Урок №1
Тема: Пряма мова. Розділові знаки при прямій мові після слів автора та перед словами автора.
Народ скаже, як зав’яже. ( слайд №1)
Мета: формувати вміння розпізнавати пряму мову та слова автора, які її супроводжують; правильно інтонувати речення з прямою мовою, розставляти розділові знаки в реченнях із прямою мовою, обґрунтовуючи їх уживання за допомогою відповідних правил пунктуації; удосконалювати навички роботи з таблицею та з підручником; розвивати культуру усного й писемного мовлення, логічне мислення, емоції, пам’ять, самостійність суджень, вміння узагальнювати; виховувати кращі моральні якості людини.
Цілі (очікувані результати). Після уроку учні зможуть: ( слайд №2)
давати визначення понять «пряма мова», «слова автора», «крилаті вислови»;
пояснювати правила розстановки розділових знаків при прямій мові;
інтонаційно виразно читати різні види речень за метою висловлювання з прямою мовою;
самостійно аналізувати текст за опорними питаннями.
Методи, прийоми і форми роботи: методи «Мозковий штурм», «Метод незакінченого речення», робота в групах, прийом створення проблемної ситуації, бесіда, самостійна робота.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: підручник, таблиця, роздруки текстів, малюнки для словникового диктанту, опорні схеми, ПК, мультимедійна дошка, мультимедійна презентація.
Внутрішньопредметні зв’язки: синтаксис (текст), пунктуація, лексикологія, орфографія, орфоепія.
Міжпредметні зв’язки: література, етика.
Перебіг уроку
І. Організація класу (мовна розминка «Вітання»).
Діти стоять, кожен з учнів називає своє ім’я так, як йому подобається, щоб його називали; говорить слова-вітання, ввічливі слова.
Учитель:
Давайте посміхнемося,
Давайте в очі глянемо,
І нам тепліше стане.
- Діти, давайте сьогоднішню зустріч розпочнемо з побажань.
- Доброго ранку, Марійко, я бажаю тобі веселого дня!
- Доброго ранку,Сашко, я дуже радий тебе бачити!
- Вітаю тебе, Тетянко, я хочу щоб день у тебе був щасливим!
II. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок.
Орфографічно-орфоепічна розминка. Гра «Мовчанка» або німий диктант
Я буду показувати малюнки, вам треба записати слова, які відповідають зображуваному.(Велосипед, портфель, олень, цибуля, фартух, черевики, акваріум, апельсин, верблюд, абрикос, диван, кукурудза).
Тепер також мовчки і самостійно поставте наголос у цих словах.
Перевірка. - Два учні здають зошити за проханням вчителя, інші – фронтально ( на інтерактивній дошці - слова диктанту з наголосами).
Треба прочитати записане слово, правильно його наголошуючи, і визначити орфограму. ( слайд №3)
Оцініть себе! (критерії на дошці) ( слайд №4)
«Попрацюйте в парах». Робота над текстом.
( Кожна пара учнів одержує картки з текстом і завданнями до нього. Перевірка здійснюється фронтально. Оцінюються групи, які швидше за всіх виконали завдання і були найактивніші).
Прочитайте текст.
Визначте основну думку висловлювання.______________________________
Пригадайте і запишіть прислів’я, які б відповідали змісту тексту._______
Підберіть синоніми до слів: негода (буря, ураган, буревій, негода)____________, незнайомий - ( чужий, невідомий)_______
5.Поясніть значення виразів: мокрий, як хлющ -____________________; ллє, мов із відра -__________________________________.
6.Поясніть вживання ком після виділених слів.__________________________
7.Знайди і випишіть в зошит речення незвичайні за пунктуаційним оформленням.
8.Назвіть кількість осіб, які розмовляли._______________________
Красиві слова і красиве діло
Серед поля стоїть маленька хатина. Її побудували, щоб у негоду люди могли сховатися й пересидіти в теплі.
Одного разу серед літнього дня захмарило й пішов дощ. А в лісі в цей час було троє хлопців. Вони сховалися в хатинці й дивилися, як з неба ллє, мов з відра.
