: good-bad
Найдите антонимы для хороших качеств из первой колонки среди плохих из второй колонки.
| calm friendly amusing cheerful clever generous hard-working polite sincere patient | stupid boring lazy rude greedy hypocritical hot-tempered impatient humorless hostile |
6.Грамматика
Специальные во Вопросительные слова (Источник)
What does she like? – Что ей нравится?
Who do you look like? – На кого ты похож?
Why do they have three cars? – Зачем им три машины?
When do you get up? – Когда ты встаешь?
Как видим, все эти вопросы строятся по общей схеме
просы What do you do at the weekend? – Что ты делаешь на выходных?
What is your favorite book? – Какая у тебя любимая книга?
Who is your favorite singer? – Кто твой любимый певец?
When do you go to bed? – Когда ты ложишься спать?
Where do you go for your holidays? – Куда ты ездишь на каникулы?
My friend skated in the park two days ago.
- Did my friend skate in the park two days ago?
-Yes, he did.
-Where did he skate two days ago? -He skated in the park.
-When did my friend skate in the park?
-He skated in the park two days ago.
6.Закрепление.
Письменное задание у доски.
7.Подведение итогов. Домашнее задание.
You have done a lot today. Your answers were up to the mark (Выставление оценок). It seems that you got interested in geography. Подготовить доклад о любой стране изучаемого языка. See you tomorrow.