СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Подорож краплинки (заняття з розвитку мовлення)

Нажмите, чтобы узнать подробности

 Це заняття вчить дітей визначати властивості води; розвиває вміння визначати стан води; навчає слідкувати за кругообігом води у природі; розвиває спостережливість; виховує дбайливе ставлення до води.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 

Просмотр содержимого документа
«Подорож краплинки (заняття з розвитку мовлення)»

Тема. Подорож краплинки.

Мета: вчити дітей визначати властивості води; розвивати вміння визначати стан води; навчити слідкувати за кругообігом води у природі; розвивати сплостережливість; вміння визначати І-й та останній звук у слові, добирати слова-синоніми; виховувати дбайливе ставлення до води. Пошуково-дослідницька робота. Малювання нетрадиційне.

Попередня робота: вивчення промовлянок про водичку, загадок про зиму, дид/гра «Коли це буває», вивчення віршів про зиму, спостереження візерунків на вікнах д/с; на прогулянці спостереження за хмарами.

Обладнання:склянки з водою, фарби, пензлики, люстерка, сіль, «сніжинки», папір, трубочки, лід у формочках.

Хід заняття

Вихователь: Я всміхаюсь сонечку:

-Здрастуй, золоте! –

Я всміхаюсь квітоньці –

Хай вона цвіте!

Я всміхаюсь дощику:

-Лийся мов з відра!

Друзям усміхаюся –

Зичу їм добра!

Психогімнастика «Доброго ранку»

Вихователь: Джерельце висохло,

Струмочок заслаб.
А крапелька з крана

Кап-кап-кап.

Міліють ріки і моря,

Не втрачайте воду,

Бо буде біда.

Вихователь: Про що діти цей сумний віршик?

Діти: Про водичку.

Вихователь: А що цей віршик нам підказує...

Відповіді дітей.

Вихователь: Діти, а ви знаєте, що в людині теж є водичка, це наші сльози, наша кров і навіть видихаємо ми водичку. Щоб її побачити, треба взяти люстерко.


Експеримент з люстерком

Діти беруть люстерки і дихають на нього. Потім проводять пальчиком по запітнілому люстерку і зясовують, що воно мокре.


Вихователь: А ще у води немає ні смаку, ні кольору, ні запаху. Як ви гадаєте, чи можна зробити воду смачною та кольоровою?


Дослідницька робота: на столах стоять склянки з водою.


Вихователь: Скажіть, вода в склянці має колір? Візьміть склянку та подивіться крізь неї на свою руку. Бачите свої пальчики – значить вода прозора.

-Понюхайте, вода має запах? (Відповіді дітей)

-Спробуйте воду на смак. Яка вона: солона, солодка, кисла чи зовсім не має смаку? (Відповіді дітей)

-А чи знаєте ви, що вода може розчиняти деякі речовини?

Спробуйте: у склянку з чистою прозорою водою покладіть сіль. Змінила вода колір чи ні? (Ні) Вода змінила смак.

-Спробуємо замінити колір. Нам дороможе фарба. Візьміть пензлик та за ждопомогою нього додайте трішечки фарби в склянку. Вода розчинила фарбу. Якого кольору у вас водичка? (Відповіді дітей).

-Ще вода може перебувати в різних станах: рідиною, льодом, парою.

-Рідина – це водичка. (Слова – синоніми: вода, водичка, водяний, підводний) Який віршик ми знаємо про водичку?

Фізхвилинка

Водичко, водичко,

Вмий моє личко,

Щоб очі блистіли,

Щоб щічки рожевіли.

Щоб ручки були чистенькі

А ми були гарненькі.


Гра «Дощ».

Діти стають в круг один за одним і кладуть руки на плечі одне одному.


Скоромовка: Крапа дощик – накрапайчик,

Барабанить в барабанчик.

Промовляючи скоромовку тихенько, діти пальчиками постукують по плечам теж тихенько; постукування пальцями зростає відповідно до сили голосу.

Вихователь: А де ще є вода окрім крана?

Діти: море, річка, океан, колодязь.

Вихователь. Діти, якщо заменити воду у відкритій посудині, то щодня її ставатиме все меньше й меньше. Куди ж вона дівається? Як вона мандрує?

Залітає Крапелька:

Крапелька. Як я, діти, тут з’явилась?

На землі як опинилась?

Щойно ябула в горі,

Через мить вже на землі!

Вихователь: На твоє відпловім я запитання,

Прочитаю вам оповідання.

Вихователь читає оповідання.


Крапля роси

Рано-вранці на квітці троянди прокинулась Крапля роси.

«Як я тут опинилась? – думає крапля. – Увечері ж була високо в небі. Як я потрапила на землю?»

І захотілось їй знову у небо. Пригріло Сонечко. Випарувалась Крапля, піднялася високо в блакитне небо, до самогор Сонечка. Там тисячі інших крапель. Зібралися вони в темну хмару й заступили Сонечко.

Чого ви мене заступили від людей? – розгнівалось Сонечко. І послало на темну хмару вогненну стрілу. Вдарила вогненна стріла, загримів нрім. Злякалась темна хмара й розсипалась. Пішов дощ. Упала Крапля на землю.

Дякую тобі, Крапле, - сказала Земля. – Так я сумувала за тобою.


Вихователь. Ось так, Крапелько, ти мандруєш із неба на землю, із землі на небо.

Крапелька. Тепер я зрозуміла,

І знов на небо полетіла.

Крапелька улітає.

Вихователь загадує загадку.

Я білий, білий, волохатий

Я падаю на ваші хати.

Я прилипаю вам до ніг

І називаюсь просто ... (сніг).

Вихователь розсипає сніжинки. Діти беруть їх та розглядають.

Вихователь: Діти, сніг та лід – це твердий стан води. Хто знає віршик про сніг?

Дитина Падав сніг на поріг,

Кіт зліпив собі пиріг.

Поки смажив, поки пік,

А пиріг водою стік.

Кіт не знав що на пиріг

Треба тісто, а не сніг.


Вихователь: Назвіть мені слова, якими можна описати сніг (холодний, білий, пухнастий, блискучий...)

-Давайте покладемо сніжинку на долоньку і дмухнемо на неї (2-3р)

Дихальна гімнастика

Вихователь загадує загадку і діти визначають І-й та останній звук.

-Що росте догори ногами? (Бурулька)

Вихователь: Що таке бурулька? Це лід, він утворюється завдяки морозу.

Фізхвилинка

Морозець, морозець,

Не щіпай за щічки.

Теплі валянки у нас

Шубки й рукавички.


Вихователь достає лід із формочки і показує дітям, але він швидко тане.


Вихователь: Який лід? – Прозорий, холодний, твердий, але почав танути і перетворюватись на водичку.

-Коли пригріє сонечко, водичка стане випарувуватись і знов потрапить на небо, на свою хмаринку і повернеться до нас вже дощиком.

-Будемо берегти водичку?

Діти: Так!

Прислівя: Де кінчається вода,

Там кінчається земля!

Вихователь: Вам сподобалась подорож водички? Давайте спробуємо намалювати за допомогою водички та фарб чудові малюнки «Візерунки на вікні» (кляксографія)

Підсумок заняття