Просмотр содержимого документа
«План урока:Understanding the British.»
UNIT: BRITAIN AND ITS PEOPLE AT A GLANCE.
ТЕМА УРОКА:Understanding the British.
ЦЕЛИ УРОКА:
1.Ратруктуройзвивать навыки диалогической речи.
2.Развивать навыки чтения и аудирования.
3.Научить строить предложения с грамматической структурой .......is said to…
ТИП УРОКА: Индивидуальная, групповая.
ОБОРУДОВАНИЕ: Копии текста для чтения.
ХОД УРОКА.
I. Организационный момент.
:Good morning, dear students!
I’m glad to see you. Let’s begin our lesson. Sit down, please!
(Рапорт дежурного).
Who is on duty today?
What date is it today?
What day is it today?
Who is absent today? What’s the weather like today?
- What season is it today?
- How many lessons do you have today?
- How many lessons did you have yesterday?
- I had five lessons.
- How many lessons will you have tomorrow?
II. Сообщение темы и целей урока.
Today we will try to Understanding the British.
III. Проверка домашнего задания.
Упр.8. стр. 14.Составить вопросы по тексту. Подобрать названия к текстам.
IV.Парная работа.
- Good morning, sir. May I help you? | - Доброе утро, сэр. Могу я вам помочь? |
- I'd like to check out now. My name is Mr Green and I was in room 420. | - Я бы хотел выехать из гостиницы. Меня зовут мистер Грин, я из номера 420. |
- Just a moment, please, sir. Did you make any phone calls from your room? | - Один момент, сэр. Вы совешали телефонные звонки из номера? |
- Yes. | - Да. |
- How many did you make? | - Сколько раз вы звонили? |
- I don't know exactly. | - Точно не знаю. |
- Just a moment, I'll have to check with the operator. | - Минутку, мне нужно проверить у оператора. |
V.Чтение.
Упр.7.стр. 16.
VI.Подведение итогов урока. Домашнее задание.
You have done a lot today. Your answers were up to the mark (Выставление оценок).
Упр. 7. стр. 17.Учить диалог по ролям.