СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Практикалык иш модель моделдин турлору

Категория: Информатика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Практикалык иш модель моделдин турлору»

Класс: 5

Предмет: Информатика Дата: 9-10-октябрь

Тема: Практикалык иш

Сабактын тиби: Өткөн теманы бышыктоо



Негизги компетенттүүлуктөр:

Предметтик компетенттүүлүк

  • Маалыматтык (НК1)

Өз ишин пландаштырат; Маалыматты максатка багыттап изденет; Салыштырат; Чечимдерди кабыл алат;

(ПК1) Информатикалык жаңы маалыматтарды, билим, билгичтерди таанып билүү, колдонуу

  • Социалдык-коммуникациялык (НК2)

Башкалар менен мамиле түзөт; Сүйлөшө билет, маектешет; Бири-бирин баалайт; Сөз байлыгы өсөт, өз оюн айтат; Башкаларды уга билет

(ПК2) Информатикадан окуган материалдардын маанисин түшүнүү, тереңдетүү жана бышыктоо компетенттүүлүгү

  • Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү (НК3)

Өз алдынча иштейт, көнүгөт, машыгат; Өз ишин талдап, баа берет; Жөндөмдүүлүккө, билгичтикке, көндүмгө ээ болот.

(ПК3) Алган билимдерин анализдеп, практикада колдоно билүү. Окуучулардын ой жүгүртүүсүн жогорулатуу максатында практикада колдоно билүү компетентүүлүгү



Сабактын максаттары:

Максатка жетүүнүн индикатору же көрсөткүчү

  1. Когнитивдик максат


Моделдер боюнча суроолорго жооп беришет. Тест иштеп билимин тереңдетишет. Тест менен туура иштөөнү үйронүп, жаңы маалыматтарга ээ болушат

Тесттеги суроолорго туура жооп беришсе. Жаңы маалыматты сиңирип алышса

  1. Баалуулук (өнүктүрүүчүлүк) максат


Окуучуларда информация менен иштөөгө карата жоопкерчиликтүү жана тандоочу мамилени калыптандыруу

Окуучулар информация менен иштөөгө карата жоопкерчиликтүү жана тандоочу мамилени калыптандырышса



  1. Жүрүм турумдук (тарбиялык) максат


Окуучулар өз алдынча иштешет. Алтын эрежелерди сакташат


Сабактын ресурстары:

ТСО, барак, ручка





Сабактын жүрүшү:

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Компет-р


Негизги

(НК)

Пред-к

(ПК)

1

Сабакты уюштуруу этабы:

Окуучулар менен саламдашат. Окуучулдарды жоктойт. Сабактын жүрүшү менен тааныштырат





Мугалим менен саламдашат. Сабактын жүрүшү менен таанышышат.






2

Акыл чабуулу:

Логикалык суроолор берилет:


Жообу: 18. Себеби 5*8=40, 8*3=24, 3*6=18, 6*5=30.

2)25 сомго 5 ручка сатып алса, 45 сомго канча ручка сатып алат?

Жообу: 25 : 5 = 5 2) 45 : 5 = 9 Жообу: 9 ручка сатып алат. 3) Айбек баасы бирдей болгон 7 өчүргүч жана 8 карандаш сатып алды. Эгер Айбек өчүргүчтөргө 28 сом төлөгөн болсо, карандаштарга канча төлөдү? Жообу: 28 : 7 = 4 2) 4 * 8 = 32 Жооп: 32 сом толоду.

Окуучулар ойлонуп суроолорго жооп беришет





3

Мурунку сабакты эске түшүрүү:


Өтүлгөн тема жөнүндө суроолор берилет. Мурунку сабакты эстеп жооп беришет



НК3

ПК3

4

Жаңы билимди калыптандыруу этабы:

Модель жана моделдөө темасында тест иштөө


1-Суроо


.......– бул курчап турган дүйнөдөгү нерсе, кубулуш, окуя же процесс, б.а. адамдын иш-аракети же көңүлү багытталган бардык нерсе.