Коли це бачать: до хатини біжить ще один хлопчик. Незнайомий. Мабуть, з іншого села.
Одежа на ньому була мокра, як хлющ. Він тремтів од холоду.
І ось перший із тих хлопців, які сиділи в сухому одязі, сказав: «Як же ти змок на дощі! Мені жаль тебе...»
«Як страшно опинитися в зливу серед поля! Я співчуваю тобі, хлопчику, » - другий теж промовив красиві й жалісливі слова.
А третій не сказав ні слова. Він мовчки зняв із себе сорочку й дав її змоклому хлопчикові. Той скинув мокру сорочку й одягнув суху.
Гарні не красиві слова. Гарні — красиві діла.
Василь Сухомлинський.
«Мозковий штурм» ( під час відповідей з’являються на дошці ключові слова та позначки: « »(лапки), П. М(пряма мова), с. а(слова автора), без змін, дослівно, звертання, вставні слова) ( слайд №5)
В чому особливість пунктуаційного оформлення цих речень?
Як називаються ці речення?
Що передають речення з прямою мовою?
З яких частин складаються речення з прямою мовою?
Які раніше вивчені правила пунктуації допомагатимуть вам при написанні речень з прямою мовою?
III. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчання.
- Діти, сьогодні на уроці ми з вами починаємо опрацювати тему: «Пряма мова. Розділові знаки при прямій мові». Отже, пряма мова виражає чуже мовлення передане дослівно, без змін.
- Як ви думаєте, для чого можуть бути потрібними ці знання? Так, правильно, для передачі чужого мовлення без змін.
На уроці ви повинні бути уважними і плідно працювати, щоб засвоїти способи передачі чужого мовлення, правила вживання розділових знаків при прямій мові.
ІV. Вивчення нового матеріалу. ( слайд №6)
Лінгвістична казка « День народження Прямої мови».
Про існування країни «Пунктуації» ви знаєте ще з початкових класів. Пригадайте, які знаки населяють цю країну (кома, тире, двокрапка,?!).
І сьогодні на вас цікава подорож у країну «Пунктуація», де нас чекають незнайомі мешканці.
Жителі країни «Пунктуація» були дуже дружніми та доброзичливими, тому любили ходити один до одного в гості.

Одного разу сама правдива Пряма мова запросила на свій день народження друзів. Підійшли друзі до паркану і зупинилися. Хто перший привітає Пряму мову? Як встановити чергу? Адже кожен з гостей має свій характер!
Першою пішла Кома, тому що вона була найкращою подругою!
Далі протиснулося довге Тире.
Слова автора, як справжні джентльмени зайшли останніми. Сіли друзі за святковий стіл ось так:
«П», - а.
Тоді вони помітили, що запізнилася пані Двокрапка. Слова автора відчинили двері й довелося їм сісти так:
А: «П». З того часу друзі більше не сваряться, а завжди так шикуються.
2.Постановка проблемного запитання. ( слайд №7)
Вчитель після розповіді казки на дошці залишає дві схеми і відповідні речення, і просить учнів поміркувати над питаннями :
п/в:
- Пряма мова вимовляється як розповідне, питальне чи спонукальне речення залежно від мети висловлювання. Слова автора вимовляються прискорено тільки з розповідною інтонацією з деяким зниженням голосу)
п\в:
- Від того, де стоять слова автора , перед прямою мовою чи після.
3. Створення проблемної ситуації щодо вживання розділових знаків у реченнях з прямою мовою ( речення записані на дошці).
1.Проаналізувати речення з прямою мовою і схеми до них. Самостійно сформулювати правила вживання розділових знаків.
В-1:
А: «П». Недарма в народі кажуть: «Наука для людини – як сонце для життя».
А: «П?» Тетянка запитала: «Сподобалась вам вистава?»
А: «П!» Дмитрик промовив: «Осінь – найкраща пора року!»
А: «П». Володимир Короленко стверджував: "Людина створена для щастя, як птах для польоту".
В-2:
«П», - а. «У вигляді мови людині дано великий дар», - сказав Олесь Гончар.
