СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

План урока по теме "Австралия"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«План урока по теме "Австралия"»

Урок-обобщение «What do you know about Australia?»

Цели урока:

- активизировать ранее изученный материал

-закрепление знаний учащихся об Австралии

-практиковать учащихся в аудировании, монологической речи, письме, вопросно-ответной форме.

- расширить страноведческие знания об Австралии

ХОД УРОКА

1.Орг.момент. Приветствие.

Good morning, children! Look at me, pleasе and smile. O.K. Thank you. I am glad to see you. How are you? (Children’s answers.) Today our theme is Australia. We’ll speak about it, learn some different facts, do different tasks and play games. So let’s try to speak English.

2. Речевая разминка: “Spoken Etiquette”.

Say in English!

1.Вы рады познакомиться. (Pleased to meet you. Nice to meet you.)

2. Представьте себя. (Let me introduce myself. My name is…)

3.Как вы здороваетесь в течение дня. (Good morning! Good afternoon! Good evening!)

4. Спросите, как дела у вашего знакомого. (How are you? How are you doing?)

5. Представьте вашего друга. (Let me introduce my friend…)

6. Попрощайтесь. (Good – bye. Bye. Take care. So long. See you later.)

7. Попросите написать вам письмо. (Write me a letter.)

8. Попросите позвонить вам. (Call me. Give me a call.)

9. Поблагодарите за помощь. (Thanks for your help. I appreciate your help.)

10. Скажите «пожалуйста» в ответ на «спасибо». (Not at all. You are welcome. Don’t mention it.)

11. Пожелайте хорошо провести день. (Have a good day.)

12. Что вы желаете в день рождения кому – нибудь. (Happy birthday. I wish you…)

13. Объясните учителю, почему вы опоздали на урок (проспали, не успели на автобус). (I overslept. I missed my bus.)

14. Попросите извинения за опоздание. (I am sorry. I am late. Excuse me for being late.)

15. Скажите, что вашего друга сегодня в школе нет. (My friend is absent (away) today.)

16. Спросите по телефону, можно ли вам оставить сообщение. (Can I leave a message?)

17. Попросите знакомого дать вам номер телефона. (Give me your telephone number.)

18. Попросите вашего друга помочь вам. (Could you…? Can you…? Will you…? Would you…?)

19. Дайте совет посмотреть этот фильм. (You should see the film.)

20. Вы думаете, что все дети должны ходить в школу. (I think all children must go to school.)

21. Пригласите вашего друга на прогулку. (Let’s go for a walk.)

22. Предложите свою помощь. (Can I help you?)

23. Попросите чашку чая. (Can I have a cup of tea?)

24. Вы хотите задать вопрос, попросите разрешения. (I’ve got a question. Can I ask a question?)


3. Практика в устной речи и аудировании.

What day is it today? What holiday was it yesterday? Right you are. It was the National Day of Australia.

What do you know about Australia? Australia is a very interesting country. It is the largest island but the smallest continent in the world. It has its own customs, national culture, literature and traditions. There are many famous writers, poets, outstanding scientists, sport men and politicians in Australia. But it would be better to listen to a poem about Australia. I should say it is a national anthem of this country. Let’s listen to the national anthem.Звучит мелодия гимна.


T: What is The Commonwealth of Australia

P1. The Commonwealth of Australia is a self governing federal state. It is situated in the south-west of the Pacific ocean, occupying the continent of Australia and a great number of islands of which Tasmania is the most important. Australia is a continent-island washed by the Indian and the Pacific Oceans.

P2. The country consists of 6 (six) states and 2 (two) territories. 16 million people live in Australia. The capital is Canberra. The official language is English.

T: What is the capital of Australia?

P.: the capital of Australia is Canberra

T.: What are the biggest cities of Australia?

P.: There are 5 (five) big cities in Australia: Sydney, Melbourne, Adelaide, Perth and Brisbane. These cities are also the country's main ports.

T: What is official language in Australia ?

P.: Australian English does not differ from other forms of English, although some expressions are unique to Australia .


4.Практика в письменной речи. Задание в парах.

Australia is made up of six states and two territories. Write the names of the territories on the map.


5. Игра “Jeopardy Game”. Thank you, pupils. Now let’s remember everything and answer the questions and play “Jeopardy Game” I am sure you like to watch this game on TV and know its rules.


6. Домашнее задание

Your homework will be to translate Australia’s anthem p.72


7.Подведение итогов урока

Thank you for your work. Everybody who takes part in our lesson has good and excellent marks.

I think that this lesson gave us a chance to know more about Australia. Thank you! Have a nice day! Good bye.




























Урок-обобщение «What do you know about Australia?»

Цели урока:

- активизировать ранее изученный материал

-закрепление знаний учащихся об Австралии

-практиковать учащихся в аудировании, монологической речи, письме, вопросно-ответной форме.

- расширить страноведческие знания об Австралии

ХОД УРОКА

Этап

Ход урока

1.Орг.момент. Приветствие.




2. Речевая разминка: “Spoken Etiquette”.





3. Практика в устной речи и аудировании.

Презентация.




4.Практика в письменной речи.




5. Игра “Jeopardy

Game”.




6. Домашнее задание




7.Подведение итогов урока