СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

План уроку виробничого навчання з теми:"Тема уроку № 1: Інструктаж з безпеки праці. Обробка риби осетрових порід для варіння та припускання. Прийоми приготування напівфабрикатів".

Категория: Прочее

Нажмите, чтобы узнать подробности

    Значне місце в українській кухні та громадському харчуванні займає риба. Це продукт високої харчової цінності, оскільки містить білки, жир, мінеральні речовини, вітаміни, екстрактивні речовини і вуглеводи. Хімічний склад риби не є постійним,він змінюється залежно від віку, виду і пори  вилову. Основна мета обробки риби – видалення неїстівних частин і підготовка її до теплової обробки. Первинну обробку риби здійснюють у рибному або м'ясо- рибному цехах залежно від потужності підприємства. 

Мета уроку: Ознайомити з рибним цехом, організацією робочого місця. Навчити прийомам обробки риби з хрящовим скелетом,видаленню визиги. Відпрацювати прийоми пластування риби, нарізання і приготування напівфабрикатів.

 

Просмотр содержимого документа
«План уроку виробничого навчання з теми:"Тема уроку № 1: Інструктаж з безпеки праці. Обробка риби осетрових порід для варіння та припускання. Прийоми приготування напівфабрикатів".»





План уроку виробничого навчання в групі № 26

Тема програми № 1: Механічна кулінарна обробка риби, приготування напівфабрикатів.

Тема уроку № 1: Інстпуктаж з безпеки праці. Обробка риби осетрових порід для варіння та припускання. Прийоми приготування напівфабрикатів.

Мета уроку:


  • навчальна: Ознайомити з рибним цехом, організацією робочого місця. Навчити прийомам обробки риби з хрящовим скелетом,видаленню визиги. Відпрацювати прийоми пластування риби, нарізання і приготування напівфабрикатів.

  • розвиваюча: розвивати учнів логічне та критичне мислення, уміння самостійно працювати з додатковим матеріалом, вирішувати виробничі ситуації та виконувати практичні завдання;

  • виховна : виховувати в учнів наполегливість роботі, акуратність, тактовність, взаємоповагу, естетичний смак, культуру спілкування.


Тип уроку : Урок формування первинних умінь.

Вид уроку: Практичне заняття.

Дидактичне забезпечення: картки-завдання, інструктивно-технологічні картки, технологічні схеми..

Матеріально-технічне забезпечення: столи, ножі, розробні дошки все з маркуванням «РС», миски, , м’ясорубка.

Між предметні зв’язки: технологія приготування їжі, санітарія і гігієна, устаткування, охорона праці, організація підприємства.

Список основної і додаткової літератури: В.С.Доцяк «Українська кухня», О.В.Шамилов, Т.П.Дяченко, Л.О.Кравченко «Збірник рецептур»,Л.І.Антонець, О.М.Куба, Л.Я.Старовойт «Лабораторний практикум з предмета «Технологія приготування їжі».


Перелікпрактичнихзавдань :

  • Обробка осетрової риби;

  • Зрізання спинних жучків;

  • Видалення визиги;

  • Приготування напівфабрикатів.


Хід уроку

І.Організаційна частина – 5хв.

- Перевірка наявності учнів (звіт старости).

- Перевірка готовності учнів до уроку (зовнішній вигляд, наявність спецодягу. Дотримання правил особистої санітарії та гігієни).

- Перевірка інструментів особистого користування та сировини.

ІІ. Вступний інструктаж – 40 хв.


Повідомлення теми, мети уроку:




Тема програми: Механічна кулінарна обробка риби, приготування напівфабрикатів.

Тема уроку: Інструктаж з безпеки праці. Організація робочого місця для розбирання риби з хрящовим скелетом. Обробка риби осетрових порід для варіння та припускання. Прийоми приготування напівфабрикатів

Мета уроку: Ознайомлення з рибним цехом, організацією робочого місця. Навчити прийомам обробки риби з хрящовим скелетом,видаленню визиги. Відпрацювати прийоми пластування риби, нарізання і приготування напівфабрикатів.