«П?» - а. «Чого б я мала боятись?» - питала дівчинка.
«П!» - а. «Любий сину України, я тобі співаю!» - писав Микола Вороний.
«П», - а. "У щастя людського є рiвних два крила: троянди й виноград - красиве i корисне", - Максим Рильський:
Робота з таблицею ( слайд №8)
Отже, пряму мову записуємо з великої літери й беремо з обох боків у лапки. У кінці прямої мови перед лапками ставимо знак оклику або знак питання, крапку чи кому ставимо після лапок.
Якщо слова автора стоять перед прямою мовою, то після них ставимо двокрапку.
Пояснення вчителя. ( слайд №9)
Крилаті вислови — стійкі звороти мови. До них належать речення комунікативного типу, наприклад: «Дівка — не без щастя, а козак — не без долі».
Це й влучні вислови митців, політичних діячів, учених: Це — односкладні або двоскладні речення, які несуть у собі завершену думку.
«Коли щось умієте, того не забувайте, а чого не вмієте — то того учітесь...» (Володимир Мономах);
«Безперервно думай, щоб пізнати себе» (Г. Сковорода);
«Борітеся — поборете!» (Т. Шевченко);
«Щоб жить — ні в кого права не питаюсь...» (П. Тичина);
«Україно! Доки жити буду, доти відкриватиму тебе» (В. Симоненко).
Крилаті вислови й влучні вислови митців, політичних діячів, учених роблять наше мовлення виразнішим, багатшим, емоційним. Вживаючи ці вислови, людина підкріплює власні думки, демонструє іншим рівень свого інтелекту.
Робота з підручником.
Опрацювання теоретичного матеріалу за підручником.
4.Фізкульхвилинка ( під музику)
Всі піднесли руки – раз!
На носках стоїть весь клас,
Два присіли, руки вниз,
На сусіда подивись.
Раз! – і вгору,
Два! – і вниз,
На сусіда подивись.
Будемо дружно ми вставати,
Щоб ногам роботу дати.
Раз – присіли, два – піднялись.
Хай мужніє ваше тіло.
Хто старався присідати,
Може вже відпочивати.
ІV. Виконання вправ на застосування і закріплення знань, формування вмінь і навичок.
« Рольова гра» . (слайд №10)
- Прочитайте інтонаційно правильно речення, визначивши слова автора і пряму мову.
- Які слова підказують вам тон інтонації?
1.Дівчина вжахнулася: « Та надворі ж дощ!».
2. « Я боюся туди йти, - затинаючись, вимовив хлопчик.
3. Бабуся питає: «А де ж Михайлик?»
4. Івась замислюється: «А й справді цікаво…які наші мами були змалку».
5. Дідусь поцікавився: «Бував я в лісі ранньої осені?»
6. «Так підіть, подивіться на це диво! – заохочував дідусь онуків.
2. Вибірковий диктант. ( Перевірка слайд №11)
Записати речення з прямою мовою , накреслити схему кожного. Пояснити вживання розділових знаків. Прочитати речення, правильно їх інтонуючи.
1.«Ой Костику, коли вже ти нарешті підростеш?» - питала мама.
2.Іноді в народі кажуть: «Набрид гірше від гіркої редьки».
3.Бабуся казала, що це дуже велика ріка.
4.Згадаймо відоме прислів’я: «Будь високий , як верба, а багатий, як земля».
5.У народі говорять, що калина материнська любов і мудрість.
6. Матуся, зітхаючи, сказала, що життя прожити – не поле перейти.
3. Графічний диктант.( слайд №12)
Послухати речення. Визначити пряму мову та слова автора. Накреслити схеми речень, пояснити розділові знаки.
«Цок –цок», - це в кузні чути коваля.
Вчитель попросив: «Намалюйте свій рідний край!»
Запитали в журавля: «Де ж найкращая земля?»
«Як же нам тепер бути?» - поцікавились селяни.
Лінгвістична гра «Конструктор». (слайд №13)
- Утворить речення за його початком і запишіть, розставляючи розділові знаки.
