СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Поурочный план "

Категория: Литература

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ашық сабақ жоспары

Просмотр содержимого документа
«Поурочный план "»


Білім беру ұйымының атауы

Ғ. Мүсірепов атындағы жалпы орта мектебі


Пәні:

Қазақ әдебиеті


Бөлім:

«Адам жанының құпиясы» бөлімі


Педагогтің аты-жөні:

Кабиева Индира Ануарқызы


Күні:



Сынып:

9 «А» Қатысушылар саны: 14

Қатыспағандар саны: 0


Сабақтың тақырыбы:

Фариза Оңғарсынова


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

9.2.4.1. – автор стиліне сүйене отырып, шығармашылық жұмыс жазу


Сабақтың мақсаты

-автор стиліне сүйене отырып, шығармашылық жұмыс жасайды;

Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру 3 минут

Өткен білімді еске түсіру 5 минут

Ұйымдастыру кезеңі:

(Ұ) Оқушылардың бір-біріне жақсы тілек айтуы арқылы жағымды ахуал қалыптастыру.

Мақсаты: оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру.

Тиімділігі: оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады. Топқа бөлу

(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Бір-біріне сұрақтар қояды.

Сыныптастарының пікірін толықтырады.

Бір-біріне жүрекше беру арқылы, жағымды тілектер айтады


Өзара топтасып, әр

Бағалау

парақшасы


Жүрекшелер

Сурет қиындылары.


Үй

тапсырмасы




Жаңа сабаққа кіріспе 5 минут







Жаңа білім

4 минут

5 минут

  1. Т. Айбергеновтың есімімен байланысты мәліметтермен бөлісіңіздер.

  2. Ақынның «Сағыныш» атты өлеңі кімге арналған деп ойлайсыздар?

  3. Аталған өлеңде адамның қандай сезімдері сөз болады? 4. Ақынның осы өлеңді жазуына не түрткі болды деп ойлайсыз?

  1. Осы өлеңді оқыған кезде қандай сезімде болдыңыздар?

  2. Берілген өлеңдегі психологияны анықтаңыз.

Өз ойымен бөліседі.

Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады.

«Пазл» әдісі арқылы ақынның фотосуреттері оқушы санына қарай бірнеше бөліктерге бөлініп беріледі. Оқушылар таңдап алған бөліктеріне сай, портретті құрастырады, осылайша оқушылар топқа бөлінеді. Содан соң, «Атаулар туралы үш сұрақ» әдісі арқылы Фариза Оңғарсынованың портретінің артында жасырылған сұрақтарға жауап беріп, берген жауаптары негізінде топтарының атауын біледі.

1-сұрақ: Белгілі өлшеммен: буын, бунақ, ұйқаспен жазылатын әдеби туынды қалай аталады? (Өлең)

2-сұрақ: Поэзиялық туындыларды жазатын адам кім? (Ақын)

3-сұрақ: «Поэзия падишасы», «поэзия патшайымы» атанған қазақтың ақын қызы кім? (Фариза)

1-топ: «Өлең»

2-топ: «Ақын»

3-топ: «Фариза»

«Стоп – кадр» әдісі мен жаңа сабақты түсіндіру мақсатында

Фариза Оңғарсынованың өмірі мен шығармашылығы туралы бейнеүзік көрсетемін.

«Түртіп алу» әдісі









1-тапсырма:

«Ұйқасын тап» әдісі

«Ақын» тобы ақын туралы кезектес ұйқаспен өлең жазу:

топ екі сұрақтан дайындайды, бірбіріне сұрақ қойып, өткен сабақты пысықтайды.

Тапсырманы орындау арқылы топқа бөлінеді.

















Бейнеүзікті тамашалап, ақынның өмірі мен

шығармашылығы туралы ақпараттармен танысады.

Өзіне қажетті мәліметтерді дәптерлеріне жазып алады.

Топтасып, деңгейлік


































Тыңдайды, көреді, керекті деген мәліметтерді жазып алады, түсінеді.








