Урок37,38 11-а (10.11.2016)
Тема уроку. Прямокутний паралелепіпед.Куб.
Мета уроку: формування понять: прямокутний паралелепіпед, куб, лінійні виміри прямокутного паралелепіпеда; вивчення властивостей діагоналей прямокутного паралелепіпеда.
Тип: засвоєння знань, формування вмінь.
Хід уроку.
І.Організаційний етап.
Налаштування учнів на роботу, привітання.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
1. Фронтальне опитування.
1) Дайте означення паралелепіпеда.
2) Сформулюйте відомі вам властивості граней і ребер паралелепіпеда.
3) Сформулюйте відомі вам властивості діагоналей паралелепіпеда.
4) Чим є для паралелепіпеда точка перетину його діагоналей?
2.перевірити правильність розв’язання задачі № 757:
1.Яка фігура лежить в основі паралелепіпеда? (паралелограм)
2) За якою формулою можна знайти площу основи? (Відповідь. S = ab sinγ.)
3)Чому дорівнює площа основи паралелепіпеда?
4)Як знайти діагоналі основи? (за теоремою косинусів, співвідношення між діагоналями та сторонами паралелограма)
5) Користуючись якою теоремою, можна знайти площу бічної поверхні паралелепіпеда? (Відповідь. Теоремою про площу бічної поверхні прямої призми.)
6)Як знайти площу повної поверхня паралелепіпеда?
3.Самостійна робота
В основі прямого паралелепіпеда лежить ромб. Висота паралелепіпеда дорівнює 8 см, діагоналі паралелепіпеда дорівнюють:
варіант 1 — 10 см і см;
варіант 2 — 17 см і 10 см. Знайдіть:
а) довжину більшої діагоналі основи; (2 бали)
б) меншу діагональ основи; (2 бали)
в) сторону основи паралелепіпеда; (2 бали)
г) площу основи паралелепіпеда; (2 бали)
д) площу бічної поверхні паралелепіпеда; (2 бали)
е) кут нахилу більшої діагоналі паралелепіпеда до площини основи. (2 бали)
В основі прямого паралелепіпеда лежить ромб, менша діагональ якого дорівнює d. Більша діагональ паралелепіпеда дорівнює 2d і утворює кут α :
варіант 3 — з бічним ребром;
варіант 4 — з основою паралелепіпеда.
Знайдіть:
а) довжину бічного ребра; (2 бали)
б) більшу діагональ основи; (2 бали)
в) площу основи паралелепіпеда; (2 бали)
г) довжину сторони основи; (2 бали)
д) площу бічної поверхні паралелепіпеда; (2 бали)
е) кут нахилу меншої діагоналі паралелепіпеда до площини основи. (2 бали)
Відповідь.
Варіант 1. а) 6 см; б) 5 см; в) см; г) 15 см2; д) 16 см2; е) arcsin.
Варіант 2. а) 15 см; б) 6 см; в) см; г) 45 см2; д) 48 см2; е) arcsin.
Варіант 3. a) 2dcosα; б) 2dsinα; в) d2sinα; г) ; д) ; е) arctg (2 cos α).
Варіант 4. а) 2dsinα;6) 2dcosα; в) d2cosα; г) ; д) ; e) arctg (2 sin α).
ІІІ.Формулювання мети і завдань уроку.
Основне завдання – вивчити означення прямокутного паралелепіпеда і куба та дослідити їх властивості.
4.Актуалізація опорних знань.
Виконання усних вправ
1.Як знайти діагональ прямокутника, знаючи його сторони.
2.Одна сторона прямокутника 8 см, а діагональ 10 см. Як знайти другу сторону прямокутника.
3.Чому дорівнює діагональ квадрата зі стороною 7 см?
4.Чому дорівнює сторона квадрата, якщо діагональ дорівнює 10 см?
5.Засвоєння знань
Прямокутний паралелепіпед
Прямий паралелепіпед, у якого основою є прямокутник, називається прямокутним, паралелепіпедом (схема «Види паралелепіпедів»).
Демонструються моделі прямокутних паралелепіпедів.
Усі грані прямокутного паралелепіпеда — прямокутники. Усі діагоналі прямокутного паралелепіпеда рівні. Довжини непаралельних ребер прямокутного паралелепіпеда називають його розмірами (вимірами). У прямокутного паралелепіпеда три лінійні виміри.
Прямокутний паралелепіпед, у якого лінійні виміри рівні, називається кубом.
Демонструється модель куба.
.
Теорема
Дано: АВСDА1B1С1D1 — прямокутний паралелепіпед; А1С = d, АВ = а, AD = b, АА1 = с (рис. 58. ).
Довести: d2 = a2 + b2 + c2.
Доведення
Із ΔАОС AC2 = AD2 + DC2 = a2 + b2.
Із ΔАА1С А1С2 = АС2 + AA = a2 + b2 + с2; d2 = a2 + b2 + с2 ·
6.Формування вмінь.
Виконання письмових вправ.
1.Сторони основи прямокутного паралелепіпеда дорівнюють 4 см і 6 см, а бічне ребро – 12 см. Знайдіть діагоналі паралелепіпеда і кут нахилу діагоналі до площини основи.
2.Знайдіть третій вимір прямокутного паралелепіпеда, якщо два його виміри дорівнюють 6 і 7 см, а діагональ паралелепіпеда дорівнює 11 см. (Відповідь. 6 см.)