«Учитесь, читайте, чужого научайтесь і свого не цурайтесь», -
«Любіть Україну, як сонце любіть», -
Я пригадую таке прислів’я про навчання : «
В мене виникло таке запитання: «
Виконання вправ підручника.
Висновок уроку.
Що називається прямою мовою?
Які нові прислів’я запам’ятали?
Для чого в реченнях з прямою мовою вживаються прислів’я або приказки?
Які вислови називаються крилатими?
Рефлексія. «Метод незакінченого речення». (Слайд №14)

Оцінювання.
Домашнє завдання. Вправа підручника
привчає використовувати етикетні формули.
*Робота з підручником.
Опрацювання теоретичного матеріалу за підручником (с. 92).
*Опрацювання таблиці.
ПРЯМА МОВА
Виражає | Супроводжується | Утворює | Стоїть |
чуже мовлення передане дослівно, без змін | словами автора, які вказують, кому вона належить; | разом зі словами автора речення з прямою мовою; | після слів автора, перед ними |
Інтонація | Пунктуація |
Пряма мова вимовляється як розповідне, питальне, спонукальне чи окличне речення; Слова автора вимовляються тільки з розповідною інтонацією. | А: «П!(?)”. «П», - а. «П?» - а. «П!» - а. |
ІV. Виконання вправ на застосування і закріплення знань, формування вмінь і навичок
Пряма мова вимовляється як розповідне, питальне чи спонукальне речення залежно від мети висловлювання. Слова автора вимовляються прискорено тільки з розповідною інтонацією з деяким зниженням голосу.
Створення проблемної ситуації щодо розділових знаків у реченнях з прямою мовою
Проаналізуйте наведені приклади і сформулюйте правила вживання розділових знаків.
1. Недаремно каже прислів’я: «Мала крапля лупає скелю».
А: «П».
2. Я запитав: «Батьку, що таке людська байдужість?»
А: «П?»
3. Тарас заплескав у долоні: «А он наша хата!»
А: «П!»
Алгоритм для учнів №1.
Пряма мова на письмі береться в … і починається з … літери. Якщо перед прямою мовою стоять слова автора, то після них ставиться … , а після прямої мови - …, … або … . лапки ставляться перед крапкою, але після знака питання чи знака оклику.
1. «На тебе чекають випробування і велика праця», - сказав дідусь онукові.
«П», - а.
2. «І що воно за прикмета така?» - міркував хлопець.
«П?» - а.
3. «Ластівки вилітають – погоду віщають!» - говорить народне прислів’я.
«П!» - а.
Алгоритм для учнів №2.
Якщо пряма мова стоїть перед словами автора, то після неї ставиться … або … чи … , а після них - … . лапки закриваються перед …, але після… чи … . Слова автора пишуться з … літери.
Записати речення. Визначити пряму мову та слова автора. Накреслити схеми речень, пояснити розділові знаки.

СКЛАДНІ ВИПАДКИ СЛОВОВЖИВАННЯ |
Автор | Додав |
MAG |
|
  Повідомлень: 663 | Багаторічне русифікація і використання суржику в спілкуванні українців привело до широкого розповсюдження в мові невластивих для української граматики і форм. Тут представлені помилки, що часто зустрічаються, поряд з правильними словами і фразами. Помилкові слова та словосполучення | Як правильно говорити і писати | Багаточисельний, багаточисленний | численний | безкорисний труд (русизм) | безкорислива праця | безкоштовний проїзд | безплатний проїзд | безмежні дебати | нескінченні дебати | безнаказанність (русизм) | безкарність | більшості (меншості) нього | більший (менший) за нього (ніж він, від нього) | біля мільйона гривень | близько (коло) мільйона гривень | благодійно впливати | сприятливо впливають | буду через пару хвилин | буду через кілька хвилин | взятка (русизм) | хабар | виборне право | виборче право | вибраний депутат | обраний депутат | виключення | виняток | виключно гарний настрій | винятково гарний настрій | вимагає доопрацювання закон | потребує доопрацювання закон | вимушена міра | вимушений захід | винести подяку | оголосити подяку | висвітити питання | висвітлити питання | відволікати увагу | відвертати увагу | відкрив двері до кімнати | відчинив двері до кімнати | відкрийте очі | розплющить очі | відкрита людина | відверта людина | відноситися | ставитися | відносини між людьми | стосунки між людьми | відрізняти закон | розрізняти закон | відсутність