СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Презентация по математике "Устное умножение и деление"

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Совершенствовать у учащихся навык устного умножения и деления двузначного и трёхзначного числа на однозначное.

Просмотр содержимого документа
«Презентация по математике "Устное умножение и деление"»

Мавзу:  « Оғзаки  к ўпайтириш   ва бўлиш. » 1.5,2.5...

Мавзу: « Оғзаки к ўпайтириш ва бўлиш. »

1.5,2.5...

Дарснинг мақсади . Таълимий : кўпайтириш ва бўлиш жадвалини оғзаки бажаришни тушинтириш, геометрик шаклларни ҳарфлар билан белгилашни тушинтириш. Ривожлантирувчи: ўқувчиларни оғзаки мисоллар ечиш ва хатосиз ёзиш малакаларини ривожлантириш. Тарбиявий: Ў қ увчиларни меҳнатсеварликка, иноқликка ўргатиш, китобларни асрашга ўргатиш, ватанпарварли руҳида тарбиялаш. Дарс тури: янги билим берувчи. Дарс жиҳози: расмлар,чизмалар, дидактик ўйинлар, интерактив тахта.

Дарснинг мақсади .

  • Таълимий : кўпайтириш ва бўлиш жадвалини оғзаки бажаришни тушинтириш, геометрик шаклларни ҳарфлар билан белгилашни тушинтириш.
  • Ривожлантирувчи: ўқувчиларни оғзаки мисоллар ечиш ва хатосиз ёзиш малакаларини ривожлантириш.
  • Тарбиявий: Ў қ увчиларни меҳнатсеварликка, иноқликка ўргатиш, китобларни асрашга ўргатиш, ватанпарварли руҳида тарбиялаш.
  • Дарс тури: янги билим берувчи.
  • Дарс жиҳози: расмлар,чизмалар, дидактик ўйинлар, интерактив тахта.

Дарснинг бориши: Шеър ёдлаш. Уй вазифасини сўраш. Янги мавзу. Дам олиш дақиқаси. Масала ечиш. Мустақил иш. Занжир ўйини. Тенглама ечиш. Тўплаштириш ўйини. Жумбақлар ўйини. Якунлаш, баҳолаш. Уйга вазифа .

Дарснинг бориши:

  • Шеър ёдлаш.
  • Уй вазифасини сўраш.
  • Янги мавзу.
  • Дам олиш дақиқаси.
  • Масала ечиш.
  • Мустақил иш.
  • Занжир ўйини.
  • Тенглама ечиш.
  • Тўплаштириш ўйини.
  • Жумбақлар ўйини.
  • Якунлаш, баҳолаш.
  • Уйга вазифа

.

 Қунт билан ўрганиб математикани, Шон –шуҳратга ўранг она Ватанни!  Доналар донаси бўлгай агар ким,  Фанга бағишласа жон бирла танни.

Қунт билан ўрганиб математикани, Шон –шуҳратга ўранг она Ватанни!

Доналар донаси бўлгай агар ким,

Фанга бағишласа жон бирла танни.

Мавзу: « Оғзаки к ўпайтириш »

Мавзу: « Оғзаки к ўпайтириш »

Мавзу: « Оғзаки  бўлиш. »

Мавзу: « Оғзаки бўлиш. »

360:40= 200:20= 80:40= 50:10= 150:50= 640:80= 540:90= 320:80=

360:40=

200:20=

80:40=

50:10=

150:50=

640:80=

540:90=

320:80=

О А ОА-нур В А ВС - кесма

О А

ОА-нур

В А

ВС - кесма

Ҳарфлар билан белгиланг.  Нур ва кесма чизинг.

Ҳарфлар билан белгиланг. Нур ва кесма чизинг.