А4 форматындағы парақ, түрлі-түсті

фломастерлер,







Интербелсенді тақта.


6 минут

Ширату жаттығуы 3 минут

5 минут

.............................................., ...............................................

....................................... .......................................сырлы үні.

................................................ .............................................

............................................ ..................................... символы.

«Өлең» тобы өлең туралы қара өлең ұйқасымен өлең жазу:

.................................................... еленбеген, .................................................... көпті емдеген, ...........................................................................

...................................................... өлеңменен.

«Фариза» тобы «Синквейн» әдісі арқылы 5 жолды өлең жазады:

1-жол: Тақырыптың атауы (зат есім). Фариза

2-жол: Тақырыпты сипаттайтын екі сөз (сын есім).

3-жол: Тақырып туралы қимылды білдіретін үш сөз (етістік).

4-жол: Тақырыпқа қатысты төрт сөзден тұратын сөз орамы.

5-жол: Тақырыптың мәнін ашатын синоним сөз.

Дескриптор:

-кезектес ұйқаспен өлең жаза алады;

-қара өлең ұйқасымен өлең жаза алады;

-5 жолды өлең жаза алады;

2-тапсырма. Оқулықпен жұмыс.

«Пікірталас»

Поэзияда «ер», «әйел» деген ұғым бола ма, қалай

ойлайсыңдар?

«Әйелден ақын шықпайды, «әнші» не «күйші» болмаса деген ақын Е.Раушанов пікіріне қатысты өз көзқарасымызды білдіріп, ойымызды дәлелдейік.

Дескриптор

-тақырыпқа сәйкес өз көзқарастарын білдіре алады;





3-тапсырма: Интербелсенді тақта арқылы «Wordwall» платформасында тапсырма орындату.

тапсырмаларды орындайды.











Әр топтан дебат сайысына сайыскерлерді қатыстырады.

Е.Раушанов пікіріне қатысты өз көзқарастарын білдіріп, ойларын дәлелдейді.

Интербелсенді тақта

Алдарына берілген бағалау



Бағалау

парақшасы














Бағалау

парақшасы















Бағалау

Тапсырмалар жазылған үлестірмелі

парақшалар





А4 форматындағы парақшалар, тапсырмалар жазылған

парақшалар

Қазақ әдебиеті

оқулығы, 9сынып


Жаңа тақырыпты

бекіту 3 минут


Кері байланыс 3 минут



Үй

тапсырмасы 1 минут

Бағалау

3 минут

Дескриптор:

-ғаламтор желісін пайдалана отырып, тапсырмаларды орындай алады;

4-тапсырма: Интербелсенді тақта арқылы «Kahoot!» платформасында тапсырма орындату.

Дескриптор:

-ғаламтор желісін пайдалана отырып, тапсырмаларды орындай алады

Кері байланыс

«Мұғалімге хат» әдісі

Алдарына парақшалар беріп, сол парақшаға өткізілген сабақтан алған әсерлерін жаздырамын.

Берілген тақырыптардың бірін таңдап, эссе жазып келу.

  • «Мен бір қызық адаммын…»

  • «Бір құдірет бар дейді…»

  • «Жанымда жүрші…»



Топбасшыларға бағалау парағы арқылы әр топ мүшелерін бағалауды тапсырамын.




парақшасына өткізілген сабақтан алған әсерлерін жаздырамын.









Кері байланыс беру арқылы, өтілген сабақты қорытындылайды.


Үй тапсырмасын жазып алады.

Топбасшылар бағалау парағы арқылы әр топ мүшелерін бағалайды.

парақшасы
















Бағалау

парақшасы













Интербелсенді тақта

Ғаламтор желісі

https://wordwall.ne t/resource/2962544

2


Интербелсенді тақта, ғаламтор желісі

https://yandex.ru/c ollections/api/links/

redirect/?url=https

%3A%2F%2Fcreat e.kahoot.it%2Fcrea tor%2F49ae183bf1bb-4889-8bd7c2507c8876cc&yid






Парақшалар мен қаламдар.

Интербелсенді тақта