часу | брак часу | відтік кадрів | відплив кадрів | відчислення у бюджет | відрахування у бюджет | відчуття обов'язку | почуття (чуття) обов'язку | вільна вакансія | вільна посада | вірна відповідь | правильна відповідь | вірний висновок | правильний висновок | вірогідний результат | імовірний результат | вітальна адреса ювілярові | вітальний адрес ювілярові | взяти на замітку | взяти до уваги | включати лампу | вмикати лампу | внаслідок перемоги | в результаті перемоги | воєнна підготовка | військова підготовка | в сім годин | о сьомій годині | втрати на будівництво | витрати (затрати) на будівництво | втратив свідомість | знепритомнів | вулицею рухалась колона | вулицею йшла (посувалася) колона | гарний законопроект | прийнятний, вдалий законопроект | говорить про те | свідчить про те | громадський обов'язок | громадянський обов'язок | громадянський порядок | громадський порядок | давати пропозиції | вносити пропозиції | дати слово | надати слово | день відчинених дверей | день відкритих дверей | діловита розмова | ділова розмова, але діловита людина | діставати поширення | набувати поширення | довго зупинятися не буду | докладно спинятися не буду | добавляти час | додавати час | добре виглядає | має добрий вигляд | добре відноситися до роботи | добре ставитися до роботи | довгий час | тривалий час | довгочеканна мить | довгоочикуванна мить | доказати вину | довести вину | дорогоцінний час | цінний час | доходити спільної мови | знайти спільну мову | другим разом | іншим разом | другими словами | іншими словами | дякую вас | дякую вам | електрична сітка | електрична мережа | жилий будинок | житловий будинок | жилий масив | житловий масив | життєві незгоди | життєві знегоди | завдяки запізненню одержав зауваження | через запізнення одержав зауваження | завдяки злочинності | через злочинність | завчасне питання | передчасне питання | загубив сили | втратив силу, знесилитися | за виключенням | за винятком | заключення | висновок | заключати угоду | укладати угоду | закрив за собою двері | зачинив за собою двері | закрутилася голова | запаморочилася голова | залізна дорога | залізниця | засідання продовжувалося кілька годин | засідання тривало кілька годин | затіяв спір | зчинити суперечку | затягувати роботу | зволікати з роботою | заставляти | примушувати | збереження грошей | заощадження грошей | збільшення цін | підвищення цін | згідно закону | згідно з законом, відповідно до закону | здати іспити | скласти іспити | здібний зробити | здатний зробити | знаходитися на обліку | перебувати на обліку | з усіх сторін | з усіх боків | зустрічаються помилки | трапляються помилки | зустрічати розуміння | порозумітися, дійти до згоди | іде до обличчя | пасує до обличчя, личить | із-за чого сталося | через що (внаслідок чого) сталося | кинулось в око | впало в око | книжна торгівля | книжкова торгівля | конкурентноздібний | конкурентноспроможний, конкурентноздатний | кордони округів | межі округів | крилатий вираз | крилатий вислів | кристально чистий | кришталево чистий | крупномасшабний | великомасштабний | крупнопанельний | великопанельний | купля | купівля | лишатися депутатства | бути позбавленим депутатства | лісні квіти | лісові квіти | лічити хворобу | лікувати хворобу | майбутній рік | краще: наступний рік | малочисельні народи | нечисленні народи | матеріальна зацікавленість | матеріальна заінтересованість | минулорічний | краще: торішній | між тим | тим часом | міроприємство | захід | мова йдеться про щось | йдеться (мова йде) про щось | на круг (щодо врожаю) | в середньому | на основі законів | на підставі законів | наносити збитки | завдавати збитків | на порядку денному одне запитання | на порядку денному одне питання | написав дві строчки | написав два рядки | на протязі дня | протягом дня | напроти | навпаки | настоювати | наполягати | наступні завдання | такі завдання | наші взаємовідносини | наші взаємини (стосунки) | не дивлячись на те, що... | незважаючи на те, що... | неправомочність | неправомірність | нестерпна біль | нестерпний біль | неякісно | недоброякісно | нічого не поробиш | нічого не вдієш | носити характер | мати характер | об'єм законотворчих робіт | обсяг законотворчих робіт | область промисловості | галузь промисловості | один на один | сам на сам | один та два рівняється трьом | один та два дорівнює трьом | опираючись на закон | спираючись на закон | ось цей, ось так, ось там, ось тут | оцей, отак, отам, отут | охота на відьом | полювання на відьом | пів восьмого | пів на восьму | перевернить сторінку | перегорніть сторінку | переписуватися з ким | листуватися з ким | підбір кадрів | добір кадрів | підводити підсумки | підбивати підсумки | піднімати зарплату | підвищувати зарплату | піднімати питання | порушувати питання | підписка на газети | передплата на газети | плекати ілюзії | тішитися ілюзіями | повістка дня | порядок денний | поговорити по душам | поговорити щиро (відверто) | погрозити пальцем | насваритись пальцем | поділ функцій між... | розподіл функцій між... | поділяти позицію | займати позицію | позбутися положення | втратити становище | показним є приклад | взірцевим або красномовним є приклад | покращити законопроект | поліпшити законопроект | по мірі того, як | у міру того, як | постраждати від знецінення | потерпіти від знецінення | поступають податки | надходять податки | поступило в продаж | надійшло в продаж | поступити по закону | діяти (чинити) згідно з законом | потерпіти аварію | зазнати аварії | по цим галузям | у цих галузях | правка не внесена | поправка не внесена | представити депутата | відрекомендувати депутата | пресловутий | сумнозвісний | приведіть приклад | наведіть приклад | прийомна голови | приймальня голови | приводити до висновку | призводити до висновку | приймати участь | брати участь | прийняти до відома | взяти до відома | прийняти участь у чому | взяти участь у чому | прийшли всі без виключення | прийшли всі без винятку | прийшло в голову | спало на думку | провадити курс реформ | проводити курс реформ | проводити операції | провадити операції | продовження буде | далі буде | протирічити | суперечити | рахувати (я рахую) | вважати (я вважаю) | рішення по найбільш важливим питанням | рішення з найважливіших питань | робити зусилля | докладати зусиль | роздався телекфонний дзвінок | пролунав телефонний дзвінок | розподіл влади на… | поділ влади на… | розробити міроприємство | розробити заходи | розтаможувати товар | розмитнювати товар | саме по собі | саме собою | свідоцтвом цього є | свідченням цього є | сказано на мій адрес | сказано на мою адресу | складає 100 гривень | становить 100 гривень | слідувати прикладу | наслідувати приклад | слідуюче питання | наступне питання | співпадати | збігатись | співставляти | зіставляти | споживати інформацію | користуватися інформацією | справа рухається повільно | справа посувається повільно | спрямовувати закон комітетам | направляти закон комітетам | стосовно | щодо | стремління | прагнення | судьба людини | доля людини | ставити акцент на чомусь | робити акцент на чомусь | стрибати з одного боку в інший | кидатись з одного боку в інший | так прийнято | так заведено | так як | оскільки, бо | творче лице | творче обличчя | тим не менше | а втім, проте, однак | тормозити | гальмувати | трапилася сварка | сталася сварка | туристська поїздка | туристична поїздка | у заключення сказав | на закінчення (у підсумку, у кінці) сказав | узгоджувальна комісія | погоджувальна комісія | умісно сказати | доречно сказати | у мутній воді | у каламутній воді | у нас є можливість | ми маємо можливість | у противному випадку | у противному разі | утруднювати питання | ускладнювати питання | це говорить про недосконалу організацію роботи | це свідчить про недосконалу організацію роботи | це не являється аргументом | це не є аргументом | ціленаправлено | цілеспрямовано | чинне місце | належне місце | чисто | суто | являється, являються | є | ядохімікати | отрутохімікати | якісний товар | доброякісний товар | |
5