2-мисол А Д АД – кесма  ёки ДА-кесма

2-мисол

А Д

АД – кесма

ёки

ДА-кесма

В Д Берилган кесма ва нурларни белгила бўйича ўқиб баринг Е К С  А М N K F

В Д

Берилган кесма ва нурларни белгила бўйича ўқиб баринг

Е К

С

А

М N

K

F

3-мисол

3-мисол

Қайси бири тўғри ёзилган С В Д А АВСД, АСДВ, АВДС, АДВС, АВСД, АСВД

Қайси бири тўғри ёзилган

С

В

Д

А

АВСД,

АСДВ,

АВДС,

АДВС,

АВСД,

АСВД

В Д 4 -МИСОЛ Е А  К   О  Д N  М  K К F Д S

В Д

4 -МИСОЛ

Е

А

К

О

Д N

М

K

К

F

Д

S

Дам олиш дақиқаси  Йўлимни ёритар 2 чироқча  Чироқча устида пилик қаламча Бир отаси, бир онаси  Неча юз минг боласи Қачон 3 ни кўриб 15 деймиз? Етти оға-ини,  баравардир бошлари,  бошқачадир отлари

Дам олиш дақиқаси

  • Йўлимни ёритар 2 чироқча

Чироқча устида пилик қаламча

  • Бир отаси, бир онаси

Неча юз минг боласи

  • Қачон 3 ни кўриб 15 деймиз?
  • Етти оға-ини,

баравардир бошлари,

бошқачадир отлари

5 –масала.  7 кг дан 8 яшик олма олиб келинди ҳаммаси бўлиб қанча кг олма олиб келинган? Яшик - 8 та 1 яшикда - 7 кг Ҳаммаси - ?

5 –масала. 7 кг дан 8 яшик олма олиб келинди ҳаммаси бўлиб қанча кг олма олиб келинган?

Яшик - 8 та

1 яшикда - 7 кг

Ҳаммаси - ?

Мустақил иш  90 * 2=  7*80= 200*5=  40*5=  70*6=  2*30=  100:100= 810:90= 490:7= 100:5= 50:25= 90:30=

Мустақил иш

90 * 2=

7*80=

200*5=

40*5=

70*6=

2*30=

100:100=

810:90=

490:7=

100:5=

50:25=

90:30=

 Тенгламалар ечиш C * 9  = 8 1 0 810: a =  9  x  : 9 =  90

Тенгламалар ечиш

C * 9 = 8 1 0 810: a = 9 x : 9 = 90

Гулнинг япроқчаларига қандай рақамлар яширинган? 420: 180: 60: 360: 120: 60

Гулнинг япроқчаларига қандай рақамлар яширинган?

420:

180:

60:

360:

120:

60

Гулнинг япроқчаларидаги сонларнинг қайси 2 таси кўпайтирилса натижа 90 чиқади? 3 30 6 45 2 15 90

Гулнинг япроқчаларидаги сонларнинг қайси 2 таси кўпайтирилса натижа 90 чиқади?

3

30

6

45

2

15

90

Бир хонали соннинг ёнига ҳудди шундай сонни қўйса сон неча мартага кўпаяди?

Бир хонали соннинг ёнига ҳудди шундай сонни қўйса сон неча мартага кўпаяди?

Бир кг пахта оғирми,бир кг темир оғирми?

Бир кг пахта оғирми,бир кг темир оғирми?

3та бурчакда 2 мушук ўтирибди. Ҳар бир мушук қаршисида  2 тадан мушук ўтирибди. Мушуклар ҳаммаси бўлиб нечта?

3та бурчакда 2 мушук ўтирибди.

Ҳар бир мушук қаршисида

2 тадан мушук ўтирибди.

Мушуклар ҳаммаси бўлиб нечта?

10 та бормоқ бор. 10та қўлда нечта бормоғимиз бор?

10 та бормоқ бор. 10та қўлда нечта бормоғимиз бор?

Уйга вазифа: 5-мисол. 4та тенглама ва геометрик фигуралар чизиб келиш Дарс учун раҳмат! Ҳайр!

Уйга вазифа: 5-мисол. 4та тенглама ва геометрик фигуралар чизиб келиш

Дарс учун раҳмат!

Ҳайр!


Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!