Мотивація

Значне місце в українській кухні та громадському харчуванні займає риба. Це продукт високої харчової цінності, оскільки містить білки, жир, мінеральні речовини, вітаміни, екстрактивні речовини і вуглеводи. Хімічний склад риби не є постійним,він змінюється залежно від віку, виду і пори вилову. Основна мета обробки риби – видалення неїстівних частин і підготовка її до теплової обробки. Первинну обробку риби здійснюють у рибному або м'ясо- рибному цехах залежно від потужності підприємства.

Актуалізація опорних знань.

Перевіряю знання учнів з техніки безпеки і правил роботи в лабораторії використовуючи метод «Мікрофон» - 3 хв. ( за запитаннями в зошиті)

Повторення пройденого матеріалу і матеріалу вивченого на теоретичних заняттях. Декілька учнів будуть працювати письмово, а решта учнів попрацюють усно .

Метод : Кулінарний диктант


  1. До осетрових порід відносяться….., ….., …..,( білуга, калуга, осетер, шип, стерлядь, севрюга);

  2. Шкіра осетрових риб покрита…..( жучками);

  3. Визига – це ….( щільний хрящ ), який замінює хребет;

  4. Осетрову рибу розморожують тільки на ….. ( повітрі);

  5. У осетрових спочатку відрізають голову разом з …..( грудними плавниками);

  6. «Жучки» зрізують зі спинки разом із смужкою….(шкіри) у напрямку від хвоста до (голови).

Питання для усного опитування:


  1. Що таке « жучки» і як їх видаляють?

  2. Яка риба відноситься до риби з хрящовим скелетом?

  3. Що таке визига?

  4. Як видаляють визигу?

  5. Перерахувати послідовність обробки риби з хрящовим скелетом?


Оцінки повідомлю на 2 уроці.






Формування нових трудових прийомів


Розповідь про значення даних завдань для освоєння професії.

Розповідь про послідовність виконання завдання по інструктивно – технологічній карті ( картки додаються).

Розповідь про інструменти , устаткування та посуд, що будуть використовуватися при виконанні завдання.

Показую прийоми роботи (по інструктивно – технологічній схемі).

Застереження від браку в роботі і типових помилок.

Показ відео: «Розробка осетра»

Пробне виконаня учнями нових прийомів роботи.

Робота з підручником (ст. 96-98).

Роздаю інструктивно- технологічні картки, самостійно працюють з документами.


На закріплення ставлю перед учнями питання:

  • Як розморожують осетрову рибу?

  • Як відрізають голову у осетрових?

  • Як видаляють визигу?

  • Як пластують осетрову рибу?

  • Як видаляють бічні, черевні і дрібні кісткові «жучки»?

  • Що роблять з осетрової рибою перед припусканням, варінням та смаженням?

  • Що роблять із стерляддю перед тепловою обробкою?

  • Вимоги до подачі.

Даю корисні поради при оброки риб з хрящовим скелетом.

  • Не згинайте і не стискайте рибу при її розбиранні – з неї витече сік.

  • Сліз легко обчищеється, якщо рибу ретельно протерти кухонною сіллю.

  • Знімайте шкіру з великої тріскі, вугря, пікші – вона у них дуже груба.


Підводжу підсумок вступного інструктажу та ділю групу на бригади і закріплюю за робочими місцями.


II. Поточний інструктаж – 4год 40хв.

Цільові обходи :

  • Перевірка стану робочих місць та додержання правил охорони праці.

  • Слідкування за правильністю виконання трудових прийомів.

  • Надання індивідуальної допомогу окремим учням.

  • Перевірка правильність ведення самоконтролю учнями та виконання прийомів ними.

  • Приділення увагу на безпеку виконання технологічних операцій та прийомів.

  • Приділення увагу на санітарно - гігієнічні правила.

  • Перевірка роботи в бригадах.

  • Прищеплення учням культуру праці при виконанні завдання.

  • Приділення увагу на завершення використання завдання.




Підготовка практичних завдань до подачі.


  • Звертаю увагу на зовнішній вигляд напівфабрикатів .

  • Оцінюю правильність виконання практичних завдань.

