Просмотр содержимого документа
«Правапіс мяккага знака і апострафа»
Тэма:Правапіс мяккага знака і апострафа
Мэта: пашырыць веды вучняўаб правапісе мяккага знака і апострафа;удасканальваць навыкі напісання слоў са змякчальным,раздзяльльным мяккім знакам і апострафам у адпаведнасці з арфаграфічнымі нормамі,пашырыць слоўнікавы запас вучняў,падтрымліваць цікавасць да роднага слова
ХОД УРОКА
I. АРГАНІЗАЦЫЙНЫ МОМАНТ.СТВАРЭННЕ ПСІХАЛАГІЧНАГА НАСТРОЮ
II. ПРАВЕРКА ДАМАШНЯГА ЗАДАННЯ
1.вучань запісвае на дошцы свой складзены тэст на правапіс о,э,а,е,ё,я
2.3 вучні выконваюць заданне на камп’ютары(праграма “Трэнажор па новых правілах” )
3.2 вучні выконваюць заданні з дэфармаваным тэкстам
4.3 вучні выконваюць заданне “Арфаграфічны трэнажор”.Правапіс літар О,Э,А,Е,Ё,Я
5.Арфаграфічная размінка.На слайдзе словы
-чаму адны словы выдзелены чырвоным.а другія чорным колерам?
III. Паведамленне тэмы і мэт урока.
IV.Актуалізацыя ведаў па тэме.На слайдзе правіла.Правапіс мяккага знака і апострафа.
1. на канцы слова | песень |
2. перад цвёрдым зычным (цв↔мяк) | разьба-разьбе |
3. пасля [л’] перад зычным, акрамя [л’] | гульня гуллівы |
4. [мі] наз. тв. скл. мн.л. | людзьмі |
5. дзеяслоў заг. ладу перад ЦЕ, СЯ, МА | агледзься едзьце |
6. у складаных лічэбніках 50, 60, 500, 600, 900 | пяцьдзясят |
7. Е А Э | прыгожанькі |
8. перад чык | грэбень грабеньчык |
9. н → ск назвы месяцаў і восеньскі | студзеньскі |
10. постфікс СЬЦІ | кімсьці |
Ь не пішацца пасля ж, дж, ч, ш, р, д, т, б, в , м, п, ф | верф |
паміж дз____в ц____в н____ш с____ц ! ледзьве ! | подзвіг |
| |
Апостраф пішацца | |
прыстаўка на зычны перад е, ё, ю, я, і | аб’яднанне |
пасля частак двух-, трох-, чатырох-, шмат- | шмат’ядзерны |
пасля б, п, м, в, ф, г, к, х, д, т, р перад е, ё, ю, я, і | саф’ян |
Апостраф не пішацца Пасля ў | абаўяце |
У складаных і складанаскарочаных словах на мяжы частак | дзяржюркалегія |
1.Вучні павінны падабраць прыклады са зборніка тэстаў,якія знаходзяцца ў іх на парце
2.На слайдзе размешчаны словы
-вызначым тыя рады,у якіх усе словы запісаны правільна

3.Вучні атрымліваюць лісты са словамі,у якіх трэба ўставіць мяккі знак ці апостраф
Пасля выканання задання яны звяраюцца з эталонам.
4.Угэты час 1вучань каля дошкі ўтварае ад дзеясловаў форму загаднага ладу
ФІЗКУЛЬТХВІЛІНКА
-Заплюшчыце вочы і ўявіце вясёлку
5.Вусна практыкаване 148
ЭТАП САМАСТОЙНАЙ РАБОТЫ
-кожны вучань амрымліввае тэставае заданне па тэстах 2015-2016 года
V. Падвядзенне вынікаў
VI .РЭФЛЕКСІЯ
-Назавіце словы,напісанне якіх вы сёння запомнілі
VII. Заданне на дом 17,запісаць па 10 слоў