Просмотр содержимого документа
«План урока "История Хайклифф"»
Тема урока: История дома Хайклиф. Ознакомление с неправильными глаголами в простом прошедшем времени. 4 класс
Цель : Совершенствовать умения понимать прочитанный текст, находить информацию.
Научить распознавать в устной и письменной речи неправильные глаголы в простом прошедшем времени.
Метапредметная: Развивать умение осуществлять регулятивное действие самоконтроля - заполнение рефлексивного листа в течение урока и самооценка.
Ход урока.
Организационный момент
Работа с лексикой
Стимул. Подготовка к чтению. В группах вспоминают первую часть истории прошлых уроков, рассказывают друг другу содержание по вопросам.
Чтение текста. Поиск информации найдут ли дети женщину и название комнат.
Чтение текста. Множественный выбор.
Слушают, читают историю. Отвечают на вопросы. Демонстрируют понимание прочитанного, выделяют новую грамматическую форму. Обсуждают в группах. В рефлексивном листе отмечают результат.
Читают, рисуют путь передвижения. Сравнивают ответы. Находят доказательства в тексте. Обсуждают в группах В рефлексивном листе отмечают результат
Чтение предложений. Задание верно/ неверно.
В рефлексивном листе отмечают результат
Называют способ образования простого прошедшего правильных глаголов. Заполняют таблицу, находя формыправильных и неправильных глаголов в тексте истории.
Домашнее задание. Прочесть конец истории и заполнить пропуски. Написать всю историю
Plan 4 form
1.Morning! Sit down. How are you? Do you like stories?
2. What’s the name of the lesson? The mystery of Highcliff House. What does the word Mystery mean? Secret! And today you will know one secret!
We begin with vocabulary. You’ve got a set of 9 words. Put them in lines 3 by 3 on your tables. Make up 3 any sentences on the sheets of paper. 1 minute. Read them in your groups.
3. Let’s remember the first part of the story. Answer the questions. Group work. 1 minute. 1 Because the owners were away. 2 A woman. 3 No, they didn't. 4 Footsteps
4. Presentation ex.2 Listen and read the story. Find out if the children find the woman. (Answer: We don't know if the woman was in the room by the stairs nor why Jess shouted 'Help'.)
Find and read out the names of rooms in the house. \ what do you usually do in those rooms? 2 minutes.
5. 3a Comprehension
Read the text and work individually, circling the correct answers. Check answers in your groups. One student from the group goes to another group clockwise to compare the answers. 3 minutes.
Check my answers! lb 2c 3b 4b 5c 6c Write your individual score ( the first result) in the reflection list
6. Ex.3b S1 read the task Draw the route. Compare the answers and write the route on the big map. Find the proves in the text. Come up to check answers and show your results. Are the answers the same? Or are there any mistakes?
sitting room - hall - bedroom - hall - kitchen -playroom - kitchen - dining room - hall – stairs
Write your score in the reflection list . Don’t forget about the individual result.
7. ex. 3c true/ false
Read the sentences and write true/ false 1 minute. Count your total score. Pick up your hands who has got 19-20 points. You are excellent students. Who is a good student ? 16-18 points 15- points – Don’t worry! Try again!
8. What tenses have you learnt this school year? What tense do we use in this story? Read the text and complete the first list in the table. 2 minutes. Hang your answers. Read them one by one. How is the tense formed?
9. Why are there two lists? Take the sheets of paper back. Read the text and complete the second list in the table. 2 minutes. write the second form and guess the meaning from the context Фонетическая отработка Irregular verbs
10 Reflection. What’s your score?
11. Listening It wasn’t the end of the story. Let’s listen to the story Ex.5 Read the questions. Individually. Compare your answers Open Pair.
1 There was a large desk, an old chair and three boxes. 2 A lot of gold coins were in the third box
12. Open the diaries, write down your homework What will be in the end of the story? Ex.7,8, p. 87 Read the end of the story, complete with past simple and write the story. Make up sentences in the correct order using the prompts.