СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Ппвапвпвап546екапвапвапапвпвап

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Ппвапвпвап546екапвапвапапвпвап»

O’tkazish sanasi: 05.12.2018-y 10-“A”, 10-“D” 06.12.2018-y 10-“B”, “E”


Mavzu: 25-DARS. MS ACCESS 2010 DA MA’LUMOTLAR


OMBORINI TASHKIL ETISH


Darsning maqsadi:

Ta’limiy: O’quvchilarga ma’lumotlar ombori haqida tushuncha o’rgatish.

Rivojlantiruvchi: O’quvchilarni mustaqil fikrlarini oshirish va rivojlantirish.

Tarbiyaviy: Vatanini sevish, milliy va umuminsoniy qadriyatlarga hurmatda bo‘lish, odob-axloq qoidalariga rioya qilishni singdirish

Kompetensiya

TK: yengillashtiradigan, mehnat unumdorligini oshiradigan, qulay shart-sharoitga olib keladigan fan va texnika yangiliklaridan foydalana olish;

FOK: ma’lumotlar omborini yaratish va boshqarishda qo‘llaniladigan dasturlar haqida bilimga ega bo‘ladi;

Dars usuli

suhbat, tushuntirish, “Savol-javob” metodi

Dars turi

Bilim va ko’nikmalarni nazorat qiluvchi va mustahkamlovchi.


1. Tashkiliy qism

5 daqiqa

2. Otilgan mavzuni mustahkamlash

10 daqiqa

3. Yangi mavzu bayoni

20 daqiqa

4. Mustahkamlash

5 daqiqa

5. Oquvchilarni baholash

3 daqiqa

6. Uyga vazifa

2 daqiqa


Darsning borishi:

  1. Tashkiliy qism:

O’quvchilar bilan salomlashish

Xonani va o’quvchilarni darsga tayyorliklarini kuzatish

Yo’qlamani aniqlash

Navbatchi axboroti.

Siyosiy daqiqa.

Darsning maqsad va vazifalarini qo’yish.

Tayanch bilimlarning faollashtirish.

  1. Uyga vazifalarini tekshirish va o’tilgan mavzuni mustahkamlash.

1. MOBTga ta’rif bering.

2. MOni yaratuvchi qanday dasturiy vositalarni bilasiz?

3. MOning modeli haqida ma’lumot bering.

4. Sinfingiz o‘quchilarining familiyasi, ismi, yashash manzili

to‘g‘risidagi ma’lumotlarni shakllantiring

5. Ma’lumotlar ombori deganda nimani tushunasiz?

6. MOning modeli haqida ma’lumot bering?

7. Tuzilmalashtirilgan ma’lumot deganda nimani tushunasiz?

8. Sinfingizdagi o‘quvchilarning familiyasi, ismi, tug‘ilgan yili, telefon

raqami, fanlardan olgan baholari bo‘yicha tuzilmalashtirilmagan

ma’lumotlarni shakllantiring.



  1. Yangi mavzu bayoni

MS Access 2010 da ma’lumotlar omborini tashkil etish uchun Microsoft Office dasturlari orasidan Microsoft Access 2010 ni yuklaymiz:



Hosil bo‘lgan oynadan Новая база данных bo‘limini tanlaymiz. Natijada quydagi oyna hosil bo‘ladi:



MS Access 2010 da jadval hosil qilib, ularga ma’lumotlarni kiritish ikki xil usulda amalga oshirish mumkin:

1. Режим-Конструктор.

2. Создание-Конструктор таблиц.

MS Access 2010 oynasida bitta jadval hosil qilish uchun Режим-Конструктор bo‘limidan foydalanish mumkin. Agar oynada bir nechta

jadvallar hosil qilish va ular bilan o‘zaro bog‘lanish hosil qilish uchun

Создание menyusining Конструктор таблиц bo‘limi orqali bajariladi.

  1. Amaliy ish:


Mavzu yuzasida savol va topshiriqlar:

1. MS Access 2010 ning menyu bandlarini sanab bering?

2. MS Access 2010 ning Конструктор таблиц bo‘limi qaysi

menyuda joylashgan?

3. MS Access 2010 ning Режим–Конструктор bo‘limini tanlab,

o‘quvchilarning familiyasi, ismi, yashash manzili to‘g‘risidagi MO

yarating.


  1. Darsga yakun yasash:

O’quvchilarni olgan bilimlari hamda qilgan ishlarini nazorat qilib baholash, ularni yo’l qo’ygan kamchiliklarini to’g’irlash.


  1. Uyga vazifa berish:

1. MS Access 2010 ni uch xil usulda ishga tushiring.

2. Создание–Конструктор таблиц bo‘limini tanlab, o‘quvchilar familiyasi, ismi, yashash manzili, telefon raqami to‘g‘risidagi MO yarating.



OIBDO’: _________________________ T.Ravshanova




Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!