  • Самоконтроль за чистотою робочого місця.


ІУ. Заключний інструктаж - 30 хв.

  • Аналіз перебігу заняття, результати досягнень учнями.

  • Визначення помилок, порушення технологічного процесу та техніки безпеки.

  • Рекомендаційні заходи по їх усуненню.

  • Оцінювання учнів і обґрунтовую виставленні оцінки.

  • Домашнє завдання.

Рефлексія.


  • Чи сподобався вам сьогоднішній урок?

  • Чим він сподобався?

  • Що не сподобалося?

  • Які моменти уроку найбільше вам сподобались?

  • Щоб ви хотіли почути або побачити на уроці?


Майстер в/н Кулаковська Н.Г.



























Схема

Обробка риби з хрящовим скелетом



  • Розморожування на повітрі

  • Видалення голови і грудних плавників

  • Зрізування спинних жучків

  • Видалення плавників

  • Видалення визиги

  • Пластування

  • Обшпарювання

  • Зачищення бокових,черевних і проміжних жучків

  • Промивання

  • Перев̓язування пластів перед варінням

  • Зрізання хрящів і нарізання на порційні куски для смаження

  • Повторне обшпарювання







Кулінарний диктант ( з відповідями)


1. До осетрових порід відносяться….., ….., …..,( білуга, калуга, осетер, шип, стерлядь, севрюга);

2. Шкіра осетрових риб покрита…..( жучками);

3. Визига – це ….( щільний хрящ ), який замінює хребет;

4. Осетрову рибу розморожують тільки на ….. ( повітрі);

5. У осетрових спочатку відрізають голову разом з …..( грудними плавниками);

6. «Жучки» зрізують зі спинки разом із смужкою….(шкіри) у напрямку від хвоста до (голови).










Кулінарний диктант





1. До осетрових порід відносяться….., ….., …..,………..;

2. Шкіра осетрових риб покрита…………….;

3. Визига – це ……….., який замінює хребет;

4. Осетрову рибу розморожують тільки на …… …….;

5. У осетрових спочатку відрізають голову разом з ……………;

6. «Жучки» зрізують зі спинки разом із смужкою………… у напрямку від хвоста до (голови).










Кулінарний диктант





1. До осетрових порід відносяться….., ….., …..,………..;

2. Шкіра осетрових риб покрита…………….;

3. Визига – це ……….., який замінює хребет;

4. Осетрову рибу розморожують тільки на …… …….;

5. У осетрових спочатку відрізають голову разом з ……………;

6. «Жучки» зрізують зі спинки разом із смужкою………… у напрямку від хвоста до (голови).









Кулінарний диктант





1. До осетрових порід відносяться….., ….., …..,………..;

2. Шкіра осетрових риб покрита…………….;

3. Визига – це ……….., який замінює хребет;

4. Осетрову рибу розморожують тільки на …… …….;

5. У осетрових спочатку відрізають голову разом з ……………;

6. «Жучки» зрізують зі спинки разом із смужкою………… у напрямку від хвоста до (голови).














Схема

Обробка риби з хрящовим скелетом


  • Розморожування на повітрі

  • Видалення голови і грудних плавників

  • Зрізування спинних жучків

  • Видалення плавників

  • Видалення визиги

  • Пластування

  • Обшпарювання

  • Зачищення бокових,черевних і проміжних жучків

  • Промивання

  • Перев̓язування пластів перед варінням

  • Зрізання хрящів і нарізання на порційні куски для смаження

  • Повторне обшпарювання




Схема

Обробка риби з хрящовим скелетом


  • Розморожування на повітрі

  • Видалення голови і грудних плавників

  • Зрізування спинних жучків

  • Видалення плавників

  • Видалення визиги

  • Пластування

  • Обшпарювання

  • Зачищення бокових,черевних і проміжних жучків

  • Промивання

  • Перев̓язування пластів перед варінням

  • Зрізання хрящів і нарізання на порційні куски для смаження

  • Повторне обшпарювання


















Схема (послідовність)

Обробка риби з хрящовим скелетом



1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12



Схема (послідовність)

Обробка риби з хрящовим скелетом


1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12