3.У прямокутному паралелепіпеді сторони основи дорівнюють а і b. Діагональ паралелепіпеда утворює з площиною основи кут α . Знайдіть бічне ребро. (Відповідь. tgα.)
4.У прямокутному паралелепіпеді діагональ d утворює з площиною основи кут α , а з бічною гранню — кут β. Знайдіть виміри паралелепіпеда. (Відповідь. d sin β; ; d sin α.)
5.Знайдіть виміри прямокутного паралелепіпеда, якщо площі трьох його граней дорівнюють S1, S2, S3. (Відповідь. ; ; .)
6. Основа похилого паралелепіпеда — квадрат зі стороною а. Одна з вершин другої основи проектується в центр цього квадрата. Висота паралелепіпеда дорівнює Н. Знайдіть бічну поверхню паралелепіпеда.
Розв'язання
Нехай у паралелепіпеді ABCDA1B1C1D1 (рис. 57) ABCD — квадрат, A1O(АВС), точка О — центр квадрата, A1O = Н, АВ = а.
Проведемо OKAD, ОМАВ; тоді А1КAD, Α1ΜАВ (за теоремою про три перпендикуляри), тобто A1K і А1М — висоти бічних граней ADD1А1 та ABB1A1 відповідно. ΔA1OK =ΔΑ1ΟΜ (A1О — спільний катет і ОК = ОМ = ); звідси: A1K = А1М. Оскільки AD = АВ і А1K = А1М , то , тому .
Із ΔA1ОM .
Тоді
Відповідь. .
За збірником завдань Мерзляк. С. 17 № 129,130, 132-137
7.Підсумок уроку.
8.Домашнє завдання. параграф 21, № 755,761,771 підготуватись до к.р.
Самостійна робота до уроку: Прямокутний паралелепіпед. Куб.
В основі прямого паралелепіпеда лежить ромб. Висота паралелепіпеда дорівнює 8 см, діагоналі паралелепіпеда дорівнюють:
варіант 1 — 10 см і см;
варіант 2 — 17 см і 10 см. Знайдіть:
а) довжину більшої діагоналі основи; (2 бали)
б) меншу діагональ основи; (2 бали)
в) сторону основи паралелепіпеда; (2 бали)
г) площу основи паралелепіпеда; (2 бали)
д) площу бічної поверхні паралелепіпеда; (2 бали)
е) кут нахилу більшої діагоналі паралелепіпеда до площини основи. (2 бали)
Самостійна робота до уроку: Прямокутний паралелепіпед. Куб.
В основі прямого паралелепіпеда лежить ромб. Висота паралелепіпеда дорівнює 8 см, діагоналі паралелепіпеда дорівнюють:
варіант 1 — 10 см і см;
варіант 2 — 17 см і 10 см. Знайдіть:
а) довжину більшої діагоналі основи; (2 бали)
б) меншу діагональ основи; (2 бали)
в) сторону основи паралелепіпеда; (2 бали)
г) площу основи паралелепіпеда; (2 бали)
д) площу бічної поверхні паралелепіпеда; (2 бали)
е) кут нахилу більшої діагоналі паралелепіпеда до площини основи. (2 бали)
Самостійна робота до уроку: Прямокутний паралелепіпед. Куб.
В основі прямого паралелепіпеда лежить ромб. Висота паралелепіпеда дорівнює 8 см, діагоналі паралелепіпеда дорівнюють:
варіант 1 — 10 см і см;
варіант 2 — 17 см і 10 см. Знайдіть:
а) довжину більшої діагоналі основи; (2 бали)
б) меншу діагональ основи; (2 бали)
в) сторону основи паралелепіпеда; (2 бали)
г) площу основи паралелепіпеда; (2 бали)
д) площу бічної поверхні паралелепіпеда; (2 бали)
е) кут нахилу більшої діагоналі паралелепіпеда до площини основи. (2 бали)
Самостійна робота до уроку: Прямокутний паралелепіпед. Куб.
В основі прямого паралелепіпеда лежить ромб, менша діагональ якого дорівнює d. Більша діагональ паралелепіпеда дорівнює 2d і утворює кут α :
варіант 3 — з бічним ребром;
варіант 4 — з основою паралелепіпеда.
Знайдіть:
а) довжину бічного ребра; (2 бали)
б) більшу діагональ основи; (2 бали)
в) площу основи паралелепіпеда; (2 бали)
г) довжину сторони основи; (2 бали)
д) площу бічної поверхні паралелепіпеда; (2 бали)
е) кут нахилу меншої діагоналі паралелепіпеда до площини основи. (2 бали)
Самостійна робота до уроку: Прямокутний паралелепіпед. Куб.
В основі прямого паралелепіпеда лежить ромб, менша діагональ якого дорівнює d. Більша діагональ паралелепіпеда дорівнює 2d і утворює кут α :
варіант 3 — з бічним ребром;
варіант 4 — з основою паралелепіпеда.
Знайдіть:
а) довжину бічного ребра; (2 бали)
б) більшу діагональ основи; (2 бали)
в) площу основи паралелепіпеда; (2 бали)
г) довжину сторони основи; (2 бали)
д) площу бічної поверхні паралелепіпеда; (2 бали)
е) кут нахилу меншої діагоналі паралелепіпеда до площини основи. (2 бали)