Жооптору:

объект

кубулуш

маалымат


2-Суроо

«Модель» сөзү латындын modulus деген сөзүнөн келип чыгат.


Жооптору:

кубулушту түшүндүрөт

чен, үлгү дегенди түшүндүрөт

маалыматты түшүндүрөт


3-Суроо

.......-бул изилдөө максатында реалдуу же ойдон алынган объекттин касиетин көрсөтүү.


Жооптору:

объект

модел

моделдөө


4-Суроо

........- бул курчап турган чөйрөдөгү объекттердин моделин түзүү жана изилдөө.


Жооптору:

объект

модель

моделдөө


5-Суроо

Моделдерди түзүү себептери:


Жооптору:

чоң, пайдалуу

кичине, пайдалуу

чоң, кичине, зыян келтирет


6-Суроо

Материалдык моделдер:


Жооптору:

куурчак, самолет

кубулуш, кайык

маалымат, самолет





5

Бышыктоо


1-Суроо

Моделдер канчага болунот?


Жооптору:

4

3

2


2-Суроо

Образдык модель деген эмне?


Жооптору:

Бул тексттер формулалар же программалык тилде жазылган программалар

Был образдык жана белги моделдери бирге колдонулуучу моделдер

Бул маалымат сактагычтыктагы сакталган объекттердин корунушу

3-Суроо

Белги турундогу информациялык модель?


Жооптору

Бул табигый тилдеги текст,программалык тилде жазылган программалар ошондой эле формула ж.б турундо берилиштер

Бул образдык жана белги моделдери бирге колдонулуучу моделдер

Бул маалымат сактагычтыктагы сакталган объекттердин корунушу

4-Суроо

Бул реалдуу объекттин, процесстин же кубулуштун маанилуу озгочолукторун чагылдыруучу жаны жонокойлотулгон объект.


Жооптору:

Схема

Модель

График


5-Суроо

Бул созго озгочо стилистик тус беруу жана кандайдыр 1фрагментти кучотуу учун созду тескери колонку.


Жооптору:

Табигый тил

Соз турундогу модель

Инверсия


6-Суроо

График бул-


Жооптору:

Бир чондуктун экинчисинен коз карандылыгын кандайдыр бир процесстик динамикасын ж.б чагылдыруучу графикалык суроттоллуш

Бир чондуктун экинчисинен коз каранды эместигин кандайдыр бир процесстик динамикасын ж.б чагылдыруучу графикалык суроттоллуш

Чондуктун экинчисинен коз карандылыгын ж.б чагылдыруучу графикалык суроттоллуш



7-Суроо

Чийме бул нерсенин олчомун так катышында... менен суроттоллуш...


Жооптору

Моделдоо методу,шарттуу графикалык

Тузуу,анын

Объект,графикалык


8-Суроо

Диаграмма бул-


Жооптору

Бул предметтер,корунуштор,окуялар процесстерди табигый тилдерде баяндайт

Ар турдуу чондуктардын оз ара катышы туз сызыктуу кесиндилер же геометриялык фигуралар менен корсотулгон график

Техникалык тузулуштун,системанын, процесстин иштоо катарын шарттуу белгилердин негизинде жонокойлотуп,жалпылап корсоткон чийме


9-Суроо

Графикалык редоктор адатта томонкулор учун колдонулат?


Жооптору:

Музыкалык чыгарманын курамдары

Эссе жазуу

Эсептоо операцияларын жургузуу


10-Суроо

Суроттолуш деген?


Жооптору:

Объекттин геометриялык формасын билдирет

Графиканын формасын билдирет

Геометриялык форма




6

Жыйынтыктоо:

Окуучулар иштеген тесттери менен алмашып бири-биринин иштерин текшеришет.





7

Баалоо


Баалоо критерийлерине карап бааланат





8

Үй тапшырма

Чиймелер маалыматтык моделин түзүү